Republika Środkowoafrykańska 10 dni – Zielone Serce Afryki,

Afryka
|
10
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do Republiki Środkowoafrykańskiej. Podczas wyprawy będziemy mogli podziwiać florę i faunę lasów deszczowych centralnej części Afrykańskiego kontynentu oraz wyjątkową mozaikę kulturową Afryki środkowej.

Dla miłośników przyrody i nie tylko wielką atrakcją będzie wizyta w Parku Narodowym Dzanga-Sangha do którego udamy sie drogami i bezdrożami na zachodni kraniec Republiki Środkowoafrykańskiej. Obszar lasów deszczowych tego regionu Afryki Jest to jeden z ostatnich tak bogatych ekosystemów tropikalnych, nie tylko w Afryce. Spotkamy tam goryle nizinne i słonie leśne. Poznamy także kulturę Pigmejów, których ziemie są obecnie częścią Parku Narodowego Dzanga-Sangha. Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do miejsc poza szlakiem! BTP Adventure

program

Przyloty do Bangi  stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej. odbywają się zazwyczaj w godzinach wieczornych. Po przylocie załatwimy formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Bangi i okolic. Na początek rejs tradycyjnymi łodziami po rzece Ubangi będąca rzeką graniczną z Republiką Kongo. Następnie udamy się poza miasto do Berengo aby zobaczyć  dawną siedzibę niegdysiejszego dyktatora Republiki Jean-Bédel Bokasy. Na lunch udamy się w okolice wodospadów wodospady Boai. W drodze powrotnej do Bangi odwiedzimy dane stację kolejową z cmentarzyskiem lokomotyw w miejscowości Zinga . Kolacja i nocleg w Bangi

B.L.D.

Po śniadaniu rozpoczniemy dwu dniową podróz z noclegiem w miejscowosci Bayanga. Przejazd drogami i bezdrożami Republiki Środkowoafrykańskiej do Parku Narodowego Dzanga-Sangha. Stopniowo krajobraz będzie się zmieniał i asfaltowe drogi ustąpią błotnisto-ziemnym bezdrożom. Na nocleg i kolację zatrzymamy się w miasteczku Bayanga. Wieczorem czwartego dnia wyprawy dojedziemy do logii na terenie Parku Narodowego Dzanga-Sangha.

B.L D.

Park Narodowy Dzanga-Sangha jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów Republiki Środkowoafrykańskiej. Mają w nim schronienie liczne populacje zachodnich goryli nizinnych, afrykańskich słoni leśnych i bawołów leśnych. Do dziś nie opisano wielu występujących tam gatunków ptaków, płazów i gadów, nie mówiąc już o bezkręgowcach i innej niezwykłej florze tego obszaru. Tego dnia udamy sie na wycieczki piesze po parku narodowym. Kolacja i logi na ternie parku narodowego.

B.L D.

Po śniadaniu udamy się do wsi Ba’aka, gdzie poznamy życie Pigmejów do dziś zamieszkujących leśne obszary Parku Narodowego. Następnie w towarzystwie mieszkańców wsi udamy się do lasu na tradycyjne polowanie. Poznamy także rośliny lecznicze i jadalne owoce. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z zanikającą kulturą Pigmejów. Kolacja i logi na ternie parku narodowego.

B.L D.

Wczesnym rankiem udamy się na trekking w poszukiwaniu grup rodzinnych zachodnich goryli nizinnych. Zgodnie z przepisami chroniącymi ten zagrożony gatunek naczelnych ich obserwacja jest możliwa tylko przez godzinę. Poznamy też innych mniejszych, niezwykle ciekawych mieszkańców lasów Środkowej Afryki. Kolacja i nocleg w logi na ternie parku narodowego .

B.L D.

Rano po śniadaniu udamy  się na spotkanie ze słoniami leśnymi do Dzanga Bai. Po drodze poznamy także wiekszych i miejszych mieszkańców Dzanga-Sangha. Kolacja i logi na ternie parku narodowego.

B.L D.

Po śniadaniu udamy sie w drogę do Bayanga. Przejazd drogami i bezdrożami Republiki Środkowoafrykańskiej Na nocleg i kolację zatrzymamy się w miasteczku Bayanga.

B.L D.

Po śniadaniu udamy sie w drogę do Bangi Przyjazd popołudniu, mozliwosć ostanich zakupów Pod wieczór powrót do Bangi i transfer na lotnisko (większość wylotów z Bangi odbywa się w godzinach nocnych.

Jeśli wylot będzie miał miejsce następnego dnia, dodatkowa kolacja i nocleg w Bangi (poza ceną).

B. L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 10 dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Bangi;
 • koniec wyprawy: Bangi;
 • atrakcje:Wyjątkową atrakcją będzie pobyt w Republice Środkowoafrykańskiej w Parku Narodowym Dzanga Sangha. Będzie to niezwykła okazja do bliższego poznania fauny i flory jednego najbogatszych gatunkowo na świecie siedlisk, jakim są lasy deszczowe Środkowej Afryki. W szczególności będziemy mieli możliwość spotkania ze słoniami leśnymi i gorylami nizinnymi.wizyta y we wsiach i miasteczkach zamieszkiwanych przez ludność należącą do różnych narodowości tworzących niezwykłą mieszankę etniczną, religijną i kulturową Republice Środkowoafrykańskiej.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

 • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
 • Wizę do Republiki Środkowoafrykańskiej mozna uzyskać na lotnisku w Bangi po przylocie.
 •  Po złożeniu rezerwacji wyjazdu uczestnicy otrzymują list zapraszający niezbędny do uzyskania wizy. Ponadto konieczne są wypełniony wniosek wizowy oraz dwie aktualne, kolorowe fotografie.
 • W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.
 • Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Republiki Środkowoafrykańskiej.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom, durowi brzusznemu, zapaleniu opon mózgowych.
 • Pomimo niskiego ryzyka warto przygotować się na profilaktykę przeciwmalaryczną (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Republice Środkowoafrykańskiej istnieje jedynie prywatna opieka lekarska, i to tylko w stolicy.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

 • Republika Środkowoafrykańska jest w chwili obecnej państwem umiarkowanie stabilnym i względnie bezpiecznym. Realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest na chwilę obecną stosunkowo niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (region północno-wschodni Republiki Środkowoafrykańskiej )
 • Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.
 • W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.
 • Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.
 • Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!
 • Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w  Republice Środkowoafrykańskiej jest frank środkowoafrykański. Wymiana pieniędzy jest możliwa w Bangi  – na lotnisku oraz w hotelach. W pozostałych miejscach jest to bardzo trudne. Korzystanie z kart płatniczych poza stolicą jest praktycznie niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Środkowoafrykańskiej językiem urzędowy jest francuski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. W przypadku wyjazdu grupowego pilot posługuje się językiem angielskim lub francuskim. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka francuskiego, a w przypadku osób mówiących po angielsku – wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Republika Środkowoafrykańska jest krajemi wieloetnicznymi i wieloreligijnymi. Przeważającą większość mieszkańców stanowią chrześcijanie różnych obrządków oraz wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich. Należy pamiętać o lokalnych zwyczajach i tradycjach.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do  Republiki Środkowoafrykańskiej to termin od grudnia do końca sierpnia. Temperatury w dzień przekraczają + 30°C, a w nocy +20°C. Należy spodziewać się opadów deszczu. Dużymi problemami są jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach deszczu.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Na obszarach poza dużymi miastami usługi telefonii komórkowej są mało dostępne. Zakup lokalnej karty SIM jest skomplikowany, a korzyści niewielkie. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w  Republice Środkowoafrykańskiej oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne tylko w niektórych miejscach noclegowych oraz w nielicznych stołecznych restauracjach.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego power banku, ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. W parkach narodowych i podczas przejazdów ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych.
 • Gniazdka typu C, D, E i F Napięcie 220V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz podczas pobytu na sawannie i w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Nie ma potrzeby używania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,,
 • szampon do mycia bez użycia wody,
 • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 2290 £ za osobę

Cena za osobę w wypadku grupy minimum 4 osoby. W przypadku wyprawy dla mniejszej liczby osób cena będzie podana indywidualnie.

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przewidywana liczba uczestników w samochodzie będzie zależeć od wielkości mikrobusa terenowego + kierowca. Samochody mogą być bez klimatyzacji lub może ona zostać wyłączona ze względu na zbyt duże zapylenie. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów. W trakcie wyprawy będziemy także korzystali z szybkich łodzi motorowych (rejs rzece Ubangi), jak również z łodzi  podczas pobytów w parkach narodowych.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Środkowoafrykańskiej. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

 • Podczas pobytu w Bangi noclegi są planowane w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych – standard afrykański.
 • W trakcie pobytu w parkach narodowych będziemy nocowali w afrykańskich logiach.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe produkty żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika oraz lokalnych przewodników i strażników w parkach narodowych.

Wszystkie wstępy i pozwolenia na wejście do parków narodowych i rezerwatów ujętych w programie.

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu,  zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Bangi

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.

Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Surcharge for a single room: 250 £

Dodatkowych noclegów, jeśli nie byłyby możliwe zgodnie z planem wyprawy.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia oraz znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji południowo-zachodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tym mało uczęszczanym, a niezwykle ciekawym kraju.


Zapraszam na wyprawę! BTP Adventure

terminy i cena wycieczki
04/08/2024 - 13/08/2024
20/10/2024 - 29/10/2024
08/12/2024 - 17/12/2024
20/04/2025 - 29/04/2025

2290 Funtów za osobę
cena dla grupy w opisie
galeria