Senegal, Gambia, Gwinea Bussau– Brama Afryki – 12/16 dni

Afryka
|
12
dni | 2 - 12 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Tereny dzisiejszych państw Senegal i Gambia nazywano niegdyś Bramą Afryki. Do dziś pozostało tam wiele zabytków pochodzących z okresu kolonialnego, który także wiązał się z ogromną tragedią mieszkańców zachodniej Afryki.

Podczas naszej wyprawy odwiedzimy miejsca związane z historią kolonializmu, jak również jedne z najciekawszych i najcenniejszych przyrodniczo miejsc na terenach obu państw. Postaramy się też przybliżyć uczestnikom niezwykłą mozaikę kulturową, etniczną i religijną Senegalu i Gambii, które ukształtowały współczesny obraz tych krajów. Odwiedzimy również lokalne targi, poznamy tajniki wydobycie soli oraz udamy się do miasta Touba – jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymek senegalskich muzułmanów. Dla miłośników przyrody, zwłaszcza ptaków, dużą atrakcją będzie wizyta w Parku Narodowym Delty Rzeki Saloum oraz Parku Narodowym Djoudj.

program

Przyloty do Dakaru odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu udamy się promem do na wyspę Gorèe. Jest to niewielka wyspa pochodzenia wulkanicznego, która od XVI do XIX w. była fortem oraz jednym z największych targów niewolniczych w Afryce Zachodniej. Ze względu na historię i architekturę została wpisana na listę UNESCO. Po obiedzie powrót do Dakaru. Udamy się na zwiedzanie miasta, podczas którego zobaczymy jedną z jego najstarszych dzielnic – District Plateau. Podczas zwiedzanie stolicy Senegalu zobaczymy Plac Niepodległości, pałac prezydencki, katedrę, dworzec kolejowy. Na koniec zwiedzania czas na zakupy na targu rękodzieła Soumbedioune. Kolacja i nocleg w hotelu.

B. L. D.

Po śniadaniu opuścimy Dakar i udamy się w drogę do Noflaye. Odwiedzimy ośrodek ochrony i reprodukcji żółwi pustynnych. Następnie udamy się w pobliże Różowego Jeziora – Lac Ratba. Dla chętnych możliwość kąpieli w wodach jeziora, którego różowa barwa pochodzi od sinic, jedynych organizmów mogących żyć w jego silnie zasolonych wodach. Obiad w hotelu na brzegu. Po południu przejazd do miejsca, w którym wydobywana jest sól. Odwiedzimy także okoliczne wsie położone nad oceanem. Nocleg i kolacja w hotelu położonym w pobliżu Lac Ratba.

B.L.D.

Przed śniadaniem dla pasjonatów fotografii możliwość porannej wycieczki na wschód słońca. Po śniadaniu opuszczamy Różowe Jezioro i udajemy się w drogę do Lompoul. Po drodze zatrzymamy się w Thiès, gdzie odwiedzimy lokalne manufaktury i warsztaty rzemieślnicze oraz zjemy obiad. Następnie będziemy kontynuować przejazd do Lompoul. Będziemy tam nocować na pustynnym kempingu w namiotach. Po południu spacer po wydmach oraz możliwość przejażdżki samochodami terenowymi lub na wielbłądach. Kolacja i nocleg w pustynnym obozie.

B.L.D.

Po śniadaniu opuszczamy pustynny obóz i udamy się w drogę do Saint Louis, miasta położonego nad rzeką Senegal będącą naturalną granicą z Mauretanią. Zostało założone w połowie XVII w. przez francuskich kolonizatorów. Do początku XX w. było stolicą francuskich kolonii w Afryce Zachodniej. Zobaczymy unikalną zabudowę kolonialną, która znajduje się pod ochroną UNESCO. Odwiedzimy lokalny targ pamiątek oraz port rybacki. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Rano udamy się na całodzienną wycieczkę do Parku Narodowego Djoudj, jednego z najcenniejszych miejsc ochrony ptaków w zachodniej Afryce. Zwiedzanie parku będzie się odbywać pieszo, samochodami terenowymi oraz z pokładu łodzi. W parku, w zależności od pory roku, można spotkać wiele gatunków ptaków pochodzących z Europy, dla których jest to jedno z najważniejszych miejsc zimowania. Spotkamy też wiele gatunków afrykańskich, dla których jest to jedno z nielicznych miejsc gniazdowania w tej stale wysychającej części Afryki. Po południu powrót do Saint Louis. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Wcześnie rano opuszczamy Saint Louis i udajemy się na południe do Taubacouta. Po drodze zatrzymamy się w mieście Touba gdzie znajduje się największy meczet w Senegalu. Touba jest drugim co do wielkości miastem po Dakarze oraz stolicą sufickiego bractwa muridów. Podczas pobytu odwiedzimy wielki meczet. Na obiad udamy się do miasta Kaolack nad rzeką Saloum. Znajduje się tam drugi co do wielkości kryty dachem bazar w Afryce. Jest to stolica rolnicza południowego Senegalu. Na nocleg udamy się do miasteczka Toubacouta.

B.L.D.

Rano udamy się na całodzienną wycieczkę do Parku Narodowego Delty Rzeki Saloum. Będziemy go zwiedzać pieszo i łodziami. Zobaczymy chroniony obszar lasów mangrowych będących siedliskiem wielu gatunków zwierząt. Możemy tam spotkać zagrożone wyginięciem – ze względu na polowania i utratę siedlisk – manaty afrykańskie, antylopy błotne, liczne gatunki ptaków i płazów. Wieczorem powrót do Toubacouty. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu opuszczamy Toubaucoutę i udamy się w stronę granicy z Republiką Gambii. Granicę przekraczamy w miejscowości Karang. Następnie już w Gambii udamy się do miasteczka Jufureh oraz na wyspę James (Kunta Kinteh) z ruinami fortu założonego w XVI w. Fort niejednokrotnie zmieniał właścicieli (Księstwo Kurlandii, Wielka Brytania, Francja, Holandia). Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie udamy się w drogę do miasteczka Barra, z którego popłyniemy promem do stalicy Gambii – Bandżulu, położonego na wyspę Saint Mary przy ujściu rzeki Gambii do Atlantyku. Obiad w jednej z lokalnych restauracji. Przejazd do Bakau na wybrzeże atlantyckie. Czas na kąpiel i relaks. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Rano udamy się do rezerwatu Makasutu, gdzie będziemy mogli zobaczyć faunę i florę lasów mangrowych nad rzeką Gambia. Podczas przejścia ścieżkami przyrodniczymi będzie okazja do obserwacji wielu gatunków ptaków i owadów. Udamy się także na obserwację rezerwatu z pokładu niewielkiej łodzi. Poza atrakcjami przyrodniczymi podczas wizyty w pobliskich wioskach będzie możliwość zjedzenia posiłku w jednej z lokalnych restauracji. Następnie udamy się na zwiedzanie stolicy Gambii. Powrót do Bakau, relaks na plaży. Kolacja w hotelu.

B.L.D.

Czas wolny i relaks na plaży. Dla osób zainteresowanych ochroną ptaków wyprawa do rezerwatu Tanji.

B.L.D.

Po śniadaniu ostatnie zwiedzanie i okazja do kąpieli w ciepłych wodach Atlantyku. Po południu lub wieczorem, w zależności od godziny wylotu, transfer na lotnisko.

B.L.

Rano opuszczamy Gambię i ponownie udajemy się do Senegalu, aby wjechać na teren Gwinei Bissau. Po drodze zatrzymamy się na lunch w przygranicznym mieście Ziguinchor.  Po południu przyjazd do stolicy Gwinei Bissau. W zależności od godziny przyjazdu krótkie zwiedzanie miasta. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji lub w hotel.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Gwinei Bissau.  Zobaczymy unikalną zabudowę kolonialną, Pałac Bohhaterów Narodowych, Fort São Josè da Amura zbudowny w XVII przez Portugalskich kolonistów. Odwiedzimy także lokalny targ w skolonialnej części miasta. Następnie udamy się do miasteczka  Quinhámel  gdzie będzie okazja spotkania z mieszkańcami należącymi do grupy etnicznej Papel. Podczas pobytu poznany kulturę zwyczaje oraz ceremonię tej grupy etnicznej.  Po południu powrót do Bissau. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Rano udamy się w rejs z Bissau na Wyspę Rubane będącą jedną z najpiękniejszych wyspa  archipelagu wysp Bissagos. Tego dnia odwiedzimy także wyspę Canhabaque gdzie do dziś bardzo ważnym elementem kultury jest matriarchat. Udamy się w na spotkanie z królową i królem wyspy. Popołudniu powrót na wyspę Rubane relaks na rajskiej plaży.  Nocleg w kameralnym i ekologicznym hotelu położonym przy plaży

B.L.D.

Całodzienna wycieczka do Parku narodowego Orango, Obszar parku ochranie podlegają różnorodne siedliska jak lasy deszczowe, sawanny nadmorskie, lasy namorzynowe oraz siedliska wydm nadmorskich. Będzie także okazja do zobaczenia izolowanych populacji hipopotamów i krokodyli zamieszkujących wyspę Orango na Oceanie Atlantyckim.  Popołudniu powrót na wyspę Rubane czas wolny.  Kolacja i nocleg w hotelu położonym przy plaży

B.L.D.

Po śniadaniu ostatnie zwiedzanie i okazja do kąpieli w ciepłych wodach Atlantyku. Rejs powrotny do Bissau  południu lub wieczorem, w zależności od godziny wylotu, transfer na lotnisko.

B.L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 16 lub 12  dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Dakar;
 • koniec wyprawy: Bandżul lub Bissau;
 • atrakcje:Najważniejszymi atrakcjami będzie  możliwość poznania wyjątkowej różnorodności kulturowej i religijnej. W trakcie naszej wyprawy udamy się do parków narodowych i rezerwatów przyrody gdzie zobaczymy unikalną przyrodę Zachodniej Aryki. W trakcie naszej wyprawy zobaczymy także zabytki z epoko przed kolonialnej, oraz z czasów kiedy tereny odwiedzanych przez nas krajów były częścią imperiów kolonialnych. Postaramy się także poznać współczesne oblicze Senegalu Gambii i Gwinei Bissau. odwiedzają mniejsze i większe miasta z ich centrami życia jakimi są targi i miejskie place.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.

Do Republiki Senegalu dla obywateli UK i UE nie jest wymagana wiza.

Do republiki Gambii wizę otrzymujemy w trakcie przekraczania granicy z Senegalem

Wizę do Gwinei Bissau dla obywateli UK i UE otrzymujemy w Senegalu przed przekroczeniem granicy z Gwineą Bissau

Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

Nie ma konieczności z zabierania ze sobą książeczki szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko złotej febrze , jednak na obszarze obu państw są odnotowywane zakażenia żółtą febrą

Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.

Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom i durowi brzusznemu.

Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna (Malarone lub Lariam).

W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.

Polecamy odwiedzenie stron https://szczepieniadlapodrozujacych.pl

Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Senegalu Gambii i Gwinei Bissauu opieka medyczna jest na zadowalającym poziomie w większych miastach.

Koszt prywatnej wizyty lekarskiej to najczęściej ponad 100 USD, natomiast doba pobytu w szpitalu to koszt od 100 do 200 USD.

Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.

Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki to m.in.:

 • repelenty, bezwzględnie konieczne
 • leki do profilaktyki przeciwmalarycznej
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50)
 • środki odkażające, środki opatrunkowe
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy

Republika Senegalu republika Gambii oraz Gwinea Bissau w chwili obecnej są państwami stosunkowo stabilnymi i względne bezpiecznymi. W niektórych rejonach kraju występuje zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym. Jednak programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (region wschodni obszar graniczny z Mali).

Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności w takich miejscach, jak targowiska i zatłoczone ulice, ze względu na kieszonkowców i sporadyczne napady rabunkowe.

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.

Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!

Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Senegalu i Gwinei Bissau jest Frank Zachodnioafrykański, W republice Gambii  Dalasi. W obu krajach w wielu miejscach można także płacić Euro Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku, w bankach oraz w większości hoteli. Korzystanie z kart płatniczych jest możliwe w wielu hotelach oraz sklepach z pamiątkami, należy jednak zachować ostrożność ze względu na częste wyłudzenia danych z kart płatniczych. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub z użyciem zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Senegalu językiem urzędowym jest francuski W republice Gambii językiem urzędowym jest angielski. W Republice Gwinei Bissau językiem urzędowym jest portugalski. Ponadto w powszechnym użyciu jest język wolof i arabski oraz wiele języków lokalnych. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego, frncuskiego. i portugalskiego.

Senegal Gambia i Gwinea Bissau to państwa zmieszkine przez wiele grup etniczych wyznających rózne religia W Senagalu  zdecydowaną przewagą są wyznawców islamu sunnickiego. Prawo oraz zwyczaje w wielu regionach Senaglu są oparte na prawie religijnym, co przekłada się na zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz konieczność noszenia odpowiedniego ubioru zakrywającego ciało. W Gambii I Gwinei Bissau  duża cześć mieszkańców to chrześcijanie należący do różnych kościołów protestanckich oraz kościoła katolickiego. Tradycyjne religie afrykańskie są istotną częścią zwyczajów oraz wierzeń poszczególnych grup etnicznych i lokalnych wspólnot.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Senegalu i Gambii to termin od listopada do maja. Temperatury w dzień mogą przekraczać + 28°C, a w nocy +24°C, Opady deszczu mogą się pojawić jednak ze względu na porę między listopadem a majem będą to opady krótkie i przelotne. Dużymi problemami są jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM wraz z pakietem internetowym jest możliwy i stosunkowo niedrogi. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Republice Senegalu  Gambii i Gwinei Bissau, oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

Wi-Fi jest dostępne w hotelach oraz niektórych restauracjach.

Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego power banku.

 • Senegal             Gniazdka typu C, D, E,  Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.
 • Gambia             Gniazdka typu, G Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.
 • Gwinea Bissau Gniazdka typu C, E,  Napięcie 220V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

 • alumatę lub lekką matę samopompującą oraz lekki śpiwór na lato; w trakcie wyjazdu zapewniamy materac, ale zabranie własnej maty poprawi komfort spania
 • saszetkę na dokumenty i pieniądze
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne
 • szampon do mycia bez użycia wody
 • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów!
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu
 • lekkie koszulki/koszule
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje); dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów; mały portfel na lokalną walutę; lektury na czas lotów i przejazdów

Cena

Cena: 2990 £ za osobę

Program 12 dni Senagal i Gambia

 

Cena: 1390 £ za osobę

Program 16 dni  Gwinea Bissau dopłata

 

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami i minibusami, a także, o ile to będzie konieczne, samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Ponadto będziemy korzystali z promów oraz łodzi motorowych w Senegalu Gambii i Gwinei Bissau. Podczas zwiedzania parków narodowych i rezerwatów z małych łodzi turystycznych.  Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Senegalu Gambii i Gwinei Bissau. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”. Podczas wyprawy planujemy noclegi w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych, w zależności od dostępności miejsc.

 • Ponadto przewidziany jest jedne nocleg w tradycyjnych mauretańskich namiotach na pustynnym kempingu w okolicy Lpumpoul – Senegal.
 • W Gwinei Bissau na Wyspie Rubane noclegi w kameralnym eko hotelu przy plaży

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. W większości miejsc, które odwiedzimy, sklepy i targowiska są dobrze zaopatrzone, ale ceny niektórych towarów – szczególnie importowanych – mogą być wyższe niż w większości krajów europejskich. Kuchnia Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau. jest niezwykle zróżnicowana, odzwierciedlając lokalną specyfikę i kulturę krajów, które odwiedzimy. Duży udział w tradycyjnych daniach będą miały ryby i owoce morza.

Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę  loklanego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Przygotowanie wyjazdu,

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Dakaru  i lotu powrotnego z Banżul  lub Bissau

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacja i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt na adres mailowy lub telefonicznie.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego.

 • Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 550  £ opcja 12 dni Senagal Gambia
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego w Gwineii Bissau 150 £

 • Ubezpieczeni jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem  koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia które będzie odpowiedzenie do miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz do indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie. Dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w  przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa,

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Republice Senegalu  Republice Gambii i Republice Gwinei Bissau, w szczególności w miejscach ujętych w programie naszej wyprawy.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki oraz najważniejszych atrakcji Republiki Senegalu, Gambii i Gwinei Bissau.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tym rzadko odwiedzanym, a niezwykle ciekawymi krajami, jakim są Republika Senegalu, Republika Gambii i Gwinea Bissau.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE

terminy i cena wycieczki
14/07/2024 - 25/07/2024
10/11/2024 - 21/11/2024
23/02/2025 - 06/03/2025

2990 Funtów za osobę Senegal Gambia

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

wyjazd do Senagalu i Gambii można połączyć z wyprawami  do Mauretanii, Nigeri, republikę Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghanę Benin Togo, Mali oraz Burkina Faso. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

 

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria