Ghana, Benin, Togo – 12 dni

Afryka
|
12
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Ghana, Togo i Benin to trzy kraje zachodniej Afryki obszarowo niewielkie, ale niezwykle ciekawe pod względem kulturowym, historycznym i przyrodniczym. Nasza wyprawa to wyjątkowa okazja do ich odwiedzenia oraz poznana ludzi, którzy je zamieszkują.

Miasto Ganyie położone na wodach jeziora Nokume, twierdze zbudowane z cegły adobe w Koutammakou oraz kultura ludu Batammariba, farbiarzy tkanin w stolicy królestwa Aszanti, miasto Ouidah nazywane stolicą voodoo to tylko jedne z najciekawszych miejsc, jakie można zobaczyć w Ghanie, Togo i Beninie.

program

Przyloty do Akry odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Ghany. Na początek Narodowe Muzeum Historii i Etnografii, a następnie odwiedzimy mauzoleum Kwame Nkrumaha, ojca niepodległości Ghany. Zobaczymy także Plac Czarnej Gwiazdy, Łuk Niepodległości oraz z zewnątrz Pałac Prezydencki. Będzie także czas na wizytę w sklepach z rękodziełem. Nocleg w stolicy Ghany.

B. L. D.

Po śniadaniu udamy się do Parku Narodowego Kakum, gdzie zobaczymy las deszczowy wybrzeży Atlantyku. Będziemy podziwiać bujną roślinność z mostów linowych zawieszonych ponad koronami drzew. Park Narodowy Kakum to też miejsce ochrony wielu gatunków ptaków i owadów, które ze względu na wylesienie straciły swoje dotychczasowe siedliska na wybrzeżu Afryki Zachodniej. Następnie udamy się na zwiedzanie fortu Cape Coast Castle, zbudowanej przez Szwedów w 1652 r. siedziby brytyjskich władz kolonialnych do 1877 r. Potem przejedziemy do fortu w Elminie wybudowanego przez Portugalczyków w 1482 r. Była to pierwsza fortyfikacja kolonialna w Afryce Zachodniej i jeden z najdłużej działających portów niewolniczych. Kolacja i nocleg w Elminie.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się do miasta Kumasi, stolicy dawnego królestwa Aszanti. Odwiedzimy zabytki z tamtych czasów oraz warsztaty lokalnych rzemieślników. Szczególną atrakcją będzie wizyta na targu figur i mebli drewnianych. Odwiedzimy także warsztaty farbiarzy w Notonso i Adinkra, gdzie zobaczymy tradycyjne sposoby tworzenia wzorów oraz barwienia tkanin. Dla chętnych będzie okazja do stworzenia własnego wzoru. Kolacja i nocleg w Kumasi.

B.L.D.

Po opuszczeniu Kumasi udamy się w drogę przez rolnicze treny Ghany do Koforidua. Po drodze zatrzymamy się w rezerwacie Bobiri Forest, gdzie odwiedzimy ośrodek ochrony motyli. Zatrzymamy się także w manufakturze kolorowych koralików w miejscowości Somanya. Dla chętnych będzie okazja do własnoręcznego wykonania naszyjnika o niepowtarzalnym wzorze. Na kolację i nocleg udamy się do Akosobo położonego nad jeziorem Wolta, należącym do największych sztucznych zbiorników na świecie.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na krótki rejs po jeziorze Wolta, aby zobaczyć zaporę wodną i elektrownię. Będziemy przepływać obok rybackich wsi, spotkamy rybaków przy pracy. Następnie udamy się w drogę do granicy z Togo. Zatrzymamy się na chwilę w mieście Ho. Po przekroczeniu granicy udamy się do miasta Kpalime, w którym zwiedzimy katedrę wybudowaną przez niemieckich kolonistów. Odwiedzimy także lokalne targowisko rękodzieła, gdzie będzie można zobaczyć tradycyjną metodę wytwarzanie batiku. Kolację zjemy w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Kpalime.

B.L.D.

Po śniadaniu pojedziemy do Kum Konda, gdzie udamy się na krótki spacer po lesie, aby poznać najciekawsze rośliny lecznicze okolicznych lasów. Następnie przejazd do Atakpamé, miasta znanego z długiej tradycji kowalskiej. Podczas wizyty będzie okazja do podpatrzenia mistrzów młota i kowadła. Po krótkim odpoczynku udamy się do miasta Kara – stolicy ludu Kabye, gdzie mamy zaplanowane kolację i nocleg.

B.L.D.

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Kabye, gdzie znajdują się warsztaty zajmujące się tradycyjną metodą odlewu metali. Następnie udamy się do Koutammakou, gdzie będziemy mogli się zetknąć z wyjątkową kulturą ludu Batrammariba. Jednym z jej charakterystycznych wytworów są domostwa w kształcie zamków, budowane z cegły adobe, a także typowe nakrycia głowy. Powrót do Kara, a następnie przejazd do Sokodé. Po drodze zatrzymamy się w Aledjo fault, gdzie znajduje się wyjątkowo malownicza skała. Po przyjeździe do Sokodé zakwaterowanie i odpoczynek. Wieczorem kolacja oraz pokaz tańca połykaczy ognia.

B.L.D.

Rano wyruszymy w drogę do granicy z Beninem. Naszym celem będzie miasto Abomey. Po drodze zatrzymamy się w Dankoli, gdzie znajduje się świątynia voodoo, którą będziemy mogli odwiedzić, aby dowiedzieć się więcej o tradycjach i wierzeniach związanych z voodoo. Po południu przyjazd do Abomey, kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Abomey było stolicą królestwa Dahomeju. Podczas zwiedzania miasta zobaczymy muzeum historyczne oraz pałace królewskie znajdujące się na liście UNESCO. Następnie wyruszymy w drogę do miasta Ouidah nazywanego często stolicą voodoo w Beninie. Podczas zwiedzania miasta odwiedzimy święty las Kapasse, gdzie znajdują się rzeźby związane z kultem voodoo. Ponadto zobaczymy dawną portugalską fortecę, w której znajduje się obecnie muzeum historyczne. Udamy się też na wybrzeże, pod „Bramę bez powrotu” – pomnik upamiętniający ofiary niewolnictwa. Kolacja i nocleg w Ouidah.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się nad wybrzeże atlantyckie do Abomey-Calavi i udamy się w rejs niewielką łodzią po jeziorze Nokume. Odwiedzimy miasteczko Ganvié – największe takie osiedle w Afryce, zbudowane na palach osadzonych w dnie jeziora. Poznamy życie codzienne i kulturę mieszkańców tego wodnego miasta, w przeważającej większości należących do ludu Tofin. Po południu powrót do Abomey-Calavi i przejazd do Cotonou, gdzie odwiedzimy lokalny targ rękodzieła. Wieczorem kolacja i nocleg w Cotonou.

B.L.D.

Po śniadaniu przejazd do Porto-Novo. Podczas zwiedzania stolicy Beninu zobaczymy pałac królewski oraz muzeum etnograficzne, w którym znajduje się unikalna kolekcja rytualnych masek. Obiad w jednej z lokalnych restauracji. Po południu transfer na lotnisko i wylot z Beninu lub przejazd w stronę granicy z Nigerią dla osób, które będą kontynuowały wyprawę do Nigerii.

B.L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 12 dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Akra;
 • koniec wyprawy: Porto-Novo;
 • atrakcje: Główną atrakcją będzie możliwość poznania kultury, wierzeń, tradycji oraz historii trzech krajów Afryki Zachodniej. W trakcie naszej wyprawy odwiedzimy Miasto Ouidach nazywane stolicą Voodoo. Nie zabraknie atrakcji przyrodniczych podczas wizyt w Parkach i rezerwatach chroniących jedne z najbardziej interesujących pod względem bioróżnorodności siedlisk w Afryce Zachodniej. Podczas naszej wyprawy odwiedzimy także tradycyjne warsztaty, gdzie poznamy tajniki pracy mistrzów kowalstwa, tkactwa i barwienia tkanin.

Wyprawa ma charakter wycieczki krajoznawczej do stosunkowo rzadko odwiedzanych przez turystów trzech krajów Afryki Zachodniej. Wyjazd ma charakter wycieczki turystycznej i będzie zorientowany na turystykę kulturową, krajoznawczą i historyczną. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Ze względu na stan dróg oraz ruch uliczny niektóre przejazdy między miastami mogą być długie i męczące. W przeważającej części obszarów, po których będziemy podróżowali, temperatury w ciągu dnia będą przekraczać +30 stopni Celsjusza. Ponadto wysoka wilgotność powietrza oraz niejednokrotnie intensywne opady deszczu mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Noclegi przewidziane są wyłącznie w hotelach. Podczas wyjazdu nie są planowane trekkingi, jednak wiele miast będziemy zwiedzać pieszo. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Ghana, Benin i Togo to kraje wielu kultur i tradycji, o specyficznym, niepowtarzalnym charakterze.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.

W celu odbycia wyprawy konieczne jest uzyskanie wiz do odwiedzanych krajów:

 1. Wiza jednokrotna do Republiki Ghany – wizę należy uzyskać przed przylotem do Ghany w jednej z ambasad republiki Ghany najbliżej w stosunku do miejsca zamieszkania.
 2. Wiza Jednokrotna do Republiki Togo – możliwość uzyskania na granicy.
 3. Wiza jednokrotna do Republiki Beninu – e-visa https://evisa.gouv.bj/en/Ponadto konieczne są cztery aktualne, kolorowe fotografie.

 

W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.

Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Ghany, Togo i Beninu.
 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom i durowi brzusznemu.
 • Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Ghanie, Togo i Beninie opieka medyczna jest możliwa wyłącznie w stolicach odwiedzanych krajów. W odwiedzanych krajach opieka medyczna jest na zadowalającym poziomie w większych miastach.
 • Koszt prywatnej wizyty lekarskiej to najczęściej ponad 100 USD, natomiast doba pobytu w szpitalu to koszt od 100 do 200 USD.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki to m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • leki do profilaktyki przeciwmalarycznej,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Ghana, Togo i Benin są w chwili obecnej państwami stosunkowo stabilnymi i względne bezpiecznymi. W niektórych rejonach występuje zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym. Jednak programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (region północny Togo przy granicy z Burkina Faso).

Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności w takich miejscach, jak targowiska i zatłoczone ulice, ze względu na kieszonkowców i sporadyczne napady rabunkowe.

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.

Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!

Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Nigerii jest naira. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku, w bankach oraz w większości hoteli. Korzystanie z kart płatniczych jest możliwe w wielu hotelach oraz sklepach z pamiątkami, należy jednak zachować ostrożność ze względu na częste wyłudzenia danych z kart płatniczych. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub z użyciem zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Ghany językiem urzędowym jest angielski. W Togo i  Beninie francuski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub francuskiego.

Ghana Togo i Benin są państwami wieloetnicznym i wieloreligijnym ze zdecydowaną przewagą chrześcijan należy do przez chrześcijan należących do różnych kościołów Protestanckich oraz kościoła Katolickiego. Tradycyjne religie Afrykańskie w tym voodoo są istotną częścią zwyczajów oraz wierzeń poszczególnych grup etnicznych i lokalnych wspólnot. Północną część Ghany  zamieszkują w większości wyznawcy islamu sunnickiego.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Ghany, Togo i Beninu to termin od sierpnia do marca. Temperatury w dzień w większości odwiedzanych miejsc w ciągu dnia dochodzą do +32°C, w nocy +25°C. Należy spodziewać się opadów deszczu. Dużymi problemami są jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM wraz z pakietem internetowym jest możliwy i stosunkowo niedrogi, jednak ze względu na krótki czas pobytu w każdym z odwiedzanych krajów jest to mało opłacalne. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Ghanie, Togo i Beninie oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

Wi-Fi jest dostępne w hotelach oraz niektórych restauracjach.

Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego power banku.

Ghana gniazdka typu C, E napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.

Togo gniazdka typu C, E napięcie 220V, częstotliwość 50 Hz.

Benin gniazdka typu C, E napięcie 220V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • kurtkę przeciwdeszczową,
 • polar lub cieplejszą bluzę, w niektórych rejonach kraju szczególnie na północy noce bywają chłodne,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów

Cena

Cena: 3590 £ za osobę

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami i minibusami, a także, o ile to będzie konieczne, samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Podczas wyprawy będziemy także korzystali z łodzi i statków wycieczkowych. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Ghany Togo i Beninie. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”. Podczas wyprawy planujemy noclegi w hotelach 3, 4 i 5-gwiazdkowych, w zależności od dostępności miejsc.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. W większości miejsc, które odwiedzimy, sklepy i targowiska są dobrze zaopatrzone, ale ceny niektórych towarów – szczególnie importowanych – mogą być wyższe niż w większości krajów europejskich. Kuchnia odwiedzanych krajów jest niezwykle zróżnicowana, odzwierciedlając lokalną specyfikę oraz kulturę poszczególnych krajów.

Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia oraz zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy

Przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Akry – Ghana i lotu powrotnego z Port Novo – Benin

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie, jeśli niezbędne do uzyskania wizy do Ghany, Togo i Beninu.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 450 £

Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.

Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Wyjazd do Ghany, Togo, Beninu można połączyć z wyprawami do Nigerii, Mali, Liberii, Nigru lub Kamerunu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Ghanie, Togo, Beninie, w szczególności w miejscach ujętych w programie naszej wyprawy.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki oraz najważniejszych atrakcji Ghany, Togo i Beninu.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tych rzadko odwiedzanych, a niezwykle ciekawych krajach, jakimi są Ghana, Togo i Beninu.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE

terminy i cena wycieczki
11/05/2024 - 22/05/2024
18/08/2024 - 29/08/2024
06/10/2024 - 17/10/2024
10/11/2024 - 21/11/2024

3590 Funtów za osobę

Wyprawę do Ghany Togo i Beninu można połączyć z wyprawami do Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau, Nigerii, Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, Mali oraz Burkina Faso Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria