Angola – Afryka nieznana – 10 dni

Afryka
|
10
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Angola to jeden z największych i najbardziej zróżnicowanych krajów południowej części kontynentu afrykańskiego. Przez wiele lat Angola ze względu na sytuację polityczną była niedostępna dla turystów. W ostatnich latach wyprawy do Angoli stały się możliwe i bezpieczne. Trudno wymienić wszystkie atrakcje tego wyjątkowego kraju.

W trakcie naszej wyprawy postaramy się odwiedzić najciekawsze miejsca pod względem przyrodniczym: formacje skalne Pedras Negras, pustynię Namib, wodospad Kalandula, las Kumbira czy Park Narodowy Quiçama. Podczas podróży postaramy się przybliżyć niezwykłą różnorodność kulturową i etniczną Angoli, na którą wpływ miały lokalne tradycje oraz okres kolonialny. Odwiedzimy nomadów z grup Mucubal i Mumuhuila żyjących na pustyni Namib, zobaczymy też zabytki architektury pozostałe po epoce kolonialnej.

program

Przyloty do Luandy odbywają się zazwyczaj w godzinach porannych. Przed południem spotkanie organizacyjne, po czym udamy się na zwiedzanie stolicy Angoli, miasta założonego przez Portugalczyków w 1573 roku. Odwiedzimy górujący nad miastem i zatoką fort São Miguel z XVII w. – obecnie muzeum historyczne. Przespacerujemy się też po najstarszej części, w której znajdują się zachowane do dziś budynki oraz kościoły zbudowane w epoce kolonialnej. Zwiedzimy muzeum niewolnictwa – pamiątkę po mrocznych czasach kolonialnych oraz tragicznym procederze, jakim był handel niewolnikami. Wieczorem transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja w jednej z restauracji nad Zatoką Luandy. Nocleg w hotelu.

D.

Rano transfer na lotnisko i przelot do Lubango. Śniadanie przed wylotem lub lunchbox. Po przylocie zwiedzanie miasta będącego największym ośrodkiem miejskim i gospodarczym na południu Angoli. Zwiedzimy katedrę oraz zabytki z czasów kolonialnych. Po południu udamy się na wzgórze, gdzie znajduję się figura Chrystusa Cristo Rei. Jest to punkt widokowy i miejsce pielgrzymek, z którego najlepiej można podziwiać panoramę Lubango. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji, nocleg w hotelu.

B. L. D.

Po śniadaniu opuścimy Lubango i udamy się w drogę do miasta Moçâmedes – dawniej Namibe – położonego na wybrzeżu Atlantyku. Po drodze przejedziemy malowniczą drogą przez góry Serra da Leba. Będą okazje do podziwiania wspaniałych widoków podczas postojów. W drodze do miasta Namibe odwiedzimy nomadów z grup etnicznych Mucubal i Mumhuila. Zetkniemy się z kulturą i życiem rdzennych mieszkańców pustyni Namib. Podczas przejazdu przez jej obszar zatrzymamy się przy najciekawszych formacjach skalnych oraz przy wyjątkowych roślinach, jakimi są welwiczie. Będzie okazja, aby zobaczyć z bliska ten wyjątkowy gatunek, którego historia ma ponad 13 milionów lat. Przed przyjazdem do miasta Moçâmedes/Namibe zatrzymamy się przy jeziorze Arco będącym ważnym siedliskiem dla ptaków i ssaków zamieszkujących pustynię. Po zakwaterowaniu kolacja w jednej z nadmorskich restauracji oraz krótkie zwiedzanie miasta. Nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu wyruszymy na całodzienny przejazd na północ, drogą wiodącą wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Zatrzymamy się na odpoczynek w niewielkim miasteczku Lucira, w którym odwiedzimy port i targ rybny. Następnie dalszy przejazd do miasta Benguela, gdzie będziemy nocować w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu zwiedzimy miasto Benguela założone w 1617 r. przez portugalskich kolonistów. Odwiedzimy także miasto Lobito – trzecie co do wielkości miasto Angoli. Następnie udamy się do lasu Kumbira. Jest to jeden z najcenniejszych obszarów ochrony ptaków w Angoli. Występuje tam ponad 230 gatunków ptaków i 100 gatunków roślin. Odwiedzimy górskie siedliska leśne oraz ekologiczne uprawy kawy. Kolacja i nocleg w jednej z farm zaadaptowanych na hotel, położonej na obszarze lasu Kumbira.

B.L.D.

Przed śniadaniem dla chętnych, nie tylko ornitologów, poranna wycieczka po lesie na obserwację ptaków. Po śniadaniu udamy się w stronę wodospadów Cachoeiras do Binga. Chwila relaksu przy wodospadach. Następnie przejazd na północny wschód do miasta Calulo. Kolacja i nocleg w hotelu w Calulo lub na jednej z farm kawowych.

B.L.D.

Po śniadaniu odwiedzimy jedną z upraw kawy. Będzie okazja do jej skosztowania i zakupu. Następnie udamy się do Pedras Negras – czarnych skał. Znajdują się tam skalne monolity o kształtach przywodzących na myśl afrykańskie zwierzęta. Przejazd samochodami terenowymi po bezdrożach formacji skalnych. Zobaczymy także pozostałości fortu zbudowanego w 1671 r. przez portugalskich kolonistów. Następnie udamy się do wodospadu Kalandula. W zależności od dostępności nocleg w pobliżu wodospadu lub w miasteczku Kalandula. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie spektakularnego wodospadu Kalandula. Jest to jeden z największych wodospadów na świecie – ma ponad 105 metrów wysokości i 411 metrów szerokości. Odwiedzimy liczne punkty widokowe, aby w pełni podziwiać ten niezwykły spektakl natury. Przejazd do miasteczka N’dalatando, w którym odwiedzimy ogród botaniczny, gdzie będzie można zobaczyć wiele gatunków roślin z obszaru Angoli oraz innych miejsc w Afryce. Po południu przejazd na teren Parku Narodowego Quiçama, gdzie będziemy nocowali w domkach letniskowych.

B.L.D.

Rano udamy się na safari po Parku Narodowym Quiçama. Jest to jeden z najstarszych parków narodowych na terenie Angoli. Na terenie parku znajdują się liczne siedliska przyrodnicze, takie jak sawanna, zarośla kolczaste, lasy galeriowe oraz mokradła nad rzeką Kuanza. Po południu czas na relaks lub dla chętnych wieczorne safari. Kolacja i nocleg w domkach letniskowych na terenie parku narodowego.

B.L.D.

Po śniadaniu opuszczamy Park Narodowy Quiçama i udajemy się do Luandy. Po drodze zatrzymamy się w punkcie widokowym Miradouro da Lua – dolina księżycowa. Zobaczymy wyjątkowy krajobraz będący efektem erozji różnobarwnych skał przez wiatr, wodę i słońce. Następnie przejazd na obiad oraz ostatnią wizytę w stolicy Angoli. W zależności od godziny wylotu transfer na lotnisko i zakończenie wyprawy.

B.L.D.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 10 dni w Angoli;
 • początek wyprawy: Luanda;
 • koniec wyprawy: Luanda;
 • atrakcje:Będzie to podróż do kraju, który dopiero kilkanaście lat temu został otwarty dla turystów. W programie wyprawy znajdują się jego najważniejsze atrakcje przyrodniczo-geologiczne: Pedras Negras, wodospad Kalandula, pustynia Namib, Park Narodowy Quiçama, las Kumbira. Poza wyjątkowo ciekawą i różnorodną przyrodą Angola ma także wiele atrakcji kulturowo-historycznych, z którymi zetkniemy się podczas naszej wyprawy. Odwiedzimy nomadów na południu kraju (Mucubal i Mumuhuila), zobaczymy też zabytki architektury z czasów kolonialnych. Angolę można zdecydowanie zaliczyć do jednego z najciekawszych krajów południowej części kontynentu afrykańskiego.

Wyjazd ma charakter wycieczki turystycznej i będzie zorientowany na turystykę przyrodniczą, kulturową, krajoznawczą i historyczną. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Z uwagi na zły stan dróg i ruch uliczny niektóre przejazdy między miastami mogą być długie i męczące. W przeważającej części Angoli w trakcie planowanej wyprawy temperatury w ciągu dnia będą przekraczać +25°C. Ponadto wysoka wilgotność powietrza oraz niejednokrotnie intensywne opady deszczu mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Noclegi przewidziane są w hotelach i w domkach letniskowych w obrębie parków narodowych. Podczas wyjazdu nie są planowane długie trekkingi, jednak wiele miast będziemy zwiedzać pieszo. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc najciekawszych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym na obszarze Angoli, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Angola jest krajem wielu kultur i tradycji, o specyficznym, niepowtarzalnym charakterze. Zdecydowane większość mieszkańców Angoli to chrześcijanie, należący do głównie do Kościoła katolickiego.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.

Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej w najbliższej ambasadzie Angoli.

Wizę można też uzyskać w formie elektronicznej na stronie https://www.smevisa.gov.ao

W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.

Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Republiki Angoli.

Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.

Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom i durowi brzusznemu.

Konieczna jest profilaktyka przeciwmalaryczna (Malarone lub Lariam).

W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.

Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl

Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Angoli opieka medyczna jest na zadowalającym poziomie w większych miastach.

Koszt prywatnej wizyty lekarskiej to najczęściej ponad 100 USD, natomiast doba pobytu w szpitalu to koszt od 100 do 200 USD.

Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.

Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki to m.in.:

 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • leki do profilaktyki przeciwmalarycznej,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Republika Angoli jest w chwili obecnej państwem stosunkowo stabilnym i względne bezpiecznym. W niektórych rejonach kraju występuje zagrożenie konfliktem zbrojnym. Jednak programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (Kabinda oraz rejony graniczne z Demokratyczną Republiką Konga).

Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności w takich miejscach, jak targowiska i zatłoczone ulice, ze względu na kieszonkowców i sporadyczne napady rabunkowe.

Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!

Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Angoli jest kwanza. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku, w bankach oraz w większości hoteli. Korzystanie z kart płatniczych jest możliwe w wielu hotelach oraz sklepach z pamiątkami, należy jednak zachować ostrożność ze względu na częste wyłudzenia danych. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w aplikacji xe.com.

W Republice Angoli językiem urzędowym jest portugalski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub portugalskiego.

Republika Angoli jest krajem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Zdecydowana większość jej mieszkańców należy do Kościołów chrześcijańskich. Najliczniejszą wspólnotą są wyznawcy Kościoła katolickiego.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Angoli to termin od czerwca do września. Temperatury w dzień na południu kraju przekraczają +25°C, a w nocy spadają do +15°C. Spore różnice temperatur mogą występować w zależności od regionu oraz ukształtowania terenu. W okresie zimowym opady deszczu mogą pojawiać się sporadycznie. Dużymi problemami są jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach.

Szczegółowe informacje o pogodzie można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM wraz z pakietem internetowym jest możliwy i stosunkowo niedrogi. Zasięg telefonii komórkowej jest ograniczony do obszarów gęsto zaludnionych. W wielu miejscach, szczególnie na terenie pustyni Namib, zasięg GSM jest bardzo ograniczony. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Republice Angoli oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne w hotelach oraz niektórych restauracjach.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.
 • Gniazdka typu C, E, napięcie 220V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne<,/li>
 • kurtkę przeciwdeszczową,
 • polar lub cieplejszą bluzę, w niektórych rejonach kraju szczególnie na północy noce bywają chłodne,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena za osobę: 4390 £

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami i minibusami, a także, o ile to będzie konieczne, samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Ponadto w programie przewidujemy jest lot wewnętrzny na trasie Luanda – Lubango. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania terenu oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Angoli. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”. Podczas wyprawy planujemy noclegi w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych, w zależności od dostępności miejsc. Dodatkowo przewidziane są noclegi w turystycznych domkach letniskowych na obszarze parków narodowych.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. W większości miejsc, które odwiedzimy, sklepy i targowiska są dobrze zaopatrzone, ale ceny niektórych towarów – szczególnie importowanych – mogą być wyższe niż w większości krajów europejskich. Kuchnia angolska jest niezwykle zróżnicowana, odzwierciedlając lokalną specyfikę oraz kulturę poszczególnych regionów Angoli.

Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opieka lokalnego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia oraz zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Luandy.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie, jeśli niezbędne do uzyskania wizy do Angoli.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 590 £

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Wyprawę do Angoli można połączyć z wyprawami do Demokratycznej Republiki Konga, Zambii, Malawi, Ugandy i Nigerii. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Angoli, w szczególności w miejscach ujętych w programie naszej wyprawy.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki oraz najważniejszych atrakcji Angoli.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym, podróżowaniu po tym rzadko odwiedzanym, a niezwykle ciekawym kraju, jakim jest Angola.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
09/06/2024 - 18/06/2024
06/10/2024 - 15/10/2024

4390 Funtów

Wyprawę do Angoli można połączyć z wyprawami do Demokratycznej Republiki Konga, Zambii, Malawi, Ugandy i Nigerii. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczekindywidualnego, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria