Niger – Festiwal Gerewol 2024 – 11 dni

Afryka
|
11
dni | 6 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Raz w roku ma miejsce największe i najważniejsze święto ludu Wodaabe należącego do grupy etnicznej Fulbe – festiwal Gerewol. Aby przybyć na umówione miejsce jego organizacji, koczownicy muszą przemierzyć kilometry bezdroży Sahelu wraz ze swoimi stadami.

Obecność podczas tego festiwalu jest wyjątkowym przeżyciem, które na długo pozostaje w pamięci. Festiwal odbywający się w Nigrze jest znacznie większy i bardziej spektakularny niż ten w Czadzie. Ponadto wyprawa do Republiki Nigru to niepowtarzalna okazja do spotkania z innymi grupami etnicznymi tworzącymi niezwykłą mozaikę populacji tego afrykańskiego kraju. Podczas wyprawy odwiedzimy Agadez z jego wyjątkowymi zabytkami oraz stolicę Nigru, Niamey.

program

Przyloty do Niamey odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Po śniadaniu mamy w planach zwiedzanie Niamey: lokalne muzeum, targ, wielki meczet. Będziemy mieli również okazje zobaczyć rzekę Niger. Będziemy się mogli przekonać, jak mieszkańcy Niamey korzystają z dobrodziejstw tej jednej z największych rzek na kontynencie afrykańskim. Spotkamy też wolno żyjące hipopotamy i lokalnych rybaków z grupy etnicznej Djerma. Na obiad udamy się do restauracji. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

B. L. D.

Po śniadaniu wyruszymy do miasta Birni N’Konni. Miasta położonego na południowy wschód od stolicy Nigru. Birni N’Konni posiada bardzo długą historię. Po przyjdzie odwiedzimy starą część miasta z monumentalnymi bramami, murami miejskimi, oraz labiryntem krętych uliczek. Stara zabudowa powstała za czasów panowania sutanna Tanimoune Kolacja i nocleg w jednym z hoteli w miasteczku.

B. L. D.

Wczesne śniadanie, po którym wyruszymy w podróż do Abalak. Po drodze zatrzymamy sie w Salama na krótki odpoczynek połączony z  posiłkiem i uzupełnieniem zapasów. Z miasteczka wyruszymy wraz z naszą eskortą wojskową. Następny postój w miejscowości Tahoua. Popołudniu przyjazd do Abalak gdzie zjemy kolacje i spędzimy nocleg pod namiotami.

B. L. D.

Wczesne śniadanie, po czym udamy się w podróż do Agadezu Po przylocie transfer do hotelu. Po krótkim odpoczynku wyruszymy na zwiedzanie tego legendarnego miasta na Saharze. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji. nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na całodzienne zwiedzanie miasta, którego historia sięga ponad 100 lat, a zabytki starówki zostały wpisane w 2013 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy Wielki Meczet, a następnie Pałac Sułtański, na dziedzińcu którego znajduje się wieża zbudowana z cegły suszonej na słońcu. Po obiedzie udamy się na spacer labiryntem uliczek. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

Wczesne śniadanie, po czym udamy się w podróż do Abalak. Zatrzymamy się tu na krótki odpoczynek i posiłek, uzupełnimy zapasy. Następnie udamy się do miejsca, w którym będzie się odbywał festiwal Gerewol. Kolacja na terenie festiwalowego obozowiska. Nocleg w namiotach.

B.L.D.

Dwa pełne dni spędzimy na festiwalu Gerewol, który jest dorocznym spotkaniem koczowniczego ludu Wodaabe należącego do grupy etnicznej Fulbe. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć tradycyjne tańce młodych mężczyzn ubranych w tradycyjne szaty, z twarzami pomalowanymi zgodnie z tradycją danego klanu. Odwiedzimy także obozowisko Wodaabe oraz poznamy ich codzienne życie. Nocleg spędzimy w namiotach.

B.L.D.

Po śniadaniu rozpoczniemy pakowanie naszego obozowiska i wyruszymy do miasta Tahoua. Po drodze zatrzymamy się w miejscowości słynnej ze swoich meczetów wybudowanych w stylu sudańskim. Obiad w jednej z wiosek lub w trasie. Po południu przyjazd do miasta Dosso, w którym będziemy nocowali w hotelu. Wieczorem kolacja w jednej z lokalnych restauracji.

B.L.D

Rano wyjazd w kierunku stolicy Nigru. Pojedziemy przez Dosso, w którym zwiedzimy Pałac Djermakoye należący do sułtana Dosso. Miejscem kolejnego postoju będzie miejscowość Kouré, gdzie zobaczymy ostatnie stada wolno żyjących żyraf w Afryce Zachodniej. Po południu lub wieczorem, w zależności od godziny przyjazdu, zwiedzanie Niamey. Nocleg i kolacja w Niamey. Późnym wieczorem wylot z Nigru.

 

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 11 dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Niamey;
 • koniec wyprawy: Niamey;
 • atrakcje: Najważniejszym wydarzeniem podczas wyprawy będzie pobyt w miejscu organizacji dorocznego festiwalu Gerewol, na który przybywają koczownicy należący do ludu Wodaabe. Jest to wyjątkowa okazja do bliskiego spotkania z unikalną kulturą, głownie muzyką i tańcami Wodaabe podczas ich dorocznego święta. Ponadto zobaczymy niezwykłą architekturę oraz zabudowania pamiętające czasy dawnych królestw, które niegdyś istniały w Afryce Zachodniej.

Wyprawa ma charakter ekspedycji do jednego z najrzadziej odwiedzanych przez turystów rejonów świata. Wyjazd jest zorientowany na turystykę krajoznawczą i kulturową. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Trzeba przygotować się na długie przejazdy po saharyjskich bezdrożach, często w temperaturze przekraczającej +40°C. Podczas festiwalu Gerewol będziemy nocowali w namiotach. W trakcie wyjazdu nie są przewidywane długie trekkingi czy aktywności wymagające dużego wysiłki fizycznego. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że Republika Nigru jest w większości zamieszkiwana przez wyznawców islamu, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

 • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
 • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej w jednej z najbliższych w stosunku do miejsca zamieszkania ambasad Republiki Nigru. Wizę można wykupić na lotnisku, jednak w wypadku wyboru takiej opcji prosimy o kontakt z biurem. W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego.
 • Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Republiki Nigru.
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom, durowi brzusznemu, zapaleniu opon mózgowych.
 • Pomimo niskiego ryzyka warto przygotować się na profilaktykę przeciwmalaryczną (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Republice Nigru istnieje jedynie prywatna opieka lekarska, i to tylko w stolicy.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych.

 • Republika Nigru jest państwem cechującym się niestabilnością polityczną i istotnym ryzykiem konfliktu zbrojnego. Jednak realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest obecnie stosunkowo niewielkie w regionie, gdzie planujemy naszą wyprawę. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (północna część Republiki Nigru).
 • Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych :https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
 • W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.
 • Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.
 • Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!
 • Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

Oficjalną walutą w Republice Nigru jest frank środkowoafrykański (CFA). Wymiana pieniędzy jest możliwa jedynie w stolicy – na lotnisku oraz w hotelach. W pozostałych miejscach nie ma takiej możliwości. Korzystanie z kart płatniczych poza stolicą jest niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro. Dolary czy funty nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Republice Nigru językami urzędowymi są francuski i arabski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. W przypadku wyjazdu grupowego pilot posługuje się językiem angielskim lub francuskim. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka francuskiego, a w przypadku osób mówiących po angielsku – wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Republika Nigru jest krajem wieloetnicznym z przeważającą większością wyznawców islamu sunnickiego, niejednokrotnie bardzo konserwatywnych. Nie ma obowiązku zakładania chust na głowę przez kobiety, jednak ze względu na szacunek dla miejscowych obyczajów będzie to bardzo dobrze przyjęte przez lokalną ludność. To samo dotyczy zakładania długich spodni przez mężczyzn oraz luźnych strojów ukrywających kształty przez kobiety. Podczas odwiedzin w niektórych meczetach i innych miejscach kultu kobiety mogą być proszone o założenie czadoru, który można za darmo wypożyczyć przy wejściu do obiektu. Należy pamiętać, że występują duże różnice pomiędzy konserwatywną prowincją a stosunkowo liberalnymi dużymi miastami. Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Nigru to termin od października do grudnia. Temperatury w trakcie dnia przekraczają +40°C, a w nocy +25°C. Możliwe są przelotne opady deszczu. Duży problem stanowi wysokie zapylenie. Mogą się pojawić burze piaskowe.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej, jednak wiele obszarów, szczególnie poza dużymi miastami, nie jest nim objętych. Zakup lokalnej karty SIM jest skomplikowany, a korzyści niewielkie. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Nigrze, oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne tylko w hotelach w największych miastach: Niamey i Agadez, oraz w nielicznych restauracjach.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku, ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. Podczas przejazdów ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych.
 • Gniazdka typu D, E i F. Napięcie 220 V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz podczas pobytu na sawannie i w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Nie ma potrzeby używania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

 • alumatę lub lekką matę samopompującą oraz lekki śpiwór na lato; w trakcie wyjazdu zapewniamy materac, ale zabranie własnej maty poprawi komfort spania podczas festiwalu Gerewol,
 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • szampon do mycia bez użycia wody,
 • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena zależy od ilości chętnych osób:

 

 • 3590 £– grupa 6 osób
 • 2890 £ – grupa 8 osób
 • 2690 £ – grupa 10 osób
Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przewidywana liczba uczestników w samochodzie: 3 + kierowca. Dziennie będziemy w drodze 7-9 godzin. Samochody nie mają klimatyzacji. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania terenu oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Nigru. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

Podczas wyprawy planowanie są dwa noclegi w hotelach 2- i 3-gwiazdkowych (standard afrykański).

W trakcie pobytu na festiwalu Gerewol będziemy nocować w namiotach.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe produkty żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika oraz profesjonalnej ochrony, tam gdzie jest to konieczne.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Republiki Nigru.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Zapewnimy zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.do Republiki Nigru. 150€

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 300 €

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w  przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

UWAGI KOŃCOWE

 

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Republice Nigru.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji południowej części Republiki Nigru.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym, podróżowaniu po tym mało uczęszczanym, a niezwykle ciekawym kraju.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
16/09/2022 - 26/09/2022

2690 Funtów dla grupy 10 osób

 

 

 

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria