Kamerun – kolory Afryki – 16 dni

Afryka
|
16
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do Kamerunu – jednego z najciekawszych kulturowo krajów Zachodniej Afryki, zamieszkałego przez ponad 250 grup etnicznych. Kamerun to także jeden z najbardziej interesujących obszarów Afryki pod względem bioróżnorodności biologicznej.

Podczas naszej wyprawy postaramy się uczestnikom przybliżyć najważniejsze atrakcje przyrodnicze i kulturowe tego kraju. Odwiedzimy stolice dawnych królestw – Bagam, Bamum – poznamy ich niezwykłą historię oraz lokalne tradycje i kulturę. Dla miłośników przyrody i nie tylko wielką atrakcją będzie wizyta w Parku Narodowym Lobèkè, w którym będziemy mogli podziwiać i poznawać florę i faunę lasów deszczowych centralnej części kontynentu. Jest to jeden z ostatnich tak bogatych ekosystemów tropikalnych, nie tylko w Afryce. Spotkamy tam goryle nizinne i słonie leśne. Poznamy także kulturę Pigmejów, których ziemie są obecnie częścią Parku Narodowego Lobèkè. Na koniec, po trudach podróży, relaks na atlantyckich plażach.

program

Przyloty do Jaunde odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu przejazd do Mefou. Odwiedzimy park narodowy oraz ośrodek rehabilitacji naczelnych, gdzie zobaczymy goryle nizinne i szympansy. Mamy w planach również na krótki trekking po lesie, podczas którego poznamy bogactwo flory Kamerunu. Po południu przejazd do Ebogo, gdzie odbędziemy rejs po rzece tradycyjnymi łodziami oraz udamy się do miejsca, w którym rosną jedne z największych drzew na świecie. Wieczorem przejazd do miejscowości Ebolowa na kolację i nocleg.

B. L. D.

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie okolic Nkolandom. Odwiedziemy jaskinię, która była miejscem kultu lokalnej społeczności, oraz muzeum, w którym znajdują się zbiory masek i rzeźb. Będzie okazja do podpatrzenia pracy lokalnych rybaków oraz wizyty na targu. Po południu przejazd do Jaunde na kolację i nocleg.

B.L.D.

Po śniadaniu rozpoczniemy całodzienny przejazd w stronę Parku Narodowego Lobèkè (350 km). Stopniowo krajobraz będzie się zmieniał i asfaltowe drogi ustąpią błotnisto-ziemnym bezdrożom. Po drodze zatrzymamy się na obiad i krótkie zwiedzanie miasteczka Abong Mbang. Nocleg i kolację mamy zaplanowane w miasteczku Bertoua.

B.L.D.

Po wczesnym śniadaniu udamy się w dalszą drogę do miejscowości Mambèlè (450 km), w której znajduje się siedziba zarządu Parku Narodowego Lobèkè. Tego dnia dokonamy wszystkich formalności związanych z pobytem w parku narodowym oraz odwiedzimy centrum informacyjne. Na kolację i nocleg udamy się do hotelu w Mambèlè.

B.L.D.

Park Narodowy Lobèkè jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Kamerunu i środkowej Afryki. Znalazły w nim schronienie liczne populacje zachodnich goryli nizinnych, afrykańskich słoni leśnych i bawołów leśnych. Do dziś nie opisano wielu występujących tam gatunków ptaków, płazów i gadów, nie mówiąc już o bezkręgowcach i innej niezwykłej florze tego obszaru.Na początek udamy się na spotkanie ze słoniami leśnymi. Po drodze poznamy także innych mieszkańców lasów deszczowych środkowej Afryki. Kolacja i nocleg w hotelu typu lodge z rozbitymi na stałe namiotami.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się do jednej z małych wsi, gdzie poznamy życie Pigmejów do dziś zamieszkujących leśne obszary parku narodowego. Następnie w towarzystwie mieszkańców wsi udamy się do lasu na tradycyjne polowanie. Poznamy także rośliny lecznicze i jadalne owoce. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z zanikającą kulturą Pigmejów. Kolacja i nocleg w namiotowym hotelu typu lodge

B.L.D.

Wczesnym rankiem udamy się na trekking w poszukiwaniu grup rodzinnych zachodnich goryli nizinnych. Zgodnie z przepisami chroniącymi ten zagrożony gatunek naczelnych ich obserwacja jest możliwa tylko przez godzinę. Poznamy też innych, mniejszych, niezwykle ciekawych mieszkańców lasów Afryki Środkowej. Kolacja i nocleg w namiotowym hotelu typu lodge.

B.L.D.

Po śniadaniu ostatnia wyprawa do lasu deszczowego oraz bliskie spotkania z dużymi i małymi mieszkańcami jednego z najbogatszych gatunkowo siedlisk na naszej planecie. Po południu przejazd do miasteczka Mambèlè. Kolacja i nocleg w hotelu w miasteczku.

B.L.D.

Całodzienny przejazd w kierunku stolicy Kamerunu. Po drodze zatrzymamy się na obiad w miasteczku Yokadouma. Kolacja i nocleg w hotelu w miejscowości Bertoua.

B.L.D.

Po śniadaniu odwiedzimy miasto Bertoua wraz z lokalnym targiem, a następnie udamy się w drogę do stolicy Kamerunu Jaunde. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu rozpoczniemy przejazd do na zachód Kamerunu gdzie odwiedzimy jedne z najciekawszych pod względem kulturowym i historycznym miejsc w tego zachodnio afrykańskiego kraju. Odwiedzimy pałace należące niegdyś do lokalnych władców a obecnie będące muzeami w miejscowościach Batoufam i Bandjoun. Po południu przejazd do miasta Bafoussam na kolację i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu przejazd do miasta Foumban, będącego niegdyś stolicą lokalnego sułtanatu. Zwiedzimy tam lokalne muzeum i targ rękodzieła. Zobaczymy tradycyjne domy. Po południu przejazd na kolację i nocleg do Bana.

B.L.D.

Po śniadaniu opuścimy Bana i udajemy się w pobliże miasta Melong, gdzie zatrzymamy się przed jednymi z najpiękniejszych wodospadów zachodniej Afryki: Ekom-Nkam (ponad 80 metrów wysokości). Następnie udamy się do na krótkie zwiedzanie miasta Duala. Po południu przejazd w pobliże miasteczka Kribi. Spędzimy tu dwie noce, wypoczywając po trudach wyprawy.

B.L.D.

Relaks na malowniczej plaży. Dla chętnych wycieczka do pobliskich wodospadów Lobe. Jest to niezwykłe miejsce, w którym woda wpada bezpośrednio do oceanu. Obiad w jednej z lokalnych restauracji, których specjalnością są ryby i owoce morza. Powrót do hotelu. Wieczorem kolacja.

B.L.D.

Ostatnia kąpiel w oceanie i relaks na plaży. W zależności od godziny wylotu przejazd do Duali na lotnisko i wylot. Przylot na lotnisko docelowe tego samego dnia lub następnego.

B.L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 16 dni w Kamerunie;
 • początek wyprawy: Jaunde;
 • koniec wyprawy: Duala
 • atrakcje:Głównymi atrakcjami będą wizyty we wsiach i miasteczkach zamieszkiwanych przez ludność należącą do różnych narodowości tworzących niezwykłą mieszankę etniczną, religijną i kulturową Kamerunu. Ponadto wyjątkową atrakcją będzie pobyt w Parku Narodowym Lobèkè. Będzie to niezwykła okazja do bliższego poznania fauny i flory jednego najbogatszych gatunkowo na świecie siedlisk, jakim są lasy deszczowe Środkowej Afryki. W szczególności będziemy mieli możliwość spotkania ze słoniami leśnymi i gorylami nizinnymi.

Wyprawa ma charakter ekspedycji do jednego z rzadko odwiedzanych przez turystów rejonów świata. Wyjazd ma charakter ekspedycji turystycznej i będzie zorientowany na turystykę kulturową, krajoznawczą i przyrodniczą. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Długie przejazdy po bezdrożach Kamerunu, często w temperaturze przekraczającej +30 stopni Celsjusza, noclegi w hotelach i domkach letniskowych z utrudnionym dostępem do toalet i pryszniców mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Ponadto w trakcie wyprawy, odbywającej się w trudno dostępnych rejonach, skorzystanie z opieki medycznej będzie praktycznie niemożliwe, z wyjątkiem stolicy i większych miast Kamerunu, i to w dość ograniczonym zakresie. Podczas wyjazdu są przewidywane trekkingi w Parku Narodowym Lobèkè. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Kamerun jest krajem wielu kultur i tradycji, o specyficznym, niepowtarzalnym charakterze.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

 • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
 • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wiz turystycznych w jednych z najbliższych w stosunku do miejsca zamieszkania ambasad Kamerunu. Po złożeniu rezerwacji wyjazdu uczestnicy otrzymują list zapraszający niezbędny do uzyskania wizy. Ponadto konieczne są wypełniony wniosek wizowy oraz dwie aktualne, kolorowe fotografie.
 • W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.
 • Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Kamerunu.
 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom i durowi brzusznemu.
 • Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Kamerunie istnieje jedynie prywatna opieka lekarska, i to tylko w stolicach.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • profilaktykę przeciwmalaryczną,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Republika Kamerunu w chwili obecnej jest państwem stosunkowo stabilnym i względne bezpiecznym. Realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest na chwilę obecną niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (region północno-wschodni Kamerunu, w pobliżu granicy w Nigerią i Czadem).

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych.

Oficjalną walutą w Kamerunie jest frank środkowoafrykański. Wymiana pieniędzy jest możliwa w największych miastach Kamerunu – na lotnisku oraz w hotelach. W pozostałych miejscach jest to bardzo trudne. Korzystanie z kart płatniczych poza stolicą jest praktycznie niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Kamerunie językami urzędowymi są angielski i francuski. Ponadto w użyciu jest kilkaset języków lokalnych. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub francuskiego.

Kamerun jest krajem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Przeważającą większość mieszkańców stanowią chrześcijanie różnych obrządków oraz wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich. Należy pamiętać o lokalnych zwyczajach i tradycjach.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wypraw zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Kamerunu to termin od listopada do lutego oraz od czerwca do końca sierpnia. Temperatury w dzień przekraczają +30°C, a w nocy +20°C. Należy spodziewać się opadów deszczu. Dużymi problemami są jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach deszczu.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Na obszarach poza dużymi miastami usługi telefonii komórkowej są mało dostępne. Zakup lokalnej karty SIM jest skomplikowany, a korzyści niewielkie. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Kamerunie oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne tylko w niektórych miejscach noclegowych oraz w nielicznych stołecznych restauracjach.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku, ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. W parkach narodowych i podczas przejazdów ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych.
 • Gniazdka typu C, D, E i F. Napięcie 220V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w parkach narodowych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i błoto. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • szampon do mycia bez użycia wody,
 • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 3590 £ za osobę

Cena za osobę w wypadku grupy minimum 4 osoby. W przypadku wyprawy dla mniejszej liczby osób cena będzie podana indywidualnie.

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przewidywana liczba uczestników w samochodzie: 3 + kierowca. Samochody mogą być bez klimatyzacji lub może ona zostać wyłączona ze względu na zbyt duże zapylenie. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Kamerunie. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

W Kamerunie planowane są noclegi w hotelach 4- i 3-gwiazdkowych. Na terenie Parku Narodowego Lobèkè planowane są cztery noclegi w domkach letniskowych.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Jedzenie podczas przejazdów oraz pobytu w rejonach północnych może być czasami mało urozmaicone i monotonne, ze względu na ograniczoną dostępność produktów. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe artykuły żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę loklanego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia.

Przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Kamerunu.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy do Kamerunu.

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Dopłata do pokoju oraz domku jednoosobowego – 450 £.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w  przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa,

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Kamerunie

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Kamerunu.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym, podróżowaniu po tym mało uczęszczanym, a niezwykle ciekawym kraju.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
21/07/2024 - 05/08/2024
05/10/2024 - 20/10/2024
23/11/2024 - 01/12/2024
22/02/2025 - 09/03/2025

3590 Funtów za osobę

Możliwe jest przedłużenie wyprawy o Gabon.

Wyprawę można połączyć z wyprawą do Demokratycznej Republiki Konga, Nigerii, Ghany, Togo, Beninu i Ugandy.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

cena dla grupy w opisie
galeria