Sudan Południowy – najmłodszy kraj Afryki – 12 dni

Afryka
|
12
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na wyprawę do państwa, które istniej od 2011. Powstały po długiej i krwawej wonie Sudan Południowy jest najmłodszym krajem w Afryce.

Sudan południowy jest krajem bardzo wielu tradycji i kultur. Podczas wyprawy odwiedzimy wsie i miasteczka należące do ludów Mudari, Boya Lokutu/Otuho i Tampossa. Poznamy zwyczaje i tradycje, które pod naporem cywilizacji odchodzą do przeszłości. Dla miłośników przyrody i nie tylko będzie wizyta w górach Lokuto. Sudan Południowy jest jednym z najmniej uczęszczanych turystycznie miejsc nie tylko w Afryce.

program

Przyloty do Dżuby odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu przejazd (4 godziny) na terytorium ludu Mudari, następnie przejazd do miasta Terakeka, gdzie udamy się na lokalny targ. Wizyta na targowisku to najlepsza okazja do spotkania z mieszkańcami i wyjątkowa okazja na poznanie kultury Ludu Mudari. Po południu przejazd na miejsce, gdzie będziemy mili nocleg pod namiotami.

B. L. D.

Po śniadaniu przeprawa łodzią przez Nil Biały na drugi brzeg, gdzie odwiedzimy lokalnych pasterzy Mudari i poznamy jak ważną rolę w zżyciu tego ludu odgrywają ich stada. Następnie udamy się do wsi Ludu Mudari gdzie nadal zachowało się wiele tradycyjnych domów budowanych na planie okręgu i krytych strzechą. Dużą atrakcją będzie możliwość uczestniczenia w tradycyjnych ceremoniach (o ile takowe będą się odbywały w czasie naszej wizyty). Szczególnie ciekawą i widowiskową ceremonią jest inicjacja młodych chłopców, którzy muszą wykazać się odwagą i siłą, aby stać się pełnoprawnymi mężczyznami. Wielu mieszkańców wsi nadal wyznaje tradycyjne religie animistyczne i kult przodków. Po południu powrót na miejsce obozowiska.

B.L.D.

Wczesne śniadanie, następnie całodzienny przejazd po bezdrożach Sudanu Południowego. Przejedziemy ponownie przez stolicę, Dżubę, następnie udamy się wzdłuż Nilu, na południe, w stronę granicy z Ugand,ą do miasteczka Torit. Nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu przejazd około 5 godzin do jednego z nowo powstałych domków letniskowych na obiad, po czym udamy się z wizytą do wsi ludu Toposa, bardzo tradycyjnego i niezwykle dumnego ze swojej kultury. Nocleg pod namiotami w pobliżu wsi.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na lokalny targ w miasteczku Kapoeta. W takich miejscach jak targowiska najlepiej można zobaczyć współczesne życie oraz cała niezwykłą mieszankę kulturową Południowego Sudanu. Szczególnie ciekawe są ręczne wyroby z metalu, z których słynie lud Toposa. Nocleg w logii lub pod namiotami na kempingu.

B.L.D.

Po śniadaniu rozpoczniemy dzień poświęcony dwóm grupom etnicznym Południowego Sudanu. Na początek przejazd na terytorium ludu Boya słynącego z bardzo ciekawych from przyozdabiania kolczykami, następnie przejazd na ziemie ludu Lotuko/Otuho w pobliże wzgórz Lotuko, gdzie po około godzinnym trekkingu znajdziemy się we wsi ludu Lotuko. W zależności od możliwości wieczorne pokazy tańców. Niezwykle ciekawa możliwość zobaczenia tradycji, szczególnie pieśni, tańca, niezwykle ciekawej kultury tego niewielkiego ludu, której tradycje i zwyczaje powoli odchodzą w przeszłość. Nocleg na kempingu w pobliżu wsi.

B.L.D.

Poranny krótki trekking po okolicznych górach Lotuku, które są niezwykle ciekawa formacją i ostoją wielu rzadkich gatunków roślin i ptaków. Następnie udamy się do wsi ludu Imatong, a późnym popołudniem wzruszymy na nocleg do miasteczka Torti.

B.L.D.

Po śniadaniu dalszy przejazd na północ w kierunku stolicy Sudanu Południowego. Po przyjeździe odpoczynek i pożegnalna kolacja.

B.L.D.

Po śniadaniu, w zależności od godziny wylotu,  udamy się w okolice pałacu prezydenckiego oraz do mauzoleum Johna Garanga, założyciela i pierwszego prezydenta Sudanu Południowego. Następnie udamy się na tętniący życiem stolicy targ Konyo-Konyotransfer.  Transfer na lotnisko i wylot.

B.

Informacje praktyczne

  • długość wyprawy: 12 dni w Afryce;
  • początek wyprawy: Dżuba;
  • koniec wyprawy: Dżuba;
  • atrakcje:Głównymi atrakcjami będą wizyty we wsiach i miasteczkach zamieszkiwanych przez ludność należącą do różnych narodowości tworzących niezwykłą mieszankę etniczną, religijną i kulturową Sudanu Południowego.

Wyprawa ma charakter ekspedycji do jednego z rzadko odwiedzanych przez turystów rejonów świata. Wyjazd jest zorientowany na turystykę kulturową, krajoznawczą i przyrodniczą. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Długie przejazdy po bezdrożach Sudanu Południowego, często w temperaturze przekraczającej +30 stopni Celsjusza, noclegi w domkach letniskowych oraz pod namiotami na kempingach z utrudnionym dostępem do toalet i pryszniców mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Ponadto w trakcie wyprawy, odbywającej się w trudno dostępnych rejonach, skorzystanie z opieki medycznej będzie praktycznie niemożliwe, z wyjątkiem stolicy Sudanu Południowego, i to w dość ograniczonym zakresie. Podczas wyjazdu nie są przewidywane długie trekkingi czy aktywności wymagające dużego wysiłki fizycznego. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Republika Sudanu Południowego jest krajem wielu kultur i tradycji, o specyficznym, niepowtarzalnym charakterze.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

  • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
  • Wizę można uzyskać na lotnisku po przylocie. Koszt wizy jest poza ceną wyprawy. Płatnosć na po przylocie.
  • Koszt  zaproszenia niezbędnego do uzyskania wizy w cenie wyprawy,
  • Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

  • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Republiki Sudanu Południowego.
  • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
  • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom i durowi brzusznemu.
  • Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna (Malarone lub Lariam).
  • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
  • Polecamy odwiedzenie stron https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
  • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Sudanie Południowym istnieje jedynie prywatna opieka lekarska, i to tylko w stolicy.
  • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
  • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
  • repelenty, bezwzględnie konieczne,
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
  • środki odkażające, środki opatrunkowe,
  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
  • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Republika Sudanu Południowego jest w chwili obecnej państwem umiarkowanie stabilnym i względne bezpiecznym. Realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest na chwilę obecną stosunkowo niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (region graniczny z Republiką Środkowoafrykańską i Sudanem).

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.

Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!

Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Sudanu Południowego jest funt południowosudański. Wymiana pieniędzy jest możliwa jedynie w stolicy – na lotnisku oraz w hotelach. W pozostałych miejscach jest to bardzo trudne. Korzystanie z kart płatniczych poza stolicą jest praktycznie niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Sudanu językiem urzędowym jest angielski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. . W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego.

Republika Sudanu Południowego jest krajem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Przeważającą większość mieszkańców stanowią chrześcijanie różnych obrządków oraz wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich. Należy pamiętać o lokalnych zwyczajach i tradycjach. Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Republiki Sudanu Południowego to termin od lutego do końca czerwca. Temperatury w dzień przekraczają + 30°C, a w nocy +20°C. Należy spodziewać się opadów deszczu. Dużymi problemami są jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach deszczu.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Na obszarach poza dużymi miastami usługi telefonii komórkowej są mało dostępne. Zakup lokalnej karty SIM jest skomplikowany, a korzyści niewielkie. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Sudanie Południowym oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

Wi-Fi jest dostępne tylko w hotelach w  Dżubie

Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku, ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. W parkach narodowych i podczas przejazdów ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych.

restauracjach.

Gniazdka typu C i D. Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

  • alumatę lub lekką matę samopompującą oraz lekki śpiwór na lato; w trakcie wyjazdu zapewniamy materac, ale zabranie własnej maty poprawi komfort spania,
  • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
  • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
  • szampon do mycia bez użycia wody,
  • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
  • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
  • lekkie koszulki/koszule,
  • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 4290 £ za osobę

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przewidywana liczba uczestników w samochodzie: 3 + kierowca. Samochody mogą być bez klimatyzacji lub może ona zostać wyłączona ze względu na zbyt duże zapylenie. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Sudanie Południowym. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

Podczas wyprawy planowanie są dwa noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych, jedynie w stolicy Dżubie.

Poza Dżubą, w zależności od dostępności, będą to domki letniskowe oraz kempingi z noclegiem w namiotach

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Jedzenie podczas przejazdów oraz pobytu w rejonach północnych może być czasami mało urozmaicone i monotonne, ze względu na ograniczoną dostępność produktów. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe artykuły żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika oraz ochrony tam, gdzie jest to konieczne.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia oraz zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Dżuby.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy do Republiki Sudanu Południowego.

Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.

Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 550 £.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Republice Sudanu Południowego.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Sudanu Południowego.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym, podróżowaniu po tym mało uczęszczanym, a niezwykle ciekawym kraju.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
31/03/2024 - 11/04/2024
25/08/2024 - 05/09/2024
17/11/2024 - 28/12/2024

4290 Funtów za osobę

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu zpolskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Dla chętnych jest możliwość połączenia wyprawy z wyjazdami do Sudanu, Erytrei, Czadu, Dżibuti i Somalilandu, Somali, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

 

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria