Demokratyczna Republika Konga i Republika Konga – Serce Afryki. 15 dni

Afryka
|
15
dni | 2 - 12 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na niezwykłą wyprawę do Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Konga – krajów pod każdym względem wyjątkowych. DRK to drugi kraj Afryki, przez który przepływa jedna z największych rzek świata. Na terenie DRK i RK znajduje się też drugi po Amazonii największy kompleks lasów deszczowych na naszej planecie. Jest to jeden z najcenniejszych, a zarazem najmniej poznanych ekosystemów.

Podczas naszej wyprawy postaramy się zobaczyć lasy deszczowe Kotliny Konga w pobliżu jeziora Tumba. Postaramy się także przybliżyć uczestnikom wyjazdu życie mieszkańców DRK i RK, krajów niezwykle zróżnicowanych pod względem etnicznym i kulturowym. Pomimo niestabilnej i niejednokrotnie tragicznej historii DRK, wyprawy do tego kraju są możliwe i bezpieczne.

program

Przyloty do Kinszasy odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Demokratycznej Republiki Konga. Zobaczymy katedrę Świętej Anny i mauzoleum prezydenta Laurenta Kabili. Odwiedzimy galerię sztuki Symphonie des Arts. Następnie udamy się do rezerwatu szympansów bonobo Lola ya Bonobo, w którym spędzimy czas razem z tymi wyjątkowymi naczelnymi. Dla chętnych możliwość kąpieli w pobliskim jeziorze. Powrót do Kinszasy, gdzie udamy się na targ rękodzieła nazywany „targiem złodziei”. Wieczorem kolacja i nocleg w hotelu.

B. L. D.

Rano transfer na lotnisko i przelot do miasta Mbandaka – stolicy prowincji Équateur, położonej u zbiegu rzek Ruki i Kongo. Miasto zostało założone przez Henry’ego Mortona Stanleya w 1883 r. Po przylocie udamy się na zwiedzanie – odwiedzimy muzeum etnograficzne oraz misję „Nowe Życie”. Następnie miasto oraz ogród botaniczny Eala, w którym na powierzchni 371 hektarów zgromadzono ponad 4 tysiące gatunków roślin. Wieczorem powrót do miasta i kolacja w restauracji położonej nad majestatyczną rzeką Kongo. Nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu opuścimy miasto Mbandaka i udamy się do miejscowości Mooto założonej jako misja w 1960 r. w pobliżu jeziora Tumba. Po przyjeździe przygotowanie obozowiska, które będzie nasza bazą wypadową. Nocleg na kempingu w namiotach.

B.L.D.

Całodzienne zwiedzanie okolic jeziora Tumba. Po południu odwiedzimy lokalne wsie i poznamy życie codzienne mieszkańców. Udamy się także na trekking po lesie z miejscowymi myśliwymi, aby poznać tajniki lasów dorzecza rzeki Kongo. Pokażą nam rośliny lecznicze, trujące i jadalne. Omówią też tradycyjne sposoby polowań Pigmejów. Po południu wizyta we wsi Pigmejów, gdzie będziemy mieli czas na przyjrzenie się zwyczajom i kulturze mieszkańców oraz posłuchanie tradycyjnych pieśni. Powrót na kemping i nocleg w namiotach.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się do wsi Bokotè, gdzie rozpoczniemy rejs tradycyjnymi łodziami drewnianymi po lesie zalewanym przez dopływy Konga. Jest to unikalna formacja leśna, jedno z najbardziej cennych przyrodniczo siedlisk w rejonie. Podczas rejsu zobaczymy wiele gatunków ptaków i owadów. Rejs zakończymy we wsi Bokotè, w której będziemy nocować w namiotach. Wieczorem będzie okazja do integracji z mieszkańcami wsi przy ognisku. Na kolację danie kuchni Pigmejów. Nocleg w namiotach.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się do miejscowości Bikoro położonej nad jeziorem Tumba. Tam rozpoczniemy rejs łodziami po jeziorze, w którym do dziś opisano ponad 114 gatunków ryb. Odwiedzimy nadbrzeżne siedliska leśnie. Będzie czas na obserwację licznych gatunków ptaków. Powrót do Bikoro, gdzie odwiedzimy jedną z misji oraz szkołę. Nocleg w namiotach.

B.L.D.

Po śniadaniu opuścimy Bikoro i udamy się do Mabali. Po drodze zatrzymamy się na plantacji kauczuku, na krótkie zwiedzanie i odpoczynek. Przyjazd do Mabali wczesnym popołudniem. Po przyjeździe odwiedzimy ośrodek naukowy zajmujący się badaniami nad bioróżnorodnością Afryki Środkowej. Kotlina Konga to największy po Amazonii kompleks lasów deszczowych na naszej planecie. Jednocześnie jest on chyba najsłabiej poznany pod względem bioróżnorodności fauny i flory. Udamy się na trekking po lesie pierwotnym nigdy nie objętym wycinką. Zobaczymy jedne z największych drzew występujących na obszarze dorzecza Konga. Kolacja w pobliżu jeziora Tumba pod namiotami. Wieczorem dla chętnych nocne wyjście do lasu deszczowego. Nocne zwiedzanie to bardzo emocjonujące doświadczenie kontaktu z fascynującą przyrodą Afryki Środkowej.

B.L.D.

Przed śniadaniem dla chętnych fotograficzno-ornitologiczna wycieczka po lesie i okolicach jeziora Tumba. Przed południem wyruszymy w drogę powrotną do miasta Mbadaka. Po przyjeździe odpoczynek w hotelu po trudach leśnej ekspedycji. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu wyprawa na zakupy na targ pamiątek oraz, dla chętnych, krótki rejs po rzece Kongo. W zależności od godziny wylotu, transfer na lotnisko i przelot do Kinszasy. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

B.L.D.

Rano opuszczamy Kinszasę i udajemy się na południowy wschód do wodospadu Zongo. W drodze powrotnej zatrzymamy się w miejscowości Kisantu, gdzie odwiedzimy ogród botaniczny założony w 1892 r. przez księdza Justina Gilleta. W ogrodzie botanicznym mającym powierzchnię ponad 225 hektarów znajduje się ponad 4 tysiące gatunków roślin, w tym 92 gatunki palm ze wszystkich regionów Demokratycznej Republiki Konga. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w drewnianych domkach kempingowych.

B.L.D.

Po śniadaniu zwiedzanie punktów widokowych, z których rozpościera się wyjątkowy widok na wodospad Zongo, którego wysokość dochodzi do 65 metrów, a przepływ wody wynosi 630 m3/s. Dla chętnych możliwość kąpieli w naturalnych basenach w otoczeniu bujnej roślinności tropikalnej. Po południu przyjazd do Kinszasy. Po przyjedzie do Kinszasy transfer na lotnisko i wylot. B.L.

 

Dla osób, które będę kontynuowały wyprawę do Republiki Konga, kolacja i nocleg w hotelu w Kinszasie.

B.L./D.

 

Po śniadaniu przejazd do portu rzecznego, a po formalnościach imigracyjnych rejs promem przez rzekę Kongo do stolicy Republiki Konga Brazzaville. Następnie zwiedzanie miasta, transfer do hotelu i kolacja.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na północ, do rezerwatu i ośrodka badań nad gorylami nizinnymi Lèsio Louna. Zwiedzanie ośrodka badawczego oraz bliskie spotkania z tym fascynującym gatunkiem małp człekokształtnych. Następnie udamy się do Ibobukro, gdzie zatrzymamy się na nocleg w bungalowach. Po południu czas na kąpiel w błękitnym jeziorze. Nocleg w bungalowach.

B.L.D.

Po śniadaniu wcześnie rano rozpoczniemy dzień próbą zobaczenia zwierząt wokół obozu, a następnie wsiądziemy na pirogę, aby podróżować po rzekach Louna i Léfini do miejsc zwanych Abio i Ipope. Tego dnia będziemy mieli okazję odkryć niezwykłe krajobrazy sawanny i lasu, z możliwością spotkania hipopotamów, goryli i wielu gatunków ptaków. Po obiedzie powrót do Brazzaville i transfer na lotnisko.

B.L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 15 lub 12  dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Kinszasa;
 • koniec wyprawy: Kinszasa lub Brazzaville;
 • atrakcje:Główną atrakcją będzie wyprawa do jednego z najciekawszych pod względem przyrodniczym i kulturowym obszarów Afryki. Podczas wyprawy udamy się do największego po Amazonii lasu deszczowego na świecie. Postaramy się przybliżyć uczestnikom współczesne życie i tradycje mieszkańców należących do różnych grup etnicznych, których odwiedzimy w okolicy jeziora Tumba. Osoby, które zdecydują się na przedłużenie wyprawy o Republikę Konga, udadzą się do rezerwatu Lèsio Louna, gdzie będzie okazja do spotkań z gorylami nizinnymi oraz wieloma innymi gatunkami zwierząt. Będzie też okazja do tego, aby udać się w rejs po jednej z największych rzek świata, jaką jest Kongo, oraz zobaczyć wodospad Zongo.

Wyprawa ma charakter ekspedycji do jednego z najmniej odwiedzanych przez turystów rejonów Afryki. Będzie zorientowana na turystykę przyrodniczą, kulturową i krajoznawczą. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Planowane noclegi w namiotach w trakcie pobytu w okolicy jeziora Tumba oraz przejazdy po złej jakości drogach mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Należy także pamiętać o temperaturach powyżej +30°C, dużej wilgotności powietrza oraz niejednokrotnie intensywnych opadach deszczu. W miastach Kinszasa i Mbadaka noclegi przewidziane są w hotelach. Podczas wyprawy są planowane rejsy łodziami oraz trekkingi po lesie deszczowym.

Należy pamiętać, że Demokratyczna Republika Konga jest krajem wielu kultur i tradycji, o specyficznym, niepowtarzalnym charakterze. Pomimo niejednokrotnie tragicznej i trudnej historii tych krajów wyprawy do Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Konga są możliwe i bezpieczne, pod warunkiem zachowania zdrowego rozsądku i środków ostrożności.

Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.

Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wiz turystycznych w najbliższej ambasadzie Demokratycznej Republiki Konga oraz Republiki Konga (osoby przedłużające wyprawę).

W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.

Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Demokratycznej Republiki Konga oraz do Republiki Konga.

Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.

Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom i durowi brzusznemu.

Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna (Malarone lub Lariam).

W niektórych rejonach istnieje zagrożenie ebolą, jednak w chwili obecnej jest bardzo małe.

W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.

Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl

Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Demokratycznej Republice Konga oraz w Republice Konga opieka medyczna jest możliwa jedynie w Kinszasie oraz Brazzaville.

Koszt prywatnej wizyty lekarskiej to najczęściej ponad 100 USD, natomiast doba pobytu w szpitalu to koszt od 100 do 200 USD.

Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.

Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki to m.in.:

 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • leki do profilaktyki przeciwmalarycznej,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Demokratyczna Republika Konga i w chwili obecnej państwem umiarkowanie stabilnym. W niektórych rejonach kraju występuje zagrożenie konfliktem zbrojnym i zagrożenie terrorystyczne. Jednak programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (region północno-wschodni – obszar przygraniczny z Republiką Środkowej Afryki i Sudanem Południowym – oraz region południowo-zachodni – obszar przygraniczny z enklawą Angoli – Kabindą).

Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności w takich miejscach jak targowiska i zatłoczone ulice ze względu na kieszonkowców i sporadyczne napady rabunkowe. Należy unikać samotnych spacerów, szczególnie po zmroku.

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!

Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Demokratycznej Republice Konga jest frank kongijski. W Republice Konga walutą jest frank środkowoafrykański. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku i w bankach. Korzystanie z kart płatniczych jest możliwe jedynie w hotelach oraz w restauracjach w stolicach obu krajów. Należy jednak zachować ostrożność ze względu na częste wyłudzenia danych. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne. Poza dużymi miastami można jedynie płacić w walutach lokalnych.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub z użyciem zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Demokratycznej Republice Konga oraz w Republice Konga językiem urzędowym jest francuski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka francuskiego i angielskiego.

Demokratyczne Republika Konga oraz Republika Konga są krajami wieloetnicznymi i wieloreligijnymi. Zdecydowana większość mieszkańców to chrześcijanie należący do Kościoła katolickiego oraz wielu Kościołów protestanckich. Będzie można zaobserwować zróżnicowane tradycje poszczególnych grup etnicznych i lokalnych wspólnot.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Demokratycznej Republiki Konga oraz Republiki Konga to termin od czerwca do października. Temperatury w dzień dochodzą do +30°C, a w nocy do +20°C. Należy spodziewać się dużej wilgotności powietrza oraz opadów deszczu, niejednokrotnie intensywnych. Dużym problemem jest zła jakość dróg, szczególnie błoto po opadach.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Na obszarach poza dużymi miastami usługi telefonii komórkowej są praktycznie niedostępne. Zakup lokalnej karty SIM jest skomplikowany, a korzyści niewielkie. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Demokratycznej Republice Konga oraz w Republice Konga oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

Wi-Fi jest dostępne tylko w hotelach w stolicach obu krajów.

Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku, ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. W parkach narodowych i podczas przejazdów ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych.

Demokratyczne Republika Konga oraz Republika Konga:

gniazdka typu C, E, napięcie 220V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

 • alumatę lub lekką matę samopompującą oraz lekki śpiwór na lato; w trakcie wyjazdu zapewniamy materac, ale zabranie własnej maty poprawi komfort spania,
 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • szampon do mycia bez użycia wody,
 • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarka, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 3990 £ za osobę

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami i minibusami, a także, o ile to będzie konieczne, samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Ponadto w programie przewidziany jest przelot wewnętrzny na trasie Kinszasa – Mbandaka – Kinszasa. W trakcie podróży przewidziane są rejsy łodziami motorowymi i wiosłowymi po jeziorze Tumba oraz rzece Kongo. Dla osób przedłużających wyprawę do Republiki Konga przewidziany jest rejs promem z Kinszasy do Brazzaville. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania terenu oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Demokratycznej Republice Konga oraz w Republice Konga. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”. Podczas wyprawy w stolicach obu krajów planujemy w hotelach 4- i 3-gwiazdkowych, w zależności od dostępności miejsc.

 • Podczas pobytu w okolicy jeziora Tumba będziemy nocować w namiotach, które z pomocą naszych przewodników będziemy rozkładać w miejscach obozowania. W większych miastach oraz stolicach obu krajów noclegi będą w hotelach.
 • W okolicy wodospadów Zonga oraz w rezerwacie Lésio Louna są planowane noclegi w domkach letniskowych z łazienkami.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. W większości miejsc, które odwiedzimy, sklepy i targowiska są dobrze zaopatrzone, ale ceny niektórych towarów – szczególnie importowanych – mogą być wyższe niż w większości krajów europejskich. Kuchnia obu krajów jest niezwykle zróżnicowana, odzwierciedlając lokalną specyfikę oraz kulturę poszczególnych regionów. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opieka lokalnego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia oraz zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Kinszasy i lotu powrotnego z Kinszasy lub Brazzaville.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Koszty wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie, jeśli będzie niezbędne do uzyskania wizy do Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Konga.

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 550 £.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Wyprawę można skrócić do 12 dni jedynie do Demokratycznej Republiki Konga.

Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Wyprawę Demokratycznej Republiki Konga i do Republiki Konga można połączyć z wyprawami do Angoli , Kamerunu, Nigerii, Zambii Malawi, Ugandy, Rwandy. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Demokratycznej Republice Konga oraz w Republice Konga, w szczególności w miejscach ujętych w programie naszej wyprawy.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki oraz najważniejszych atrakcji Demokratycznej Republiki Konga oraz Republiki Konga.

Możliwe jest zorganizowanie indywidualnej wyprawy na zamówienie do innych regionów Demokratycznej Republiki Konga:

 • część wschodnia – Park Narodowy Virunga oraz miasta Goma i Kisangani,
 • południe – miasto Lubumbaszi – prowincja Katanga,
 • zachód – miasta Matadi i Boma.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tych rzadko odwiedzanych, a niezwykle ciekawych krajach, jakimi są Demokratyczna Republika Konga i Republika Konga.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
21/07/2024 - 04/08/2024
22/09/2024 - 06/10/2024
10/11/2024 - 24/11/2024
23/02/2025 - 09/03/2025

3990 Funtów za osobę

Wyprawę można realizować w skróconym wariancie 12 dni (Demokratyczna Republika Konga bez Republiki Konga).

Istnieje możliwość wydłużenia pobytu w Demokratycznej Republice Konga o Park Narodowy Virunga lub wyprawę na południe DRK w okolice miasta Lubumbaszi – prowincja Katanga, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyprawę do Ghany, Togo i Beninu można połączyć z wyprawami do Anglii, Kamerunu, Nigerii, Zambii, Malawi, Ugandy i Rwandy. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

cena dla grupy w opisie
galeria