Irak i iracki Kurdystan – między Tygrysem i Eufratem – 15 dni

Bliski Wschód
|
15
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Wyjątkowa wyprawa do miejsc, które uważane są za kolebkę cywilizacji. Podczas wyprawy odwiedzimy fascynujące zabytki starożytnego Babilonu i Asyrii oraz nowsze – pochodzące z epoki arabskiej i otomańskiej. Poznany różnorodność kulturową i religijną Ppołudniowego Iraku i górzystej krainy Irackiego Kurdystanu.

Poznamy różnorodność kulturową i religijną Iraku, liczne odłamy chrześcijańskie, jazydów, jak również irackich sunnitów i szyitów. Odwiedzimy mało znane rejony południowego Iraku. Ponadto będziemy mieli okazję zobaczyć unikalne w skali świata mokradła Ahwar i przepłyniemy się po rzece Szatt al-Arab. onadto zobaczymy niezwykle urokliwe obszary górskie, a przede wszystkim poznamy niezwykle gościnnych i serdecznych mieszańców irackiego Kurdystanu.

program

Przylot na lotnisko w mieście Basra po formalnościach wizowych transport do hotelu. Po krótkim odpoczynku udamy się na zwiedzanie Basry – miasta, którego historia rozpoczyna się wraz z pierwszymi kalifami. Stanowiła wówczas port i ważny garnizon wojskowy. Pomimo wielu zniszczeń w XX i na początku XIX wieku nadal możemy zobaczyć liczne zabytki z epoki otomańskiej.  Po południu, na zakończenie wyjazdu, wyjątkowa atrakcja – rejs łodzią motorową na zachód słońca po Szatt al-Arab, czyli po rzece powstałej z połączenia Tygrysu i Eufratu, uchodzącej do Zatoki Perskiej. Kolacja i nocleg w hotelu.

L.D.

Wczesnym rankiem wyjazd na północ. Na początek zobaczymy unikalne mokradła Ahwar. Są to okolice zamieszkałe od niepamiętnych czasów. Kultura i tradycje miejscowej ludności są wyjątkowe i zawierają wiele elementów z tradycji przed islamskich. W 2016 r. obszar mokradeł oraz kultura mieszkańców tego obszaru zostały wpisane na listę UNESCO. Po obiedzie, który zjemy w wyjątkowej scenerii trzcinowych domów, udamy się w podróż do legendarnego Ur. Na początek zigurat w Ur, będący być może wzorem biblijnej Wieży Babel. Następnie zwiedzanie pozostałości po mieście, w którym według Biblii narodził się Abraham. Wieczorem przyjazd do miasta Nasirija. Kolacja i nocleg w hotelu.

B. L. D.

Wczesnym rankiem wyjazd z Nasirija do miejsca gdzie obecnie znajdują się ruiny babilońskiego miasta Uruk jednego z najstarszych miasta świata i jednego z najważniejszych ośrodków cywilizacji Sumeryjskiej. Następnie udamy się do Kufy, gdzie odwiedzimy dom imama Alego (zięcia proroka Mahometa). Po obiedzie i krótkim zwiedzaniu Kufy będziemy kontynuować przejazd od Nadżafu, najważniejszego miejsca dla szyitów obok Karbali – miasta i sanktuarium. Zobaczymy (o ile to będzie możliwe) miejsce, w którym został zamordowany imam Ali, najwierniejszy towarzysz Mahometa, mąż jedynej córki Proroka Fatimy oraz czwarty kalif. Odwiedzimy sanktuarium i miasto. Nocleg i kolacja w hotelu.

B. L. D.

Po śniadaniu opuszczamy Nadżąf przejazd do wyjątkowo dobrze zachowanych pozostałości po fortecy z czasów kalifów abbasydzkich Al Ukhaidir. Forteca została ukończona w 775 r., jednak historia tego miejsca sięga znacznie odleglejszych czasów, o czym świadczą liczne pamiątki z czasów sasanidzkich i partyjskich. Popołudniu udamy  się do drugiego najważniejszego miejsca pielgrzymek w Iraku do miasta Karbala świętego miasta szyitów. Miasto powstało w miejscu śmierci imama Husseina – wnuka Mahometa, zabitego podczas bitwy w 680 r. Znajduje się tu najświętsze szyickie sanktuarium przyciągające tysiące pielgrzymów, nie tylko z Iraku. Nocleg i kolacja w hotelu.

B. L. D.

Po śniadaniu przejazd się na teren wykopalisk, w których odkryto ruiny Babilonu. Zwiedzanie ruin Babilonu – przejdziemy przez odtworzoną Bramę Isztar oraz zobaczymy muzeum. Kolejnym etapem podróży będzie brzeg Eufratu, gdzie znajduje się jeden z najbardziej imponujących pałaców Saddama Husseina. W drodze do Bagdadu odwiedzimy  miejsce, w którym znajdowała się dawna stolica perskiego państwa Partów – Ktezyfonu. Ruiny znajdują się na brzegu Tygrysu. Podczas zwiedzania zobaczymy także pozostałości pałaców pierwszych władców z dynastii Sasanidów.

B. L. D.

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie fascynującego miasta, jakim jest Bagdad. Na początek zobaczymy to, co zostało z niegdyś bezcennej i bogatej kolekcji Muzeum Archeologicznego Iraku. Po południu przejazd po Bagdadzie – zobaczymy jedne z najważniejszych miejsc: Plac Wolności oraz pomnik Pamięci Męczenników al-Shaheed – pamiątkę ofiar krwawej wojny iracko-irańskiej, która doprowadziła do upadku Irak w latach 80. XX w. Wieczorem przejazd do hotelu, kolacja i odpoczynek.

B. L. D.

Rano udamy się na całodzienną wycieczkę do Samarry – jednego z najstarszych miast Iraku. Najważniejszą atrakcją będzie Wielki Meczet w Samarze oraz wyjątkowy w skali światowej „skręcony minaret”. Budowę minaretu, który mierzy 33 metry, rozpoczęto w 848 r., a ukończono w 851 r., za czasów kalifów z dynastii Abbasydów. W 2007 roku został wpisany na listę UNESCO. Następnie przejazd do Mosulu  Kolacja w hotelu.

B. L. D.

Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie miasta które było jedną ze stolic Państwa asyryjskiego. Na początek odwiedzimy twierdzę Bash Tapia zrujnowaną w 1393 roku przez armię Tamerlana. Twierdza została odbudowana w czasach Otomańskich. Nastepnie udamy się na spacer po laleczkach starego miasta jednego z najstarszych nie przerwania zamieszkałych miasta na bliskim wschodzie. Odwiedzimy Katedrę Al. Tahira oraz Wielki Meczet Al. Nuri. Oba obiekty są w trakcie odbudowy gdyż zostały zniszczone podczas okupacji miasta przez ISIS. Kolacja i nocleg w Mosulu.

B. L. D.

Rano wyjazd do Dahuk. Po drodze odwiedzimy monastyr Dayro d-Mor Mataya, jeden z najstarszych klasztorów na Bliskim Wschodzie. Następnie udamy się w okolice Gaugameli, miejsca, w którym doszło do bitwy między armią Aleksandra Wielkiego a wojskami perskimi Dariusza III. Bitwa, która ostatecznie zdecydowała o losach Imperium Achemenidów. Zobaczymy także Jerwan – miejsce, w którym znajdują się ruiny jednego z najstarszych akweduktów na świecie. Po zwiedzaniu zjemy obiad w tradycyjnej kurdyjskiej restauracji. Po posiłku pojedziemy się do Lalisz, jednego z najważniejszych sanktuariów jazydów. Jest to miejsce, w którym znajduje się grobowiec założyciela religii jazydów, szejka Adiego (1070- 1162). Zwiedzimy także okoliczną wioskę oraz poznamy życie jazydów. Po południu wyjazd do Dahuku. Kolacja i nocleg

B. D.

Śniadanie w hotelu. Tego dnia odwiedzimy Al Quosh – grobowiec starotestamentowego proroka z VII w. p.n.e. Następnie odwiedzimy monastyr Mar Mekha z III wieku oraz jeden z największych klasztorów Rabban Hormizd, w którym mieszka ponad 600 mnichów. W górskiej okolicy klasztoru znajdują się pustelnie, w których do dziś mieszkają mnisi. Po zwiedzaniu pójdziemy na obiad, a po posiłku udamy się w pobliże syryjskiej granicy, gdzie odwiedzimy jedne z njstarszych chrześcijańskich monastyrów leżących nad brzegiem Tygrysu. Następnie udamy się do trzeciego największego miasta Irackiego Kurdystanu – Zachu. Podczas wizyty w mieście zobaczymy historyczny most Pira Delal, który według legendy zbudowali Rzymianie. Po południu powrót do Dahuk. Kolacja w hotelu.

B. D.

Rankiem udamy się do Amadii, miasta założonego przez Asyryjczyków. Forteca położona 90 km od Dahuk na wysokości 1400 m n.p.m. Zobaczymy bramę Bab Zebar oraz pozostałości fortecy zlokalizowanej w wyjątkowym miejscu. Zobaczymy także jeden z najwyższych minaretów w Amadiya (ponad 30 metrów). Minaret oraz meczet zostały ufundowane przez sułtana Husseina Wali. Ponadto zobaczymy synagogę oraz medresę, ufundowane ponad 100 lat temu przez kairski uniwersytet. Obiad w lokalnej restauracji. Po posiłku udamy się na szczyt góry Geram gdzie znajdował się jeden z wielu pałaców Saddama Huseina. Po południu przejazd do Irbilu. Kolacja i nocleg w stolicy Irackiego Kurdystanu.

B. D.

Po śniadaniu zwiedzanie jednego z najstarszych miast świata o udokumentowanej historii ponad 7000 lat. Na początek cytadela wybudowana na ruinach sumeryjskiego miasta nazywanego Urbellum lub Arbella, co w tłumaczeniu oznacza czterech bogów. Irbil przemierzali Abraham, Aleksander Wielki oraz wiele innych znanych osób. Podczas zwiedzania twierdzy zobaczymy muzeum biżuterii. Następnie udamy się na bazar, gdzie w jednej z restauracji zjemy obiad. Po posiłku udamy się na zwiedzanie minaretu Choli wybudowanego w XII wieku w całości z cegły importowanej z Egiptu. Na koniec zobaczymy pomnik jednego z najsłynniejszych Kurdyjskich poetów i historyków – Ibn al-Mustafiego (1169-1239). Kolacja w hotelu.

B.  D.

Śniadanie w hotelowej restauracji. Przejazd kolejką linową na parking. Następnie przejazd do As-Sulajmanijji. Po drodze odwiedzimy miasto Dokan, w którym zatrzymamy się na obiad. Po południu przyjazd do As-Sulajmanijji, gdzie zobaczymy słynny Czerwony Dom – miejsce więzienia i tortur za czasów Saddama Husseina. Następnie udamy się na bazar, gdzie odwiedzimy tradycyjną herbaciarnię. Kolacja i nocleg w hotelu.

B. L. D.

Po śniadaniu udamy się do muzeum Kurdystanu, w którym zobaczymy zbiory z różnych epok historycznych, w tym także najstarsze obiekty z początków cywilizacji. Następnie udamy się do Halabiji – miasta, które padło ofiarą ataku gazowego 16 marca 1986 r. Podczas ataku armii irackiej zginęło ponad 5000 ludzi, a 10000 było rannych i hospitalizowanych. Miasto jest nadal zamieszkane pomimo tragicznej historii – obecnie w mieście znajdują się pomnik i muzeum ludobójstwa. Po południu udamy się w górskie rejony przy granicy z Iranem. Odwiedzimy wodospady Ahmed Awa, gdzie w górskiej scenerii zjemy obiad. Po południu powrót do Sulajmaniji. Nocleg i kolacja w hotelu.

B. D.

Po śniadaniu przed opuszczeniem As-Suleimania po drodze do Rawanduz odwiedzimy także jeden z najstarszych karawanserajów na trasie Jedwabnego Szlaku. W okolicach miasta Rawanduz zobaczymy kanion Rawanduz oraz udamy się na spacer po Old Hamilton Road. Jest to wyjątkowa droga wybudowana  prawie 100 lat temu w niezwykle trudnym górskim terenie.  Na obiad udamy się do restauracji w pobliżu wodospadu Gali Ali. Pod wieczór powrót do Irbilu i transfer na lotnisko (większość wylotów z Irbilu odbywa się w godzinach nocnych).

Jeśli wylot będzie miał miejsce następnego dnia, dodatkowa kolacja i nocleg w Irbilu (poza ceną).

B. L. 

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 15 dni w Iraku;
 • początek wyprawy: Basra;
 • koniec wyprawy: Irbil;
 • atrakcje: Starożytne zabytki Ur i Uruk, Babilonu i Ktezyfonu. Ponadto niezwykle ważnym elementem wyprawy będzie zwiedzanie Bagdadu oraz szyickich sanktuariów w Nadżafie i Karbali. Niezwykle ważnym i interesującym elementem wyprawy jest bliskie spotkanie z kulturą i tradycjami mieszkańców Iraku.

Rozpoczniemy od Bagdadu, a skończymy w Basrze. Głównymi atrakcjami są starożytne zabytki miast Ur i Uruk, Babilonu i Ktezyfonu. Ponadto ważnym elementem wyprawy będzie zwiedzanie Bagdadu oraz szyickich sanktuariów w Nadżafie i Karbali. Niezapomnianych przeżyć może dostarczyć bliskie spotkanie z kulturą i tradycjami mieszkańców południowego Iraku. Historyczne miasta Irbil, As Sulejmanija, klasztory należące do wyznawców wschodnich obrządków chrześcijaństwa jaki i świątynie jazydów. Ponadto dużą atrakcją wyjazdów jest przyroda oraz piękne górskie krajobrazy. Niezwykle ważnym i interesującym elementem wyprawy jest bliskie spotkanie z kulturą i tradycjami mieszkańców Kurdystanu.

Wyprawa ma charakter wycieczki krajoznawczej do wyjątkowego pod względem historycznym i kulturowym obszaru Bliskiego Wschodu. Będzie zorientowana na turystykę krajoznawczą i kulturową. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy jej uczestnicy powinni być w stanie samodzielnie brać udział w pieszym zwiedzaniu miast i obiektów historycznych, jak również w krótkich trekkingach do punktów widokowych czy rejsach łodziami motorowymi. Noclegi przewidziane są w hotelach, a przejazdy będą realizowane samochodami osobowymi i minibusami. W trakcie wyjazdu nie są planowane długie trekkingi czy aktywności wymagające dużego wysiłki fizycznego. Program wyjazdu został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Irak jest w większości zamieszkiwany przez wyznawców islamu szyickiego oraz sunnickiego, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny 6 miesięcy przed planowanym zakończeniem wyprawy.

Obywatele Wielkiej Brytanii oraz UE mogą uzyskać wizę na lotnisku po przylocie do Basry lub Bagdadu.

Dodatkowo zabieramy ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz z lekarzem medycyny tropikalnej.

Zalecane jest szczepienie przeciwko: tężcowi, błonicy, WZW (żółtaczka) A i B, durowi brzusznemu.

Zagrożenie malarią jest znikome.

Polecamy odwiedzenie stron https://szczepieniadlapodrozujacych.pl

Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikanie lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw. Opieka medyczna jest na dobrym poziomie szczególnie w Bagdadzie. Usługi medyczne są płatne.

Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawności sprawność i dobra kondycja fizyczna. Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczanie odpowiedniej ilości leków branych na stałe (o ile mamy takie zalecenie przez lekarza) a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:

  • repelenty,
  • krem na słońce z wysokim faktorem UV ( zalecane 50),
  • środki odkażające, środki opatrunkowe,
  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Republika Iraku jest państwem cechującym się niestabilnością polityczną i istotnym ryzykiem konfliktu zbrojnego. Realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest na chwilę obecną realne. Programy naszych wyjazdów układamy tak, aby unikać miejsc potencjalnie najbardziej niebezpiecznych (niektóre dzielnice Bagdadu i miasta, w których trwają konflikty zbrojne).

Obszar Irackiego Kurdystanu, pomimo że należy oficjalnie do Iraku jest de facto odrębnym państwem. Z wyjątkiem rejonów przy granicy z Turcją oraz Syrią jest to teren bardzo spokojny i bezpieczny. Realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest na chwilę obecną niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy taka aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (obszary nadgraniczne).

Pomimo trudnej sytuacje wyprawy do Iraku południowego są możliwe i realizowane z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Dzięki dobrym kontaktom jakie mamy z lokalnymi kontrahentami na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i liderki/lidera wyjazdu.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Informacje dotyczące lokalnych obyczajów będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilotkę/pilota wyprawy.

Bardzo ważne jest aby nie robić zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych policyjnych oraz przy lotniskach, Nie robimy także zdjęć wszędzie tam gdzie przebywają służby mundurowe !!!

Fotografowanie ludzi tylko za zgodą osób które fotografujemy. Robienie zajęć bez zgody fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Iraku są irackie dinary. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku w Mieście Basra, w większości miast, w bankach, autoryzowanych punktach wymiany oraz w hotelach. Korzystanie z kart płatniczych jest możliwe w hotelach oraz  w niektórych sklepach i restauracjach. Najlepszy kurs wymiany mamy, gdy wymieniamy dolary amerykańskie oraz euro. Ceny w restauracjach, hotelach czy w sklepach są podawane w dolarach amerykańkich. Najlepiej zabrać ze sobą drobne nominały dolarów lub banknoty 100 dolarowe wydane po 2006 roku.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w aplikacji xe.com.

W Iraku językiem urzędowym jest arabski.  W Irackim Kurdystanie językiem urzędowym jest kurdyjski. Znajomość angielskiego i niemieckiego, szczególnie wśród pracowników restauracji czy hoteli, jest zadowalająca. W wypadu indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość podstaw języka arabskiego lub wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Południe Iraku jest w większości zamieszkałe przez wyznawców szyickiego odłamu islamu. Będziemy także odwiedzać rejony sunnickie. Ze względu na uwarunkowania kulturowe oraz względy bezpieczeństwa warto zapoznać się z zalecani dotyczącymi ubioru. W wypadku zwiedzanie miejsc kultu, szczególnie sanktuariów w Nadżafie i Karbali, będziemy mogli zobaczyć tylko niektóre z miejsc na terenie sanktuariów.

Nie ma konieczności zakładania przez kobiety chust na głowę. W wypadku odwiedzin niektórych meczetów i innych miejsc kultu kobiety mogą być proszone o załażenie czadoru, który można za darmo wypożyczyć przy wejściu do danego obiektu. Należy pamiętać, że występują duże różnice między konserwatywną prowincją a w większości stosunkowo liberalnymi dużymi miastami.

Mężczyźni nie mogą nosić krótkich spodni oraz podkoszulków. W oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyźnie, a mężczyźni nie podają ręki kobietom. Obyczaj ten nadal występuje na prowincji, jednak w dużych miastach ten zwyczaj odchodzi do przeszłości. Należy również unikać rozmów na tematy polityczne. Irakijczycy są ciekawi świata i turystów i chętnie podejmują rozmowy dotyczące polityki.

Iracki Kurdystan jest obszarem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Przeważająca większość mieszkańców to wyznawcy islamu sunnickiego. Ponadto w Kurdystanie zamieszkują chrześcijanie należący do różnych obrządków wschodnich kościołów, jak również zoroastryści i jazydzi. Nie ma konieczności zakładania przez kobiety chust na głowę. Mieszkańcy Kurdystanu podchodzą do religijnych nakazów bardzo liberalnie.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Informacje o tym będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilotkę/pilota wyprawy.

Proponowane terminy wyprawa są dopasowane do najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie naszych wycieczek. Najlepszy czas na wyprawy do Iraku to termin od września do końca marca. I

 • rak Południowy Temperatury w dzień rzadko przekraczją +30 stopni w nocy +12.Opady deszczu mogą być sporadyczne i raczej przejściowe. Dużym problemem jest wysokie zapylenie i mogące się pojawić burze piaskowe. Ponadto w rejonach południowych – Basra, jest wysoka wilgotność powietrza wzmagająca uczucie gorąca.
 • Iracki Kurdystan Temperatury w dzień przekraczają +25 stopni w nocy +10. Podczas pobytu w górskich rejonach mogą spadać do +5 stopni. W planowanym terminie opady deszczu mogą pojawić się sporadycznie.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty sim jest możliwy aczkolwiek skomplikowany. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik skontaktował się swoim operatorem telefonii komórkowej, czy posiada podpisaną umowę z operatorami w Iraku oraz jakie są ceny połączeń i smsów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową. Zakup lokalnej karty sim z pakietem internetowym jest możliwy na lotnisku lub w Mieście Basra lub w innych miastach.

 

 • Wifi jest dostępne w większości hoteli i restauracji.
 • Gniazdka typu C, D, G. Napięcie 220V, 50 Hz.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanka.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania. Długie spodnie, długie spódnice,  koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem podczas wyjazdu będą pełne lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladnium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Nie ma potrzeby zabierania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • polar lub cieplejsza bluza, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie szczególnie przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarka, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie ani nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę przydatny w samolocie i na przejazdach, mały portfelik na lokalną walutę, lektury na drogę na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 4590 £ za osobę

Cena zawiera

Przy wyborze pojazdów i kierowców zawsze kierujemy się stanem drogi, długością pokonywanych odległości i kompetencją kierowców. Państwa komfort i przyjemność podroży jest naszym najważniejszym priorytetem.

Podczas części wyjazdu będziemy poruszali się samochodami osobowymi lub minibusami. Dziennie, w zależności od konkretnego planu zawartego w programie oraz bieżącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem naszych uczestników, będziemy w drodze od 4-8 godzin. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów. Ponadto w programie mamy rejsy łodziami motorowymi po podmokłych terenach południowego Iraku, Ahwar, oraz rejs małym statkiem wycieczkowym po rzece Szatt Al-Arab.

Noclegi w hotelach 4-gwiazdkowych.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Iraku. Naszym priorytetem jest Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca i walory historyczno-kulturowe. Dlatego też, zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwu-osobowym (pokoje z łazienkami).

Podczas wyprawy wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B: śniadanie, L: lunch, D: kolacja. Śniadania najczęściej będą w hotelach. Lunche i kolacje w lokalnych restauracjach. Kuchnia południowego Iraku jest typową kuchnią bliskowschodnią – smaczną i urozmaiconą. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Opiekę polskiego pilota/przewodnika.

Podczas tej wyprawy będą nam towarzyszyć licencjonowani przewodnicy w miejscach, gdzie jest to wymagane lokalnymi przepisami. Ponadto w rejonach, gdzie istnieje zagrożenie przestępczości oraz terrorystyczne będziemy korzystać z ochrony.

Bilety wstępu do odwiedzanych obiektów i parków narodowych.

Przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Firma BTP nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować oraz pośredniczyć w zakupie biletów lotniczych w najlepszej cenie. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Koszt wizy otrzymanej na lotnisku w Mieście Basra  dla obywateli Wielkiej Brytanii i UE to 75 USD.

Ubezpieczenie we własnym zakresie.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Posiłków i napojów poza tymi wymienionymi w programie.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 550 £.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w  przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

Uwagi końcowe


Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyjazd do Iranu można połączyć z wyprawami do Iranu, i Pakistanu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu i kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmiennie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. Na bieżąco będziemy informowali o możliwości realizacji wyprawy.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z  informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Iraku.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną w oparciu o nasze doświadczenie i znajomość lokalnej specyfik i najważniejszych atrakcji Iraku i Irackiegi Kurdystanu.

Zależny nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i o ile to możliwe wygodnym, podróżowaniu po mało uczęszczanego, aczkolwiek niezwykle ciekawego kraju o fascynującej historii.

W razie pytań prosimy o kontakt BPT ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
06/10/2024 - 20/10/2024
24/11/2024 - 08/12/2024
20/04/2025 - 04/05/2024
26/10/2025 - 09/11/2025

4590 Funtów za osobę

Wyprawę można realizować w skróconych pocjach

 •  Irak Południowy 9 dni od Basry do Mosulu.
 • Iracki Kurdystan 9 dni początek i koniec w miescie Irbil

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem w celu ustalenia trasy orac ceny wyprawy.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyjazd do Iranu można połączyć z wyprawami do Iranu, Pakistanu Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

cena dla grupy w opisie
galeria