Turkmenistan — Legendy Jedwabnego Szlaku — 8 dni

Azja
|
8
dni | 2 - 12 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do Turkmenistanu – jednego z najciekawszych krajów Azji Środkowej. Podczas naszej wyprawy postaramy się przybliżyć uczestnikom niezwykle ciekawą i długą historię cywilizacji i kultur, które rozwijały się przez tysiąclecia na obszarze tego kraju.

W trakcie wyprawy odwiedzimy stanowiska archeologiczne, jak również zobaczymy wyjątkowe atrakcje geologiczno-przyrodnicze, jak płonący krater Derweze czy kanion Jangikala. Postaramy się także przybliżyć uczestnikom kulturę i tradycję mieszkańców Turkmenistanu, która kształtowała się przez wieki pod wpływem wielu cywilizacji.

program

Przyloty do Aszchabadu odbywają się zazwyczaj w godzinach nocnych i wczesnoporannych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku śniadanie i spotkanie organizacyjne. Tego dnia odwiedzimy Narodowe Muzeum Historii, Pomnik Neutralności oraz udamy się do meczetu Ertugrul Gazi. Po południu odwiedzimy Park Niepodległości oraz bazar. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na stanowiska archeologiczne Stara Nisa i Nowa Nisa. Zobaczymy pozostałości ośrodka miejskiego, którego historia liczy ponad 2500 lat. Zobaczymy także pozostałości cytadeli Nowa Nisa z czasów dynastii partyjskiej. Obiekty archeologiczne w Nisie są pod ochroną UNESCO. Następnie udamy się w drogę przez pustynię Kara-kum do miejscowości Derweze. Miejsce nazywane jest wrotami piekieł. W Derweze znajduje się krater powstały podczas próby wydobycia tu gazu ziemnego w 1971 r. Od tego czasu krater nieprzerwanie płonie. Kolację zjemy w pobliżu krateru, tak aby w pełni zobaczyć niezwykłość tego miejsca. Nocleg w tradycyjnych turkmeńskich namiotach.

B. L. D.

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do miasta Köneürgenç, zwanego też Kunia-Urgencz. Powstało w pobliżu ruin twierdzy Kyrkmolla wybudowanej w czasach perskiej dynastii Achemenidów. Złoty okres Kunia-Urgencz przypada na X i XII w., gdy było największym miastem Azji Środkowej. Zostało doszczętnie zniszczone podczas najazdu armii Dżyngis-chana. Po południu przejazd do miasta Daszoguz. Przelot do Aszchabadu. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Wczesne śniadanie, po którym udamy się na lotnisko. Przelot do miasta Turkmenbaszy, największego portu Turkmenistanu nad Morzem Kaspijskim. Po przylocie udamy się do kanionu Jangikala. Nazwa kanionu w języku turkmeńskim oznacza „ognistą fortecę”. Ze względu na budowę geologiczną i barwy skał kanion mieni się cała paletą barw zmieniających się w trakcie dnia. Po południu powrót do Turkmenbaszy. Dla chętnych możliwość kąpieli w Morzu Kaspijskim. Kolacja i nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu całodzienny przejazd do stolicy Turkmenistanu. Po drodze zatrzymamy się na posiłek i odpoczynek. Odwiedzimy także wyjątkowy cmentarz w miejscowości Nohur położonej w górach Kopet-Dag. Wieczorem przyjazd do Aszchabadu.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na lotnisko. Przelot do miasta Mary, następnie przejazd do stanowiska archeologicznego Gonur Depe. Zobaczymy ruiny jednego z najstarszych miast Azji, którego początki sięgają epoki brązu, ponad 4500 lat temu. Zobaczymy największe i najciekawsze fragmenty pozostałe po osadzie mającej ponad 55 hektarów powierzchni. Udamy się do dawnego pałacu władców miasta oraz do pozostałości po świątyniach wody i ognia. Zobaczymy także dawną nekropolię mieszkańców dawnego Gonur Depe. Po południu powrót do miasta Mary. Wizyta w muzeum archeologicznym i krótkie zwiedzanie miasta. Następnie kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na stanowisko archeologiczne położone nad rzeką Murgab. Miasto założone przez Aleksandra Wielkiego i rozbudowane przez jego następców było największą kolonią grecką w Azji Środkowej. W czasach panowania dynastii perskich partyjskiej i sasanidzkiej Merw był jednym z najważniejszych ośrodków nauki i kultury. Zobaczymy pozostałości miasta, które pomimo wielokrotnych najazdów rozwijało się nieprzerwanie do XII w., kiedy to zostało całkowicie zniszczone przez armię mongolską. Zobaczymy pozostałości fortecy i świątyń. Następnie udamy się do Mauzoleum Sułtana Sandżara. Po południu przejazd do Aszchabadu na kolacje i nocleg.

B.L.D.

W zależności od godziny wylotu transfer na lotnisko. Wylot z Turkmenistanu.

B.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 8 dni w Turkmenistanie;
 • początek wyprawy: Aszchabad;
 • koniec wyprawy: Aszchabad;
 • atrakcje: Najważniejszymi atrakcjami wyprawy będzie wizyta w najciekawszych pod względem historycznym i kulturowym miastach i stanowiskach archeologicznych obecnego Turkmenistanu. Nie zabraknie atrakcji przyrodniczo-geologicznych jak słynne „wrota piekła” w Derveze oraz kolorowy kanion Yangykala. Podczas wyprawy będzie okazja do spotkań z mieszańcami tego wyjątkowego środkowoazjatyckiego kraju, gdzie lokalna kultura kształtowała się pod wpływem wielu cywilizacji, religii i tradycji.

Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Długie przejazdy po pustynnych drogach, oraz zwiedzanie miast mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Noclegi przewidziane są w hotelach 3- i 4-gwiazdkowych oraz jedna noc w tradycyjnych turkmeńskich namiotach. Przejazdy w trakcie wyprawy realizujemy minibusami oraz samochodami terenowymi z napędem 4×4. W trakcie wyjazdu są przewidywane krótkie trekkingi do punktów widokowych oraz po stanowiskach archeologicznych. Program wyjazdu został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i wygody uczestników. Turkmenistan w zdecydowanej większości zamieszkiwany jest przez wyznawców islamu sunnickiego, dlatego należy pamiętać o specyficznym charakterze i różnicach kulturowych.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

 • Paszport musi być ważny 6 miesięcy przed planowanym zakończeniem wyprawy
 • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej w jednej z najbliższych w stosunku do miejsca zamieszkania ambasad Republiki Turkmenistanu
 • Po złożeniu rezerwacji wyjazdu uczestnicy otrzymują list zapraszający niezbędny do uzyskania wizy. Ponadto konieczny jest wypełniony wniosek wizowy oraz dwie aktualne kolorowe fotografie;
 • W celu uzyskania wizy można skorzystać z pomocy biura pośrednictwa wizowego.
 • Dodatkowo zabieramy ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Przed wyjazdem zalecamy skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym oraz z lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Profilaktyka przeciwmalaryczna jest zalecana, aczkolwiek prawdopodobieństwo zarażenie jest małe ze względu na klimat, czas wyprawy jak i trasę planowanej wycieczki.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: tężcowi, błonicy, WZW (żółtaczka) A i B, durowi brzusznemu.
 • Zagrożenie malarią jest znikome, natomiast występuje zagrożenie gruźlicą.
 • Polecamy odwiedzenie stron https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikania lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw.
 • W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska (koszt wizyty około 50 USD).
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczny jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczanie odpowiedniej ilości leków, które bierzemy na stałe (o ile mamy takie zlecenie przez lekarza) a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:

Turkmenistan jest państwem stosunkowo stabilnym politycznie i bezpiecznym dla turystów.

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.

Oficjalną walutą w Turkmenistanie jest Turkmeński Manat Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku w bankach niektórych hotelach jak i w ulicznych punktach wymiany. Przy wymiennie należy dokładnie przeliczyć otrzymane pieniądze jak również upewnić się co do kursu wymiany. Korzystanie z kart płatniczych jest bardzo ograniczone Najlepszy kurs wymiany mamy gdy wymieniamy Dolary USA oraz  Euro.  Ważne aby dolary były wydrukowane po 2006.

Ważne aby dolary były wydrukowane po 2006. Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub zainstalować aplikację xe.com

W  Republice Turkmenistanu językami urzędowymi są turkmeński i rosyjski. Ponadto na obszarze Turkmenistanu używanych jest kilka języków lokalnych. W wypadku wyjazdu grupowego pilotka/pilot wyjazdu posługują się językiem rosyjskim lub angielskim. W wypadku indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość podstaw języka angielskiego lub rosyjskiego.

Republika Turkmenistan jest państwem wieloetnicznym ze zdecydowaną przewagą wyznawców Islamu Sunnickiego. Ze względu na uwarunkowania kulturowe oraz względy bezpieczeństwa warto zapoznać się z zalecani dotyczącymi ubioru. Kobiety nie są zobowiązane do noszenie chust na głowach w miejscach publicznych, jednak jest to koniecznie podczas zwiedzania meczetów. Nie są dobrze widziane stroje odsłaniające zbyt wiele ciał u mężczyzn i kobiet. Należy również unikać rozmów na tematy polityczne.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Proponowane terminy wyprawy są dopasowane do najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy to termin od marca do maja oraz od września do listopada. Temperatury w dzień w tych okresach w większości odwiedzanych miejsc kształtują się w granicach od +20 do +30°C. W nocy temperatury wahają się od +5 do + 15 °C. Opady deszczu w tych okresach mogą być sporadyczne. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Jednak w wielu górskich rejonach oraz podczas przejazdów zasięg GSM oraz Internet mogą być niedostępne. Zakup lokalnej karty sim z pakietem internetowym jest. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik skontaktował się ze swoim operatorem telefonii komórkowej w celu sprawdzenia, czy posiada on podpisaną umowę z operatorami w Turkmenistanie oraz jakie są ceny połączeń i smsów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie w Turkmenistanie transmisji danych komórkowych.

 • Wifi jest dostępne w większości hoteli i restauracji.
 • Gniazdka Typ C, E, napięcie 220V 50 Hz.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubranie. Długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem podczas wyjazdu będą pełne lekkie buty. Zalecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Nie ma potrzeby zabierania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • buty trekkingowe umożliwiające realizację trekkingów oraz zwiedzanie górskich wiosek,
 • śpiwór,
 • polar „wind stoper” lub cieplejsza bluza, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie – szczególnie przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule.

Przydatne drobiazgi

Latarka, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie, ani nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę – przydatny w samolocie i na przejazdach, mały portfelik na lokalną walutę, lektury na drogę na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 1890 £ za osobę

Cena zawiera

Zgodnie z programem przewidywane są trzy loty wewnętrzne

 • Daszoguz – Aszchabad,
 • Aszchabad – Turkmenbaszy,
 • Aszchabad – Mary

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się minibusami i samochodami terenowymi z napędem 4×4. Dziennie, w zależności od konkretnego planu zawartego w programie oraz bieżącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem uczestników wyprawy, będziemy w drodze od 4 do 10 godzin. Prędkość i czas przejazdu są zależne od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Turkmenistanie. Naszym priorytetem jest Państwa komfort, bezpieczeństwo, odpowiednia lokalizacja. Dlatego też zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizację naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Dopłaty do pokojów jednoosobowych znajdują się w części Cena.

 • Podczas wyprawy planowane są noclegi w hotelach w przybliżeniu odpowiadających standardowi 3* i 4*.
 • W pobliżu płonącego krateru w Derveze nocleg będzie realizowany w tradycyjnych turkmeńskich namiotach.

Wyżywienie podczas wyprawy jest wliczone w cenę zgodnie z informacjami zawartymi w programie: B śniadanie, L lunch, D kolacja. Śniadania najczęściej będą w hotelach. Lunche i kolacje w lokalnych restauracjach. Kuchnia Turkmenistanu jest urozmaicona tak jak kultura i historia tej części Azji.

Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Opieka lokalnego przewodnika oraz lokalnych przewodników i strażników w parkach narodowych.

Wszystkie wstępy i pozwolenia na wejście do parków narodowych i rezerwatów ujętych w programie.

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Aszchabadu.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt na adres mailowy lub telefonicznie.

Wizy do Republiki Turkmenistanu.

Dopłaty do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 200 £

Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia które będzie odpowiedzenie do miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz do indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.

Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia; w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Turkmenistanie.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną w oparciu o nasze doświadczenie i znajomość lokalnej specyfik i najważniejszych atrakcji Turkmenistanu.

Zależy nam na jak najlepszym a jednocześnie bezpiecznym i, o ile to możliwe, wygodnym podróżowaniu po mało uczęszczanego, aczkolwiek niezwykle ciekawego, kraju o fascynującej historii.

Jest możliwe połączenie wyprawy do Tadżykistanu z wyjazdami do Turkmenistanu, Iranu lub Pakistanu.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc (wysokość nad poziomem morza oraz długie przejazdy) konieczne są dobra kondycja i stan zdrowia.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
28/04/2024 - 05/05/2024
06/10/2024 - 13/10/2024

1890 Funtów za osobę

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyjazd można połączyć z wyprawami do Tadżykistanu, Iranu i Pakistanu, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria