Malawi, Zambia, Demokratyczna Republika Konga – 12/16 dni

Afryka
|
12
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na niezwykłą wyprawę do jedno z najciekawszych regionów Afryki, jakim jest południowy kraniec Wielkiego Rowu Afrykańskiego.

Podczas naszej wyprawy zobaczymy wyjątkowe pod względem geologicznym, przyrodniczym i kulturowym Jezioro Malawi. W Zambii odwiedzimy najciekawsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym parki narodowe i będziemy mogli podziwiać cud natury, jakim są Wodospady Wiktorii. Dla osób, które zdecydują się na przedłużenie wyprawy o Prowincję Katanga w Demokratycznej Republice Konga, będzie to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć południową część tego niezwykłego kraju. Odwiedzimy Park Narodowy Kundelungu z wodospadami Lofoi oraz miasto Lubumbashi.

program

Przyloty do stolicy Malawi odbywają się zazwyczaj w godzinach porannych. Po przylocie formalności wizowe, następnie krótkie zwiedzanie miasta. W Lilongwe zobaczymy budynek parlamentu i Pomnik Ofiar I Wojny Światowej. Następnie przejazd na Przylądek Maclear, jedno najbardziej malowniczych miejsc nad jeziorem Malawi. Po przyjeździe zasłużony odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w jednym z hoteli na Przylądku Maclear.

L.D.

Po śniadaniu udamy się na rejs po jeziorze Malawi, które jest jeziorem najbardziej wysuniętym na południe spośród Wielkich Jezior Afrykańskich. Jest ono najbogatsze na świecie pod względem liczby gatunków bytujących w nim ryb. Występuje w nim chociażby ponad 700 gatunków ryb z jednej tylko rodziny pielęgnic. Odwiedzimy także wyspy na jeziorze, na których udamy się na punkty widokowe. Będziemy też przejeżdżać przez rybackie wsie i zobaczymy rybaków podczas codziennej pracy. Nocleg na przylądku Maclear.

B. L. D.

Po wczesnym śniadaniu wyruszamy na kilkugodzinny przejazd do Parku Narodowego South Luangwa położonego w Zambii. Po przekroczeniu granicy zatrzymamy się na obiad. Planowany przyjazd do miejsca noclegowego położonego na terenie parku w godzinach popołudniowych.

B.L.D.

Całodzienne safari pieszo i samochodem w Parku Narodowym South Luangwa, który jest położony w miejscu, gdzie rzeka Luangwa meandruje, tworząc liczne jeziora oraz tereny podmokłe. Na terenie parku występuje wiele różnorodnych siedlisk – od suchych obszarów sawannowych po mokradła i lasy galeriowe w pobliżu zbiorników wody. Na obszarze parku bytuje ponad 400 gatunków ptaków i 60 gatunków ssaków. Jedną z największych atrakcji parku jest endemiczny podgatunek żyrafy rodezyjskiej. Inną jest największa populacja dziko żyjących lampartów w Afryce. W programie przewidziano również nocne safari w parku.

B.L.D.

Wcześnie rano – dla chętnych – poranne safari ornitologiczne. Po śniadaniu udamy się do Lusaki w Zambii. W trakcie kilkugodzinnej podróży planowane są postoje na obiad oraz w miejscach interesujących pod względem krajobrazowych. Późnym popołudniem przyjazd do Lusaki. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu całodzienny przejazd do miasta Livingston położonego w pobliżu Wodospadów Wiktorii. Po drodze zatrzymamy się w na posiłek i odpoczynek oraz w miejscach widokowych. Zaplanowane jest krótkie zwiedzanie miasta, zależne od godziny przyjazdu. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Całodzienne zwiedzanie jednego z najwspanialszych cudów natury na świecie, jakim są wodospady Wiktorii. Powstały w miejscu tworzenia się szczelin tektonicznych związanych z aktywnością Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Szerokość wodospadu to prawie dwa kilometry, a największa wysokość spadku wody to ponad 108 metrów. Przed zachodem słońca rejs u podnóży wodospadu. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się do Parku Narodowego Mosi-oa-Tunya – jedynego miejsca w Zambii, w którym występuje na wolności podgatunek nosorożca białego – nosorożec południowy. Tego dnia odwiedzimy także różnorodne siedliska roślinne: lasy galeriowe położone w pobliżu rzek, sawannę oraz kolczaste zarośla. Na terenie parku spotkamy wiele gatunków dużych ssaków afrykańskich, jak również licznych przedstawicieli ptaków. Kolacja i nocleg w Livingstone.

B.L.D.

Po śniadaniu – dla chętnych – możliwość skorzystania z atrakcji związanych z rzeką Zambezi, takich jak rafting, wycieczki kajakowe czy kąpiele w naturalnych basenach na krawędzi Wodospadów Wiktorii. W tym dniu dla chętnych wycieczki ornitologiczne lub safari.

B.D.

Po śniadaniu opuszczamy Livingstone i udajemy się do parku Narodowego Lower Zambezi. Park znajduje się w środkowym biegu rzeki Zambezi. Po południu rejs po rzece Zambezi, podczas którego zobaczymy siedliska położone nad jej brzegiem oraz zwierzęta udające się do wodopoju. Noclegi w hotelu typu lodge na terenie parku.

B.L.D.

Po śniadaniu safari w Parku Narodowym Lower Zambezi. Park jest znany z licznych populacji dużych ssaków, takich jak słonie afrykańskie, bawoły, antylopy kudu, lwy i lamparty. Jedną z najważniejszych atrakcji parku są różnorodne siedliska leśne i sawannowe, dzięki którym możliwe jest duże bogactwo gatunkowe gniazdujących tam ptaków, jak również ptaków przelotnych. Po południu przejazd do stolicy Zambii. W zależności od godziny wylotu – transfer na lotnisko i wylot z Zambii.

B.L.

Dla osób, które będą kontynuowały wyprawę do Prowincji Katanga w Demokratycznej Republice Konga lub będą miały wylot do Europy w godzinach porannych, dodatkowy nocleg i kolacja w Lusace.

B.L.D.

Po śniadaniu opuszczamy stolicę Zambii i udajemy się w drogę do Demokratycznej Republiki Konga. Po przekroczeniu granicy udamy się do stolicy prowincji Katanga – Lubumbashi. W zależności od godziny przyjazdu, krótkie zwiedzanie miasta. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się do Parku Narodowego Kundelungu. Odwiedzimy wodospady Lofoi mające ponad 340 metrów wysokości i będące jednymi z największych i najwyższych w Afryce. Następnie udamy się na krótki trekking po okolicznych wzgórzach należących do pasma górskiego Kundelungu. Odwiedzimy różnorodne siedliska leśne i sawannowe. Nocleg na terenie Parku Narodowego Kundelungu, na polu namiotowym.

B.L.D.

Przed śniadaniem – dla chętnych – wycieczka ornitologiczna oraz poranne safari. Po śniadaniu krótkie safari w parku, następnie powrót do Lubumbashi, gdzie odwiedzimy Muzeum Narodowe w którym znajdują się zbiory przyrodnicze i wystawy związane z kulturą mieszkańców prowincji Katanga. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu wyprawa na zakupy na targ pamiątek. W zależności od godziny wylotu, transfer na lotnisko i przelot do Kinszasy. Przesiadka na wieczorny wylot z Kinszasy.

B.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 12 lub 16  dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Lilongwe;
 • koniec wyprawy: Lusaka lub Kinszasa;
 • atrakcje:Najważniejszą atrakcją wyprawy jest możliwość bliskiego obcowania z wyjątkową i unikalną przyrodą odwiedzanych krajów. Podczas wyprawy zobaczymy malownicze jezioro Malawi będące największym jeziorem południowej części Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Odwiedzimy także najciekawsze parki narodowe Zambii: South Luangwa i Lower Zambezi, a także Wodospady Wiktorii. Dodatkowo z osobami, które przedłużą wyjazd o Demokratyczną Republikę Konga, odwiedzimy prowincję Katanga, która ze względu na warunki klimatyczne i geologicznie jest zdecydowanie odmienna od pozostałej części tego ogromnego kraju.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.

W celu odbycia wyprawy konieczne jest uzyskanie wiz do odwiedzanych krajów:

 1. Wiza jednokrotna do Republiki Malawi – wiza elektroniczna lub odbierana po przylocie: https://www.evisa.gov.mw/Index
 2. Wiza jednokrotna do Republik Zambii – wiza elektroniczna lub wydawana na granicy: https://eservices.zambiaimmigration.gov.zm/#/home
 3. Wiza jednokrotna do Demokratycznej Republiki Konga – wiza turystyczna uzyskiwana w najbliższej ambasadzie Demokratycznej Republiki Konga lub drogą elektroniczną

W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.

Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

Na wyprawę należy zabrać żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko złotej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Malawi, Zambii i Demokratycznej Republiki Konga.

Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.

Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom i durowi brzusznemu.

Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna (Malarone lub Lariam).

W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.

Polecamy odwiedzenie stron https://szczepieniadlapodrozujacych.pl

Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W odwiedzanych państwach publiczna opieka zdrowotna jest na bardzo nidzkim poziomie. Dobrej jakości prywatna opieka lekarska jest dostępna jedynie w dużych miastach.

Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę regionu konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na dłuższe przestoje, zmęczenie i niewygody.

 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki to m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne
 • leki do profilaktyki przeciwmalarycznej
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50)
 • środki odkażające, środki opatrunkowe
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
 • antybiotyk, na wypadek sytuacji awaryjnych
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy

Republiki Malawi i Zambii są w chwili obecnej państwami stabilnymi i względne bezpiecznymi. Realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym są aktualnie stosunkowo niewielkie.

Demokratyczna Republika Konga jest w chwili obecnej państwem umiarkowanie stabilnym. W niektórych rejonach kraju występuje zagrożenie konfliktem zbrojnym i zagrożenie terrorystyczne. Jednak programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (region północno-wschodni – obszar przygraniczny z Republiką Środkowoafrykańską i Sudanem Południowym – oraz region południowo-zachodni – obszar przygraniczny z enklawą Angoli – Kabindą).

Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą w dużych miastach, szczególnie po zmroku (napady i kradzieże). Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.

Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!

Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Każdy z odwiedzanych krajów posiada swoją własną walutę.

Oficjalną walutą w Republice Malawi jest kwacha malawijska, a w Republice Zambii – kwacha zambijska. Walutą w Demokratycznej Republice Konga jest frank kongijski. Wymiany można dokonać na lotnisku, na przejściach granicznych, w bankach i w niektórych hotelach. W wielu miejscach – hotele, bary, sklepy z pamiątkami – są akceptowane dolary USA oraz euro. Należy jednak wcześniej ustalić ze sprzedawcą kurs wymiany. W niektórych sklepach, hotelach i restauracjach w większych miastach możliwe jest używanie kart płatniczych. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub z użyciem zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republikach Malawi i Zambii jest w użyciu wiele języków lokalnych. Oficjalnym i powszechnie używanym językiem w obu krajach jest angielski. W Demokratycznej Republice Konga językiem urzędowym jest francuski. Ponadto ludność komunikuje się w kilkudziesięciu językach lokalnych. . W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka francuskiego i angielskiego.

Zambia, Malawi i Demokratyczna Republika Konga są krajami wieloetnicznymi i wieloreligijnymi. Przeważającą większość mieszkańców stanowią chrześcijanie różnych obrządków oraz wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich. Należy pamiętać o lokalnych zwyczajach i tradycjach.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do odwiedzanych krajów to termin od grudnia do lutego oraz od czerwca do końca listopada. Temperatury w trakcie dnia wahają się w granicach +24 do + 32°C, a w nocy od + 10 do +20°C. Należy spodziewać się opadów deszczu. Dużymi problemami są: niska jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach deszczu.

Szczegółowe informacje o pogodzie można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Podobnie na obszarach parków narodowych i rezerwatów. Zakup lokalnej karty SIM jest możliwy. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Zambii, Malawi i Demokratycznej Republice Konga, oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

Wi-Fi jest dostępne tylko w niektórych miejscach noclegowych oraz w nielicznych stołecznych restauracjach.

Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego power banku, ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. W parkach narodowych i podczas przejazdów ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych.

 • Malawi Gniazdka typu G                 Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.
 • Zambia Gniazdka typu C, D, G        Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.
 • DR Konga Gniazdka typu C, E             Napięcie 220V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

 • lekki śpiwór na lato; poprawi to komfort spania, szczególnie podczas noclegów w parkach narodowych
 • saszetkę na dokumenty i pieniądze
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne
 • szampon do mycia bez użycia wody
 • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów!
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu
 • lekkie koszulki/koszule
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje); dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów; mały portfel na lokalną walutę; lektury na czas lotów i przejazdów

Cena

Cena: 3390 £ za osobę

Program 12 dni Malawi i Zambia

 

Program 4 dni Katanga  Demokratyczna Republika Konga dopłata

Cena: 1890 £ za osobę

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Liczba uczestników w samochodzie + kierowca będzie zależeć od wielkości mikrobusa terenowego. Samochody mogą być bez klimatyzacji lub może ona zostać wyłączona ze względu na zbyt duże zapylenie. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów. W trakcie wyprawy będziemy także korzystać z łodzi i niewielkich statków turystycznych podczas pobytów w parkach narodowych

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Zambii, Malawi i Demokratycznej Republice Konga. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

 • Podczas pobytu w odwiedzanych państwach noclegi są planowane w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych, standard afrykański.
 • W trakcie pobytu w parkach narodowych będziemy nocowali w afrykańskich hotelach typu lodge.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Jedzenie podczas wyprawy jest zazwyczaj urozmaicone i odzwierciedla lokalne tradycje kulinarne. Informacje dotyczące

Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę  loklanego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia

Przygotowanie wyjazdu,

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Lilongwe  i lotu powrotnego z Lusaki  lub Kinszasy

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacja i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt na adres mailowy lub telefonicznie.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego.

 • Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 550  £ opcja 12 dni Malawi Zambia
 • Dopłata do pokoju jednoosobowego w Demokratyczna republika Konga 150 £

 • Ubezpieczeni jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem  koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia które będzie odpowiedzenie do miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz do indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie. Dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w  przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa,

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w odwiedzanych państwach.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Zambii, Malawi i Demokratycznej Republiki Konga.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tych mało uczęszczanych, a niezwykle ciekawych krajach.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE

terminy i cena wycieczki
02/06/2024 - 13/06/2024
04/08/2024 - 15/08/2024
06/10/2024 - 17/10/2024

3390 Funtów za osobę program Malawi Zambia

Wyjazd można realizować w opcji podstawowej: Malawi i Zambia, 12 dni, lub w opcji rozszerzonej 16 dni z pobytem w Demokratycznej Republice Konga – Prowincja Katanga.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria