Archiwum:

Armenia i Republika Górskiego Karabachu 9 dni

Europa i Kaukaz
|
9
dni | 2 - 12 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Od wieków ziemie Południowego Kaukazu były areną walk niezliczonych imperiów i królestw. Teren dzisiejszej Armenii był też miejscem skrzyżowania szlaków handlowych i spotkania różnych kultur i religii.

Historia tego górskiego kraju jest zaklęta w kamieniu będącym podstawowym budulcem, z którego przez wieki wznoszono budowle sakralne i świeckie, jedne z najwspanialszych na obszarze Kaukazu. Kultura Armenii swoimi korzeniami sięga początków chrześcijaństwa, które było religią królestwa Armenii już w IV wieku. Pomimo niewielkiego obszaru kraj ten może się poszczycić niezwykle długą i bogatą kulturą i historią. Podczas wyprawy poznamy fascynujące i niejednokrotnie tragiczne dzieje Armenii. Będziemy też mogli poznać walory jej kuchni i podejrzeć, jak wygląda życie codzienne jej mieszkańców. Odwiedzimy także Republikę Górskiego Karabachu, nieuznawane na świecie państwo proklamowane po nierozstrzygniętej do dziś wojnie między Armenią i Azerbejdżanem w 1991 r.

program

Przylot na międzynarodowy port lotniczy Erywań-Zwartnoc. Po przylocie przejazd do hotelu. Czas na odpoczynek. Następnie udamy się na zwiedzanie Erywania. Pojedziemy do Parku Zwycięstwo, skąd rozpościera się panoramiczny widok na stolicę. Zwiedzimy kompleks architektoniczny Kaskady – muzeum na wolnym powietrzu i park. Następnie przejedziemy na Plac Republiki, gdzie udamy się do Muzeum Historii Armenii. Obiad. Wieczorem czas wolny. Nocleg w Erywaniu.

L.D.

Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Sudanu. Na początek zobaczymy miejsce, w którym Nil Błękitny łączy się z Nilem Białym. Następnie udamy się do miasta Omdurman znajdującego się na lewym brzegu Nilu Białego. W Omdurmanie znajduje się grobowiec Mahdiego – sudańskiego bohatera, który dowodził powstaniem skierowanym przeciwko brytyjskim kolonistom. Następnie odwiedzimy miejscowy bazar, a po południu udamy się w okolice meczetu szejka Hamada al-Nila, gdzie będzie można zobaczyć tańce derwiszów należących do miejscowych bractw sufickich. Kolacja i powrót do hotelu.

B. L. D.

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd do klasztoru Chor Wirap. Możliwe, że zobaczymy widok na biblijną górę Ararat. Będziemy kontynuować podróż do prowincji Wajoc Dzor, sławnej z historii i tradycji produkcji wina. Wizyta w winnicy. Przejazd do klasztoru Norawank. Obiad. Następnie udamy się do prowincji Sjunik, gdzie zwiedzimy klasztor Tatew. Do tego niepowtarzalnego kompleksu zabierze nas wagonik wahadłowej, dwutorowej kolejki linowej „Skrzydła Tatewu”. Przejazd do miasta Goris. Zameldowanie w hotelu. Kolacja i nocleg w Goris.

B. L. D.

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu w Goris. Przejazd do Arcach, czyli Górskiego Karabachu. Zwiedzanie miasta Szuszi z katedrą Ghazanczecoc (Chrystusa Zbawiciela). Następnie udamy się do sławnego Jdrduzu, skąd roztacza się fantastyczny widok na wąwóz Hunot. Przejdziemy się na krótki spacer do wąwozu Hunot. Obiad. Następnie udamy się na zwiedzanie Stepanakertu. Kolacja i nocleg w Stepanakercie.

B. L. D.

Śniadanie. Zwiedzimy sławne stanowisko archeologiczne Tigranakert ze znajdującym się tam muzeum. Przejazd powrotny do Stepanakertu. Wizyta na targu żywności i owoców, gdzie zobaczymy, jak miejscowe kobiety pieką tradycyjny arcachski chleb – zhingyalov hats. Wieczorem czas wolny. Nocleg w Stepanakercie.

B. L. D.

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd do klasztorów the Gandzasar i Dadiwank. Obiad. Jezioro Sewan. Zwiedzanie klasztoru Hajrawank. Kolacja i nocleg w Sewanie lub Cachkadzorze.

B. L. D.

Śniadanie. Wymeldowanie z hotelu. Przejazd do miasta uzdrowiskowego Dilidżan. Zwiedzanie klasztoru Hagharcin. Podczas dalszej podróży będziemy przejeżdżać przez wsie zamieszkałe przez mniejszość rosyjską Mołokan. Zatrzymamy się po drodze na obiad u mołokańskiej rodziny. Następnie przejedziemy do klasztoru Saghmosawank. Zameldowanie w hotelu w Erywaniu. Wieczorem czas wolny. Nocleg w Erywaniu.

B. L. D.

Śniadanie. Przejazd do prowincji Kotajk. Zwiedzanie klasztoru Geghard. Chóralny koncert muzyki sakralnej. Następnie przejedziemy do świątyni Garni Pagan. Zobaczymy cud natury, Symfonię Kamieni. Obiad. Wizyta w muzeum Matenadaran, repozytorium dawnych rękopisów. Czas wolny, aby pójść na targ żywności i owoców lub na targowisko Wernisaż, gdzie można zakupić pamiątki.

B. L. D.

Po śniadaniu transfer na lotnisko

B.

Informacje praktyczne

Obecna sytuacja jest niestabilna jednak liczymy uspokojenie sytuacji które umożliwiło by realizację planowanej wyprawy w wypadku gdyby nie był możliwy wjazd do republiki Górskiego Karabachu program zostanie skrócony lub zmieniony tak aby zobaczyć mało znane acz niezwykle ciekawe miejsca w Armenii