Wybrzeże Kości Słoniowej – 8 dni

Afryka
|
8
dni | 2 - 12 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Republika Wybrzeża Kości Słoniowej to kraj, który warto odwiedzić ze względu na niezwykle ciekawą i bogatą kulturę mieszkańców tego zachodnioafrykańskiego państwa.

Podczas wyprawy odwiedzimy lokalnych rzemieślników, tkaczy, kowali i garncarzy. Poznamy ich warsztat pracy oraz tradycyjne metody produkcji. W trakcie naszej wyprawy odwiedzimy największą świątynię katolicką na świecie i domy fetyszy. Będzie także okazja do spotkań z historią i przyrodą podczas zwiedzania miasta Grand Bassam oraz Parku Narodowego Banko. Na koniec chwila relaksu na atlantyckich plażach w Assinie.

program

Przyloty do Abidżanu odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Odwiedzimy Muzeum Cywilizacji, w którym znajdują się zbiory związane z kulturą mieszkańców obecnej Republiki WKS. Pójdziemy na targ owoców i rękodzieła, a następnie zobaczymy katedrę Świętego Pawła. Po południu udamy się do Parku Narodowego Binko, gdzie będziemy mogli zobaczyć jeden z ostatnich fragmentów pierwotnych lasów deszczowych porastających niegdyś całe zachodnie wybrzeże Afryki. Na kolację i nocleg udamy się na wybrzeże, do miejscowości Grand.

B. L. D.

Po śniadaniu udamy się w drogę do drugiego największego miasta WKS – Jamusukro. Po drodze zatrzymamy się w Ahouakro gdzie znajduje się jedno z ciekawszych stanowisk archeologicznych. Po przyjeździe do Jamuskro odwiedzimy największy i najwyższy katolicki kościół na świecie – bazylikę Notre Dame de la Paix. Kolacja i nocleg w Jamusukro.

B.L.D.

Po śniadaniu przejazd do Bouake. Po drodze odwiedzimy miejscowość Kondeyakro słynącą z warsztatów tkackich oraz udamy się do Tanou Sakassou – miejscowości znanej z warsztatów garncarskich oraz kowalstwa. Kolacja i nocleg w mieście Bouake.

B.L.D.

Rano opuszczamy miasto Baouke i udajemy się w drogę do Korhogo stolicy regionu Poro. Po drodze odwiedzimy tkackie manufaktury w Katiola i Fakaha oraz tradycyjne zakłady produkujące ceramikę w Mangoro Po południu udamy się do  przyjazd do miejscowości  Waraniene gdzie zobaczymy tradycyjne warsztaty tkackie oraz udamy się na pokaz tradycyjnego tańca z eleatami akrobatyki. Kolacja i nocleg w Korhogo.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się do wsi Niofoin, gdzie zobaczymy domy fetyszy. Odwiedzimy także miejscowości słynące z wyrobu drewnianych rzeźb, a następnie przejedziemy na lotnisko. Po południu przelot do Abidżanu. Po przylocie transfer do hotelu, wieczorna kolacja i nocleg w stolicy WKS.

B.L.D.

Rano czas na relaks na jednej z najpiękniejszych plaż Zatoki Gwinejskiej w Assine. Tego dnia odwiedzimy także jedną z upraw kakao, które jest jednym z najważniejszych produktów eksportowych WKS. Kolacja i nocleg w Grand Bassam.

B.L.D.

Tego dnia zwiedzimy pierwszą stolicę Wybrzeża Kości Słoniowej. Do dziś zachowało się tu wiele ciekawych budynków z epoki kolonialnej. Mamy w planach wizytę w muzeum tradycyjnych strojów oraz na targu rękodzieła. Po południu transfer na lotnisko i wylot.

B.L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 8 dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Abidżan;
 • koniec wyprawy: Abidżan;
 • atrakcje:Główną atrakcją będzie możliwość poznania kultury, tradycji, wierzeń oraz historii tego zachodnioafrykańskiego kraju. Odwiedzimy największą świątynię katolicką na świecie oraz domy fetyszy i inne miejsca związane z tradycyjnymi religiami Zachodniej Afryki. Podczas wyprawy będzie okazja, aby zobaczyć tradycyjne zakłady rzemieślnicze. Najciekawszą atrakcją przyrodniczą będzie Parku Narodowy Banko. Na koniec wyprawy dzień wypoczynku na wybrzeżu atlantyckim, w miejscowości Assinie. Wyprawa ma charakter wycieczki krajoznawczej do stosunkowo nieczęsto odwiedzanego przez turystów zachodnioafrykańskiego kraju. Będzie zorientowana na turystykę kulturową, krajoznawczą i historyczną. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna. Z uwagi na zły stan dróg oraz ruch uliczny niektóre przejazdy między miastami mogą być długie i męczące. W przeważającej części WKS w trakcie planowanej wyprawy temperatury w ciągu dnia będą przekraczać +30 stopni Celsjusza. Ponadto wysoka wilgotność powietrza oraz opady deszczu, mogące się pojawić pomimo pory suchej, mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Noclegi przewidziane są wyłącznie w hotelach. Podczas wyjazdu nie są planowane trekkingi, jednak wiele miast będziemy zwiedzać pieszo. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Republika Wybrzeża Kości Słoniowej to kraj wielu kultur i tradycji, o specyficznym, niepowtarzalnym charakterze.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

 • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
 • W celu odbycia wyprawy konieczne jest uzyskanie wizy.
 • Wizę jednokrotną do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej można otrzymać online www.snedai.com/e-visa/
 •  W celu otrzymania wizy można także skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.
 • Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom, durowi brzusznemu i zapaleniu opon mózgowych.
 • Pomimo niskiego ryzyka warto zastosować profilaktykę przeciwmalaryczną (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Mauretanii i na Saharze Zachodniej istnieje jedynie prywatna opieka lekarska, i to tylko w stolicy.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Wybrzeże Kości Słoniowej w chwili obecnej jest państwem stosunkowo stabilnym i względne bezpiecznymi. W niektórych rejonach kraju występuje zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym. Jednak programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (region północny przy granicy z Mali i Burkina Faso).

Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności w takich miejscach jak targowiska i zatłoczone ulice ze względu na kieszonkowców i sporadyczne napady rabunkowe.

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

Oficjalną walutą w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej jest frank zachodnioafrykański. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku, w bankach oraz w większości hoteli. Korzystanie z kart płatniczych jest możliwe w wielu hotelach oraz sklepach z pamiątkami, należy jednak zachować ostrożność ze względu na częste wyłudzenia danych z kart płatniczych. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub z użyciem zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Wybrzeża Kości Słoniowej jest język francuski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych.  W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub francuskiego.

Republika Wybrzeża Kości Słoniowej jest państwem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Większość obywateli to chrześcijanie należących do kościoła katolickiego, oraz różnych kościołów protestanckich. Tradycyjne religie afrykańskie w tym voodoo są istotną częścią zwyczajów oraz wierzeń poszczególnych grup etnicznych i lokalnych wspólnot. Północną część Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej zamieszkują w większości wyznawcy islamu sunnickiego.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy na Wybrzeże Kości Słoniowej to okres od listopada do marca. Temperatury w dzień w większości odwiedzanych miejsc w ciągu dnia dochodzą do +30°C, w nocy do +25°C, Należy spodziewać się opadów deszczu. Dużymi problemami są jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM wraz z pakietem internetowym jest możliwy i stosunkowo niedrogi jednak ze względu na krótki czas pobytu w każdym z odwiedzanych krajów jest to mało opłacalne. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej  oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne w hotelach oraz niektórych restauracjach.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.

Gniazdka typu C, E. Napięcie 230 V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • kurtkę przeciwdeszczową,
 • polar lub cieplejszą bluzę, w niektórych rejonach kraju szczególnie na północy noce bywają chłodne,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 3390 £ za osobę

 

Cena zawiera

Podczas wyprawy przewidywany jest jeden przelot wewnętrzy z Korhogo do Abidżanu.

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami i minibusami, a także, o ile to będzie konieczne, samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”. Podczas wyprawy planujemy noclegi w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych, w zależności od dostępności miejsc.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. W większości miejsc, które odwiedzimy, sklepy i targowiska są dobrze zaopatrzone, ale ceny niektórych towarów – szczególnie importowanych – mogą być wyższe niż w większości krajów europejskich. Kuchnia odwiedzanych krajów jest niezwykle zróżnicowana, odzwierciedlając lokalną specyfikę oraz kulturę poszczególnych krajów. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Abidżanu – stolicy Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego do Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej: e-wiza  www.snedai.com/e-visa/

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 450 £

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

UWAGI KOŃCOWE


Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyjazd można połączyć z wyprawą do Burkina Faso, Ghany, Beninu i Togo, Mali lub Nigerii. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, w szczególności w miejscach ujętych w programie naszej wyprawy.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki oraz najważniejszych atrakcji Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tym rzadko odwiedzanym, a niezwykle ciekawym kraju. jakim jest Republika Wybrzeża Kości Słoniowej.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
07/07/2024 - 14/07/2024
06/10/2024 - 13/10/2024
09/11/2024 - 16/11/2024
15/02/2025 - 22/02/2025

3390 £ Per Person

Wyprawę można połączyć z wyprawą do Senegalu, Mali, Czadu, Burkina Faso i Nigru.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

cena dla grupy w opisie
galeria