Archiwum:

Syberia – Bajkał perła Syberii – 9 dni

Azja
|
9
dni | 2 - 12 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Jezioro Bajkał jest wyjątkowym akwenem pod względem biologicznym geologicznym i kulturowym. Najgłębszy i prawdopodobnie najstarszy słodkowodny zbiornik na naszej planecie. Unikalna i w większości endemiczna fauna i flora samego jeziora jak i okolic stanowi o wyjątkowej wartości przyrodniczej tego miejsca. Trudno jest opisać wyjątkowy charakter krajobrazów i natury Bajkału.

Być może najlepiej oddaje to opis Antoniego Czechowa „Bajkał jest zadziwiający – nieprzypadkowo więc Sybiracy zwą go nie jeziorem. lecz morzem. Woda jest niezwykle przezroczysta, kolor zaś ma turkusowy. Brzegi górzyste, pokryte lasami.” Okolice Jeziora Bajkał to także miejsce gdzie na przestrzeni wieków dochodziło do przenikania się tradycji, religii i kultur z Zachodu, Dalekiego Wschodu i obszarów lokalnych. Mimo obiegowych opinii Syberia ma bardzo bogatą i ciekawą historię, Tereny nad bajkalskie to także jedno z ostatnich miejsc na globie tak mało zmienionych przez współczesną cywilizację, gdzie można podziwiać siłę i piękno natury.

program

Przyloty do Irkucka odbywają się najczęściej w godzinach porannych. Przyjazd do Irkucka w godzinach porannych. Transfer do hotelu, czas na odświeżenie się i krótki odpoczynek. Spotkanie organizacyjne następnie całodzienne zwiedzanie miasta, obejmujące najważniejsze atrakcje jednego z najstarszych i największych miast Syberii. Zobaczymy Sobór Zbawiciela oraz Sobór Objawienia Pańskiego, będące przykładem syberyjskiej architektury sakralnej. Przespacerujemy się nad brzegiem Angary oraz po głównej ulicy miasta – ulicy Karola Marksa, przy której zachowało się wiele budynków z XIX wieku.

W wypadku przylotu w dniu poprzedzającym rozpoczęcie wyprawy konieczny będzie dodatkowy nocleg w Irkucku poza ceną w takie wypadku prosimy o kontakt z biurem BTP Adventure.

D.

Po śniadaniu zapraszamy na całodzienną wycieczkę do Listwianki. Wyjazd o godz. 9 rano, godzinny przejazd do wsi Talcy, następnie pół godziny drogi do muzeum. Po drodze zobaczymy skansen Talcy i muzeum limnologiczne. Następnie spacer po okolicach Listwianki – jednego z najbardziej malowniczych portów nad Bajkałem. Obiad i kolacja w trakcie zwiedzania.

B. D.

Po śniadaniu przejście jedną z najbardziej malowniczych tras trekkingowych nad Bajkałem. Droga do Bolszych Kotów ma długość około 20 km. W trasie zobaczymy malownicze wybrzeże Bajkału oraz bujną syberyjska tajgę. Powrót do Listwianki wodolotem. Dla osób, które nie lubią chodzić, możliwość rejsu wędkarskiego lub przepłynięcia wodolotem w obie strony.

B. D

Śniadanie w hotelu. W zależności od rozkładu rejs wodolotem na wyspę Olchon, około 5 godzin. Wyspa Olchon to największa i jedyna zamieszkała wyspa na jeziorze Bajkał. Po przyjeździe i zakwaterowaniu obiad w hotelu. Następnie spacer po miejscowości Chużyr i wizyta przy słynnej Skale Szamance. Kolacja w lokalnej restauracji.

B. D.

Po śniadaniu udamy się w podróż na północne krańce wyspy – wyjazd około godz. 9 rano. Po drodze zatrzymamy się w kilku najbardziej malowniczych punktach. Podróż odbędziemy wojskowymi UAZ-ami – są to praktycznie jedyne samochody mogące sprostać wymogom syberyjskich bezdroży. Podczas wycieczki skosztujemy słynnej zupy rybnej uchy i zobaczymy Okno Duchów. Nocleg na wyspie. Zobaczymy miejsca mocy na przylądku Choboj

B.D.

Rano wycieczka na południową część wyspy Olchon. Przejazd nad jezioro Szara-Nur oraz przejście malowniczym wąwozem na wschodni brzeg wyspy. Powrót w stronę Chużyru. Dla chętnych kąpiel w małej zatoce Jelga. Wieczorem opcjonalne spotkanie z szamanem lub wieczorny rejs po Bajkale

B.D.

Rano opuścimy wyspę Olchon i udamy się w kilkugodzinny rejs do miejscowości Turka na wschodnim brzegu Bajkału. Następnie przejazd do stolicy Republiki Buriacji – Ułan Ude, około 3,5 godziny. Po przyjeździe zakwaterowanie i ewentualny wieczorny spacer.

B. D.

Po śniadaniu udamy się do Iwołgińska, gdzie znajduje się największy kompleks klasztorów buddyjskich na terenie Federacji Rosyjskiej. Wyjazd około godz. 9 rano, przejazd potrwa godzinę. Po powrocie do Ułan Ude udamy się na zwiedzanie miasta, podczas którego przespacerujemy się po głównym deptaku (ul. Lenina), a następnie zobaczymy pierwszy murowany budynek w mieście (sobór Hodegetrii z XVIII r.). Po krótkiej wizycie na miejscowym targowisku udamy się na główny plac miasta, aby zobaczyć pamiątkę z poprzedniej epoki – największą na świecie głowę Lenina, która stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta.

B. D.

W zależności od godziny wylotu transfer na lotnisko i wylot z Ułan Ude

B. 

Informacje praktyczne

Pogoda

Termin wyprawy ma zapewnić najbardziej sprzyjające warunki pogodowe w miejscach uwzględnionych w programie. Temperatury w dzień przekraczają +20°C, a w nocy +12°C. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

Uwagi końcowe


Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Federacji Rosyjskiej.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tym mało uczęszczanym, a niezwykle ciekawym rejonie Federacji Rosyjskiej.

  • Istnieje możliwość połączenia z wyprawami do Jakucji lub na Sahalin i Wyspy Kurylskie
  • Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem