Erytrea 7 dni

Afryka
|
7
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Erytrea to niezwykły kraj, w którym do dziś można zobaczyć wiele pamiątek po odległych czasach, kiedy to na jej ziemiach znajdowały się miasta, przez które przebiegały ważne szlaki handlowe z całej wschodniej Afryki do portów nad Morzem Czerwonym.

Podczas pobytu w Erytrei poznamy niezwykłą mieszankę religijną i kulturową tego niewielkiego, jednak niezwykle interesującego, a jednocześnie najmłodszego z afrykańskich krajów. Erytrea stopniowo staje się przykładem pokojowej egzystencji społeczeństwa wieloetnicznego i wieloreligijnego. Podróż do tego kraju to także wyjątkowa okazja, aby odwiedzić stanowiska archeologiczne świadczące o długiej historii cywilizacji oraz niegdysiejszej świetności miast i portów w tej części Afryki.

program

Przyloty do Asmary odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Erytrei. Erytrea to jedno z najmłodszych afrykańskich państw, które proklamowało niepodległość w 1993 r. Jej stolica, Asmara, jest położona na wysokości 2350 m n.p.m. Została założona w XIX w. przez włoskich kolonistów. Kolonialna zabudowa z tego czasu (ponad 400 budynków) zachowała się w całkiem dobrym stanie. Mieszkańcy stolicy są odzwierciedleniem mieszanki etnicznej i religijnej Erytrei. Podczas zwiedzania zobaczymy katedrę katolicką, ortodoksyjne kościoły etiopskie oraz meczety sunnickie. Odwiedzimy dzielnicę mieszkalną i udamy się na lokalny targ. Kolacja w jednej z miejscowych restauracji. Nocleg w hotelu.

B. L. D.

Rano wyjazd do Keren (95 km), drugiego największego miasta Erytrei, położonego na wysokości 1390 m n.p.m. i otoczonego granitowymi górami. Jedną z jego największych atrakcji jest tradycyjny targ odbywający się tylko w poniedziałki. Podczas pobytu w tym mieście zobaczymy jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych katolików w Erytrei oraz pamiątki po walkach, jakie toczyli Brytyjczycy i włoscy koloniści w 1941 r. Nocleg w Keren.

B. D.

Rano udamy się w drogę nad Morze Czerwone do portowego miasta Massawa. Początkowo będziemy jechać w kierunku Asmary. Przed stolicą skręcimy na wschód i przejedziemy przez Filfil, gdzie zobaczymy pozostałość lasów, które niegdyś pokrywały górskie rejony Erytrei. Po przejeździe do Massawy krótkie zwiedzanie miasta, którego początki sięgają XV wieku. W XIX wieku był to jeden z najważniejszych portów dla włoskich kolonistów, o czym świadczą pozostałości w architekturze starego miasta. Nocleg i kolacja w Massawie.

B. D.

Rano udamy się na przelot do Adulis (60 km) jednego z najważniejszych, a zarazem najciekawszych stanowisk archeologicznych nad Morzem Czerwonym. Adulis było najważniejszych portem królestwa Aksum – jego początki sięgają 700 r. p.n.e. Był to także znany port w czasach Imperium Rzymskiego, zwłaszcza w II i III wieku n.e. Obecne pozostałości są dowodem potęgi i kosmopolitycznego charakteru miasta. Po południu powrót do Asmary.

B. D.

Wczesnym rankiem po śniadaniu udamy się na całodzienną wycieczkę na południe (150 km) Erytrei, do stanowisk archeologicznych Dekemhare, Segeneiti i Adikeih. Odwiedzane miejsca były jednymi z najważniejszych miast na szlaku handlowym biegnącym z terenów królestwa Aksum do portów Morze Czerwonego. Jednak historia tych miejsc jest znacznie dłuższa niż czasy świetności Aksum. Podczas przejazdu zobaczymy także formacje geologiczne, które powstają wraz z procesami powiększania się Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Na kolację i nocleg udamy się do Adikeih.

B. D.

Rano przejazd do Qohaito – ruin miasta, którego początki giną w mrokach przeszłości. Zgodnie z badaniami archeologicznymi był to jeden z najważniejszych ośrodków miejskich, zanim jeszcze powstało królestwo Aksum. Miasto zostało opuszczone w IX wieku. Po obiedzie udamy się w drogę powrotną do Asmary. Po drodze zatrzymamy się w miejscowości Segheneiti, w której zobaczymy pomnik przyrody – ogromne drzewo świadczące o tym, że kiedyś ta okolica wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Przyjazd do Asmary, kolacja i transfer na lotnisko. B.L. Wylot wieczorem z Asmary

B. L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 7 dni w Erytrei;
 • początek wyprawy: Asmara;
 • koniec wyprawy: Asmara;
 • atrakcje: Podczas pobytu w Erytrei poznamy niezwykłą mieszankę religijną i kulturową tego niewielkiego, jednak niezwykle interesującego, a jednocześnie najmłodszego z afrykańskich krajów.

Nie ma szczególnych wymagań co do sprawności – uczestnicy wyprawy powinni być w stanie brać udział w pieszym zwiedzaniu miast. Nie są przewidywane długie trekkingi czy aktywności wymagające dużego wysiłku fizycznego. Noclegi przewidziane są w hotelu, który standardem nie odbiega od podobnych obiektów na Bliskim Wschodzie czy w Europie – standard 3 gwiazdki. W trakcie wyjazdu będziemy się przemieszczać samochodami osobowymi. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że odwiedzany rejon Afryki jest w zdecydowanej większości zamieszkiwany przez wyznawców islamu sunnickiego i ortodoksyjnego kościoła etiopskiego, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.

Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wiz turystycznych w jednych z najbliższych w stosunku do miejsca zamieszkania ambasad Erytrei. Po złożeniu rezerwacji wyjazdu uczestnicy otrzymują list zapraszający niezbędny do uzyskania wizy. Ponadto konieczne są wypełniony wniosek wizowy oraz dwie aktualne, kolorowe fotografie.

W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.

Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.

  • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień.
  • Profilaktyka przeciwmalaryczna jest zalecana, jednak prawdopodobieństwo zarażenia jest znikome ze względu na klimat, termin wyprawy i trasę planowanej wycieczki.
  • Zalecane jest szczepienie przeciwko tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, durowi brzusznemu.
  • Występuje zagrożenie gruźlicą.
  • Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
  • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw.
  • W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska (koszt wizyty około 100 USD).
  • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna.
  • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza).
  • Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
  • repelenty, bezwzględnie konieczne,
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
  • środki odkażające, środki opatrunkowe,
  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
  • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Erytrea w chwili obecnej jest państwem umiarkowanie stabilnym i względnie bezpiecznym. Realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest na chwilę obecną stosunkowo niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (regiony graniczne z Etiopią i Dżibuti).

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.

Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!

Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Erytrei jest nakfa. Wymiana pieniędzy jest możliwa w największych miastach – na lotnisku oraz w hotelach. W pozostałych miejscach jest to bardzo trudne. Korzystanie z kart płatniczych poza stolicą jest praktycznie niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

Językami najczęściej używanymi w Erytrei są arabski i tigrinia. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Erytrea jest krajem zróżnicowanym etnicznie i religijnie. Połowę mieszkańców stanowią wyznawcy islamu sunickiego, a drugą połowę wyznawcy chrześcijaństwa należący do ortodoksyjnego kościoła etiopskiego oraz kościoła katolickiego. Z uwagi na uwarunkowania kulturowe oraz ze względów bezpieczeństwa warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi ubioru. Stroje odsłaniające zbyt wiele ciała nie są dobrze widziane ani u mężczyzn, ani u kobiet.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Erytrei to termin od listopada do końca lutego. Temperatury w dzień przekraczają +25°C, a w nocy +15°C. Możliwe są sporadyczne opady deszczu. Duży problem stanowi wysokie zapylenie, a ponadto mogą się pojawiać burze piaskowe. Informacje o pogodzie można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM jest możliwy, chociaż skomplikowany. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Erytrei oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Gniazdka typu C, E i F. Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.
 • Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli i restauracji.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Nie ma potrzeby używania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • polar lub cieplejszą bluzę, które mogą się przydać wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • strój kąpielowy,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 2490 £ za osobę

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami osobowymi przystosowanymi do warunków, jakie panują w Erytrei, odpowiednio do planu zawartego w programie oraz bieżącej sytuacji. Prędkość i czas przejazdu są zależne od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania terenu oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Erytrei. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, bezpieczeństwo, odpowiednia lokalizacja. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

Podczas wyprawy planowane są dwa noclegi w hotelu w przybliżeniu odpowiadającym standardowi 3 gwiazdek.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja.

Jedzenie podczas przejazdów oraz pobytu w rejonach północnych może być czasami mało urozmaicone i monotonne, ze względu na ograniczoną dostępność produktów. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe artykuły żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia.

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Asmary

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 250 £.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w  przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Erytrei.

Ze względu na cotygodniowy targ, który odbywa się w Keren w każdy poniedziałek, wyprawa powinna się rozpoczynać w sobotę lub niedzielę rano.

Dla chętnych istnieje możliwość połączenia wyprawy z wyjazdami do Sudanu Południowego, Sudanu, Czadu, Dżibuti i Somalilandu, Somali, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia oraz znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Erytrei.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tych mało uczęszczanych, a niezwykle ciekawych miejscach o fascynującej historii.

Ze względu na specyfikę kraju oraz niestabilność polityczną program wyprawy może ulec zmianie.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.


Zapraszam na wyprawę! BTP Adventure

terminy i cena wycieczki
20/10/2024 - 26/10/2024
10/11/2024 - 16/11/2024
02/02/2025 - 08/02/2025
17/03/2025 - 23/03/2025
10/11/2025 - 16/11/2025

2490 Funtów za osobę

Ze względu na cotygodniowy targ, który odbywa się w Keren w każdy poniedziałek, wyprawa powinna się rozpoczynać w sobotę lub niedzielę rano.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Dla chętnych istnieje możliwość połączenia wyprawy z wyjazdami do Sudanu Południowego, Sudanu, Czadu, Dżibuti i Somalilandu, Somali, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

cena dla grupy w opisie
galeria