Gwinea Liberia, Sierra Leone – 14 dni

Afryka
|
14
dni | 2 - 8 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, kulturowa, krajoznawcza

Zachodnia Afryka nie przypadkowo jest jednym z najciekawszych pod względem kulturowym i historycznym obszarów Afryki. Na terenach gdzie obecnie znajdują się takie państwa jak Gwinea Sierra Leone czy Liberie powstawała liczne lokalne królestwa których kultura i tradycja wpływały na cały region Zachodniej Afryki.

Wpływy europejskie jak i Północno amerykańskie przyczyniły się do powstanie wyjątkowo ciekawej mozaiki kulturowej i etnicznej Gwinei Liberii i Sierra Leone. Ponadto Liberia jest pierwszym niepodległym państwem w Zachodniej Afryce utworzonym przez byłych niewolników pochodzących z Ameryki Północnej. Poza aspektami kulturowymi i historycznymi ważnym elementem naszej wyprawy będą atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe których w Zachodniej Afryce nie brakuje.

program

Przyloty do Freeetown stolicy Sierra Leone odbywają się zazwyczaj w godzinach wieczornych. Po przylocie załatwimy formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Rano rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Sierra Leone. Na początek udamy się na porośnięte wieczne zielonym lasem deszczowym wzgórza do Rezerwatu Western Area National Park. Odwiedzimy rezerwat Tacaguma oraz znajdujący się tam ośrodek badań nad szympansami. Następnie wrócimy do centrum Freetown, gdzie udamy się do Muzeum Narodowego, Katedry Świętego Jerzego oraz do Muzeum Kolei. Popołudniu rejs promem przez Zatokę Tagrin do miasteczka Tagrin, z którego udamy się na lotnisko międzynarodowe Lungi. Wylot z Sierra Leone.

B.D.

Po śniadaniu wypłyniemy w rejs łodzią motorową na wyspy bananowe Będzie to okazja do relaksu na jednych z najładniejszych plaż Sierra Leone. Wyspy bananowe nie są tylko rajskimi plażami, lecz także skrywają w sobie fascynującą kulturę powstałą na skrzyżowaniu europejskich i afrykańskich wpływów już w XVII wieku. Popołudniu powrót do Free Town przez miejscowość Kent.

B.D.

Rano udamy się na południowy wschód Sierra Leone – na wsypę Tiwaï, znajdującą się miedzy meandrującymi odnogami Rzeki Moa. Przyjazd na nocleg do miejscowości położonej w pobliżu Rezerwatu na wyspie Tiwaï planowany jest na popołudnie. Kolacja i nocleg w hotelu lub logii.

B.D.

Rano wybierzemy się na całodzienną wycieczkę po rezerwacie znajdującym się na terenach wyspy. Utworzony w 1980 roku, zajmuje się ochroną jednego ze światowych centrów endemizmu, jakim są znikające w szybkim tempie lasy deszczowe zachodniej Afryki. Obszar Parku zamieszkuje 135 gatunków ptaków i 11 gatunków naczelnych. Na terenie rezerwatu występują jedne z najciekawszych gatunków, w tym zagrożone wyginięciem hipopotamy karłowate oraz mandryle równikowe. Lunch w formie pikniku na terenie rezerwatu. Popołudniu powrót do hotelu lub logii na kolację i nocleg.

B.D.

Po porannym śniadaniu wyruszamy w stronę granicy z Liberią. Przekroczymy ją w okolicach miejscowości, gdzie zatrzymamy się na krótki odpoczynek Wieczorem odjazd do Monrowii. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicy nadmorskiej dzielnicy Mamba Point.

B.D.

Rano po śniadaniu udamy się na całodzienne zwiedzanie okolicy Liberii. Odwiedzimy Wyspę Providence, na której znajduje się muzeum poświęcone początkom osadnictwa byłych niewolników, którzy założyli Liberię. Zobaczymy także dzielnicę rezydencjalną, Muzeum Narodowe oraz miejsce gdzie zaprzysięgani są prezydenci Liberii. Osoby zainteresowane będą miały możliwość kąpieli w Oceanie Atlantyckim. Nocleg w Monrowii.

B.D.

Po śniadaniu wyjazd ze stolicy Liberii. Po drodze zatrzymamy się w niewielkiej miejscowości Totota na lunch. Następnie będziemy przejeżdżać przez rolnicze tereny Liberii w okolicach miast Kataka i Kingsville. Popołudniu przekroczymy granicę z Gwineą. Wieczorem przyjazd do N’Zérékoré. Kolacja i nocleg w miasteczku.

B.D.

Po śniadaniu wyjazd z N’Zérékoré znajdującego się w „leśnym” regionie Gwinei. Po drodze zatrzymamy się w Koulé, gdzie odwiedzimy lokalny targ rzemieślniczy. Następnie udamy się do leśnego rezerwatu w Zaim, gdzie czeka nas krótkie zwiedzanie i odpoczynek. Popołudniu przejazd do miasteczka Macenta.. Na kolekcję i nocleg udamy się do miasteczka Guékédou.

B.D.

Wczesnym rankiem opuszczamy Guékédou i udajemy się w kierunku miasta Kissidougou następnie przejazd na północ do Parku Narodowego Górnego Nigru który od 2022 wpisany jest na listę rezerwatów Biosfery UNESCO. Na obszarze parku znajdują się jedne z najcenniejszych obszarów sawann i słudnych lasów. Nocleg w logii na ternie parku

B.D.

Podczas całodziennej wycieczki ze strażnikami parku, jeśli dopisze nam szczęście, będziemy mieli okazje do spotkania ze słoniami afrykańskimi, które posiadają najliczniejszą populacje w Zachodniej Afryce. Nad brzegiem Rzeki Niger spotkamy się z dużymi grupami hipopotamów i krokodyli. Nocleg w logii na ternie parku.

B.D.

Wczesnym rankiem opuszczamy Park Narodowy Górnego Nigru i udajemy się w kierunku Mamou. Po drodze zatrzymamy się w Kissidogou oraz w miejscowości Dobola gdzie odwiedzimy zabytkowy meczet – jeden z najstarszych w Gwinei. Następnie udamy się w dalszą drogę do Mamou, gdzie zjemy kolację i zatrzymamy się na nocleg.

B.D.

Wczesnym rankiem opuścimy Mamou i wyruszymy w kierunku wodospadów Mambi oraz Jeziora Sambay. Kolejnym przystankiem będzie Kellesa, gdzie zobaczymy imponujący wodospad o nazwie „Welon Panny Młodej”. Po intensywnych wrażeniach czeka nas lunch w miejscowości Kindii. Następnie ruszymy w dalszą drogę do Konakry – stolicy Gwinei, gdzie czeka nas kolacja i nocleg.

B.D.

Po śniadaniu udamy sie na ostanie zwiedzanie stolicy Gwinei oraz akupy pamiątek. Popłudniu transfer na lotnisko w zależności od godziny wylotu.

B.L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 14 dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Freetow;
 • koniec wyprawy: Konakry;
 • atrakcje:Najważniejszą atrakcją wyprawy jest możliwość podróży po bardzo mało znanych, a jednocześnie niezwykle ciekawych krajach zachodniej Afryki pod względem historycznym, kulturowym i przyrodniczym. Będziemy mieć okazję zobaczyć zagrożone gatunki hipopotamów karłowatych, oraz przeżyć klasyczne safari w Parku Narodowym Górnego Nigru w Gwinei. Ponadto, najciekawszą częścią historyczno-kulturową wyprawy będą wizyty w miastach, takich jak Monrowia Konakry czy Freetown oraz zwiedzanie wiosek i miasteczek zamieszkiwanych przez ludność różnych narodowości, które tworzą niezwykłą mieszankę etniczną, religijną i kulturową Zachodniej Afryki. Dodatkową atrakcją będzie możliwość kąpieli w ciepłych wodach Atlantyku u wybrzeży Sierra Leone.

Wyjazd ma charakter ekspedycji turystycznej i będzie zorientowany na turystykę kulturową, krajoznawczą i przyrodniczą. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy, od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Długie przejazdy po nie zawsze dobrych drogach Sierra Leone, Gwinei i Liberii, często w temperaturze przekraczającej +30 stopni Celsjusza, oraz noclegi w hotelach, logiach i na kempingach z utrudnionym dostępem do toalet i pryszniców mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Ponadto w trakcie wyprawy, szczególnie podczas pobytu w Sierra Leone i Liberii, możliwości skorzystania z opieki medycznej będą bardzo ograniczone. Podczas wyjazdu przewidywane są krótkie trekkingi w parkach narodowych i rezerwatach. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Sierra Leone, Liberia i Gwinea są krajami wielu kultur i tradycji, o specyficznym, niepowtarzalnym charakterze.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.

W celu odbycia wyprawy konieczne jest uzyskanie wiz do odwiedzanych krajów:

Wiza jednokrotna do Republiki Sierra Leone – wiza elektroniczna

Wiza jednokrotna  do Republiki Liberii – zostanie wystawiona w trakcie pobytu w Sierra Leone

Wiza jednokrotna do Republiki Gwinei – wiza elektroniczna

 • Ponadto konieczne są cztery aktualne, kolorowe fotografie.
 • W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.
 • Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko złotej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Sierra Leone Liberii i Gwinei
 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom i durowi brzusznemu.
 • Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Polecamy odwiedzenie stron https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W odwiedzanych państwach opieka publiczna jest na bardzo niskim poziomie. Prywatna opieka lekarska, spełniająca podstawowe standardy, jest dostępna jedynie w dużych miastach: Kigali, Kampala.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę krajów konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • profilaktykę przeciwmalaryczną,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, konieczny w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

 • Sierra Leone Gwinea i Liberia w chwili obecnej państwem o znacznej niestabilności politycznej. W niektórych regionach odwiedzanych krajów występują zagrożenia terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym. Jednak programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (regiony graniczne z Mali).
 • Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.
 • W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.
 • Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.
 • Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!
 • Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Sierra Leone Leone jednak w większości miejscach akceptowane są płatności w dolarach USA. Podobne Sytuacja jest w Liberii gdzie w powszechnym obiegu są dolary USA. Dolary Liberyjskie są bardzo rzadko używane. W Gwinei Oficjalną walutą jest Fank Gwinejski.  Płatności można dokonywać wyłącznie lokalną waluta. Konieczna jest wymiana w banku lub w hotelu. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku, w bankach oraz w większości hoteli. Korzystanie z kart płatniczych jest praktycznie nie możliwe Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany dolarów amerykańskich.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Sierra Leone i Liberii jeżykiem urzędowym jest Angielski w Republice Gwinei  francuski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub frnacuskiego.

Sierra Leone Liberia i Gwinea są państwami wieloetnicznym i wieloreligijnym ze zdecydowaną przewagą wyznawców Islamu Sunnickiego (Gwinea i Sierra Leone). Liberia to kraj gdzie przeważająca cześć mieszkańców do różnych kościołów protestanckich. Protestanckich oraz kościoła Katolickiego. Tradycyjne religie afrykańskie są  istotną częścią zwyczajów oraz wierzeń poszczególnych grup etnicznych i lokalnych wspólnot..

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Temperatury w dzień w większości odwiedzanych miejsc w ciągu dnia dochodzą do + 30°C, w nocy +22°C, Należy spodziewać się opadów deszczu. Dużymi problemami są jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM wraz z pakietem internetowym jest możliwy jednak ze względu na krótki pobyt w każdym z krajów oraz formalności związane z zakupem kraty SIM jest to mało opłacalne. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w odwiedzanych krajach  oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne w hotelach oraz niektórych restauracjach.

Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego power banku.

 • Sierra Leone   Gniazdka typu A, G, D Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.
 • Liberia Gniazdka typu A, G, C Napięcie 220 lub 120V częstotliwość 50/60 Hz.
 • Gwinea          Gniazdka typu C, E Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe.

Warto zabrać ze sobą:

 • lekki śpiwór na lato; poprawi to komfort spania, szczególnie podczas noclegów w górskich rejonach Ugandy i Konga,
 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • szampon do mycia bez użycia wody,
 • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 3790 £ za osobę

Cena za osobę w wypadku grupy minimum 4 osoby. W przypadku wyprawy dla mniejszej liczby osób cena będzie podana indywidualnie.

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przewidywana liczba uczestników w samochodzie będzie zależeć od wielkości mikrobusa terenowego + kierowca. Samochody mogą być bez klimatyzacji lub może ona zostać wyłączona ze względu na zbyt duże zapylenie. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów. W trakcie wyprawy będziemy także korzystali z szybkich łodzi motorowych (rejs z Wyspy Bananowe), jak również z łodzi i niewielkich statków turystycznych podczas pobytów w parkach narodowych.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Gwinei Liberii i Sierra Leone  Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

 • Podczas pobytu w odwiedzanych państwach noclegi są planowane w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych – standard afrykański.
 • W trakcie pobytu w parkach narodowych będziemy nocowali w afrykańskich domkach letniskowych..

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe produkty żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika oraz lokalnych przewodników i strażników w parkach narodowych.

Wszystkie wstępy i pozwolenia na wejście do parków narodowych i rezerwatów ujętych w programie.

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu,  zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Entebbe i z Bużumbury.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Wiz do odwiedzanych krajów:

 1. Wiza jednokrotna do Republiki Sierra Leone – wiza elektroniczna
 2. Wiza jednokrotna do Republiki Liberii – zostanie wystawiona w trakcie pobytu w Sierra Leone
 3. Wiza jednokrotna do Republiki Gwinei  – możliwość uzyskania na granicy.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 250 £.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.

Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

 

Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów plan wyjazdu może zostać zmieniony. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w odwiedzanych państwach.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Sierra Leone Liberii i Gwinei

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tych mało uczęszczanych, a niezwykle ciekawych krajach.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
11/08/2024 - 24/08/2024
10/11/2024 - 23/11/2024

3590 Funtów za osobę
cena dla grupy w opisie
galeria