Niger – tajemnice Sahary – 15 dni

Afryka
|
15
dni | 5 - 12 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Jeden z najbardziej fascynujących, a przy tym najtrudniej dostępnych i najmniej uczęszczanych przez turystów krajów Północnej Afryki. Wyprawa, która jest wyjątkową okazją, aby zobaczyć urzekające pięknem krajobrazy Sahary - pustynię Ténéré i wyżynę Aïr.

Odwiedzimy ruiny miast Djado i Djaba, stanowiących niegdyś ważne ośrodki należące do zaginionych królestw Północnej Afryki. Nasza wyprawa to niepowtarzalna okazja, aby poznać ludność Sahary, jej kulturę i tradycje. Z pewnością napotkamy karawany Tuaregów i spotkamy się z mieszkańcami oaz i miast, których historia rozpoczyna się wraz z początkami ludzkiego osadnictwa w Północnej Afryce. Podczas wyprawy odwiedzimy Agadez z jego wyjątkowymi zabytkami oraz stolicę Nigru, Niamey. Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do miejsc poza szlakiem! BTP Adventure

program

Przyloty do Niamey odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Rano transfer na lotnisko i wylot do Agadezu. Po przylocie przejazd do hotelu. Po krótkim odpoczynku wyruszymy na zwiedzanie tego legendarnego miasta na Saharze. Odwiedzimy słynny targ będący sercem miasta, gdzie spotykają się ludzie z całego regionu Afryki Zachodniej i Północnej. Bazar w Agadezie jest niezwykłym miejscem – ta wizyta pozostanie na długo w pamięci. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

B. L. D.

Po śniadaniu rozpoczynamy saharyjską ekspedycję. Na początek kierujemy się w stronę wyżyny Aïr. Zatrzymamy się w jednych z najpiękniejszych oaz tej części Sahary – Auderas i Timia. Następnie udamy się do serca wyżyny Aïr, gdzie spotkamy mieszkańców tego terenu – Tuaregów oraz zobaczymy niezwykłość skalnych formacji zbudowanych ze skał prekambryjskich oraz materiałów pochodzących z dawno wygasłych wulkanów. W oazie Timia zobaczymy palmowe gaje, wodospady oraz pozostałości po dawnej świetności tego skrzyżowania dawnych szlaków handlowych. Noclegi pod namiotami.

B.L.D.

Planujemy w tych dniach zwiedzanie ruin XVIII-wiecznej stolicy państwa tuareskiego Assodé leżącego w centralnej części wyżyny Aïr. Następnie przejedziemy przez obszar występowanie błękitnych marmurów oraz zobaczymy wyjątkowo malownicze piaszczyste wydmy Issaouane. Jednym z najciekawszych miejsc, jakie zobaczymy, będzie obszar w okolicy gór Tamgak, gdzie można zobaczyć „morze piasku”. Jednym z najbardziej fascynujących miejsc, jakie zobaczymy, będzie Arakao nazwane przez francuskich kolonistów „szczypcami kraba”. Jest to obszar na granicy wyżyny Aïr i pustyni Ténéré. Zobaczymy niezwykły krajobraz ukształtowany przez pozostałości wygasłych wulkanów oraz wydmy o wysokości sięgającej ponad 200 metrów. Od 2006 r. jest to obszar pod ochroną UNESCO. Obszar Arakao to także unikalne rysunki naskalne powstałe w neolicie, gdy rosła tam sawanna i występowały liczne gatunki zwierząt. Noclegi pod namiotami.

B.L.D.

Opuszczamy obszar pustyni Ténéré. Kontynuujemy naszą ekspedycję na północ, zatrzymując się przy studniach Acheggour i przekraczając pasma niewielkich gór Adrar Madet. Zatrzymamy się w Dirkou i Aney – niewielkich, ale niezwykle ważnych miejscach postojowych na szlakach handlowych wiodących na północ, w stronę Libii. Noclegi pod namiotami.

B.L.D.

Kontynuujemy naszą ekspedycję saharyjską w kierunku niezwykłych ruin w miejscowościach Djado i Djaba. Oba miasta były niegdyś ważnymi fortyfikacjami wybudowanymi przez lud Kanuri. Od 2006 ruiny obu miast są pod ochroną UNESCO. Odwiedzimy także miejsca wydobycia soli oraz poznamy mieszkańców niewielkich oaz, których życie zależne jest od surowej saharyjskiej przyrody oraz karawan przemierzających bezkresną pustynię. Noclegi pod namiotami.

B.L.D.

Rozpoczynamy powrót na południe, w stronę Agadezu. W drodze powrotnej odwiedzimy, w celu uzupełnienia zapasów i odpoczynku, oazę Fachi, zwaną także przez lud Kanuri Agram. Oaza położona jest miedzy pustynią Ténéré a Ergiem Bilma. W oazie zobaczymy pozostałości fortu Kasr wybudowanego z bloków zasolonej gleby. Po opuszczeniu Fachi udamy się przez pustynię Ténéré ponad 250 km po całkowicie bezludnym obszarze jednej z najbardziej malowniczych pustyń, Sahary. Noclegi pod namiotami.

B.L.D.

Całodzienna podróż do Agadezu. Będziemy przejeżdżali przez dolinę Ufagadod oraz zatrzymamy się w Kel Gress – miejscu skrzyżowania szlaków karawan. Będzie to ostatni postój przed przyjazdem do Agadezu. Zasłużony prysznic, kolacja w restauracji i nocleg w hotelu.

B.L.D.

W zależności od godziny wylotu do Niamey – ostatnie zwiedzanie i zakupy czas wolny . Przelot do Niamey. Transfer do hotelu. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

B.L.D.

Po śniadaniu mamy w planach zwiedzanie Niamey: lokalne muzeum, targ, wielki meczet. Będziemy mieli również okazje zobaczyć rzekę Niger. Będziemy się mogli przekonać, jak mieszkańcy Niamey korzystają z dobrodziejstw tej jednej z największych rzek na kontynencie afrykańskim. Spotkamy też wolno żyjące hipopotamy i lokalnych rybaków z grupy etnicznej Djerma. Na obiad udamy się do restauracji. Po obiedzie ostatnia okazja do zakupów pamiątek i lokalnego rękodzieła. Wieczorem udamy się na lotnisko. Wylot z Nigru. B.L.

B.L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 15 dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Niamey;
 • koniec wyprawy: Niamey;
 • atrakcje: Najważniejszą atrakcją będzie pustynna ekspedycją do jednego z najbardziej niedostępnych i najmniej odwiedzanych turystycznie rejonów nie tylko Sahary, ale całej Afryki. Podczas wypraw odwiedzimy wyjątkową pustynie Ténéré i wyżynę Aïr. Ponadto zobaczymy ruiny miast Djado i Djaba z ich niezwykłą architekturą powstałą w czasach dawnych królestw, które niegdyś istniały w Afryce Zachodniej.

Wyjazd jest zorientowany na turystykę krajoznawczą i kulturową. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Trzeba przygotować się na długie przejazdy po saharyjskich bezdrożach, często w temperaturze przekraczającej +40°C. Noclegi w namiotach bez dostępu do toalet i pryszniców mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Ponadto w trakcie wyprawy, odbywającej się w trudno dostępnych rejonach, skorzystanie z opieki medycznej będzie praktycznie niemożliwe, z wyjątkiem stolicy Niamey i miasta Agadez. Podczas wyjazdu nie są przewidywane długie trekkingi czy aktywności wymagające dużego wysiłki fizycznego. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że obszar planowanej wyprawy w większości zamieszkiwany przez wyznawców islamu, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

 • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
 • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej w jednej z najbliższych w stosunku do miejsca zamieszkania ambasad Republiki Nigru. Wizę można wykupić na lotnisku, jednak w wypadku wyboru takiej opcji prosimy o kontakt z biurem. W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego.
 • Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Republiki Nigru.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom, durowi brzusznemu, zapaleniu opon mózgowych.
 • Pomimo niskiego ryzyka warto przygotować się na profilaktykę przeciwmalaryczną (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Republice Nigru istnieje jedynie prywatna opieka lekarska, i to tylko w stolicy.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych.

Republika Nigru jest państwem cechującym się niestabilnością polityczną i istotnym ryzykiem konfliktu zbrojnego. Jednak realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest obecnie stosunkowo niewielkie w regionie gdzie planujemy naszą wyprawę. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (północna część Republiki Nigru).

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.

Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!

Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Nigru jest frank środkowoafrykański (CFA). Wymiana pieniędzy jest możliwa jedynie w stolicy – na lotnisku oraz w hotelach. W pozostałych miejscach nie ma takiej możliwości. Korzystanie z kart płatniczych poza stolicą jest niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro. Dolary czy funty nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub z użyciem zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Nigru językami urzędowymi są francuski i arabski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. W przypadku wyjazdu grupowego pilot posługuje się językiem angielskim lub francuskim. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka francuskiego, a w przypadku osób mówiących po angielsku – wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Republika NIgru jest krajem wieloetnicznym z przeważającą większością wyznawców islamu sunnickiego, niejednokrotne bardzo konserwatywnych. Nie ma obowiązku zakładania chust na głowę przez kobiety, jednak ze względu na szacunek dla miejscowych obyczajów będzie to bardzo dobrze przyjęte przez lokalną ludność. To samo dotyczy zakładania długich spodni przez mężczyzn oraz luźnych strojów ukrywających kształty przez kobiety. Podczas odwiedzin w niektórych meczetach i innych miejscach kultu kobiety mogą być proszone o założenie czadoru, który można za darmo wypożyczyć przy wejściu do obiektu. Należy pamiętać, że występują duże różnice pomiędzy konserwatywną prowincją a stosunkowo liberalnymi dużymi miastami. Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na saharyjską wyprawę do Nigru to termin od listopada do marca. Temperatury w trakcie dnia na południu kraju (Niamey) nie przekraczają +40°C, a w nocy +20°C. Podczas saharyjskiej ekspedycji w dzień temperatury dochodzą do +35°C a w nocy +10°C. Duży problem stanowi wysokie zapylenie. Mogą się pojawić burze piaskowe. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej, jednak wiele obszarów, szczególnie poza dużymi miastami, nie jest nim objętych. Zakup lokalnej karty SIM jest skomplikowany, a korzyści niewielkie. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Nigrze, oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne tylko w hotelach w największych miastach: Niamey i Agadez, oraz w nielicznych restauracjach.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku, ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. Podczas przejazdów ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych.
 • Gniazdka typu D, E i F. Napięcie 220 V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz podczas pobytu na sawannie i w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Nie ma potrzeby używania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • alumatę lub lekką matę samopompującą oraz lekki śpiwór na lato; w trakcie wyjazdu zapewniamy materac, ale zabranie własnej maty poprawi komfort spania podczas saharyjskiej ekspedycji,
 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • szampon do mycia bez użycia wody,
 • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule.

Cena

Cena: 3390 £ za osobę

Cena zawiera

Przelot wewnętrzy na trasie Niamey – Agadez – Niamey.

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przewidywana liczba uczestników w samochodzie: 3 + kierowca. Dziennie będziemy w drodze 7-9 godzin. Samochody nie mają klimatyzacji. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania terenu oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Nigru. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

 • Podczas wyprawy planowane są dwa noclegi w hotelach 2- i 3-gwiazdkowych (standard afrykański).
 • W trakcie saharyjskiej ekspedycji będziemy nocować w namiotach.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe produkty żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika oraz profesjonalnej ochrony tam, gdzie jest to konieczna.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Republiki Nigru

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy do Republiki Nigru.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 250 £.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.

Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

Uwagi końcowe

 

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Republice Nigru.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji południowej części Republiki Nigru.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tym mało uczęszczanym, a niezwykle ciekawym kraju.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
08/12/2024 - 22/12/2024
23/02/2025 - 09/03/2025
26/10/2025 - 09/11/2025

3390 Funtów za osobę

Istnieje możliwość wydłużenie pobytu do 17 dni (Sułtanat Dosso)  – w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

 

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria