Czad – północ-południe – 15 dni

Afryka
|
15
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Republika Czadu jest państwem, w którym saharyjska północ styka się z sawannami środkowej Afryki. Podczas wyprawy zobaczymy to, co najciekawsze: Fantastyczne krajobrazy Ennedi oraz bogactwo przyrody Parku Narodowego Zakouma.

Program jest indywidualną ofertą, która łączy w sobie dwie największe atrakcje Czadu. Ze względu na charakter wyprawy jej optymalnym terminem jest okres od listopada do lutego.

program

Przylot na lotnisko w Ndżamenie i transport do hotelu. W hotelu odbędzie się spotkanie organizacyjne. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

D.

Po śniadaniu przejazd na południowy wschód. Będziemy się poruszali w strefie Sahelu i sawanny. Jeśli będzie taka możliwość, zatrzymamy się w mijanych miejscowościach: Sar Arab, Sar Kenga, Cole. Nocleg w namiotach w okolicy Bitkine.

B. L. D.

Po śniadaniu kolejny dzień w podróży – tym razem będziemy mieli postój, o ile to będzie możliwe, w miejscowości Baro, a następnie przejedziemy przez Dalao. Nocleg w Ngouri.

B.L.D.

Dwa pełne dni safari po jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów północno-wschodniej Afryki. Podczas podróży po parku będzie można zobaczyć „klasyczne” afrykańskie gatunki dużych ssaków, jak również liczne ptaki, gady i owady. Ponad 300 km2 chronionego obszaru sawanny oraz Sahelu, do tego liczne rzeki i okresowe jeziora powstające w porze deszczowej.

B.L.D.

Wyruszamy na północny wschód. Stopniowo krajobraz będzie się zmieniał – coraz mniej zieleni, coraz więcej skał. Noclegi w namiotach poza wsiami i miejscowościami. W zależności od tempa naszej podróży, ósmego dnia wieczorem lub dziewiątego miniemy Abeche – drugie co do wielkości miasto w Czadzie. Po uzupełnieniu zapasów udamy się do Biltine – ostatniej większej miejscowości przed Ennedi.

B.L.D.

Pobyt na wyżynie Ennedi to doznanie całego spektrum piękna fantastycznych formacji skalnych i niesamowitych krajobrazów. Skalne grzyby, łuki, wąwozy, monumentalne cytadele oraz wiele innych form stanowią o wyjątkowości Ennedi w skali całej Afryki. Ponad 4000 km2 jednych z najpiękniejszych krajobrazów naszej planety. Podczas przejazdu odwiedzimy skalną cytadelę Apsara, kamienny las Habeiki, skalne grzyby Tobodo oraz labirynt d’Oyo. Ponadto zobaczymy drugi największy skalny łuk na świecie d’Aloba oraz łuk Terkei. Na dłuższą chwilę zatrzymamy się pod skałami nazywanymi „butelką wina” oraz „głową słonia”. Ennedi to nie tylko skały – to także przyroda ożywiona. Najlepszym miejscem do obserwacji będą naturalne źródła wody – Guelta d’Archei. Podczas naszego pobytu odwiedzimy także miejsca, w których dawni mieszkańcy pozostawili po sobie rysunki naskalne, a jeśli obecni mieszkańcy nas zaproszą, udamy się do nich w gościnę.

B.L.D.

Opuszczamy Ennedi i udajemy się w drogę powrotną do stolicy Czadu, Ndżameny. Powinniśmy do niej dojechać czternastego dnia po południu. Krótkie odwiedziny na targu pamiątek – gdyby przyjazd się opóźnił, udamy się tam następnego dnia rano. Wieczorem 14. dnia pożegnalna kolacja.

B.L.D.

Po śniadaniu, w zależności od godziny wylotu, transfer na lotnisko i wylot.

B.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 15 dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Ndżamen;
 • koniec wyprawy: Ndżamen;
 • atrakcje: Park Narodowy Zakuma na południu, oraz pustynna wyżyna Ennedi na północy Czadu. Poza atrakcjami przyrodniczymi niezwykle ważnym i interesującym elementem wyprawy jest bliskie spotkanie z kulturą i tradycjami mieszkańców Czadu;

Wyprawa ma charakter ekspedycji do jednego z najrzadziej odwiedzanych turystycznie rejonów świata. Wyjazd jest zorientowany na turystykę przyrodniczą, krajoznawczą i kulturową. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Długie przejazdy po saharyjskich bezdrożach często w temperaturze przekraczającej +30 stopni, noclegi (poza stolicą i Parkiem Zakouma) w namiotach bez dostępu do toalet i pryszniców mogą powodować duże zmęczeni i dyskomfort. Ponadto w trakcie wyprawy ze względu na specyfikę miejsc i trasę praktycznie niemożliwe będzie skorzystanie z opieki medycznej, z wyjątkiem stolicy Czadu. W trakcie wyjazdu nie są przewidywane długie trekkingi lub aktywności wymagające dużego wysiłki fizycznego. Program wyjazdu został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i wygody uczestników. Należy pamiętać, że miejsca na północy Czadu (Ennedi) w większości zamieszkiwane są przez wyznawców islamu, dlatego należy pamiętać o  specyficznym charakterze i różnicach kulturowych.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu, kolejności odwiedzanych miejsc może ulec zmiennie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. Na bieżąco będziemy informowali o możliwości realizacji wyprawy.

 • Paszport musi być ważny 6 miesięcy przed planowanym zakończeniem wyprawy.
 • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej w jednej z najbliższych w stosunku do miejsca zamieszkania ambasad Republiki Czadu. Po złożeniu rezerwacji wyjazdu uczestnicy otrzymują list zapraszający niezbędny do uzyskania wizy. Ponadto konieczny jest wypełniony wniosek wizowy oraz dwie aktualne kolorowe fotografie.
 • W celu uzyskania wizy można skorzystać z bur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura Biurem BTP Adventure.
 • Dodatkowo zabieramy ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień. Z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze bez tego dokumentu i szczepienie nie ma możliwości wjazdu do Republiki Czadu.
 • Przed wyjazdem zalecamy z lekarzem rodzinnym oraz z lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, WZW (żółtaczka) A i B, meningokokom, durowi brzusznemu, zapaleniu opon mózgowych.
 • Pomimo niskiego ryzyka warto przygotować się na profilaktykę przeciwmalaryczną (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Polecamy odwiedzenie strony: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikania lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw. W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska i to tylko w stolicy.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości ze względu na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczanie odpowiedniej ilości leków, które bierzemy na stałe (o ile mamy takie zalecone przez lekarza) a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:
  • zabieramy koniecznie repelenty,
  • krem na słońce z wysokim faktorem UV ( zalecane 50),
  • środki odkażające, środki opatrunkowe,
  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
  • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Republika Czadu jest państwem cechującym się niestabilnością polityczną i istotnym ryzykiem konfliktu zbrojnego. Realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest na chwilę obecną stosunkowo niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy taka, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (Jezioro Czad czy Tibesti).

Dzięki dobrym kontaktom jakie mamy z lokalnymi kontrahentami na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i liderki/lidera wyjazdu.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Informacje dotyczące lokalnych obyczajów będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych  przewodników oraz pilotkę/pilota wyprawy.

Bardzo ważne jest aby nie robić zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych policyjnych oraz przy lotniskach, Nie robimy także zdjęć wszędzie tam gdzie przebywają służby mundurowe !!!

W Czadzie nie wolno robić zdjęć w stolicy oraz w większości odwiedzanych miast i miasteczek. Fotografowanie ludzi tylko za zgodą osób które fotografujemy. Robienie zajęć bez zgody fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Czadu jest frank środkowoafrykański CFA. Wymiana pieniędzy jest możliwa jedynie w stolicy na lotnisku oraz w hotelach. W pozostałych miejscach nie ma takiej możliwości. Korzystanie z kart płatniczych poza stolica jest niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany mamy gdy wymieniamy euro. Dolary czy funty nie są powszechnie wymiennie.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w aplikacji xe.com.

W republice Czadu językami urzędowymi są francuski i arabski. Ponadto w użyciu jest  kilkadziesiąt jeżyków lokalnych. W wypadu indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość podstaw języka francuskiego lub wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język Angielski.

Republika Czadu jest krajem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Południe republiki zamieszkują chrześcijanie należący do różnych obrządków. Północ kraju jest zamieszkała przez wyznawców islamu sunnickiego. Nie ma konieczności zakładania prze kobiety chust na głowę.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Informacje o tym będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilotkę/pilota wyprawy.

Proponowane terminy wyprawa są dopasowane do najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie naszych wycieczek. Najlepszy czas na wyprawy do Republiki Czadu to termin od Października do końca Lutego. Temperatury w dzień przekraczają + 30 stopni w nocy +25.  Podczas pobytu w Ennedi mogą sprać do +10/+5 stopni (styczeń luty). Opady poza częścią południową (Park Narodowy Zakuma) raczej nie powinny się pojawić. Duży problemem jest wysokie zapylenie i mogące się pojawić burze piaskowe. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.meteoblue.com/en

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Na obszarach Parku Narownego Zakuma oraz podczas pobytu na Ennedi nie ma zasięgu telefonicznego.  Zakup lokalnej karty sim jest skomplikowany  a korzyści niewielkie.  Przed wyprawą polecamy aby każdy uczestnik skontaktował się swoim operatorem telefonii komórkowej czy posiada podpisaną umowę z operatorami w Czadzie oraz jakie są ceny polaczeń i smsów w romingu. Dla uniknąć niemiłej niespodzianki zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wifi jest dostępne tylko w hotelach w stolicy Ndżamenie oraz nielicznych stołecznych restauracjach.
 • Gniazdka Typ D E i F  i Napięcie 220V 50 Hz
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanka , ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. W parkach narodowych, podczas przejazdów oraz na Ennedi ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubranie. Długie spodnie, długie spódnice,  koszule z długim rękawem które łatwo przeprać i które szybko wyschną.  Najwygodniejszym obuwiem podczas wyjazdu będą pełne lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladnium. Można chodzić w odkrytych sandałach jednak w miastach oraz podczas pobytu na sawannie i rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie kolczaste rośliny i ostre trawy. Nie ma potrzeby zabierania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • alumatę lub lekką matę samopompującą oraz letni śpiwór W trakcie wyjazdu otrzymamy materac ale zabranie własnych poprawi nam komfort spania,
 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • szampon do mycia bez użycia wody,
 • polar lub cieplejsza bluza szczególnie przydatne wieczorami i nocą
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – Obowiązkowo ze słońcem nie ma żartów.
 • wygodne letnie ubranie szczególnie przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu
 • lekkie koszulki/ koszule
 • przydatne drobiazgi: latarka , scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie ani nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek – (na specjalne okazje), Dmuchany rogalik pod głowę przydatny w samolocie i na przejazdach Mały portfelik na lokalną walutę, Lektury na drogę na czas lotów i przejazdów;

Cena

Cena: 3290 £ za osobę

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przewidywana liczba uczestników w samochodzie: 3 + kierowca. Dziennie będziemy w drodze 7-9 godzin. Samochody nie mają klimatyzacji. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Dodatkowo w cenie dwa przeloty wewnętrzne.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Czadu. Naszym priorytetem jest Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca i walory historyczno-kulturowe przyrodnicze. Dlatego też, zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwu-osobowym (pokoje z łazienkami).

 • Podczas wyprawy planowanie są dwa noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych, jedynie w stolicy – Ndżamenie.
 • Podczas pobytu w Parku Narodowym Zakouma noclegi będą w loggiach. Pokoje dwu- lub jednoosobowe, zazwyczaj z łazienkami.
 • Podczas przejazdów oraz podczas pobytu na Ennedi nocujemy w namiotach dwu- lub jednoosobowych. Ilość wody do mycia będzie limitowana.

Podczas wyprawy wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy zgodnie z informacjami zawartymi w programie B: Śniadanie, L: lunch, D: Kolacja.

Jedynie podczas przejazdów oraz pobytu na Ennedi jest mało urozmaicone i monotonne ze względu na ograniczenie dostępności produktów oraz infrastrukturę niezbędną do przygotowanie posiłków. Poza Stolicą oraz większymi miastami można jedynie zakupić bardzo podstawowe produkty żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Opiekę przewodnika i ochronę – tam gdzie to konieczne.


Opłaty za bilety wstępu i pozwolenia na terenie Zakouma i Ennedi.

przygotowanie wyjazdu, pośrednictwo wizowe, w tym zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Ndżameny.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiednie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 350 £.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Republice Czadu.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Czadu.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym, podróżowaniu po tym mało uczęszczanym, a niezwykle ciekawym kraju.


Zapraszam na wyprawę BTP Adventure

terminy i cena wycieczki
24/11/2024 - 08/12/2024
09/02/2025 - 23/02/2025
09/11/2025 - 23/11/2025

3290 Funtów za osobę

Wyprawę  do Czadu  można połączyć z wyprawami  do Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau, Nigeri, Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, Mali oraz Burkina Faso. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

cena dla grupy w opisie
galeria