Jemen – Wyspa Sokotra, 8 dni

Bliski Wschód
|
8
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę na niezwykłą wyspę Sokotra. Należąca do Jemenu wyspa jest miejscem, gdzie można zobaczyć z bliska niezwykłe okazy endemicznej flory i fauny. Ponadto dużą atrakcję wyspy stanowią wyjątkowe krajobrazy i formacje skalne. W programie wyjazdu przewidziany jest również relaks na najpiękniejszych plażach.

Podczas naszej wyprawy postaramy się także przybliżyć Państwu życie mieszkańców Sokotry oraz niezwykłą historię i kulturę wyspy. Pomimo niestabilnej i niejednokrotnie tragicznej historii Jemenu, wyprawy na wyspę Sokotrę są możliwe i bezpieczne.

program

Spotkanie z pilotem wycieczki an lostniku   w Abu Zabi i wylot na Sokotrę w godzinach porannych. Po przylocie na wyspę przejazd do hotelu w mieście Hadibo na krótki odpoczynek. Po południu wyruszymy do kanionu Ayhaft, będącego częścią Parku Narodowego Kanionu Ayhaft. Będzie to pierwsze spotkanie ze słynnymi, endemicznymi gatunkami roślin, takimi jak drzewa butelkowe (Adenium obessum) zwane również różami pustyni, drzewa tamaryndowca (Tamarindus indica) czy drzewa ogórkowe (Dendrosicyos socotranus), a także okazja do obserwacji ptaków. Powrót do hotelu na nocleg w Hadibo.

L.D.

Po śniadaniu udamy się na płaskowyż Dixam znajdujący się ponad 700 m n.p.m. Na początek zatrzymamy się w punkcie widokowym Shebahon. Z którego będziemy mogli podziwiać kanion Dirhur. Jest to jedno z miejsc, gdzie w pełni można podziwiać wyjątkowe krajobrazy i florę Sokotry, w tym symbole Sokotry – drzewa smoczej krwi (Dracena cinnabari). Udamy się do rezerwatu Firmhin, najlepiej zachowanego na Sokotrze lasu smoczych drzew. Będziemy mieli okazję zobaczyć też sępy (Egyptian vulture), które są najpopularniejszym gatunkiem ptaków na wyspie. Następnie udamy się na dół kanionu Dirhur, gdzie będziemy mogli podziwiać niezwykłe formacje skalne, drzewa butelkowe i ogórkowe oraz znajdujące się na dnie kanionu naturalne baseny słodkowodne. Powrót na nocleg do hotelu w Hadibo

B. L. D.

Po śniadaniu wyruszymy na zachodnią część wyspy. Na początek zatrzymamy się w niewielkiej, rybackiej wiosce Qalansiya, z której wyruszmy na rejs łodzią do jednej z najpiękniejszych lagun plaż Sokotry jaką jest Shuaab, zwanej Złotą Plażą. Podczas rejsu będzie okazja do spotkania z delfinami i podziwiania niezwykłych formacji skalnych. Dla chętnych okazja do pływania w krystalicznie czystych wodach laguny. Powrót łodzią do Qalansiya i wjazd na punkt widokowy na jedną z najpiękniejszych lagun świata – Detwah, będącą częścią chronionego rezerwatu. Biały piasek, krystalicznie czy lazurowa woda będą idealnym miejscem do popołudniowego wypoczynku i kąpieli. Powrót do hotelu w Hadibo. Po drodze przystanek by obejrzeć drzewa Boswella socotrana, z których produkuje się kadzidło – olibanum.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na płaskowyż Momi, a następnie do rezerwatu Homhil, gdzie będziemy mogli z bliska podziwiać wyjątkowe endemiczne gatunki roślin, takie jak smocze drzewa czy drzewa z gatunku Boswelia, których żywica olibanum jest podstawowym składnikiem kadzidła. Spacer do wyjątkowego, naturalnego basenu ze szmaragdową wodą, zwanego infinity pool. Okazja do kąpieli w tym niezwykle pięknym miejscu z widokiem na Morze Arabskie. Trekking w dół Wadi Shifa, wzdłuż wyschniętego koryta rzeki w kierunku wybrzeża. Przejazd do rezerwatu Dihammri, stanowiącego morski rezerwat i chroniącego jedne z najbogatszych morskich ekosystemów. Dla chętnych okazja do snorkelingu lub kąpieli, podziwiania rafy koralowej, kolorowych rybek oraz żółwi morskich. Nocleg w hotelu w Hadibo.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na południe wyspy w kierunku Oceanu Indyjskiego. Po drodze będziemy podziwiać krajobrazy Wadi Deferhu, dolinie słynącej z bujnej zieleni oraz licznych naturalnych, słodkowodnych basenów. W okolicach wiosek Hayf i Zehak będziemy mogli zobaczyć niezwykle malownicze, piaszczyste wydmy. Następnie przejazd na najpiękniejszą plażę nad Oceanem Indyjskim, będącą częścią rezerwatu Aomak. Dla chętnych możliwość plażowania i kąpieli w turkusowych wodach oceanu. Po południu odwiedzimy jaskinię Dihub, znanej z niezwykle pięknej szaty naciekowej oraz wyjątkowych zbiorników wodnych. Jaskinia była kiedyś zamieszkiwana przez lokalne plemiona koczownicze zwane beduinami. Przejazd na nocleg do hotelu w Hadibo.

B.L.D.

Po śniadaniu przejazd na północno-wschodnie wybrzeże Sokotry. Najpierw udamy się do wioski Terbak, w pobliżu której znajduje się jaskinia Hoq, zwana Jaskinią Skarbów. Czeka nas trekking 1-1,5 h w jedną stronę i ponad 1h zwiedzanie największej na wyspie jaskini, będącą kroniką historii wyspy. Podczas badań archeologicznych znaleziono tam najstarsze ślady osadnictwa na wyspie oraz drewniane tablice zapisane w języku aramejskim pochodzące z czasów, kiedy wyspę zamieszkiwali chrześcijanie. Będziemy mieli okazję podziwiać niezwykle formacje skalne, stalaktyty, stalagmity i stalagnaty oraz zbiorniki wodne wewnątrz jaskini. Następnie udamy się do Archer, gdzie znajduje się przepiękna plaża oraz najwyższe na wyspie wydmy. Czas na kąpiel w morzu i relaks. Potem przejazd na wschodni kraniec wyspy do Ras Erisel – miejsca spotkania Oceanu Indyjskiego z Morzem Arabskim. Wieczorem powrót do Hadibo. Nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu wyjazd w góry Hajhir. Na miejscu spacer i podziwianie widoków oraz lokalnej flory. Po południu udamy się na plażę Delisha, znaną z białego piasku oraz licznych gatunków krabów (lub plażę Haulef).

B.L.D.

Po śniadaniu przejazd na lotnisko i wylot do Abu Dhabi.

B.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 8 dni Jemeńska wyspa Sokotra
 • początek wyprawy: Abu Dhabi Zjednoczone Emiraty Arabski
 • koniec wyprawy: Abu Dhabi Zjednoczone Emiraty Arabski
 • atrakcje: Najważniejszymi atrakcjami wyprawy będzie wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju przyroda, w szczególności endemiczna flora. Ponadto jedną z najważniejszych atrakcji wyprawy będzie także przyroda nieożywiona taka jak  formacje skale, jaskinie oraz górskie krajobrazy. Poza atrakcjami geologiczno-przyrodniczymi niezwykle ważnym i interesującym elementem wyprawy jest bliskie spotkanie z kulturą i tradycjami mieszkańców tej wyjątkowej wyspy jaką jest Sokotra.

Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy uczestnicy wyprawy powinni być w stanie samodzielnie uczestniczyć w pieszym zwiedzaniu miast i atrakcji geologiczno-przyrodniczych, jak również w krótkich trekkingach do punktów widokowych. Noclegi przewidziane są w hotelach oraz na campingach, gdzie noclegi będą realizowane w namiotach zainstalowanych na stałe. Przejazdy w trakcie wyprawy realizujemy lotami wewnętrznymi oraz samochodami terenowymi z napędem 4×4. W trakcie wyjazdu nie są przewidywane długie trekkingi lub aktywności wymagające dużego wysiłku fizycznego. W programie przewidziane są atrakcje związane z kąpielą oraz rejsami łodziami motorowymi. Program wyjazdu został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i wygody uczestników. Wyspa w zdecydowanej większości zamieszkiwany jest przez wyznawców islamu sunnickiego, dlatego należy pamiętać o specyficznym charakterze i różnicach kulturowych.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny 6 miesięcy przed planowanym zakończeniem wyprawy.

Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie jemeńskiej wizy turystycznej przeznaczonej na wyspę Sokotrę. Koszt oraz procedury wizowe są uwzględnione w cenie wycieczki.

Ze względu na to, iż wycieczka rozpoczyna się w Abu Dhabi – Zjednoczone Emiraty Arabskie, konieczne jest sprawdzenie, czy osoba podróżująca z danym paszportem nie musi dodatkowo uzyskać wizy ZEA. Dla większości obywateli UK i UE nie ma takiego obowiązku.

Dodatkowo zabieramy ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz z lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień.
 • Profilaktyka przeciwmalaryczna jest zalecana, aczkolwiek prawdopodobieństwo zarażenia jest znikome ze względu na klimat, czas wyprawy jak i trasę planowanej wycieczki.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: tężcowi, błonicy, WZW (żółtaczka) A i B, durowi brzusznemu.
 • Zagrożenie malarią jest znikome.
 • Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikania lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw.
 • W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska (koszt wizyty około 200 USD).
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczanie odpowiedniej ilości przyjmowanych stale leków (o ile mamy takie zalecone przez lekarza) a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • profilaktykę przeciwmalaryczną,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Wyspa Sokora jest miejscem bardzo bezpiecznym i spokojnym. Pomimo trwającej w Jemenie wojny domowej na wyspie nie ma zagrożenia konfliktem ani zagrożeń terrorystycznych. Poziom przestępczości pospolitej jest bardzo niski. W wypadku poważnego zagrożenia wyjazd może zostać odwołany lub skrócony do wersji umożliwiającej bezpieczną realizację wyprawy.

Dzięki dobrym kontaktom jakie mamy z lokalnymi kontrahentami na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych.

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i liderki/lidera wyjazdu.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Informacje dotyczące lokalnych obyczajów będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilotkę/pilota wyprawy.

Oficjalną walutą w Jemenie jest Rial Jemeński. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku jak i w kantorach ulicznych w Mieście Hadibu. Korzystanie z kart płatniczych nie zawsze jest możliwe. Najlepszy kurs wymiany mamy, gdy wymieniamy amerykańskie dolary lub euro. Ważne, aby dolary były wydrukowane po 2006 r.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub zainstalować aplikację xe.com

Na jemeńskiej wyspie Sokotra mieszkańcy posługują się lokalnym dialektem języka arabskiego, który jest znacząco inny od klasycznego języka arabskiego. W wypadku indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość podstaw języka angielskiego lub wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Wyspa Sokotra jest miejscem zamieszkiwanym przez grupę etniczną odrębną w stosunku do pozostałej części Jemenu. Zdecydowane większość mieszkańców to wyznawcy islamu sunnickiego. Ze względu na uwarunkowania kulturowe oraz względy bezpieczeństwa warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi ubioru. W mieście Hadibu oraz w wioskach, które będziemy odwiedzać nie są dobrze widziane stroje odsłaniające zbyt wiele ciał u mężczyzn i kobiet. W parkach narodowych oraz na plażach nie ma takich ograniczeń. Można swobodnie się kąpać w strojach plażowych.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Informacje o tym będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilotkę/pilota wyprawy.

Proponowane terminy wyprawy są dopasowane do najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie naszych wycieczek. Najlepszy czas na wyprawy na wyspę Sokotrę to od lutego do czerwca oraz od października do listopada. Temperatury w dzień przekraczają +30 stopni, w nocy +24. Opady deszczu mogą być sporadyczne. Duży problemem jest wysokie zapylenie i mogące się pojawić burze piaskowe.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty sim jest możliwy aczkolwiek skomplikowany. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik skontaktował ze swoim operatorem telefonii komórkowej, czy posiada podpisaną umowę z operatorami w Jemenie oraz jakie są ceny połączeń i smsów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Istnieje możliwość zakupu lokalnej karty SIM z pakietem internetowym.
 • Gniazdka w Jemenie: typ A, G, D i C, napięcie 230V, 50 Hz.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będzie luźne ubranie. Długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem podczas wyjazdu będą pełne lekkie buty. Zalecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Nie ma potrzeby zabierania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • buty trekkingowe umożliwiające realizację trekkingów oraz zwiedzanie górskich wiosek,
 • śpiwór,
 • polar „wind stoper” lub cieplejszą bluzę – szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie – szczególnie przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule.

Przydatne drobiazgi

Latarka, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie ani nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę – przydatny w samolocie i na przejazdach, mały portfelik na lokalną walutę, lektury na drogę na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 2890 £ za osobę opcja z noclegami w hotelu 

Cena: 2490 £ za osobę opcja z noclegami na kempingu 

Cena zawiera

Przelot na Sokotrę na trasie Abud Dhabi — Hadibu

Wiza do Jemenu przeznaczona na wyspę Sokotrę.


Podczas tej części wyjazdu będziemy poruszali się samochodami osobowymi lub minibusami i samochodami terenowymi z napędem 4×4. Dziennie, w zależności od konkretnego planu zawartego w programie oraz bieżącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem naszych uczestników. Prędkość i czas przejazdu są zależne od stanu nawierzchni drogi, ukształtowanie powierzchni oraz liczby i długości postojów.

W programie przewidziane są także rejsy łodziami motorowymi do rezerwatów morskich, przybrzeżnych lagun i lasów namorzynowych.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu na wyspie Sokotra. Naszym priorytetem jest Państwa komfort, bezpieczeństwo, odpowiednia lokalizacja. Dlatego też zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizację naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Dopłaty do pokojów jednoosobowych znajdują się w części Cena.

Podczas wyprawy planowane są wyłącznie noclegi  w hotelach w przybliżeniu odpowiadającym standardowi 3* — hotel w Hadibu.

W wypadku opcji z noclegami na kempingu noclegi są realizowne w namiotach dwu lub jednosobowych

Podczas wyprawy wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy zgodnie z informacjami zawartymi w programie B Śniadanie, L lunch, D Kolacja. Śniadania najczęściej będą w hotelach i miejscach noclegowych. Lunche i kolacje w lokalnych restauracjach oraz na kempingach przygotowywane przez jemeńską obsługę wyprawy. Kuchnia Danie jakiej można spróbować na wyspie są urozmaicone tak jak kultura i historia Sokotry.

Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Opiekę  lokalnego przewodnika oraz lokalnych przewodników i strażników w parkach narodowych.

Wszystkie wstępy i pozwolenia na wejście do od parków narodowych i rezerwatów ujętych w programie

Przygotowanie wyjazdu,  zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy

Cena nie zawiera

lot do Abu Dhabi Zjednoczone Emiraty Arabskie

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacja i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt na adres mailowy lub telefonicznie.

Ze względu na to iż wycieczka rozpoczyna się w Abu Dhabi – Zjednoczone Emiraty Arabskie. Konieczne jest sprawdzeni czy osoba podróżując z danym paszportem nie musi dodatkowo uzyskać wizy ZEA. Dla większości obywateli UK i UE nie ma takiego obowiązku

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 150 £

Ubezpieczeni jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem  koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia które będzie odpowiedzenie do miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz do indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.

Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie. Dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w  Abu Dhabi przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

 

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej na Wyspie Sokotra.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną w oparciu o nasze doświadczenie i znajomość lokalnej specyfik i najważniejszych atrakcji Sokotry.

Zależny nam na jak najlepszym a jednocześnie bezpiecznym i o ile to możliwe wygodnym podróżowaniu po  mało uczęszczanego aczkolwiek niezwykle ciekawej wyspy jaką jest Sokotra.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE

terminy i cena wycieczki
01/10/2024 - 08/10/2024
05/11/2024 - 12/11/2024
03/12/2024 - 10/12/2024
25/02/2025 - 04/03/2025
15/04/2025 - 22/04/2025

2490 Funtów za osobę

Wyjazd  realizowany w opcji z noclegami hotelu w Hadibu lub z opcją kempngową

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria