Archiwum:

Afganistan – 12 dni

Azja
|
12
dni | 2 - 6 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na unikalną wyprawę dzięki której chociaż w niewielkim stopniu poznamy niezwykle ciekawą historię oraz zobaczymy wyjątkowe zabytki które pozostawiły po siebie liczne cywilizacje na obszarze dzisiejszego Afganistanu.

Nasza wyprawa będzie okazją do spotkania z mieszkańcami którzy codzienni musza mierzyć się z trudną i niestabilną codziennością współczesnego Afganistanu. Odwiedzimy kraju który pomimo niezbyt stabilnej obecnej sytuacji był miejsce rozwoju wielu cywilizacji oraz wyjątkowym miejscem styku wielu kultur tradycji i religii. Zobaczymy majestatyczne góry oraz zielone doliny. Wyprawa to nie tylko grdka dla wielbicieli historii, zabytków i fotografii to także wyjątkowa możliwość Odwiedzimy zabytki Kabul Heratu Mazar-e-Sharif. Zobaszymy osalałe posągi Buddy w Bamian oraz wyjątkową lagunę Bandar amir.

program

Przyloty do Kabulu odbywają się zazwyczaj w godzinach porannych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku udamy się na zwiedzanie stolicy Afganistanu.  Odwiedzimy Pałac Darul Amani i ogrodu Babur Shah, który został założony w XVI wieku. Nastepnie udamy się do  Mauzoleum Abdul Rahman Khan, oraz  Mauzoleum Króla Zahra. Na koniec punkt widokowy na miasto z wieży telewizyjnej położonej na obrzeżach miasta. Kolacja i  nocleg w Kabulu.

L. D.

Przelot do Heratu przed południem. Po krótkim odpoczynku Zwiedzanie Cytadeli  Qala-I-Ikhtiyaruddin która została rozbudowana przez Aleksandra Wielkiego  pamiętają Aleksandra Wielkiego. Popołudniowa wizyta w meczecie piątkowym Masjid-I-Jami jedne z najwspanialszych przykładów architektury dawnego Afganistanu  z epoki Timurydzkiej. Nocleg w Hotelu. B. L. D.

Rano wizyta w XV wiecznym kompleksie Musalla wraz z minaretami Gohar Shad wraz z mauzoleum Gohar Shad żony Szaha Rukh syna Tamerlana. Wizyta na bazarze jedne z najwspanialszych bazarów jedwabnego szlaku. Popołudniu wizyta w mauzoleum książę  Qasim and Abdullaha. Nocleg w Hotelu. B. L. D

Wylot z Heratu przesiadka w Kabulu na lot do Mzar i Sharif zobaczymy jedne z grobowców krewnych Proroka zobaczymy bazar będącym centrum handlu dywanami w Azji Centralnej. Popołudniu zwiedzanie Ali at Rauze e Sharif Bekitny meczet Nocleg w hotelu. B. L. D.

Wyjazd Mazar w stronę Takht e Rostan pozostałości  28 metrowej buddyjskiej stupy. Ponadto zobaczymy budowle wykute w skałach podobniej jak w etiopskiej Lalibeli Lunch w miasteczku Tashkurgan będącego niegdyś północną strażnicą przejścia przez Hindukusz. Wieczorem powrót do Mazar. Nocleg w hotelu. B. L. D.

Rano wyjazd w stronę Kabulu przekroczymy Hindukusz przez słynny tunel Salang położony na wysokości 3363 m npm. Była to jedyna droga która umożliwiała komunikację między północnym a środkowym Afganistanem. W czasie Inwazji sowieckiej o Tunel Salang toczyły się zacięte i krwawe walki. Nocleg w Kabulu. B. L. D.

Całodniowa wycieczka do jednego z najsłynniejszych miejsc podczas sowieckiej interwencji w Afganistanie. Słynna dolina Panjishir będąca miejscem operacji wojskowej najsłynniejszego komendanta Achmada Shaha Massouda będącego postrachem Armi Czerwonej jak i Talibów. Jedno z najbardziej urokliwych przyrodniczo i krajobrazowo miejsc w Afganistanie ponadto miejsc gdzie rozgrywały się bitwy decydujące o losach tego kraju.  Popołudniowy powrót do Kabulu. B. L. D.

Rano wylot z Kabulu przylot do  Bamian. Całodzienne zwiedzanie. Wizyta w jednym z najciekawszych miejsc Afganistanu. Położone u podnóża Hindukuszu Bamian było jednym z sanktuariów Buddyjskich. Zobaczymy pozostałości świetności z czasów dynastii sogodyjskich; figury freski wszystko to co ocalało po mrocznych czasach rządów Talibów. Nocleg w hotelu. B. L. D.

Rano wyjazd w okolice Bamian gdzie zobaczymy jeziora Band-e Amir prawdziwa uczta dla fotografów i miłośników pięknych krajobrazów. Zobaczymy różnokolorowe jeziora. Powrót do Bamian, nocleg w hotelu. B. L. D.

Rano wyjazd do Doliny Smoka jednego z cudów natury gdzie można zobaczyć niesamowite formacje skalne. Następnie udamy się do ruin fortecy Shhahr-e Gholgola zniszczone przez armię Czygis chana. Jest to wyjątkowy punkt widokowy  z którego rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Popołudniu wizyta na miejscowym bazarze czas wolny.  Wieczorem powrót do Bamyan B. L. D.

Rano wylot do Kabulu po przylocie ostanie zwiedzanie Stolicy Afganistanu udamy się na Ptasią Ulicę Ptasi Targ Ka Faroshi. uważana za najstarszą ulicę miasta. Kolejnym miejsce będzie Muzeum Narodowego Afganistanu. Pożegnalna kolacja. B. L. D.

W zależności od godziny wylotu transfer na lotnisko i wylot z Kabulu. B.

Informacje praktyczne

Ze względu na warunki pogodowe. najbardziej optymalnym terminem jest okres późno wiosenny oraz wczesna jesień. Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu, kolejności odwiedzanych miejsc może ulec zmiennie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. Na bieżąco będziemy informowali o możliwości realizacji wyprawy.

Wyprawa można skrócić do 7 dni

  • Północny Zachód Afganistanu        Kabul – Herat -Mazar i Sharif – Dolina Panjishir
  • Południowy Wschód Afganistanu    Kabul – Charikar – Bamian – Band-e Amir – Dolina Smoka –  Kabul

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

wyjazd do Iranu można połączyć z wyprawami  do Iranu,  Iraku, Pakistanu i Kurdystanu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Afganistanie.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną w oparciu od nasze doświadczeni i znajomość lokalnej specyfik i najważniejszych atrakcji Afganistanu.

Zależny nam na jak najlepszym a jednocześnie bezpiecznym i o ile to możliwe wygodnym podróżowaniu po  mało uczęszczanego aczkolwiek niezwykle ciekawego kraju o fascynującej historii.