Tadżykistan – Kraj Tysiąca Źródeł – 12 dni

Azja
|
12
dni | 2 - 12 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, trekkingowa, historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Tadżykistan jest krajem, w którym podczas podróży można zobaczyć jedne z najpiękniejszych górskich krajobrazów Azji Centralnej. Majestatyczne szczyty Pamiru, górskie jeziora, lodowce oraz rzeki tworzą magiczne pejzaże, które na długo zostaną nam w pamięci. Tadżykistan to nie tylko góry i przyroda – to także niezwykła historia, która sięga początków cywilizacji w Azji Centralnej.

Liczne zabytki świadczą o rozległych kontaktach handlowych oraz o bogactwie i potędze dawnych królestw i sułtanatów. Podczas naszej wyprawy postaramy się przybliżyć uczestnikom niezwykle ciekawą i bogatą historię tej niezwykłej górskiej krainy w sercu Azji, jak również poznać jej mieszkańców.

program

Przyloty do stolicy Tadżykistanu odbywają się zazwyczaj w godzinach nocnych i wczesno porannych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku śniadanie i spotkanie organizacyjne. Na początek udamy się 20 km od centrum Duszanbe, do Kotliny Hisarskiej, aby odwiedzić znajdującą się tam twierdzę, której historia sięga starożytnej Persji. Obecna architektura pochodzi z czasów Emiratu Buchary (XVI–XIX w.). W Hisar odwiedzimy także medresę wraz z meczetem i karawanseraj. Wrócimy do Duszanbe i zwiedzimy pałac Kohi Navruz, a następnie Muzeum Narodowe oraz park, w którym znajduje się pomnik flagi narodowej. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w Duszanbe.

B.L.D.

Po śniadaniu opuścimy stolicę Tadżykistanu i udamy się na północny-wschód przez Góry Fańskie. Tego dnia zobaczymy klejnot Tadżykistanu, jakim jest górskie jezioro Iskanderkul, nad którym według legendy przebywał Aleksander Wielki w trakcie podboju Sogodiany. Odwiedzimy także wodospad Fańska Niagara mający ponad 43 metry wysokości oraz jaskinię Aleksandra Macedońskiego. Po południu zatrzymamy się też przy niewielkim jeziorze Ziemnoje, w którym ze względu na wysoką temperaturę wody zamieszkują liczne węże. Przejazd do miejscowości Sarytag na kolację i nocleg. Dla chętnych wieczorne ognisko.

B. L. D.

Po śniadaniu udamy się w góry Fańskie gdzie odwiedzimy siedem jezior (Haftkul) w okolicy miejscowości Marguzar. Niezwykle urokliwe miejsce w górskiej scenerii, gdzie kolory poszczególnych jezior zmieniają się wraz z porą dnia i składem chemicznym wody. Podczas naszego pobytu odwiedzimy każde z siedmiu jezior. Będzie także czas na spacer po okolicznych wzgórzach. Po południu powrót do hotelu na kolację i nocleg.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na krótki trekking do siódmego jeziora – Marguzar. Następnie udamy się na obiad, a po południu odwiedzimy stanowisko archeologiczne Sarzam. Jest to miejsce, którego historia ma ponad 5500 lat. Był to jeden z pierwszych ośrodków miejskich w regionie należący do kultury pierwszych osadników indoirańskich. Znaleziska archeologiczne dowodzą rozległych kontaktów handlowych sięgających od wybrzeża Oceanu Indyjskiego po zachodnią cześć Azji. Po południu przejazd do miasta Pandżakent, spacer po mieście, kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się w drogę do miasta Chodżent, którego historia ma ponad 2500 lat. To miasto, założone w pobliżu Syr-darii, znajdowało się niegdyś na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych Azji Środkowej. Podczas wizyty w mieście odwiedzimy twierdzę będącą w VI i VII w. największą warownią tego regionu. Odwiedzimy także pałac Arbob oraz udamy się do najstarszej części miasta, w której znajdują się tętniący życiem bazar oraz mauzoleum szejka Muslihaddina, poety i władcy Chodżentu z XII wieku. Po południu pojedziemy nad Zbiornik Kajrakkumski – zbiornik wodny powstały po wybudowaniu tu hydroelektrowni w latach 50. XX w. Nazywany jest „tadżyckim morzem”. Wieczorem powrót do centrum Chodżentu i spacer dla chętnych. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

B.L.D.

Po śniadaniu zwiedzanie Chodżentu. Odwiedzimy Muzeum Narodowe znajdujące się w dawnej twierdzy oraz park Kamala Chudżandi, trzynastowiecznego poety i sufickiego mistyka. Następnie wyruszymy w drogę do miasta Istarawszan. Odwiedzimy w nim dawną fortecę Mug-Teppam, której budowę rozpoczęto w VIII w. Pójdziemy też na lokalny bazar. Po zwiedzaniu i odpoczynku udamy się w dalszą drogę do Duszanbe. W stolicy Tadżykistanu będziemy wieczorem. Na kolację udamy się do jednej z lokalnych restauracji.

B.L.D.

Po śniadaniu wyruszymy na południe, w stronę granicy z Afganistanem. Po drodze zatrzymamy się na odpoczynek oraz zwiedzanie twierdzy w mieście Hulbuk, ważnym ośrodku w czasach panowania dynastii Gaznawidów od IX do XII w. Następnie przejedziemy przez miasto Kulab, po czym udamy się w Góry Darwaskie, będące północno-zachodnią częścią Pamiru. Kolację i nocleg mamy zaplanowane w jednej z wiosek znajdujących się nad graniczną rzeką Pandż. Wieczorny spacer po okolicy. Kolacja i nocleg w jednym z pensjonatów lub małych hoteli.

B.L.D.

Rano udamy się w drogę przez majestatyczne łańcuchy górskie północnego Pamiru. Pierwszym miejscem, które odwiedzimy tego dnia, będzie miasteczko Ruszan z pozostałościami twierdzy Womar. Odwiedzimy także drugi z najwyżej położonych ogrodów botanicznych na świecie, na wysokości 2320 m n.p.m. Wieczorny spacer po okolicy. Kolacja i nocleg w jednym z pensjonatów lub małych hoteli.

B.L.D.

Po śniadaniu wyruszamy na całodzienną wycieczkę do Iskaszim. Pojedziemy drogą, która prowadzi nad rzeką wyznaczającą granicę z Afganistanem. W Iskaszim zobaczymy ruiny twierdzy Kalakala, której historia sięga ponad 2200 lat. Ruiny twierdzy znajdują się na wzgórzu, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama tadżyckiej części Pamiru oraz afgańskiego Korytarza Wahańskiego. Dla chętnych trekking po okolicznych górach. Obiad zjemy nad graniczną rzeką Pandż. Po południu powrót do Chorogu na kolację i nocleg.

B.L.D.

Po śniadaniu wyruszamy w drogę powrotną na północ. Całodzienny przejazd z postojami na odpoczynek, jedzenie oraz zdjęcia w najpiękniejszych punktach widokowych na trasie. Na obiad zatrzymamy się w miasteczku Ruszan. Wieczorem przyjazd do jednej z wiosek znajdujących się nad graniczną rzeką Pandż. Kolacja i nocleg w jednym z pensjonatów lub małych hoteli.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się w drogę do stolicy Tadżykistanu. Na posiłek oraz odpoczynek zatrzymamy się w miasteczku Kuljab. Wieczorem przyjazd do Duszanbe. Kolacja i zasłużony odpoczynek w hotelu.

B.L.D.

Wyloty z Duszanbe odbywają się najczęściej wcześnie rano.

B.

Informacje praktyczne

  • długość wyprawy: 12 dni w Tadżykistanie;
  • początek wyprawy: Duszanbe;
  • koniec wyprawy: Duszanbe;
  • atrakcje: Tadżykistan jest krajem wyjątkowych górskich pejzaży, których nie zabraknie podczas naszej wyprawy, gdy będziemy zwiedzali wsie i miasteczka położone w malowniczych górskich dolinach. Zobaczymy także najciekawsze pod względem historycznym i kulturowym miasta i stanowiska archeologiczne obecnego Tadżykistanu. Przejedziemy słynną drogą znajdującą się nad rzeką Pandż, wyznaczającą naturalną granicę z Afganistanem. Podczas wyprawy będzie okazja do spotkań z mieszkańcami tego wyjątkowego środkowoazjatyckiego kraju, w którym lokalna kultura kształtowała się pod wpływem wielu cywilizacji, religii i tradycji.

Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Długie przejazdy po górskich drogach, częste zmiany wysokości nad poziomem morza oraz znaczne dobowe wahania temperatury mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Noclegi przewidziane są w hotelach o różnym standardzie w zależności od miejsca. Przejazdy w trakcie wyprawy realizujemy minibusami oraz samochodami terenowymi z napędem 4×4. W trakcie wyjazdu są przewidywane krótkie trekkingi, co przy znacznej wysokości może powodować zmęczenie. Program wyjazdu został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Tadżykistan jest w zdecydowanej większości zamieszkiwany przez wyznawców islamu sunnickiego, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

  • Paszport musi być ważny 6 miesięcy przed planowanym zakończeniem wyprawy
  • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej . Wizę można uzyska online https://www.evisa.tj/index.evisa.html  lub w placówkach dyplomatycznych Tadżykistanu
  • Dodatkowo zabieramy ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości

  • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz z lekarzem medycyny tropikalnej.
  • Profilaktyka przeciwmalaryczna jest zalecana, aczkolwiek prawdopodobieństwo zarażenie jest małe ze względu na klimat, czas wyprawy i trasę planowanej wycieczki.
  • Zalecane jest szczepienie przeciwko: tężcowi, błonicy, WZW (żółtaczka) A i B, durowi brzusznemu.
  • Podczas wyprawy mogą wystąpić objawy choroby wysokościowej.
  • Zagrożenie malarią jest znikome, natomiast występuje zagrożenie gruźlicą.
  • Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
  • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikania lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw.
  • W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska (koszt wizyty około 50 USD).
  • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczanie odpowiedniej ilości przyjmowanych stale leków (o ile zalecił je lekarz), a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:

Tadżykistan jest państwem stosunkowo stabilnym politycznie, jednak w niektórych rejonach nadal trwają konflikty zbrojne. Dotyczy to w szczególności niektórych obszarów nadgranicznych z Afganistanem. Ponadto istnieje – co prawda niewielkie – realne zagrożenie terrorystyczne oraz związane z niestabilną sytuacją polityczną.

Wyprawy do Tadżykistanu są możliwe i bezpieczne przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.

Oficjalną walutą w Tadżykistanie jest Somoni. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku, w bankach, niektórych hotelach, jak i w ulicznych punktach wymiany. Przy wymiennie należy dokładnie przeliczyć otrzymane pieniądze, jak również upewnić się co do kursu wymiany. Korzystanie z kart płatniczych jest bardzo ograniczone. Najlepszy kurs wymiany mamy, gdy wymieniamy amerykańskie dolary oraz euro. Ważne, aby dolary były wydrukowane po 2006 r.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w aplikacji xe.com.

W Republice Tadżykistanu językami urzędowymi są Tadżycki i Rosyjski  Ponadto na obszarze Tadżykistanu używanych jest kilka języków lokalnych. W wypadku wyjazdu grupowego Pilotka/pilot wyjazdu posługują się językiem rosyjskim lub angielskim. W wypadku indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość podstaw języka angielskiego lub rosyjskiego.

Republika Tadżykistanu jest państwem wieloetnicznym ze zdecydowaną przewagą wyznawców islamu sunnickiego. Ze względu na uwarunkowania kulturowe oraz względy bezpieczeństwa warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi ubioru. Kobiety nie są zobowiązane do noszenia chust na głowach w miejscach publicznych, jednak jest to koniecznie podczas zwiedzania meczetów i cerkwi prawosławnych. Stroje odsłaniające zbyt wiele ciała nie są dobrze widziane ani u mężczyzn, ani u kobiet. Należy również unikać rozmów na tematy polityczne.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Proponowane terminy wyprawy są dopasowane do najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy to okres od maja do października. Temperatury w dzień w większości odwiedzanych miejsc kształtują się w granicach od +24 do +35°C. W nocy temperatury mogą spadać do około +10°C. Opady deszczu w okresie od maja do października mogą być sporadyczne.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Jednak w wielu górskich rejonach oraz podczas przejazdów zasięg GSM oraz internet mogą być niedostępne. Zakup lokalnej karty sim z pakietem internetowym jest możliwy. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik skontaktował się swoim operatorem telefonii komórkowej czy posiada podpisaną umowę z operatorami w Tadżykistanie oraz jakie są ceny połączeń i smsów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki zalecane jest wyłączenie w Tadżykistanie transmisji danych komórkowych.

Wifi jest dostępne w większości hoteli i restauracji.

Gniazdka: typ C, E, napięcie 220V 50 Hz

Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będzie luźne ubranie. Długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem podczas wyjazdu będą pełne lekkie buty. Zalecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

  • alumatę lub lekką matę samopompującą oraz lekki śpiwór na lato; w trakcie wyjazdu zapewniamy materac, ale zabranie własnej maty poprawi komfort spania,
  • Saszetkę na dokumenty i pieniądze,
  • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
  • buty trekkingowe umożliwiające realizację trekkingów oraz zwiedzanie górskich wiosek,
  • śpiwór,
  • polar „wind stoper” lub cieplejsza bluza – szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
  • wygodne letnie ubranie – szczególnie przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
  • lekkie koszulki/koszule.

Przydatne drobiazgi

Latarka, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie, ani nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek – na specjalne okazje, dmuchany rogalik pod głowę – przydatny w samolocie i na przejazdach, mały portfelik na lokalną walutę, lektury na drogę, na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 1990 £ za osobę

Cena zawiera

Podczas tej części wyjazdu będziemy poruszali się minibusami i samochodami terenowymi z napędem 4×4  Dziennie, w zależności od konkretnego planu zawartego w programie oraz bieżącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem uczestników wyprawy, będziemy w drodze od 4 do 10 godzin. Prędkość i czas przejazdu są zależne od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Tadżykistanie. Naszym priorytetem jest Państwa komfort, bezpieczeństwo, odpowiednia lokalizacja. Dlatego też zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizację naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Dopłaty do pokojów jednoosobowych znajdują się w części cena.

Podczas wyprawy planowanie są dwa noclegi w hotelach w przybliżeniu odpowiadających standardowi 3 i 4 gwiazdek.

W górskich rejonach, na południu Tadżykistanu, noclegi będą realizowane w prywatnych pensjonatach oraz małych hotelach.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe produkty żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opieka lokalnego przewodnika oraz lokalnych przewodników i strażników w parkach narodowych.

Wszystkie wstępy i pozwolenia na wejście do parków narodowych i rezerwatów ujętych w programie.

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Duszanbe.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Wizy do Republiki Tadżykistanu. Wizę można uzyska online https://www.evisa.tj/index.evisa.html

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 200 £

Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.

Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

 

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Tadżykistanie.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną w oparciu o nasze doświadczenie i znajomość lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Tadżykistanu.

Zależny nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i o ile to możliwe wygodnym, podróżowaniu po mało uczęszczanym, aczkolwiek niezwykle ciekawym kraju o fascynującej historii.

Jest możliwe połączenie wyprawy do Tadżykistanu z wyjazdami do Turkmenistanu, Iranu  lub Pakistanu.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc (wysokość nad poziomem morza oraz długie przejazdy) konieczne są dobra kondycja i dobry stan zdrowia.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
15/05/2024 - 25/05/2024
29/09/2024 - 08/10/2024

1990 Funtów za osobę
  • Jest możliwe połączenie wyprawy z wyjazdami do Turkmenistanu, Iranu lub Pakistanu.
  • Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria