Libia – skarby północnej Afryki 7 dni

Afryka
|
7
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do Libii, która jeszcze do niedawna była całkowicie niedostępna dla turystów.

Ze względu na sytuację polityczną wycieczki do wyjątkowych miejsc, jakimi są ruiny starożytnych miast Leptis Magna i Sabrata, były w ostatnich latach niemożliwe. Podczas wyprawy będziemy też zwiedzać Trypolis – zobaczymy dzielnicę chrześcijańską, zabudowania z okresu otomańskiego oraz włoskie budynki z czasów kolonialnych.

program

Spotkanie organizacyjne w stolicy Tunezji, Tunisie, na lotnisku międzynarodowym. Wylot do Trypolisu. Po przylocie i formalnościach wizowych przejazd do hotelu. Popołudniowe lub wieczorne zwiedzanie stolicy Libii, w zależności od godziny przylotu.

D.

Po śniadaniu opuszczamy Trypolis i udajemy się na zachód, do regionu Dżabal Nafusa zamieszkałego głównie przez Berberów. Na początek zatrzymamy się w Gasr Al-Hajj, czyli wyjątkowym spichlerzu, który był jednocześnie fortem obronnym dla lokalnej społeczności. Jest to wyjątkowy przykład połączenia architektury obronnej z użytkową. Następnie udamy się do miejscowości Nalut, w której odwiedzimy podobny zamek-spichlerz, jednak położony w zupełnie innej scenerii, na stromej skalnej półce. W godzinach popołudniowych lub wczesno wieczornych powinniśmy dojechać do Ghadamis – miasta nazywanego „klejnotem Sahary”. Znajduje się ono na liście światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją wyjątkową architekturę oraz historię. Pozostaniemy na dwie noce w lokalnym hotelu.

B. L. D.

Od rana będziemy mogli podziwiać wyjątkową architekturę Ghadamis podczas pieszej wycieczki. Będziemy mieli okazję, aby pobłądzić w labiryncie wąskich uliczek, niespodziewanie kończących się małymi placami, zabytkowymi meczetami i medresami. Zobaczymy starożytne akwedukty i udamy się na jeden z najstarszych bazarów w północnej Afryce. Obiad planujemy w tradycyjnym domu, w którym będzie okazja do skosztowania dań kuchni regionalnej. Po południu wyruszymy w drogę do Ras al-Ghoul, czyli „Szczytu Ducha”. Są to pozostałości rzymskich fortyfikacji. Następnie udamy się na Wielki Erg Wschodni, gdzie będzie okazja, aby zobaczyć niezwykle malownicze krajobrazy północnej Sahary. Jest to miejsce, w którym stykają się granice Libii, Algierii i Tunezji. Zostaniemy tam do zachodu słońca, a następnie wrócimy do Ghadamis.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się w podróż powrotną do Trypolisu. Po drodze zatrzymamy się w Dżabal Nafusa, gdzie odwiedzimy Qasr at Kabaw – fortyfikacje, których początki sięgają początku cywilizacji i osadnictwa w Północnej Afryce. Następnie udamy się do wioski Tormisa, gdzie zobaczymy niezwykła panoramę okolicy z klifu, na którym położona jest miejscowość. W drodze do Trypolisu zatrzymamy się także w Gharyan, gdzie zobaczymy tradycyjne domy oraz odwiedzimy warsztaty mistrzów ceramiki, o których wspominano także w rzymskich kronikach. Wieczorem przyjazd do Trypolisu. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na całodzienną wycieczkę do ruin starożytnego miasta Leptis Magna. Są to jedne z najlepiej zachowanych pozostałości rzymskiej architektury poza Europą. Odwiedzimy także budowle z późniejszych czasów bizantyjskich, jak łaźnie, amfiteatr oraz dawne mury miejskie z bramami. W drodze powrotnej do Trypolisu odwiedzimy pozostałości po Villa Silene należącej niegdyś do bogatej rzymskiej rodziny. Wieczorem, w zależności od godziny przyjazdu, udamy się na spacer do dzielnic Trypolisu, w których zachowały się zabudowania z XIX w. z czasów kolonialnych. Kolacja i nocleg w Trypolisie.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na wschód od Trypolisu, aby odwiedzić ruiny w Sabracie. Jest to niezwykłe miejsce, w którym można zobaczyć pozostałości budowli fenickich, rzymskich oraz bizantyjskich. Naszą wizytę zakończymy zwiedzaniem pozostałości po pierwszych kościołach wczesnochrześcijańskich. Po południu powrót do Trypolisu. Odwiedzimy to, czego nie udało się nam zobaczyć w poprzednich dniach. Kolacja i nocleg w Trypolisie.

B.L.D.

Po śniadaniu zwiedzimy cmentarz z czasów II wojny światowej, na którym pochowani są także polscy żołnierze. Udamy się na przechadzkę do chrześcijańskiej dzielnicy, gdzie pospacerujemy w labiryncie wąskich i krętych uliczek. Jedną z największych atrakcji tego dnia będzie wizyta pod łukiem tryumfalnym wybudowanym na cześć cesarza Marka Aureliusza w II wieku n.e. Kolacja i nocleg w hotelu. Będzie czas na ostatnie zakupy. Po południu przejazd na lotnisko i wylot do Tunisu.

B.L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 7 dni w Libii;
 • początek wyprawy: Tunis – Tunezja ;
 • koniec wyprawy: Tunis Tunezja;
 • atrakcje: Największą atrakcją wyprawy będzie wizyta w Trypolisie oraz w ruinach starożytnych miast Leptis Magna i Sabrata. Znajdujące się tam zabytki – głównie z okresu Cesarstwa Rzymskiego i Bizantyjskiego – znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas wyprawy udamy się na zachód kraju – do miasta Ghadamis, znanego z wyjątkowej architektury. Będziemy wtedy mogli poznać Libijczyków zamieszkujących ten region. Zresztą jednym z istotnych walorów wyjazdu będzie okazja do spotkań z mieszkańcami Libii, która powoli wychodzi z koszmaru wojny domowej i poprzedzającej ją wieloletniej dyktatury.

Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy uczestnicy powinni być w stanie samodzielnie poruszać się pieszo i brać udział w krótkich trekkingach do punktów widokowych. Jednak nie wymagają one dużego wysiłku fizycznego. Noclegi przewidziane są w hotelach. Przejazdy realizujemy samochodami osobowymi lub terenowymi z napędem na cztery koła. Tworząc program wyjazdu, chcieliśmy umożliwić uczestnikom jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

 • Paszport musi być ważny 6 miesięcy przed planowanym zakończeniem wyprawy.
 • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy libijskiej. Obecnie wydawana jest jedynie wiza biznesowa. Koszt zaproszenia niezbędnego do uzyskania wizy został wliczony w cenę wyprawy, natomiast same procedury wizowe w ambasadzie właściwej w stosunku do miejsca zamieszkania nie są nią objęte.
 • Ze względu na to, że wylot do Trypolisu odbywa się z Tunisu, konieczne jest sprawdzenie, nie trzeba dodatkowo uzyskać wizy tunezyjskiej. Dla większości obywateli Wielkiej Brytanii i UE nie ma takiego obowiązku.
 • Dodatkowo zabieramy ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz z lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Profilaktyka przeciwmalaryczna jest zalecana, aczkolwiek prawdopodobieństwo zarażenie jest małe ze względu na klimat, czas wyprawy i trasę planowanej wycieczki.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: tężcowi, błonicy, WZW (żółtaczka) A i B i durowi brzusznemu.
 • Zagrożenie malarią jest znikome, natomiast występuje zagrożenie gruźlicą.
 • Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikania lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw.
 • W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska (koszt wizyty około 1000 USD).
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczanie odpowiedniej ilości leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza), a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • profilaktykę przeciwmalaryczną,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Pomimo trudnej sytuacji wyprawy do Trypolisu i okolicznych miejsc archeologicznych są możliwe i realizowane z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Tunezja i Tunis są stosunkowo bezpieczne dla turystów. Największym zagrożeniem jest przestępczość pospolita – kradzieże kieszonkowe.

Libia – Trypolis i okolice – pomimo niedawno zakończonej wojny domowej jest miejscem stosunkowo bezpiecznym, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa oraz rozwagi. W wypadku poważnego zagrożenia bezpieczeństwa wyjazd może zostać odwołany, skrócony lub jego trasa może zostać zmieniona, tak aby umożliwić jego bezpieczną realizację.

Pomimo trudnej sytuacji wyprawy do Trypolisu i okolicznych miejsc archeologicznych są możliwe i realizowane z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.

Oficjalną walutą Libii jest dinar libijski. W Tunezji oficjalną walutą jest dinar tunezyjski. Wymiany pieniędzy można dokonać na lotnisku i w kantorach ulicznych w Tunisie i Trypolisie. Korzystanie z kart płatniczych nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza w Libii. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Ważne jest, aby banknoty USD były wydrukowane po 2006 roku.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com

Mieszkańcy Tunezji i Libii mówią przede wszystkim w języku arabskim. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość podstaw języka angielskiego lub wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Tunis i Trypolis w zdecydowanej większości zamieszkują wyznawcy islamu sunnickiego. Mieszkają tam również chrześcijanie należący do różnych obrządków wschodnich kościołów. Nie ma konieczności zakładania przez kobiety chust na głowę. Mieszkańcy Tunisu i Trypolisu podchodzą do nakazów religijnych bardzo liberalnie.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Temperatury są zależne od pory roku i terminu wyprawy. W miesiącach, w których są planowane wyprawy do Libii, temperatury w Tunisie i Trypolisie w ciągu dnia oscylują w granicach +20/+10ºC. Z kolei w nocy wahają się od +10 do + 5ºC. Opady deszczu mogą być sporadyczne. W rejonach pustynnych – Gadamist  szczególnie w grudniu temperatury mogą spadać do 0ºC w nocy. Dużymi problemami mogą być zapylenie i ewentualne burze piaskowe.

Szczegółowe informacje pogodowe można znaleźć na stronie: https://www.meteoblue.com/en

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty sim jest możliwy, chociaż przy tak krótkiej wycieczce nie ma sensu. Wi-fi jest dostępne w hotelach, w których będziemy nocować. Przed wyprawą warto skontaktować się ze swoim operatorem telefonii komórkowej, żeby dowiedzieć się, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Tunezji i Libii, oraz jakie są ceny połączeń telefonicznych i sms-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki i wysokiego rachunku po powrocie do kraju, zalecamy wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową przed przylotem.

Gniazdka elektryczne w Libii: typ C, E, D, L, F. Napięcie: 127V lub 230V, częstotliwość 50 Hz.

Gniazdka elektryczne w Tunezji: typ C, E. Napięcie: 230V, częstotliwość 50 Hz

Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubranie. Długie spodnie, długie spódnice,  koszule z długim rękawem które łatwo przeprać i które szybko wyschną.  Najwygodniejszym obuwiem podczas wyjazdu będą pełne lekkie buty. Zalecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Nie ma potrzeby zabierania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • buty trekkingowe umożliwiające realizację trekkingów oraz zwiedzanie górskich wiosek,
 • śpiwór,
 • polar „wind stoper” lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo – ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, szczególnie przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule.

Przydatne drobiazgi

Latarka, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie ani nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę przydatny w samolocie i na przejazdach, mały portfelik na lokalną walutę, lektury na drogę na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 2590 £ za osobę

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami osobowymi lub minibusami oraz samochodami terenowymi z napędem na cztery koła. Prędkość i czas przejazdu są zależne od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania terenu oraz liczby i długości postojów.

Cena obejmuje koszt przelotu z Tunisu do Trypolisu.

Naszymi priorytetami są Państwa komfort, bezpieczeństwo i odpowiednia lokalizacja. Noclegi planowane podczas wyprawy będą miały miejsce w hotelach odpowiadających standardowi 4-gwiazdkowemu w Trypolisie i 3-gwiazdkowemu w Ghadamis.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja.

Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe produkty żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika oraz lokalnych przewodników i miejscach historycznych jak Sabrata i Leptis Magna.

Wszystkie wstępy i pozwolenia na wejście do miejsc ujętych  w programie wycieczki.

Przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Tunisu.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Wizy do Republiki Libii.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 200 £.

Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.

Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Libii.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną w oparciu o nasze doświadczenie i znajomość lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Libii.

Zależny nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i o ile to możliwe wygodnym, podróżowaniu po mało uczęszczanym, aczkolwiek niezwykle ciekawym kraju o fascynującej historii.

Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc (wysokość nad poziomem morza oraz długie przejazdy) potrzebne są dobra kondycja i stan zdrowia.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
13/10/2024 - 19/10/2024
17/11/2024 - 23/11/2024
23/02/2025 - 01/03/2025
06/04/2025 - 12/04/2025

2590 Funtów dla grupy 3 osób

Ze względu na obecne libijskie przepisy wizowe wiza może być wydana na podstawie zaproszenia wystawianego maksymalnie dla trzech osób

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria