Iran – Perska klasyka 12 dni

Bliski Wschód
|
12
dni | 2 - 12 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Persja – a obecnie Iran – to wyjątkowy kraj, nie tylko ze względu na swoją kulturę i tradycję oraz skomplikowaną i długą historię, nawet jak na standardy bliskowschodnie. Jest to także kalejdoskop religii, kultur, tradycji i narodów.

Podróżując po Iranie można doświadczyć czterech pór roku – od gorących i wilgotnych obszarów nadmorskich Beludżystanu po chłodne i surowe rejony górskie Azerbejdżanu Wschodniego. Wyprawa do Iranu to nie tylko wspaniałe zabytki, ale także – a może przede wszystkim – jego mieszkańcy. Wyjątkowa serdeczność i otwartość mieszkańców sprawia, że podróż do Iranu na długo pozostaje w pamięci. Trudno opisać i wymienić wszystkie zabytki, jakie odwiedzimy podczas naszej wyprawy. Najważniejszymi będą na pewno Isfahan, Jazd i Sziraz. Postaramy się poznać Iran, który wbrew stereotypom jest krajem wielu narodów i wielu religii. Nasza wyprawa to nie tylko uczta dla osób zainteresowanych historią i archeologią, ale także dla miłośników fotografii i dobrej kuchni.

program

Przyloty do Teheranu odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe i transfer do hotelu na nocleg.

Po śniadaniu spotkanie organizacyjne, nastepnie udamy się na zwiedzanie stolicy Iranu – zobaczymy jedną z najważniejszych atrakcji stolicy Iranu – pałac Golestan – dawną siedzibę szachów perskich. Następnie udamy się do Muzeum Narodowego, gdzie zgromadzone są bogate zbiory dziedzictwa kultury z obszaru całego kraju. W zależności od dostępności udamy się na zwiedzanie muzeum kosztowności znajdującego się w skarbcu Banku Narodowego Iranu. Wieczorem przejazd na północ miasta, gdzie udamy się na „Dach Teheranu”.

B.

Po śniadaniu opuszczamy Teheran. Po drodze do Kom zatrzymamy się przy wieży Azadi, czyli Wieży Wolności – miejscu upamiętniającym 2500 lat historii Persji i Iranu. Tutaj w 1979 r. odbyły się największe manifestacje, które doprowadziły do obalenia ostatniego szacha Iranu. Przyjazd do Kom – religijnej stolicy Iranu. Podczas zwiedzania odwiedzimy Mauzoleum Fatimy Masumeh, siostry ósmego imama Alego al-Ridy. Po obiedzie udamy się w dalszą drogę do Kaszanu. W zależności od godziny przyjazdu, spacer po starej części miasta, w której odwiedzimy domy należące do rodzin kupieckich Tabatabaei i Borujerdiha. Kolacja i nocleg w Kaszan.

B.

Rano odwiedzimy tradycyjną łaźnię Amir Ahmad oraz tradycyjny kupiecki dom Abbasian. Opuszczając Kaszan udamy się do ogrodu Fin – jednego z najstarszych ogrodów w Iranie, którego początki sięgają XV w. Następnie przejedziemy do niezwykłej wsi Abyaneh. Jest to bardzo urokliwe, a jednocześnie spokojne miejsce, gdzie można zobaczyć tradycyjne domy pokryte czerwoną gliną. Będziemy mieli okazję pospacerować po labiryncie wąskich uliczek. Obiad w jednej z lokalnych restauracji. Po południu udamy się do Isfahanu. Po przyjeździe i zakwaterowaniu udamy się na Plac Imama i na wieczorne zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast Bliskiego Wschodu.

B.D.

Od rana zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast Iranu, podczas którego postaramy się zobaczyć najważniejsze z jego licznych atrakcji. Na początek spacer po drugim największym placu miejskim na świecie – pochodzącym z XVII wieku Placu Imama Meidan Emam. Zobaczymy także zabytki znajdujące się w jego okolicy – Pałac Ali Kapu oraz meczet szejka Lotfollaha z unikalnymi dekoracjami mozaikowymi. Podczas zwiedzania Isfahanu odwiedzimy także Pałac Czterdziestu Kolumn – Czehel Sotun. Po południu zobaczymy mosty na rzece Zajandeh: Most Trzydziestu Trzech Łuków, oraz most Chadżu z XVII w., uważane za symbole miasta. Dla chętnych wieczorne zakupy na jednym z najwspanialszych bazarów Iranu.

B.

Po śniadaniu udamy się na kolejny dzień zwiedzania miasta o długiej historii sięgającej ponad 5000 tysięcy lat, którego świetność przypadała na wiek XVI i XVII, za czasów dynastii Safawidów. Za panowania szachów Abbasa I i Abbasa II było to jedno z największych miast świata, zamieszkałe przez ponad milion osób. Tego dnia zwiedzanie rozpoczniemy od wizyty w jednym z najstarszych i największych meczetów Isfahanu – Meczecie Jameh, po czym udamy się do dzielnicy żydowskiej oraz, o ile to będzie możliwe, odwiedzimy jedną z siedmiu czynnych synagog. Następnie przejdziemy się po dzielnicy ormiańskiej, podziwiając znajdujące się tam kościoły, z których najważniejszy to katedra Vank. Po obiedzie udamy się do Monar Jonban, czyli meczetu trzęsących się minaretów, a na zakończenia dnia zakupy na bazarze i kolacja.

B.

W godzinach porannych wyjazd do Jazdu. Na posiłek popołudniowy udamy się do dawnego karawanseraju w Meybod. Tego dnia zobaczymy także Muzeum Poczty oraz jedną z głównych atrakcji regionu – Wieżę Lodową. Na koniec wizyta w twierdzy Nain liczącej ponad 2000 lat. Wieczorem przyjazd do Jazdu. Udamy się do Domu Mocy Zurkhaneh, czyli tradycyjnej perskiej siłowni, której początki sięgają czasów, gdy mitraizm był jedną z popularniejszych religii na obszarze dzisiejszego Iranu. Kolacja i nocny spacer po labiryncie ulic starego miasta.

B.

Zwiedzanie zaczniemy od najstarszej części miasta, będącej labiryntem wąskich uliczek. Ponadto zobaczymy najsłynniejsze zabytki Jazdu: meczet Amir Chaqu Maqu – jest to jedna z wizytówek Iranu – oraz pochodzący z XV w. meczet Jameh. Odwiedzimy także budynek dawnej medresy, znany jako więzienie Aleksandra Wielkiego. Podczas wizyty w Jazd poznamy tradycyjny system schładzania domów, czyli wieże wiatrów – badgiry. Po południu udamy się do czynnej świątyni zoroastryjskiej, gdzie dowiemy się więcej o jednej z najstarszych religii Bilskiego Wschodu. Przed zachodem słońca zwiedzimy miejsca dawnego pochówku wyznawców zoroastryzmu (Dakhma) – wieże milczenia. Po krótkim trekkingu znajdziemy się na wzgórzu, z którego rozpościera się panorama Jazdu wraz z otaczającą go pustynią i górami. Wieczorem wizyta w ogrodzie Dowlat Abad.

B.

Rano opuszczamy Jazd i udajemy się w drogę do Persepolis. Po drodze zatrzymamy się w Abarkuh na krótki odpoczynek oraz wizytę w jednym z najbardziej urokliwych tradycyjnych perskich domów kupieckich – Agazadeh. Zwiedzanie ruin pierwszej stolicy państwa perskiego rozpoczniemy od grobowca Cyrusa II Wielkiego, jednego z protoplastów dynastii Achemenidów. Następnie udamy się do Naksz-e Rostam, gdzie znajdują się Królewskie Grobowce Achemenidów oraz wykute w skale reliefy wykonane w epoce państwa sasanidzkiego, kiedy to władca Persji, Szapur I, prowadził zwycięskie wojny z rzymskim cesarzem Walerianem. Wieczorem przyjazd do Persepolis, kolacja i nocleg.

B.

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie ruin starożytnego miasta Persepolis. Była to antyczna stolica władców perskich z dynastii Achemenidów. Znajduje się tam Pałac Dariusza Wielkiego i Pałac Kserksesa. Przejazd do Shiraz, obiad, a następnie wizyta w ogrodzie Eram oraz w otoczonym ogrodem mauzoleum najsłynniejszego perskiego poety i filozofa Hafiza. Wieczorem udamy się do wyjątkowego miejsca, jakim jest Mauzoleum Króla Światła Shah Cheragh, jedno z najświętszych sanktuariów szyickich w Iranie. Kolacja i nocleg.

B.

Całodzienne zwiedzanie zabytków Szirazu, miasta nazywanego „miastem róż i słowików”. Z samego rana odwiedzimy meczet Nasir-ol-Molk z wyjątkową posadzką oraz barwnymi witrażami, które tworzą we wnętrzu meczetu niezwykle barwne pejzaże zwłaszcza o poranku. Następnie zobaczymy meczet Jomeh Atigh, jeden z najstarszych w Szirazie, oraz meczet Vakil z XVIII w. z łaźniami i bazarem. Następnie udamy się na obiad, po którym odwiedzimy twierdzę Karima Chana i udamy się na ostatnie zakupy na jednym z najstarszych bazarów w Iranie – bazarze Vakil. Pożegnalna kolacja i nocleg w Szirazie.

B.

Po śniadaniu, w zależności od godziny wylotu, transfer na lotnisko i wylot do Teheranu. Czas do wylotu z Iranu możemy wykorzystać na kilka sposobów (koszt zwiedzania poza ceną). B.

 1. Przejazd w północne rejony miasta, na zwiedzanie kompleksu pałacowo-parkowego ostatnich władców Iranu z dynastii Pahlavi. Zobaczymy kompleks Saad Abad. O ile pozwoli nam czas, wjazd kolejką linową na wysokość ponad 4000 m n.p.m., na jeden ze szczytów górujących nad stolicą. Następnie przejazd na lotnisko i wylot z Iranu.
 2. Po przylocie czas na zakupową wycieczkę na największy bazar na Bliskim Wschodzie. Obiad i przejazd na lotnisko, wylot z Iranu.

Osoby, które będą kontynuowały podróż na południowy-wschód lub północny-zachód, odbędą wieczorem spotkanie oraz kolację z nowymi uczestnikami kolejnej wyprawy

B.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 12 dni w Iranie;
 • początek wyprawy: Teheran;
 • koniec wyprawy: Teheran;
 • atrakcje:  Persja – a obecnie Iran – to wyjątkowy kraj, nie tylko ze względu na swoją kulturę i tradycję oraz skomplikowaną i długą historię, nawet jak na standardy bliskowschodnie. Jest to także kalejdoskop religii, kultur, tradycji i narodów. Wyprawa „Perski klasyk” to nie tylko zwiedzanie najważniejszych i najciekawszych zabytków, między innymi w miastach Isfahan, Jazd czy Sziraz, ale przede wszystkim spotkanie z mieszkańcami Iranu. Postaramy się poznać Iran, który wbrew stereotypom jest krajem wielu narodów i wielu religii. Nasza wyprawa to nie tylko uczta dla osób zainteresowanych historią i archeologią, ale także dla miłośników fotografii i dobrej kuchni. Nie ma szczególnych wymagań co do sprawności. Uczestnicy wyprawy powinni być w stanie brać udział w pieszym zwiedzaniu zabytków oraz miast, które może trwać nawet kilka godzin. Noclegi przewidziane są w hotelach o standardzie 3- i 4-gwiazdkowym, a niekiedy też w tradycyjnych domach przekształconych na kameralne hotele. Będziemy też nocować w małych pensjonatach rodzinnych, szczególnie w niewielkich miejscowościach i we wsiach, które będziemy odwiedzać na trasie wyprawy. W trakcie wyjazdu będziemy się przemieszczać minibusami i samochodami osobowymi. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc będących największymi atrakcjami turystycznymi Iranu. Należy pamiętać, że Islamska Republika Iranu jest w zdecydowanej większości zamieszkiwana przez wyznawców islamu szyickiego, jednak będziemy także spotykać się z innymi grupami religijnymi. Wiąże się to z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

 • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
 • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej. Wizę można uzyskać online https://e_visa.mfa.ir/en/ lub w placówkach dyplomatycznych Islamskiej Republiki Iranu.
 • Zabieramy również ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Profilaktyka przeciwmalaryczna jest zalecana, jednak prawdopodobieństwo zarażenia jest małe ze względu na klimat oraz termin i trasę planowanej wyprawy.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, durowi brzusznemu.
 • Występuje zagrożenie gruźlicą.
 • Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikanie lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw.
 • W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska (koszt wizyty około 50 USD).
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczenie odpowiedniej ilości leków przyjmowanych stale (o ile mamy takie zalecone przez lekarza) a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy,
 • repelenty – Iran południowo-wschodni.

 • Islamska Republika Iranu jest państwem stosunkowo stabilnym i dobrze zorganizowanym.

Na chwilę obecną podróż do Iranu jest możliwa i względnie bezpieczna na proponowanej przez nas trasie. Zagrożenie konfliktem zbrojnym czy zamachem terrorystycznym jest niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie najbardziej niebezpiecznych (rejon przygraniczny z Afganistanem i Pakistanem).

 • Pewnym zagrożeniem mogą być kradzieże kieszonkowe oraz drobne kradzieże sprzętu elektronicznego, szczególnie w miejscach, w których gromadzi się dużo turystów lub panuje tłok (bazary).
 • Należy unikać odludnych miejsc, szczególnie po zmroku. Zalecamy zachować zdrowy rozsądek, nie obnosić się z biżuterią, drogimi zegarkami, aparatami fotograficznymi, nosić pieniądze i paszport w ukrytych schowkach pod ubraniami. Miejsca, które odwiedzamy, są raczej bezpieczne, ale mimo tego należy być ostrożnym.
 • Podczas podróży w północno-zachodnie rejony Iranu należy zachować ostrożność podczas trekkingów do punktów widokowych i górskich twierdz.
 • Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.
 • W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.
 • Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.
 • Na teren Islamskiej Republiki Iranu nie wolno wwozić alkoholu i narkotyków, pornografii, wieprzowiny i wyrobów mięsnych zawierających wieprzowinę oraz towarów wyprodukowanych w Izraelu.
 • W Islamskiej Republice Iranu nie ma legalnej możliwości spożywania napojów alkoholowych.
 • Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!
 • Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Islamskiej Republice Iranu jest rial. Wymiana pieniędzy jest możliwa w miastach – na lotnisku, w bankach, w punktach wymiany oraz w hotelach. W małych miejscowościach oraz we wsiach jest to praktycznie niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

 • Ze względu na międzynarodowe sankcje gospodarcze nie ma możliwości korzystania z powszechnie używanych na świecie systemów krat płatniczych.
 • Istnieje możliwość założenie rachunku bankowego wraz z kartą płatniczą, która jest powszechnie akceptowana na teranie całego kraju. Ze względu na inflację oraz wysokie nominały banknotów jest to bardzo bezpieczne i wygodne rozwiązanie. W tym celu prosimy o kontakt z biurem w trakcie dokonywanie rezerwacji na wyprawy do Iranu.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

Językiem najczęściej używanym w Islamskiej Republice Iranu jest język perski – farsi. Ponadto na obszarze Iranu używanych jest wiele innych języków, np. arabski, azerski oraz liczne języki lokalne. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Islamska Republika Iranu jest krajem teokratycznym, w którym prawo stanowione jest w oparciu o prawo religijne, zróżnicowanym etnicznie i wyznaniowo. Bardzo ważne jest zapoznanie się z informacjami dotyczącymi ubioru. Kobiety są zobowiązane do noszenia chust na głowach we wszystkich miejscach publicznych, w tym w hotelach i restauracjach. Chusty należy założyć przed przylotem do Iranu. Zabronione są krótkie rękawy powyżej łokcia, dekolty, garsonki, krótkie spódnice i krótkie sukienki. Konieczne są luźne, długie spódnice lub spodnie oraz tuniki. Tunika lub płaszcz powinny sięgać przynajmniej do połowy uda. Dozwolone jest noszenie sandałów i odkrytych butów zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. W wypadku odwiedzin niektórych meczetów i innych miejsc kultu kobiety mogą być proszone o założenie czadoru, który można za darmo wypożyczyć przy wejściu do obiektu. Należy pamiętać, że występują duże różnice między konserwatywną prowincją a bardzo liberalnymi dużymi miastami, w szczególności Teheranem i Szirazem. Mężczyźni nie mogą nosić krótkich spodni oraz podkoszulków. W oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyźnie, a mężczyźni nie podają ręki kobietom. Obyczaj ten nadal występuje na prowincji, jednak w dużych miastach odchodzi do przeszłości. Należy również unikać rozmów na tematy polityczne. Irańczycy są ciekawi świata i turystów i chętnie podejmują tego typu rozmowy.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Proponowane terminy poszczególnych programów do Iranu zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programach.

 • Iran klasyczny. Najlepszy czas na wyprawy do środkowej części Iranu to terminy od kwietnia do końca czerwca oraz od września do listopada. Temperatury w dzień kształtują się w przedziale +17°C do +30°C, a w nocy od +5°C do +17°C Możliwe są sporadyczne opady deszczu. Dużym utrudnieniem może być duże zapylenie oraz silne nasłonecznienie.

Informacje o pogodzie można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM wraz z pakietem internetowym jest możliwy i stosunkowo niedrogi. Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli w dużych miastach oraz niektórych restauracjach i kawiarniach. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Iranie, oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Gniazdka typu C, E i F. Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.
 • Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli i restauracji.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • buty trekkingowe, nie muszą być za kostkę (Iran północno-zachodni),
 • śpiwór może być przydatny w trakcie wyprawy do północno-zachodniej części Iranu,
 • kurtka przeciwdeszczowa, szczególnie na wyprawę do północno-zachodniej części Iranu<,/li>
 • polar lub cieplejszą bluzę, które mogą się przydać wieczorami i nocą<,/li>
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • strój kąpielowy,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 2690 £ za osobę

Cena zawiera

Przelot wewnętrzny na trasie Sziraz – Teheran

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami i minibusami, a także, o ile to będzie konieczne, samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Iranie. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, bezpieczeństwo, odpowiednia lokalizacja. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

Podczas wyprawy planowane są dwa noclegi w hotelu w przybliżeniu odpowiadającym standardowi 3 i 4 gwiazdek.

W niektórych miastach będziemy nocowali w tradycyjnych perskich domach przekształconych w kameralne hotele.

W małych miejscowościach i wsiach będziemy nocowali w rodzinnych pensjonatach lub małych, kameralnych hostelach.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Śniadania będą zapewnione w hotelu. Obiady i kolacje będziemy jedli w lokalnych restauracjach. W Iranie jest dużo restauracji, gdzie można spróbować nie tylko Irańskich specjałów. Kuchnia Iranu jest niezwykle urozmaicona, podobnie jak kultura i historia tej części Bliskiego Wschodu. W zależności od programu będzie można spróbować dań lokalnej kuchni Beludżystanu, okolic cieśniny Ormuz czy nadkaspijskich rejonów prowincji Gilan, gdzie można skosztować dań z ryb i owoców morza.

Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia oraz zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Teheranu.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Wizę można uzyskać online https://e_visa.mfa.ir/en/ lub w placówkach dyplomatycznych Islamskiej Republiki Iranu.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 300 £.

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Zwiedzania Teheranu w dniu 12.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Iranie.

Wyjazd do Iranu można przedłużyć o wyprawę do północno-zachodniej lub południowo-wschodniej części Iranu.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyjazd do Iranu można połączyć z wyprawami do Iraku, Pakistanu i Kurdystanu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia oraz znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Iranu.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym, podróżowaniu po tych mało uczęszczanych, a niezwykle ciekawych miejscach o fascynującej historii.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
29/09/2024 - 10/10/2024
05/11/2025 - 16/11/2025
27/04/2025 - 08/05/2025

2690 Funtów za osobę

Wyprawę „Perska klasyka” 12 dni można przedłużyć do północno-zachodniej lub południowo-wschodniej części Iranu.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyjazd do Iranu można połączyć z wyprawami do Iraku, Pakistanu i Kurdystanu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

 

cena dla grupy w opisie
galeria