Archiwum:

Indonezja – 16 dni

Azja
|
16
dni | 2 - 12 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, krajoznawcza

Indonezja jest jednym z najciekawszych krajów świata. Istnieje od ponad 70 lat. Pomimo jednego oficjalnego języka indonezyjskiego w użyciu jest tam prawie 700 języków lokalnych.

Mieszkańcy Indonezji wyznają przeważnie islam, ale także są członkami różnych Kościołów chrześcijańskich, są też buddystami i hinduistami. Mottem narodowym Indonezji jest „jedność w różnorodności” – to chyba najlepiej oddaje specyficzny charakter tego wyspiarskiego kraju, w którym właściwie każda wyspa ma swoje tradycje, swój język, historię i unikalną kulturę. Indonezja to także niezwykłe bogactwo przyrodnicze. Wyprawa do Indonezji to okazja, aby zobaczyć legendarne smoki z Komodo oraz zagrożone wyginięciem, głównie w wyniku utraty siedlisk, orangutany. Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do miejsc poza szlakiem! BTP Adventure

program

W zależności od miejsca i godziny przylotu, wieczorne spotkanie organizacyjne w hotelu, który będzie w pobliżu lotniska. Kolacja i nocleg.

D.

Wczesny transfer na lotnisko w Dżakarcie. Przelot do Pangkalan Bun. Przejazd do portu Kumai. Początek rejsu tradycyjną łodzią Klotok. Podczas rejsu bliskie spotkanie z fascynująca i unikalną przyrodą Borneo. Zobaczymy wiele gatunków ptaków oraz małpy nosacze. Jeśli dopisze nam szczęście, poszukamy śladów orangutanów. Obiad na statku. Po posiłku wieczorne spotkanie z niemniej fascynującymi nocnymi mieszkańcami lasu. Powrót na ląd. Kolacja i nocleg w Rimba Lodge.

B.L.D.

Po śniadaniu trekking po dżungli i bliskie spotkania z fauną i florą lasów deszczowych Borneo. Około południa rejs łodzią po rzece Sekonyer, następnie wizyta w ośrodku rehabilitacji orangutanów Camp Leakey założonym w 1971 r. Ośrodek został założony przez parę prymatologów – badaczy ssaków naczelnych dr Biruté Galdikas oraz Roda Brindamoura. Podczas wizyty poznamy z bliska zwyczaje leśnych ludzi oraz problemy jednego z najbardziej zagrożonych gatunków małp człekokształtnych. Po południu powrót na kolację i nocleg do Rimba Lodge.

B.L.D.

Dla chętnych wycieczka o wschodzie słońca – podglądanie ptaków i innych zwierząt o poranku. Powrót na śniadanie, po którym opuścimy Rimba Lodge i udamy się łodzią do portu Kumai. Transfer na lotnisko w Pangkalan Bun. Przelot do jednego z największych miast Indonezji – Surabai. Następnie przejazd około 5-6 godzin do hotelu pod wulkanem Bromo. Kolacja i wypoczynek przed porannymi atrakcjami.

B.

Bardzo wczesna pobudka, około godz. 03:30 rano – wyprawa w okolice wulkanu Bromo (2392 m n.p.m.). Przed świtem przejazd na punkt widokowy na górze Penanjakan. Zobaczymy wspaniały spektakl natury – wschód słońca oświetlający wulkan Bromo. Po wschodzie słońca udamy się jeepami przez Morze Piasku, a następnie krótki, łatwy trekking nad krawędź wulkanu Bromo. Będzie to mała wyprawa do wnętrza Ziemi – poczujemy zapach siarki i zobaczymy ślady aktywności wulkanicznej. Około godz. 08.00 rano powrót do hotelu na śniadanie. Transfer do Surabai, trwający około 4 godzin. Następnie wylot z Surabai do Makasaru. Wieczorny spacer po największym mieście wyspy Celebes/Sulawesi. Nocleg w Makasarze.

B.

Rano wylot do Palopo, następnie transfer do doliny Tana Toradża. Po drodze odwiedzimy uprawy przypraw – goździków, pieprzu, cynamonu. Rano przejazd do Tinombayo, gdzie zobaczymy spektakularne krajobrazy krainy Toradżów i megality rozrzucone pośród rozległych pól ryżowych. Następnie zwiedzimy wykute w skale grobowce Lo’ko’ Mata i zobaczymy święte drzewa, w których pniach, wysoko nad ziemią, umieszczano dawniej ciała zmarłych niemowląt. Następnie pojedziemy do Batutumongi – pięknie położonej miejscowości na północ od Rantepao. Po południu krótki trekking tarasami ryżowymi. Wieczorem powrót do hotelu w Rantepao.

B.L.D.

Przedstawienie niezwykłych zwyczajów Toradżów, dla których pogrzeb jest najważniejszym wydarzeniem w życiu. Toradżowie mumifikują ciała zmarłych bliskich i trzymają je w domach, nawet przez kilka lat, traktując nadal jak żywe osoby. Gdy dochodzi już do pogrzebu, może on trwać nawet siedem dni, a jednym z jego najważniejszych elementów jest rytualny ubój świętych zwierząt – bawołów. Zwiedzanie: Londa – kute w wysokiej skale grobowce – i galerie tau-tau – drewnianych figur wykonanych na podobieństwo zmarłych, Lemo – grzebalna jaskinia pełna legend i tajemnic, Kete Kesu – jedna z najstarszych osad Toradżów, w której zachowały się drewniane, bogato dekorowane domy na palach, przypominające kształtem łodzie lub rogi bawoła. Po południu kolejne wioski Toradżów: Nanggala i Siguntuk. Nocleg w hotelu w okolicach Rantepao.

B.L.D.

Pobyt we wsiach i miasteczkach Toradżów: Pallawa i Sa’dan. Bliski kontakt z miejscowymi rodzinami pozwoli lepiej poznać ich niezwykłą kulturę i cieszyć się pięknem górskiej okolicy. Zwiedzanie megalitycznych kręgów kultu w Bori. Po południu kolejna wioska Marante, z wielkimi domami Toradżów rozrzuconymi wśród pól ryżowych. Nocleg w hotelu w okolicach Rantepao. Być może w trakcie pobytu u Toradżów uda się wziąć udział w ich niezwykłej ceremonii pogrzebowej, obchodzonej huczniej niż wesele. Rodziny zmarłych przygotowują się do pogrzebów nawet kilka lat, a na ich przygotowanie wydają nieraz zarobek całego życia. Specjalnie na pogrzeb budowane są bambusowe pawilony dla gości, skupione wokół placu, na którym mają miejsce poszczególne rytuały, m.in. przyjmowanie gości czy rytualny ubój bawołów.

B.L.D.

Po śniadaniu przejazd do Palopo, następnie przelot do Makasar. Zwiedzanie Makasaru, następnie przelot od Yogyakarty. Transfer do hotelu w zależności od godziny przylotu. Wieczorny spacer po jednym z najstarszych miast Indonezji.

B.

Po śniadaniu zwiedzanie pałacu Kraton oraz Pałacu Wodnego Taman Sari. Obiad we własnym zakresie w lokalnej restauracji. Po południu przejazd do Prambananu. Zwiedzanie ruin świątyń hinduistycznych z IX w n.e. Dla chętnych wieczorem o godz. 19:30 spektakl inspirowany hinduistyczną mitologią Ramajany (gorąco polecamy).

B.

Po śniadaniu ok. godz. 08.00 wyjazd do Borobudur – ruin jednej z największych świątyń buddyjskich w Azji. Po południu spacer oraz zakupy na ulicy Malioboro. B.

Kolejność zwiedzanie może ulec zmianie.

Rano wyjazd na lotnisko, przelot do miejscowości Denpasar na Bali. Po przylocie zaczynamy zwiedzanie południowej części wyspy. Na początek położona na klifie świątynia Uluwatu (zwiedzanie w zależności od godziny przylotu), następnie malowniczo położona nad oceanem świątynia Tanah Lot oraz królewska świątynia Taman Ayun. Po południu przyjazd do Ubud, wieczorny spacer, relaks i kolacja.

B.

Po śniadaniu wyjazd na północ pod wulkan Agung, jeden z trzech na wyspie. Odwiedzimy najważniejszą świątynię na Bali – Pura Beshaki. Następnie wizyta na plantacji kawy, gdzie poznamy sekrety słynnej kawy luwak. Po południu odwiedzimy świątynię Tirta Empul oraz Małpi Gaj, w którym znajdują się świątynie położone w wyjątkowej scenerii lasu deszczowego. Ponadto dużą atrakcją miejsca są grupy rodzinne mieszkających tam małp oraz przyległe lasy. Nocleg w Ubud.

B.

Śniadanie, następnie wyjazd na lotnisko w Denpasar (przejazd około 1 godziny) i wylot. Przylot do Labuan Bajo. Transfer do portu, początek rejsu i obiad na statku. Dokładny przebieg rejsu, czyli to, kiedy i jak zobaczymy poszczególne wyspy, ustalimy na miejscu z kapitanem. Nocleg na statku. Na statku będziemy też spożywać wszystkie posiłki. Zazwyczaj pierwszego dnia oglądamy niezwykłe latające psy (nietoperze). Pływamy po obszarze, w którym jest sporo raf koralowych. Załoga wypożycza sprzęt do snorkelingu.

B.L.D.

Wizyta w Parku Narodowym Komodo na wyspie Komodo, gdzie będziemy mogli spotkać jedne z największych współcześnie żyjących gadów lądowych – warany. Rozpoczniemy od wyspy Rinca, potem przystanek na bezludnej wyspie Padar, następnie obiad na statku, a po południu wyspa Komodo – spacer w poszukiwaniu waranów. Powrót na statek i dalsza część rejsu.

B.L.D.

Rano możliwość snorkelingu w ciepłych i przejrzystych wodach morza Flores (około 29°C). Bliskie spotkania z mieszkańcami jednej z najwspanialszych raf koralowych Azji. Obiad na statku. Przelot na Bali. Transfer do hotelu w pobliżu lotniska.

B.L.

Ostatnie zakupy oraz zwiedzanie Denpasaru. Transfer na lotnisko i wylot.

B.

Informacje praktyczne

Uwagi końcowe


  • Wyprawę można połączyć z wyprawą na zamówienie Nad Jeziorem Toba na wyspie Sumatra oraz z przedłużeniem na wizytę w Parku Narodowym Kayan Mentang
  • Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

W chwili obecnej brak terminów, jeśli jesteś zainteresowany – napisz do nas