Nigeria – Afrykański Kalejdoskop – 12 dni

Afryka
|
12
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Nigeria jest najludniejszym i jednoczenie jednym z najbardziej różnorodnych kulturowo, etniczne i religijnie państw Afryki. Podczas naszej wyprawy odwiedzimy stolice dawnych królestw, których historia sięga niejednokrotnie ponad 1000 lat wstecz, jak Zaria, Kano, Oshogbo czy Ile-Ife.

W trakcie naszej wyprawy poznamy największe miasto Afryki i pierwszą stolicę Nigerii – Lagos – oraz nową stolicę, Abudżę, położoną w centralnej części kraju. Odwiedzimy też lokalne targi i przyjrzymy się pracy tradycyjnych rzemieślników, na przykład tradycyjnemu sposobowi barwienia tkanin w farbiarni Kofa Mata w mieście Kano. Trudno będzie podczas zaledwie dwunastu dni wyprawy dokładnie poznać całą niezwykłą mozaikę kulturową Nigerii, ale na pewno wizyta w tym kraju i kontakty z jego mieszkańcami pozostawią niezatarte wrażenia.

program

Przyloty do Lagos odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu udamy się do miasta Badagry. Pojedziemy trasą wzdłuż wybrzeża atlantyckiego w kierunku granicy z Republiką Beninu. Miasto Badagry rozbudowano w XVIII wieku i stało się wówczas głównym portem, z którego wypływały statki przewożące niewolników do Ameryki Południowej i Środkowej. Odwiedzimy ten zabytkowy port, zobaczymy też dawny targ niewolników i muzeum niewolnictwa. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Badagry.

B. L. D.

Po śniadaniu opuścimy Badagry i udamy się w drogę do Ibadan. Po drodze odwiedzimy miasto Abeokuta, które jest stolicą stanu Ogun. Miasto zamieszkiwała głównie grupa etniczna Egba. W Abeokuta odwiedzimy jej dawną naturalną twierdzę, a obecnie miejsce widokowe – Olumo Rock. Następnie udamy się na targ Itoku, gdzie będziemy mogli zobaczyć – a chętni będą też mogli nabyć – adire, tradycyjne tkaniny w barwach indygo, bardzo popularne wśród kobiet z grupy etnicznej Joruba. Odwiedzimy także targ fetyszy oraz miejsce sprzedaży tradycyjnych medykamentów. Po obiedzie kontynuujemy naszą drogę do Ibadanu. Po przyjeździe zameldowanie w hotelu i kolacja.

B.L.D.

Po śniadaniu krótka wizyta w Ibadan, gdzie zobaczymy ośrodek badań nad florą tropikalną. Następnie udamy się do Oyo, dawnej stolicy państwa Oyo, którego rozkwit przypadał na XVII i XVIII w. Odwiedzimy pałac władców i inne atrakcje. Na obiad udamy się do miasta Ilorin. Następnym przystankiem na naszej drodze będzie miasto Esie, w którym odwiedzimy muzeum figur nagrobnych wykonanych z steatytu – jest to jedno z najstarszych muzeów w Nigerii. Na kolację i nocleg przejedziemy do miasta Oshogbo.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Oshogbo – stolicy stanu Osun nazywanej spichlerzem Nigerii. Miasto jest także znane z dorocznego festiwalu nad rzeką Osun. Odwiedzimy święty gaj Oszun-Osogbo poświęcony bogini płodności Oszun. Jest to miejsce gdzie nadal praktykowane są obrzędy religijne i jedno z najważniejszych miejsc dla ludu Joruba. Gaj Oszun-Osogbo to także ostatni fragment naturalnego lasu tropikalnego, który niegdyś porastał południe Nigerii. Następnie udamy się miasta Ile-Ife, jednego najważniejszych niegdyś ośrodków kultury i sztuki Zachodniej Afryki. Odwiedzimy Muzeum Narodowe w Ife, gdzie znajdują się zbiory rzeźb z terakoty oraz figury z brązu. Odwiedzimy także pałac Ooni. Po południu powrót do Oshogbo na kolację i nocleg.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się w drogę do Abudży. Po drodze zatrzymamy się w mieście Lokoja na obiad i odpoczynek. Przed wjazdem do miasta udamy się na punkt widokowy Mount Patti, z którego można podziwiać panoramę okolic połączenia rzek Niger i Benue. W Lokoja odwiedzimy jedną z pierwszych szkół w Nigerii, ufundowaną w 1865 r. Ponadto zobaczymy pomnik Iron of Liberty – miejsce upamiętniające zniesienie niewolnictwa na terenie dzisiejszej Nigerii. Po obiedzie udamy się w drogę do Abudży, do której dotrzemy późnym wieczorem. Na zakończenie dnia kolacja i zasłużony odpoczynek.

B.L.D.

Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie Abudży. Została stolicą Nigerii w 1991 r., gdy ze względu na przeludnienie Lagos władze Nigerii zdecydowały o przeniesieniu stolicy do centrum kraju. W porównaniu z Lagos Abudża jest miastem znacznie mniejszym i spokojniejszym. Podczas zwiedzania przejdziemy się po Parku Milenium. Odwiedzimy też Narodowe Centrum Chrześcijańskie oraz Meczet Narodowy. Oba budynki znajdują się praktycznie naprzeciwko siebie w pobliżu dzielnicy rządowej, przy Alejach Konstytucji i Wolności. Układ architektoniczny stolicy Nigerii nawiązuje do wieloetnicznego i wieloreligijnego charakteru kraju. Kolacja i nocleg w Abudży.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się w podróż pociągiem do Kaduny. Podróżować będziemy nowo wybudowaną linią kolejową. Po przyjeździe zwiedzimy Kadunę – stolicę stanu Kaduna, ważnego regionu środkowej i północnej Nigerii. Odwiedzimy tam oddział Muzeum Narodowego Nigerii, który gromadzi zbiory archeologiczne związane z obszarami północnej części kraju. Zobaczymy także muzeum Arewa House, który pełni też rolę ośrodka badawczego historii i kultury regionu. Wieczorem kolacja i nocleg w Kadunie.

B.L.D.

Po śniadaniu wyruszamy w drogę na północ, do miasta Kano. Po drodze zatrzymamy się w mieście Zaria, stolicy dawnego królestwa Zazzau ludu Hausa. Był to jeden z najważniejszych ośrodków handlowych na szlaku pomiędzy Zatoką Gwinejską a wybrzeżem Morza Śródziemnego. Po zwiedzaniu Zarii wyruszymy w dalszą podróż do Kano, największego miasta na północy Nigerii, założonego w VII w., gdy w pobliskich wzgórzach Dalla rozpoczęto wydobycie rud żelaza. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

B.L.D.

Całodzienne zwiedzanie Kano, które rozpoczniemy od wizyty w pałacu Emira Kano, w pobliżu którego będziemy podziwiać dawne mury miejskie. Następnie udamy się na Bazar Kurmi założony przez lokalnego emira w 1498 r. Odwiedzimy także dzielnicę rzemieślników, gdzie będziemy mogli zobaczyć wiele tradycyjnych rzemiosł, w tym tradycyjne barwienie tkanin w dołach farbiarskich nazywanych Kofa Mata. Niektóre z farbiarni mają ponad 500 lat. Podczas pobytu w Kano odwiedzimy także muzeum Gidan Makama, w którym znajdują się zbiory sztuki związane z obszarem północnej Nigerii. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji i powrót do hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Lagos, pierwszej stolicy Nigerii oraz jednego z pierwszych miast kolonialnych w zachodniej części Afryki. Pierwsze faktorie portugalskie powstały pod koniec XV w. Obecne Lagos jest największym miastem na kontynencie – jego populacja przekracza 21 milionów mieszkańców. Aktualnie stanowi najważniejszy ośrodek przemysłowy i usługowy Nigerii. Podczas naszego pobytu odwiedzimy miejsca historyczne, jak dzielnica brazylijska, Plac Tinubu, oraz dopiero co powstającą nową część miasta – Eko Atlantic. Po południu udamy się na rejs po lagunie Lagos, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę stolicy. Wieczorem udamy się na pożegnalną kolację.

B.L.D.

Po śniadaniu ostatnie zwiedzanie miasta – odwiedzimy Centrum Sztuki Nike oraz udamy się Lekki Market, jedno z największych targowisk rękodzieła w Afryce Zachodniej. Po południu lub wieczorem, w zależności od godziny wylotu, transfer na lotnisko.

B.L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 12 dni w Nigerii;
 • początek wyprawy: Lagos;
 • koniec wyprawy: Lagos;
 • atrakcje:Główną atrakcją będzie możliwość poznania kultury, tradycji, sztuki oraz historii grup etnicznych i narodów stanowiących obecnie społeczeństwo Nigerii. Odwiedzimy stolice dawnych królestw i tętniące życiem targowiska, na których nadal można spotkać tradycyjnych rzemieślników i szamanów. Podczas wyprawy będziemy mieli okazję zobaczyć największą metropolię Afryki, jaką jest Lagos, oraz nową stolicę Nigerii – Abudżę.

Wyprawa ma charakter wycieczki krajoznawczej do stosunkowo rzadko odwiedzanego przez turystów kraju afrykańskiego. Wyjazd ma charakter wycieczki turystycznej i będzie zorientowany na turystykę kulturową, krajoznawczą i historyczną. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Ze względu na stan dróg oraz ruch uliczny niektóre przejazdy między miastami mogą być długie i męczące. W przeważającej części Nigerii w trakcie planowanej wyprawy temperatury w ciągu dnia będą przekraczać +30 stopni Celsjusza. Ponadto wysoka wilgotność powietrza oraz niejednokrotnie intensywne opady deszczu mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Noclegi przewidziane są wyłącznie w hotelach. Podczas wyjazdu nie są planowane trekkingi, jednak wiele miast będziemy zwiedzać pieszo. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Nigeria jest krajem wielu kultur i tradycji, o specyficznym, niepowtarzalnym charakterze. Południe kraju w przeważającej większości jest chrześcijańskie, natomiast północ zamieszkują Muzułmanie.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.

Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wiz turystycznych w jednej z najbliższych w stosunku do miejsca zamieszkania ambasad Nigerii. Po złożeniu rezerwacji wyjazdu uczestnicy otrzymują list zapraszający niezbędny do uzyskania wizy. Ponadto konieczne są wypełniony wniosek wizowy oraz dwie aktualne, kolorowe fotografie.

W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.

Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Republiki Nigerii.
 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom i durowi brzusznemu.
 • Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Nigerii opieka medyczna jest na zadowalającym poziomie w większych miastach.
 • Koszt prywatnej wizyty lekarskiej to najczęściej ponad 100 USD, natomiast doba pobytu w szpitalu to koszt od 100 do 200 USD.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki to m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • leki do profilaktyki przeciwmalarycznej,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Republika Nigerii w chwili obecnej państwem stosunkowo stabilnym i względne bezpiecznym. W niektórych rejonach kraju występuje zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym. Jednak programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (region północno-wschodni – obszar działania terrorystów z Boko Haram – oraz region południowy – obszar Delty Nigru).

Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności w takich miejscach, jak targowiska i zatłoczone ulice, ze względu na kieszonkowców i sporadyczne napady rabunkowe.

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.

Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!

Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Nigerii jest Naira. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku, w bankach oraz w większości hoteli. Korzystanie z kart płatniczych jest możliwe w wielu hotelach oraz sklepach z pamiątkami, należy jednak zachować ostrożność ze względu na częste wyłudzenia danych z kart płatniczych. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Nigerii językiem urzędowym jest angielski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych.  W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego.

Republika Nigerii jest krajem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Południe oraz część środkowa kraju są zamieszkałe w większości przez chrześcijan należących do różnych kościołów. Istotną częścią zwyczajów oraz prawodawstwa na południu kraju stanowi tradycja poszczególnych grup etnicznych i lokalnych wspólnot. Północną część kraju zamieszkują w większości wyznawcy islamu sunnickiego. Prawo oraz zwyczaje są oparte na prawie religijnym, co przekłada się na zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz konieczność noszenia odpowiedniego ubioru zakrywającego ciało.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Nigerii to termin od listopada do lutego. Temperatury w dzień na południu kraju przekraczają +30°C, a w nocy +20°C, natomiast na północy w ciągu dnia przekraczają +40°C, a w nocy +25°C. Należy spodziewać się opadów deszczu. Dużymi problemami są jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM wraz z pakietem internetowym jest możliwy i stosunkowo niedrogi. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Republice Nigerii oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne w hotelach oraz niektórych restauracjach.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.
 • Gniazdka typu D, G. Napięcie 240V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • kurtkę przeciwdeszczową,
 • polar lub cieplejszą bluzę, w niektórych rejonach kraju szczególnie na północy noce bywają chłodne,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 2790 £ za osobę

Cena zawiera

Przelot wewnętrzny na trasie Kano – Lagos.

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami i minibusami, a także, o ile to będzie konieczne, samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Ponadto w programie przewidujemy podróż pociągiem na trasie Abudża Kaduna oraz rejs łodziami motorowymi po lagunie Lagos. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice NIgerii. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”. Podczas wyprawy planujemy noclegi w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych, w zależności od dostępności miejsc.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. W większości miejsc, które odwiedzimy, sklepy i targowiska są dobrze zaopatrzone, ale ceny niektórych towarów – szczególnie importowanych – mogą być wyższe niż w większości krajów europejskich. Kuchnia nigeryjska jest niezwykle zróżnicowana, odzwierciedlając lokalną specyfikę oraz kulturę poszczególnych regionów Nigerii.

Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę loklanego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia oraz zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Lagos.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt na adres mailowy lub telefonicznie.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy do Republiki Nigerii.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 550 £.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w  przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Wyjazd do Nigerii można połączyć z wyprawami do Togo, Beninu, Gany, Mali, Liberii, Nigru lub Kamerunu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Republice Nigerii, w szczególności w miejscach ujętych w programie naszej wyprawy.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki oraz najważniejszych atrakcji Republiki Nigerii.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tym rzadko odwiedzanym, a niezwykle ciekawym kraju, jakim jest Republika Nigerii.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
16/06/2024 - 27/06/2024
15/09/2024 - 26/09/2024
10/11/2024 - 21/11/2024
09/02/2025 - 20/02/2025

2890 Funtów za osobę
 • Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyjazd do Nigerii można połączyć z wyprawami do Togo, Beninu, Gany, Mali, Liberii, Nigru lub Kamerunu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

 

 

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria