Archiwum:

Zimowa wyprawa nad Bajkał 7 dni

Azja
|
7
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, krajoznawcza

Nie sposób opisać słowami, jak wygląda Bajkał zimą. Wydawać by się mogło, że lód na jeziorze jest raczej strukturą monotonną i jednolitą. Nic bardziej mylnego! Wyprawa nad zamarznięte jezioro Bajkał to doznanie piękna oraz potęgi natury zaklętej w rozlicznych formach, kształtach i barwach lodu.

Wyjazd zimowy to jedyny sposób, aby się przekonać, jak można żyć w miejscu, w którym temperatury spadają często poniżej -30°C, chociaż w ostatnich latach, podobnie jak w innych rejonach świata, takie zimy zdarzają się tylko sporadycznie. Nawet jeśli Bajkał i jego okolice odwiedziliśmy już latem, to wyprawa zimowa będzie doświadczeniem zupełnie innym, które pozwoli nam w pełni poznać wyjątkowy charakter tego jeziora oraz zobaczyć miasta i miasteczka Syberii, takie jak Irkuck, Ułan Ude czy Listwianka, w śnieżnej scenerii.

program

W zależności od miejsca i godziny wylotu, przylot do Irkucka i spotkanie organizacyjne. Następnie udamy się na zwiedzanie miasta, obejmujące najważniejsze atrakcje jednego z najstarszych i największych miast Syberii. Zobaczymy Sobór Zbawiciela oraz Sobór Objawienia Pańskiego, będące przykładem syberyjskiej architektury sakralnej. Przespacerujemy się nad brzegiem Angary oraz po głównej ulicy miasta – ulicy Karola Marksa, przy której zachowało się wiele budynków z XIX wieku. Nocleg w Irkucku.

D.

Po śniadaniu zapraszamy na całodzienną wycieczkę do Listwianki. Na początek wizyta w muzeum etnograficznym w Talcy. Następnie udamy się do muzeum limnologicznego w Listwiance. Po obiedzie spacer po okolicach Listwianki – jednego z najbardziej malowniczych portów nad Bajkałem. Dla chętnych możliwość krótkiego wyjścia w tajgę (o ile pozwolą na to warunki pogodowe). Kolacja i nocleg w Listwiance.

B.D.

Rano rozpoczynamy lodową odyseję po Jeziorze Bajkał. Wyruszymy poduszkowcem z Listwianki na wyspę Olchon. Po drodze zatrzymamy się, aby przekonać się z bliska o pięknie i wyjątkowości form lodowych na Bajkale. W drodze zobaczymy jedno z najsłynniejszych miejsc Syberii – Skałę Szamankę, w zimowej scenerii z lodu. Podróż zakończymy w „stolicy” wyspy Olchon – miejscowości Chużyr. Wieczorem spacer do Skały Szamanki, którą będziemy podziwiać w promieniach zachodzącego słońca. Nocleg na wyspie.

B.D.

Po śniadaniu udamy się w podróż na północne krańce wyspy – wyjazd około godz. 9 rano. Po drodze zatrzymamy się w kilku najbardziej malowniczych punktach. Podróż odbędziemy wojskowymi UAZ-ami – są to praktycznie jedyne samochody mogące sprostać wymogom syberyjskich bezdroży. Zobaczymy Okno Duchów i Skałę Trzech Braci. Następnie udamy się do wsi Uzury, w której znajduje się stacja meteorologiczna – zostaniemy tam na noc. Zimą poza pracownikami stacji i nielicznymi turystami praktycznie nikt nie odwiedza tego miejsca. Pomimo bardzo prostych i mało komfortowych warunków nocleg na północy wyspy na pewno będzie niezapomnianą przygodą.

B.D.

Po śniadaniu wyruszamy samochodami po lodzie na wschodni brzeg jeziora Bajkał. Na początek zatrzymamy się przy wyspach Uszkaniach, gdzie zimą często można spotkać endemiczny gatunek foki – fokę bajkalską, zwaną też nerpą bajkalską. Jest to także miejsce, w którym znajdują się ponoć najpiękniejsze rzeźby lodowe wykonane ręką Matki Natury. W tej scenerii zjemy obiad, a następnie udamy się na półwysep Święty Nos. Zatrzymamy się w zatoce Żmijowej, gdzie znajdują się gorące źródła, a następnie zobaczymy naturalną parową jaskinię. Na zakończenie przejazd do miejscowości Ust-Barguzin, w której zatrzymamy się na darmowy nocleg i kolację u jednej lub kilku rodzin w tradycyjnym drewnianym domu (istnieje możliwość noclegu w hotelu).

B.D.

Po śniadaniu udamy się w podróż do Ułan Ude – stolicy Republiki Buriacji. Obiad zjemy w tradycyjnej buriackiej jurcie. Następnie odwiedzimy największy kompleks klasztorów buddyjskich na terenie Federacji Rosyjskiej, w miejscowości Iwołgińsk. Po południu przejazd do Ułan Ude i krótkie zwiedzanie miasta. Nocleg w hotelu.

B.D.

Rano transfer na lotnisko i wylot z Ułan Ude do Moskwy lub innego lotniska przesiadkowego.

B.

Informacje praktyczne

Pogoda

Pogoda w okolicach jeziora Bajkał zimą jest raczej stabilna. Opady nie są przewidywane. Na ogół świeci słońce i nie ma silnych wiatrów czy burz śnieżnych. Temperatury w dzień oscylują w granicach -10°C, w nocy spadają do -20°C. Odczuwalna temperatura może być wyższa, ponieważ wilgotność powietrza jest mała, a w dzień najczęściej jest słonecznie.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

Uwagi końcowe


  • Wyprawę można połączyć z wyprawą na zamówienie do Jakucka
  • Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji zimowego Bajkału.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu zimą po okolicach jeziora Bajkał.