Mali – festiwal muzyczny w Timbuktu – 9 dni

Afryka
|
9
dni | 2 - 8 osób w grupie
opis wycieczki

przyrodnicza, historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na niezwykłą wyprawę do Mali. Podczas naszej wyprawy odwiedzimy południe i zachód kraju, gdzie poznamy wyjątkową mozaikę etniczną i kulturową tej części Afryki.

Odwiedzimy miasta, które były niegdyś stolicami afrykańskich królestw, o czym świadczą liczne zabytki, jakie dotrwały pomimo zmiennych i niejednokrotnie tragicznych dziejów Mali do dnia dzisiejszego, oraz udamy się na krótki rejs po rzece Niger. Największą atrakcją wyprawy będzie spotkanie z ludźmi, ich kulturą i tradycjami, które stopniowo ustępują pod naporem cywilizacji. Być może jest to jedna z ostatnich możliwości zetknięcia się z wyznawcami tradycyjnych religii afrykańskich, jak również z unikalnym rękodziełem w starych kupieckich miastach, jak Sègou czy Bamako. Podczas wyprawy odwiedzimy także legendarne Timbuktu gdzie będziemy uczstnikami festiwalu muzycznego.

program

Przyloty do Bamako odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu udamy się w drogę do Djenne. Miasto mające bardzo długa historie położone na wyspie na Rzece Niger. Po przybyciu odwiedzimy Wielki meczet oraz miasto. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

B. L. D.

Po śniadaniu zwiedzanie Djenne udamy sie na targ będący „sercem” miasta. Odwiedzimy grobowiec Tapana Djenepo, który podobnie jak Wieki Meczet i znajdująca się przy meczecie medresa spisane na listę UNESCO.  Tego dnia odwiedzimy także spółdzielnę założoną przez miejscowe kobiety. Będzie to świetna okazja do poznania mieszkańców Mali oraz ewentualnych zakupów rękodzieła. Z Djenne udamy się w drogę do Mopti miast nazywanego „afrykańską Wenecją. Jedno z najstarszych miast zachodniej Afryki położone nad Nigrem w którym będzie okazja do odwiedzenia tradycyjnego targu oraz starej zabudowy wraz z jednym z najciekawszych budynków jakim jest Wielki Meczet. Popołudniu udamy sie do jednej z podmiejskich wiosek aby zobacz tradycyjny pokaz tańców Dogonów. Nocleg w Mopti w tradycyjnym hotelu. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

B. L. D.

Po śniadaniu opuszczamy Mopti i udamy sie do miasta Sègou i jego okolic. Na początek wieś Sékoro, dawna stolica królestwa Bambara, w której zobaczymy grób jego założyciela, króla Bitona Mamary Coulibaly. Po południu przyjazd do Sègou, gdzie zobaczymy kolonialną zabudowę oraz tradycyjne domy z cegły mułowej. Tego wieczoru będzie też można się udać do tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych oraz zakupić pamiątki. Wieczorem powrót na kolację i nocleg do Sègou.

B. L. D.

Po śniadaniu udamy się w drogę powrotną do Bamako. Po przyjeździe zwiedzanie stolicy Mali. Na początek Wzgórze Zdrowia, a następnie udamy się do serca miasta, którym jest bazar, gdzie spotkamy tradycyjnych rzemieślników, rzeźbiarzy, tkaczy, jubilerów i metalowców, którzy wystawiają swoje wyroby i prezentują umiejętności. Przejdziemy też do tej części bazaru, w której sprzedaje się wyłącznie tradycyjne leki afrykańskie. Po południu zwiedzimy największy meczet oraz zabytki starej części miasta. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

B. L. D.

Rano przejazd na lotnisko i wylot do Timbuktu miasta legendy które od wieków rozbudzało wyobraźnię licznych podróżników i poszukiwaczy przygód.   Zwiedzanie miasta oraz początek festiwalu z tradycyjnym tańce Takamba. Wyjątkowa aby obaczyć tradycyjne tańce Tuaregów Późnym wieczorem powrót do hotelu nocleg w Timbuktu

B.L. D.

Po śniadaniu udamy sie na zwiedzanie legendarnego Timbuktu. Odwiedzimy meczet  Djigareiber oraz Sanakore. Tego dnia odwiedzimy Centrum kultury Hamed Baba oraz Medresę. Popołudniu udamy sie na festiwal. Kolacja i nocleg w Timbuktu.

B.L. D.

Rano przejazd na lotnisko i przelot do Bamako. Po przylocie udamy sie poza Bamako w górskie rejony Mandingo gdzie będzie okazja aby poznać historię regionu gdzie powstało Imperium Mali. Wieczorem pokaz tradycyjnego tańca masek oraz kolacja. Powrót na nocleg do Bamako.

B.L. D.

Po udamy sie do miejscowości Siby na zachód od Bamako. Zachodnie Mali było kolebką, z której wywędrowały różne grupy etniczne tworzące niezwykłą mozaikę kulturową Mali, w tym Dogon, Bambara, Malinke, Kassonke, Minianka, Senufo i Bobo. Odwiedzimy wieś Siby, aby zobaczyć skalny łuk Kamandjan, Zobaczymy także pokaz tańca masek ludu Bambara. Pod wieczór powrót do Bamako i transfer na lotnisko (większość wylotów z Bamako odbywa się w godzinach nocnych.

Jeśli wylot będzie miał miejsce następnego dnia, dodatkowa kolacja i nocleg w Bamako (poza ceną).

B. L.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 9 dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Bamako;
 • koniec wyprawy: Bamako;
 • atrakcje: Główną atrakcją wyprawy jest spotkanie z mieszkańcami południowo-zachodniego Mali – możliwość poznania ich kultury, tradycji i muzykipodczas fetiwalu w Timbuktu. Ponadto zobaczymy unikalną architekturę oraz zabudowania pamiętające czasy dawnych królestw, które niegdyś istniały w Afryce Zachodniej.

Wyprawa ma charakter ekspedycji do jednego z najrzadziej odwiedzanych przez turystów rejonów świata. Wyjazd jest zorientowany na turystykę krajoznawczą i kulturową. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Trzeba przygotować się na długie przejazdy po saharyjskich bezdrożach, często w temperaturze przekraczającej +30°C. Podczas wyjazdu nie są przewidywane długie trekkingi czy aktywności wymagające dużego wysiłki fizycznego. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Mali jest w większości zamieszkiwane przez wyznawców islamu, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

 • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
 • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej w jednej z najbliższych w stosunku do miejsca zamieszkania ambasad Republiki Mali. Wizę można wykupić na lotnisku, jednak w wypadku wyboru takiej opcji prosimy o kontakt z biurem. W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego.
 • Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Republiki Mali.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom, durowi brzusznemu, zapaleniu opon mózgowych.
 • Pomimo niskiego ryzyka warto przygotować się na profilaktykę przeciwmalaryczną (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Mali istnieje jedynie prywatna opieka lekarska, i to tylko w stolicy.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

 • Republika Mali jest państwem cechującym się niestabilnością polityczną i istotnym ryzykiem konfliktu zbrojnego. Jednak w regionie, do którego planujemy się wybrać, realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest obecnie stosunkowo niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (północna i wschodnia cześć Mali).
 • Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 • W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.
 • Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.
 • Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!
 • Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Mali jest frank środkowoafrykański (CFA). Wymiana pieniędzy jest możliwa jedynie w stolicy – na lotnisku oraz w hotelach. W pozostałych miejscach nie ma takiej możliwości. Korzystanie z kart płatniczych poza stolicą jest niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro. Dolary czy funty nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Mali językami urzędowymi są francuski i arabski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. W przypadku wyjazdu grupowego pilot posługuje się językiem angielskim lub francuskim. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka francuskiego, a w przypadku osób mówiących po angielsku – wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Republika Mali jest państwem wieloetnicznym i wieloreligijnym. Południowo-zachodnią część zamieszkują głównie muzułmanie, chrześcijanie oraz wyznawcy tradycyjnych religii afrykańskich. Nie ma konieczności zakładania chust na głowę przez kobiety.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do południowo-zachodniej części Republiki Mali to termin od października do grudnia. Temperatury w trakcie dnia przekraczają +30°C, a w nocy +25°C. Możliwe są przelotne opady deszczu. Duży problem stanowi wysokie zapylenie. Mogą się pojawić burze piaskowe.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej, jednak wiele obszarów, szczególnie poza dużymi miastami, nie jest nim objętych. Zakup lokalnej karty SIM jest skomplikowany, a korzyści niewielkie. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Mali, oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne tylko w hotelach w Bamako i Ségou oraz w nielicznych restauracjach.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku, ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. Podczas przejazdów ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych.
 • Gniazdka typu D, E i F. Napięcie 220 V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz podczas pobytu na sawannie i w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Nie ma potrzeby używania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,,
 • szampon do mycia bez użycia wody,
 • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena za osobę zależy od wielkości grupy:

 • 4990 £– grupa 2 osób
 • 4190 £– grupa 3 osób
 • 3690 £ – grupa 4 osób
 • 3190 £ – grupa 5 osób
 • 2990 £ – grupa 6 osób
 • 2790 £ – grupa 7 osób
 • 2590 £ – grupa 8 osób
Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przewidywana liczba uczestników w samochodzie: 3 + kierowca. Dziennie będziemy w drodze 7-9 godzin. Samochody nie mają klimatyzacji. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania terenu oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Mali. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

Podczas wyprawy planowanie są dwa noclegi w hotelach 2- i 3-gwiazdkowych, (standard afrykański).

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja.

Jedzenie podczas przejazdów oraz pobytu w rejonach północnych może być czasami mało urozmaicone i monotonne ze względu na ograniczoną dostępność produktów. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe artykuły żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika oraz profesjonalnej ochrony tam, gdzie jest to konieczne.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia.

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Bamako

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.

Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Surcharge for a single room: 270 £

Dodatkowych noclegów, jeśli nie byłyby możliwe zgodnie z planem wyprawy.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE


Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia oraz znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji południowo-zachodniej części Republiki Mali.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tym mało uczęszczanym, a niezwykle ciekawym kraju.


Zapraszam na wyprawę! BTP Adventure

terminy i cena wycieczki
06/12/2023 - 14/12/2023

2590 Funtów dla grupy 8 osób

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

cena dla grupy w opisie
galeria