Kaszmir Ladakh Zanskar – Klejnot Himalajów – 15 dni
Kaszmir jest jednym z najbardziej fascynujących rejonów świata. Położony u stóp Himalajów i obdarzony niezwykłymi cudami natury jest miejscem, w którym spotykały się religie, tradycje i kultury Wschodu i Zachodu, Północy i Południa. Kultura, tradycja oraz architektura Kaszmiru były kształtowane od wieków przez potężne, niekończące się najazdy wielkich imperiów oraz migracje wyznawców najważniejszych religii.
Wizyta w Kaszmirze przywodzi na myśl krainę wiecznej szczęśliwości Shangri-La, w której ludzie żyją w pokoju i harmonii z sąsiadami, przyrodą i bogami. Jej mieszkańcy mają zapewniony dostatek, pokój, zdrowie i długowieczność. Pewne wyobrażenie o legendarnej krainie może nam dać wizyta w dolinie Zanskar. Odwiedzając miasta, wsie i klasztory trudno jest czasem uwierzyć, że ciągle jest to jeden z najbardziej zapalnych rejonów w Azji.
program
Spotkanie z pilotem wyprawy na lotnisku krajowym w Deli. Wylot do stolicy stanu Dżammu i Kaszmir – Srinagaru. Po przylocie transfer z lotniska na przystań i następnie transfer shikarami na łodzie wiktoriańskie, na których będziemy mieszkać. Po południu rejs shikarami po malowniczym jeziorze Dal, kaszmirskiej Wenecji. Odwiedzimy pływające ogrody i cudowne miejsca otoczone kwiatami lotosu. Możliwość odwiedzenia któregoś z lokalnych sklepików z wyrobami z papier mâché i paszminy. Kolacja i nocleg na łodzi wiktoriańskiej.
D.
Rano po śniadaniu całodzienne zwiedzanie stolicy Kaszmiru. Odwiedzimy przepiękne ogrody Mogołów – Nishat Bagh i Shalimar Bagh, a także Pari Mahal, będący jednocześnie idealnym punktem widokowym na miasto i jezioro. Wizyta w śnieżnobiałym meczecie Hazratbal, w którym znajduje się relikwia Mahometa, w XV-wiecznym meczecie Jamia Masjid na starym mieście, a także w najstarszym zabytku miasta – sanktuarium Shah-i Hamdani, które zostało wykonane z papier mâché. Na koniec wizyta w hinduskiej świątyni Shankarachaya, położonej na górze, z której rozpościera się widok na jezioro i miasto. Zachód słońca na jeziorze Dal. Kolacja i nocleg na łodzi wiktoriańskiej.
B. D.
Wcześnie rano dla chętnych, jeśli będzie taka możliwość, wypłynięcie shikarami na pływający targ, na którym lokalni mężczyźni wymieniają się uprawianymi przez siebie warzywami. Rano po śniadaniu wyjazd do Pahalgam. Po drodze odwiedzimy ruiny świątyń z IX wieku poświęconych m.in. hinduskim bogom Wisznu i Sziwie w miejscowości Awantipora. Trekking do miejsca zwanego “kaszmirską Szwajcarią” lub “mini Szwajcarią” – malowniczej doliny Baisaran. Kolacja. Nocleg w hotelu.
B.D.
Z samego rana po śniadaniu przejazd w kierunku Gulmarg. Jeśli czas pozwoli, pojedziemy także obejrzeć ruiny jednej z najstarszych świątyń na terenie Kaszmiru, datowanej na VIII wiek – Świątynię Słońca Martand, poświęconą bóstwu solarnemu Surja. Przejazd do Gulmarg – zarówno letniego, jak i zimowego (narciarskiego) kurortu, a także miejsca słynącego z najwyżej położonego pola golfowego na świecie. Wjazd kolejką na sam szczyt góry Apharwat (4390 m n.p.m.), gdzie przy dobrej pogodzie można dostrzec malownicze szczyty Himalajów. Powrót do Srinagaru. Kolacja i nocleg na łodzi wiktoriańskiej lub w hotelu.
B.D.
Wcześnie rano po śniadaniu wyjazd do Sonamarg. Po drodze odwiedzimy ruiny hinduskiego kompleksu świątynnego Wangath z VIII wieku, poświęconego Sziwie. Przejazd malowniczą i najpiękniejszą widokowo drogą do Sonamarg. Trekking do lodowca Thajiwas. Kolacja i nocleg w hotelu w Sonamarg.
B.D.
Rano po śniadaniu wyjazd do Kargil. Przejazd przez przełęcz Zoji La (3530 m n.p.m.) i drugie najzimniejsze miasteczko na ziemi – Drass. Po dotarciu na miejsce, dla chętnych, spacer po położonym nad rzeką Suri mieście Kargil, co będzie okazją do spotkania z prawdziwą mieszanką kultur. Kolacja i nocleg w hotelu w Kargil.
B.D.
Rano po śniadaniu wyjazd do Rangdom, do którego dotrzemy późnym popołudniem. Po drodze będziemy mieli okazję zobaczyć niesamowite widoki okolic Kargil, rzeki Suri, przepiękne szczyty górskie, lodowce (w tym Nun Kun) oraz malownicze wioski Sankoo i Panikar. Kolacja, nocleg w specjalnych namiotach w obozowisku, nieopodal maleńkiego klasztoru Rangdom. Namioty w obozowisku są wyposażone w łóżka i skromne łazienki na zewnątrz.
B.D.
Rano po śniadaniu wizyta w klasztorze Rangdom. Wyjazd w kierunku doliny Zanskaru, do Padum. Po drodze, oprócz cudownych widoków na Himalaje i lodowce, czeka nas przeprawa przez przełęcz Pensi La (4400 m n.p.m.), która stanowi bramę do doliny Zanskaru. Można tam zobaczyć świstaki. Przyjazd do Padum późnym popołudniem. Kolacja i nocleg w hotelu/pensjonacie w mieście Padum.
B.D.
Rano po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie doliny Zanskaru. Odwiedzimy położoną na wysokości 3450 m wioskę Zangla, gdzie zobaczymy dawną siedzibę władców Zanskaru – malowniczo i wysoko położony pałac oraz klasztor. Z pałacowych okien rozpościerają się niesamowite widoki. Wizyta w starym klasztorze Stongdey z przepięknym punktem widokowym na Zanskar. Tego dnia odwiedzimy też jedno z najciekawszych miejsc w całym Zanskarze – niedostępny i odizolowany w górach klasztor Zongkhul. Kolacja i nocleg w hotelu/pensjonacie w mieście Padum.
B.D.
Rano po śniadaniu powrót do Kargil. Do przejechania mamy 240 km. Przyjazd do Kargil, kolacja, nocleg w hotelu.
B.D.
Rano po śniadaniu wyjazd w kierunku Leh. Po drodze przejdziemy przez przełęcze Fotula (4110 m n.p.m.) i Namikala (3700 m n.p.m.) oraz odwiedzimy buddyjską wioskę Mulbek, gdzie w maleńkim klasztorze znajduję się posąg Buddy wykuty przed wiekami w skale. Następnie czeka nas wizyta w najstarszym klasztorze w Ladakhu – Lamayuru, którego początki przypadają na X wiek. Z klasztoru rozciągają się piękne widoki na okolice i góry, przypominające krajobraz księżycowy. Kolacja i nocleg w hotelu/obozowisku w Uleytokpo położonym w gaju morelowym nad rzeką Indus.
B.D.
Rano po śniadaniu wyjazd z Uleytokpo do Leh. Tego dnia zobaczymy klasztor Alchi – jedyny w swoim rodzaju, znany z kaszmirskich zdobień w drewnie, oryginalnych malowideł oraz wspaniałych posągów, a także położony na skałach klasztor-zamek Basgo oraz punkty widokowe – m.in. miejsce połączenia rzek Indus i Zanskar. Na koniec odwiedzimy słynną, białą Stupę Pokoju, wzniesioną na wzgórzu Chanspa – Shanti Stupa w mieście Leh. Kolacja i nocleg w hotelu w Leh.
B.D.
Rano po śniadaniu wyjedziemy do doliny Nubra. Będziemy przejeżdżać przez jedną z najwyżej położonych przełęczy na świecie – Khardong La (5359 m n.p.m.). Wizyta w XIV-wiecznym klasztorze Diskit, słynącym z 32-metrowego posągu Buddy Maitrei, a także na wydmach piaskowych okolic Hunder. Kolacja i nocleg w hotelu/pensjonacie.
B.D.
Po śniadaniu powrót do Leh. Zwiedzanie dawnego pałacu królewskiego w Leh oraz wizyta w najlepszym punkcie widokowym na całe miasto i Himalaje – najwyżej położonym klasztorze Tsemo, górującym nad pałacem. Jeśli będzie czas, udamy się też do klasztoru Thiksey z olbrzymim posągiem Buddy. Czas wolny na zakupy pamiątek i spacer po centrum miasta. Kolacja i nocleg w hotelu w Leh.
B.D.
Rano po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Delhi. Po przylocie transfer na lotnisko międzynarodowe i wylot z Delhi
B.
Przedłużenie programu o zwiedzenie Delhi i okolic. W programie:
- Dzień 15: odwiedziemy stare miasto i znajdujący się tam targ przypraw oraz największy meczet w Indiach – Wielki Meczet Jama Masjid, bogato zdobioną hinduską świątynię Akshardham oraz gurudwarę – świątynię Sikhów. Nocleg w Delhi.
- Dzień 16: po danaida odwiedzimy wodospady Lobe. Po obiedzie transfer na lotnisko międzynarodowe i wylot z Delhi.
Informacje praktyczne
- długość wyprawy: 15 lub 17 dni w Azji;
- początek wyprawy: Delhi;
- koniec wyprawy: Delhi;
- atrakcje:Trudno jest wymienić wszystkie atrakcje tego wyjątkowego skrawka Azji – stolica Kaszmiru Srinagar, niezwykle malownicza dolina Baisaran, lodowiec Thaijwas i okolice miasteczka Kargil to tylko najważniejsze z bardzo wielu atrakcji, jakie można zobaczyć podczas wyprawy do Kaszmiru. Ponadto o atrakcyjności tego wyjazdu stanowi możliwość poznania miejscowej przyrody oraz podziwiania pięknych górskich krajobrazów. Niezapomnianych przeżyć może dostarczyć bliskie spotkanie z kulturą i tradycjami mieszkańców Kaszmiru.
Wyprawa ma charakter wycieczki krajoznawczej z elementami górskiego trekkingu do jednego z najciekawszych pod względem historycznym i kulturowym obszarów Azji. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy jej uczestnicy powinni być w stanie samodzielnie brać udział w pieszym zwiedzaniu miast i obiektów historycznych, jak również w trekkingach do punktów widokowych. Należy też być przygotowanym na wystąpienie objawów choroby wysokościowej. Noclegi przewidziane są w hotelach, a przejazdy będą realizowane samochodami osobowymi i minibusami. W trakcie wyprawy są planowane trekkingi, jednak nie będą bardzo długie. Program wyjazdu został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać że Kaszmir jest w zamieszkiwany głównie przez wyznawców buddyzmu, hinduizmu i islamu, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.
Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.
- Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
- Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej do Indii, co nie dotyczy osób z paszportami krajów mogących podróżować na teren Indii bez wizy.
- Wizę można uzyskać przez Internet, na oficjalnej stronie, 30 dni przed datą planowanego przyjazdu na terytorium Indii – e-wizy przez internet.
- Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.
- Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
- Zalecane jest szczepienie przeciwko tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, durowi brzusznemu, polio. Na obszarze Kaszmiru zagrożenie malarią jest niewielkie.
- Podczas wyprawy mogą wystąpić objawy choroby wysokościowej.
- Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl.
- Stan sanitarny w obiektach nie zawsze jest dobry – wskazane jest częste mycie rąk i używanie żelu odkażającego.
- Zalecamy mycie zębów wodą butelkowaną.
- Bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów, ze względu na wysokie temperatury i wysokości.
- Zalecamy unikanie słońca oraz używanie kremów z wysokim filtrem UV.
- Wyjazd jest przeznaczony dla osób, które są w stanie samodzielnie uczestniczyć w pieszym zwiedzaniu miast i obiektów historycznych, jak również w krótkich trekkingach do punktów widokowych.
- Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
- krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecamy SPF 50),
- środki odkażające, środki opatrunkowe,
- środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
- leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.
- Indie to wielki kraj – zdarzają się tam przestępstwa wszystkich rodzajów, a ze względu na ogromną liczbę ludności w liczbach bezwzględnych jest ich niemało. Jednak porównanie statystyk z europejskimi pokazuje, że Indie tak naprawdę są bezpieczne.
- Należy zachować ostrożność w zatłoczonych miejscach ze względu na kieszonkowców. Mogą się też zdarzyć próby naciągania turystów i zawyżanie cen. Nie należy wyciągać na ulicy zbyt grubego pliku banknotów, a pieniądze i paszport zawsze trzeba mieć przy sobie lub trzymać w hotelowym sejfie, jeśli jest dostępny. My będziemy się głównie poruszać po takich miejscach, jak Kaszmir czy Ladakh, które są o wiele bezpieczniejsze niż inne rejony Indii.
- Obszar Kaszmiru jest terytorialnie przynależny do Indii. Jest to jeden z najbardziej zapalnych rejonów w Azji. Wynika to z konfliktów granicznych z Chinami i Pakistanem oraz ze specyficznej sytuacji wewnętrznej. Niebezpieczne sytuacje zdarzają się jednak poza wybraną przez nas trasą. Gdyby pojawiło się zagrożenie, trasa zostanie zmodyfikowana, tak aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo podróżującym.
- Realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest na chwilę obecną niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (obszary nadgraniczne).
- Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.
- W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.
- Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.
- Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!
- Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych może powodować przykre konsekwencje.
Oficjalną walutą w Indiach są rupie indyjskie. Lepiej sprawdzi się gotówka – płatność kartami płatniczymi jest utrudniona, a w wielu rejonach, szczególnie poza dużymi miastami, praktycznie niemożliwa. Na wyprawę zabieramy dolary albo euro. Bez problemu można wymienić je w kantorach, w hotelach, a także na lotnisku w Delhi zaraz po przylocie. Lepiej zabrać ze sobą nowe banknoty dolarowe wydrukowane po 2006 roku.
Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.
W Indiach językami urzędowymi są hindi i angielski. W Kaszmirze używa się języka kaszmirskiego, który jest językiem oficjalnym stanu Dżammu i Kaszmir. W Ladakhu mówi się w języku ladakhi, a w Zanskarze w jego lokalnej odmianie – zanskari. Znajomość angielskiego, zwłaszcza wśród pracowników restauracji czy hoteli, jest zadowalająca. Podczas wyjazdu grupie będzie towarzyszył przewodnik-kierowca posługujący się językiem angielskim.
Kaszmir, Zanskar i Ladakh są obszarami zamieszkiwanym przez różne grupy etniczne wyznające głownie hinduizm i buddyzm. W niektórych miejscach kultu nie wolno robić zdjęć. W innych może być wymagana opłata za fotografowanie.
- Gdy chcemy komuś zrobić zdjęcie, należy najpierw zapytać.
- Lewa ręka i obie stopy są uznawane za nieczyste.
- Lewą ręką nie powinno się dotykać świętych przedmiotów, podawać pieniędzy i innych przedmiotów ani jeść.
- Kręcenie głową, które w większości krajów europejskich oznacza „nie”, w Indiach znaczy „tak” czyli zgodę.
Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.
Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Kaszmiru to okres od czerwca do końca sierpnia. Temperatury w dzień przekraczają +25°C, a w nocy +10°C. Podczas pobytu w górskich rejonach mogą spadać do +5°C. W planowanym terminie opady deszczu mogą pojawić się sporadycznie.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.
Zakup lokalnej karty SIM z pakietem internetowym jest możliwy – na lotnisku lub w dużych miastach – jednak na wielu obszarach Kaszmiru nie ma zasięgu telefonii komórkowej. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Indiach oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.
- Wi-Fi jest dostępne w niektórych hotelach.
- Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.
- Gniazdka typu C, D, E i G. Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.
Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty trekkingowe. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w rejonach górskich może być to niewygodne ze względu na drobne kamienie.
Warto zabrać ze sobą:
- saszetkę na dokumenty i pieniądze,
- lekki śpiwór przydatny podczas noclegów w namiotach w Rangdum,
- małą kłódkę i pokrowiec do zabezpieczenia bagażu w trakcie transportu (bagaże jadą z nami w środku w busie lub na dachu; w samochodzie lub na dachu),
- wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
- saszetkę na dokumenty, najlepiej taką „niewidoczną” zapinaną na pasku; pieniądze powinny być zawsze rozłożone w wielu miejscach,
- polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
- nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
- wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
- lekkie koszulki/koszule,
- czapkę i szalik, przydatne w górskich rejonach,
- przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje); dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów; mały portfel na lokalną walutę; lektury na czas lotów i przejazdów
- nie ma konieczności zabierania śpiwora
Bagaż powinien być podpisany i zapięty na szyfr lub kłódkę (najlepiej z certyfikatem TSA).
Cena
Cena za osobę w zależności od wielkości grupy:
- 3890 £ – grupa 4 osób
- 3590 £ – grupa 5 osób
- 3290 £ – grupa 6 osób
- 3190 £ – grupa 7 osób
- 2990 £ – grupa 8 osób
- 2890 £ – grupa 9 osób
Przelot wewnętrzy na trasie Delhi – Srinagaru – Delhi.
Podczas wyprawy planowane są dwa loty wewnętrzne. UWAGA! Limit bagażu podręcznego na wewnętrznych przelotach to 15 kg. Ponadto będziemy poruszali się samochodami osobowymi lub minibusami. Dziennie, w zależności od konkretnego planu zawartego w programie, będziemy w drodze od 4 do 8 godzin. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania terenu oraz liczby i długości postojów.
Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Kaszmirze. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca i walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Noclegi w hotelach 3- i 4- gwiazdkowych (standard indyjski).
- Nocleg w Delhi 4*/ 5* (standard indyjski).
- Padum: hotel turystyczny.
- Srinagar: łodzie wiktoriańskie (pokoje z łazienkami).
- Rangdum: namioty z łóżkami.
Podczas wyprawy planowane są dwa noclegi w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych.
Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Śniadania najczęściej będą w hotelach. Obiady i kolacje w lokalnych restauracjach. Kuchnia indyjska jest niezwykle urozmaicona i smaczna. Do dań dodaje się dużo przypraw, czasem dość pikantnych. Dominują dania wegetariańskie (curry), dania z ryżu (biryani, pulao), dania z dodatkiem mleka kokosowego, sera paneer (przygotowywanego z mleka krowiego) oraz z roślin strączkowych jak soczewica czy fasola (dal). Jednak w wielu miejscach nie brakuje również mięsa (kurczak, jagnięcina), zwłaszcza w restauracjach muzułmańskich. Chleb pojawia się w postaci placków chapati, naan, roti, puri czy paratha.
- Najczęściej spotykana herbata to masala tea – z mlekiem i przyprawami. Popularne są napoje na bazie jogurtu (lassi) np. salty lassi.
- W Kaszmirze pija się herbatę kaszmirską, tzw. kahwa – jest to zielona herbata z kardamonem, cynamonem, szafranem i migdałami.
- W Ladakhu bardzo popularna jest kuchnia tybetańska: pierogi momo, zupa thukpa czy słona herbata z mlekiem.
- Podczas przejazdów przez góry czy w małych wioskach wybór jedzenia będzie bardzo ograniczony – w praktyce do ryżu lub makaronu z warzywami oraz zupek chińskich (zwłaszcza w Zanskarze).
- Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.
- W związku z inną florą bakteryjną trzeba brać pod uwagę własne możliwości dostosowania się do nowych warunków żywieniowych. Najlepiej, przynajmniej na początku, ograniczyć się posiłków gotowanych lub smażonych, a unikać np. surowych warzyw.
- Dla Europejczyków mogą wystąpić pewne utrudnienia. Czasem trudno dostać mocną kawę bez cukru, herbatę również pije się z dużą ilością cukru, a ponadto z mlekiem i przyprawami. Jedzenie bywa ostro przyprawione. Desery są bardzo słodkie, głównie na bazie ryżu, mleka, bakalii i przypraw. Z napojów alkoholowych polecam rum Old Monk oraz lokalne piwo Kingfisher. Napoje do posiłków typu soft drink i napoje alkoholowe w hotelach nie są wliczone w cenę.
- Opieka kaszmirskiego anglojęzycznego przewodnika w Kaszmirze oraz buddyjskiego przewodnika anglojęzycznego w Ladakhu.
- Usługi miejscowego przewodnika.
- Usługi polskiego pilota-przewodnika.
Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia
Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.
Pilotaż, przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.
Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Delhi
Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacja i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.
Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego do Indii.
- Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiednie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
- Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
- Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.
Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 350 £.
Koszt przedłużenia wyprawy o zwiedzanie Delhi i okolic oraz dodatkowych noclegów i wyżywienia.
Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.
Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.
Istnieje możliwość wydłużenie pobytu do 17 dni – zwiedzanie Delhi i okolic; w tym celu prosimy o kontakt z biurem.
Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Kaszmirze, Zanskarze i Ladakhu, gdyż jest ona inna niż w pozostałych rejonach Indii.
Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Kaszmiru, Zanskaru i Ladakhu.
Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tym mało uczęszczanym, a niezwykle ciekawym rejonie Indii.
Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.
W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.
2890 Funtów za osobę przy grupie 9 osób
Istnieje możliwość wydłużenie pobytu do 17 dni – zwiedzanie Delhi i okolic; w tym celu prosimy o kontakt z biurem.
Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.