Sudan – 10 dni

Afryka
|
10
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na wyprawę do kraju, w którym znajduje się najwięcej piramid na świecie. Na terenach dzisiejszego Sudanu powstawały cywilizacje silnie związane z cywilizacją egipską.

Podobnie jak współcześnie, tak i w starożytności życie ludzi było ściśle związane z Nilem, który śmiało można nazwać rzeką życia. Majestatyczny Nil przecinana płaską i suchą pustynię, dając życie i przemieniając obszary nad jego brzegami w magiczną krainę, której pozostałości mimo upływu wieków nadal fascynują odwiedzających te tereny. Podczas wyprawy zobaczymy zabytki starożytności, potężną rzekę oraz spaloną słońcem pustynię. Poznamy też kulturę i tradycje mieszkańców dzisiejszego Sudanu.

program

Najczęściej  przyloty do Chartumu odbywają się w godzinach wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu oraz wieczorna kolacja.

Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Sudanu. Na początek zobaczymy miejsce, w którym Nil Błękitny łączy się z Nilem Białym. Następnie udamy się do miasta Omdurman znajdującego się na lewym brzegu Nilu Białego. W Omdurmanie znajduje się grobowiec Mahdiego – sudańskiego bohatera, który dowodził powstaniem skierowanym przeciwko brytyjskim kolonistom. Następnie odwiedzimy miejscowy bazar, a po południu udamy się w okolice meczetu szejka Hamada al-Nila, gdzie będzie można zobaczyć tańce derwiszów należących do miejscowych bractw sufickich. Kolacja i powrót do hotelu.

L. D.

Rano wyjazd z Chartumu, następnie przejazd przez Wadi Malik, miejsca słynnego z wyjątkowych formacji skalnych oraz licznych szczątków dinozaurów. Następnie zobaczymy Starą Dongolę – miasto, które w czasach, gdy na ziemiach obecnego Sudanu zamieszkiwali chrześcijanie, było stolicą królestwa Nubii. Następnie udamy się do Al Debby. Nocleg u goszczącej rodziny lub, o ile będzie dostępny, w hotelu.

L. D.

Po śniadaniu przejazd do ruin miasta Sesibi z czasów faraona Echnatona. Po zwiedzaniu i odpoczynku pojedziemy do Soleb, gdzie zobaczymy pozostałości egipskich świątyń (świątynię Amona). Będziemy tez zwiedzać inne zabytki, w tym piramidy. Na nocleg udamy się do tradycyjnego nubijskiego domu.

L. D.

Rankiem wyruszymy na całodzienną wycieczkę wzdłuż Nilu. Odwiedzimy wyspę Sai na Nilu oraz miasto Sadinga, w którym zobaczymy pozostałości po egipskich i nubijskich świątyniach i piramidach. Po południu powrót do Soleb. Nocleg w nubijskim domu.

L. D.

Po śniadaniu wyjazd na południe do Tumbusu, a następnie do Messaidy. W trakcie przejazdu, o ile pozwolą na to czas i warunki drogowe, zatrzymamy się w ciekawych miejscach, w których będzie można zobaczyć nie tylko, jak żyją współcześni mieszkańcy Sudanu, ale także obejrzeć pozostałości po dawnych cywilizacjach – nubijskich, kuszyckich i egipskich. Nocleg w tradycyjnym nubijskim domu.

L. D.

Po śniadaniu kontynuujemy przejazd na południe. Zatrzymamy się w Kermie, w której znajdują się pozostałości po dawnej kulturze królestwa Kerma, mającej swoje początki ponad 5500 lat temu. Następnie przejazd do Karimy, w pobliżu której są zlokalizowane ruiny Napaty, dawnej stolicy państwa kuszyckiego. Na koniec dnia wejście na górę Jebel Barkal (niecała godzina na wejście) – jest to wyjątkowe miejsce, z którego można zobaczyć panoramę okolicy, przez którą majestatycznie przepływa Nil. Nocleg w tradycyjnym nubijskim domu.

L. D.

Rano udamy się na całodzienną wycieczkę do El Kurru gdzie znajduję się nekropolia władców Królestwa Kuszyckiego, podczas zwiedzania zobaczymy grobowce piramidy oraz świątynie z okresu królestwa, które zachowały się do naszych czasów. Następnie udamy się do Nuri będącej dawną nekropolią władców Nubijskich. Stanowisko archeologicznego położonego na zachodnim brzegu Nilu w pobliżu IV katarakty. Po południu powrót do Karimy. Nocleg w tradycyjnym nubijskim domu.

L. D.

Po śniadaniu wyjazd na południe do Atbary, gdzie zatrzymamy się na krótki odpoczynek. Następnie udamy się do ruin Meroë, które było stolicą królestwa Kuszyckiego po tym, jak Egicjanie w 593 roku p.n.e zdobyli i splądrowali miasto Napata. Znaleziska archeologiczne oraz architektura miasta jednoznacznie świadczą o licznych i rozległych kontaktach handlowych miast oraz wpływach kultury egipskiej i greckiej. Po południu przejazd do jednej z miejscowości w pobliżu Meroë, gdzie będziemy nocowali w tradycyjnym nubijskim domu.

L. D.

Po śniadaniu przejazd w kierunku Chartumu, przez miasto Musawwarat es-Sufra, w którym zatrzymamy się odpoczynek i ostatnie zwiedzanie kuszyckiej świątyni, której początki mogą sięgać nawet 5000 lat temu. Swoje ślady pozostawiali także starożytni podróżnicy, o czym świadczą łacińskie inskrypcje wykonane przez Rzymian. Po południu przyjazd do Chartumu i transfer na lotnisko lub na dodatkowy nocleg, jeśli wylot będzie zaplanowany następnego dnia W wypadku porannego wylotu konieczna będzie dopłata za dodatkowy nocleg w Chartumie.

L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 10 lub 11 dni w Sudanie;
 • początek wyprawy: Chartum;
 • koniec wyprawy: Chartum;
 • atrakcje: Głównymi atrakcjami wyprawy są zabytki pozostałe po starożytnych cywilizacjach mających swoje siedziby nad Nilem (egipska, nubijska, kuszycka). Ponadto niezapomnianym przeżyciem będzie spotkanie z mieszkańcami Sudanu, który jest krajem wielu kultur i tradycji.

Wyprawa ma charakter wycieczki krajoznawczej w połączeniu z ekspedycją do jednego z rzadko odwiedzanych turystycznie rejonów świata. Wyjazd jest zorientowany na turystykę historyczną, krajoznawczą i kulturową. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Długie przejazdy po saharyjskich bezdrożach, często w temperaturze przekraczającej +30 stopni Celsjusza, a także noclegi w tradycyjnych nubijskich domach z utrudnionym dostępem do toalet i pryszniców mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Ponadto w trakcie wyprawy, odbywającej się w trudno dostępnych rejonach, skorzystanie z opieki medycznej będzie praktycznie niemożliwe, z wyjątkiem stolicy Sudanu. Podczas wyjazdu nie są przewidywane długie trekkingi czy aktywności wymagające dużego wysiłki fizycznego. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Republika Sudanu jest w większości zamieszkiwana przez wyznawców islamu, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu, kolejności odwiedzanych miejsc może ulec zmiennie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. Na bieżąco będziemy informowali o możliwości realizacji wyprawy.

 • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
 • Wizę można uzyskać na lotnisku po przylocie. Koszt wizy to 100 USD, płatne na miejscu. Koszt uzyskania wizy (pośrednictwa wizowego + zaproszenia niezbędnego do uzyskania wizy) to 50 euro, płatne po przylocie.
 • Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom, durowi brzusznemu, zapaleniu opon mózgowych.
 • Pomimo niskiego ryzyka warto przygotować się na profilaktykę przeciwmalaryczną: odpowiednie ubranie i repelenty.
 • Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl.
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Sudanie istnieje jedynie prywatna opieka lekarska, i to tylko w stolicy.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Republika Sudanu jest w chwili obecnej państwem umiarkowanie stabilnym i względnie bezpiecznym. Realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest na chwilę obecną stosunkowo niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (Darfur, region graniczny z Sudanem Południowym).

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych.

Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!

W Sudanie robienie zdjęć w obiektach archeologicznych i historycznych jest możliwe tylko ze specjalnym pozwoleniem, które jest zawarte w cenie wyprawy.

Oficjalną walutą w Republice Sudanu jest funt sudański. Wymiana pieniędzy jest możliwa jedynie w stolicy – na lotnisku oraz w hotelach. W pozostałych miejscach jest to bardzo trudne. Możliwość korzystania z kart płatniczych poza stolicą jest bardzo ograniczona. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Sudanu językiem urzędowym jest arabski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. W przypadku wyjazdu grupowego pilot posługuje się językiem angielskim. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub arabskiego.

Republika Sudanu jest krajem wieloetnicznym z przeważającą większością wyznawców islamu sunnickiego, niejednokrotnie bardzo konserwatywnych. Nie ma obowiązku zakładania chust na głowę przez kobiety, jednak ze względu na szacunek dla miejscowych obyczajów będzie to bardzo dobrze przyjęte przez lokalną ludność. To samo dotyczy zakładania długich spodni przez mężczyzn oraz luźnych strojów ukrywających kształty przez kobiety. Podczas odwiedzin w niektórych meczetach i innych miejscach kultu kobiety mogą być proszone o założenie czadoru, który można za darmo wypożyczyć przy wejściu do obiektu. Należy pamiętać, że występują duże różnice pomiędzy konserwatywną prowincją a stosunkowo liberalnymi dużymi miastami. Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Republiki Sudanu to termin od października do końca lutego. Temperatury w dzień przekraczają +30°C, a w nocy +15°C. Podczas pobytu w rejonach północnych mogą spadać do +15/+10°C (styczeń-luty). Nie należy spodziewać się opadów deszczu. Duży problem stanowi wysokie zapylenie, a ponadto mogą się pojawiać burze piaskowe. Informacje o pogodzie można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Na obszarach poza dużymi miastami usługi telefonii komórkowej są mało dostępne. Zakup lokalnej karty SIM jest skomplikowany, a korzyści niewielkie. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Sudanie oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne tylko w hotelach w stolicy, Chartumie, oraz nielicznych stołecznych restauracjach.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku, ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. W parkach narodowych i podczas przejazdów ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych.
 • Gniazdka typu C, D i E. Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Nie ma potrzeby używania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • alumatę lub lekką matę samopompującą oraz lekki śpiwór na lato; w trakcie wyjazdu zapewniamy materac, ale zabranie własnej maty poprawi komfort spania,
 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • szampon do mycia bez użycia wody,
 • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena zależy od ilości chętnych osób:


 • 3590 £– grupa 2 osób
 • 3150 £– grupa 3 osób
 • 2590 £ – grupa 4 osób
 • 2390 £ – grupa 5 osób
 • 2290 £ – grupa 6 osób
 • 2190 £ – grupa 7-8 osób
 • 1990 £ – grupa 9-10 osób
Cena zawiera

£

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przewidywana liczba uczestników w samochodzie: 3 + kierowca. Dziennie będziemy w drodze od 7 do 9 godzin. Samochody mogą być bez klimatyzacji lub może ona zostać wyłączona ze względu na zbyt duże zapylenie. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Sudanu. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

Podczas wyprawy planowanie są dwa noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych, jedynie w stolicy, Chartumie.

Poza Chartumem, w zależności od dostępności, będą to tradycyjne nubijskie domy, kempingi lub proste hotele.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja.

Jedzenie podczas przejazdów oraz pobytu w rejonach północnych może być czasami mało urozmaicone i monotonne, ze względu na ograniczoną dostępność produktów. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe artykuły żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia.

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Chartumu.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 170 £.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

UWAGI KOŃCOWE


Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Republice Sudanu.

Dla chętnych istnieje możliwość połączenia wyprawy z wyjazdami do Sudanu południowego, Erytrei, Czadu, Dżibuti i Somalilandu, Somali, w tym celu prosimy o kontakt z biurem

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Sudanu.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym, podróżowaniu po tym mało uczęszczanym, a niezwykle ciekawym kraju.


Zapraszam na wyprawę! BTP Adventure

terminy i cena wycieczki
13/10/2024 - 22/10/2024

1990 Funtów dla grupy 9-10 osób

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyprawę do Sudanu można połączyć  z wyjazdami do Sudanu południowego, Erytrei, Czadu, Dżibuti i Somalilandu, Somali, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

cena dla grupy w opisie
galeria