Burkina Faso Festiwal Masek – 9 dni

Afryka
|
9
dni | 2 - 8 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Burkina Faso, „Kraj Prawych Ludzi”, to jeden z najbardziej różnorodnych kulturowo krajów Zachodniej Afryki. Państwo będące ojczyzną wielu grup etnicznych i tradycji znikających pod naporem współczesnej cywilizacji.

Podczas naszej wyprawy będziemy uczestniczyli w jednym z najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakim jest Festiwal Masek Dèdougou. Festiwal jest wyjątkową okazją, aby z bliska poznać tradycje i kulturę Burkina Faso. W trakcie wyprawy odwiedzimy także mało uczęszczane, a jednocześnie ciekawe pod względem kultury i historii miasta Bobo Dioulasso i Tibele. Nasza wyprawa to niezwykła okazja, aby poznać i zobaczyć z bliska tradycje, które w niedalekiej przyszłości mogą bezpowrotnie zniknąć.

program

Przyloty do Wagadugu odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku spotkanie organizacyjne oraz kolacja.

D.

Rano po wczesnym śniadaniu udamy się na całodzienną wycieczkę do miejscowości Tibele, gdzie będziemy podziwiać tradycyjną architekturą glinianych domów oraz ich wyjątkowo ciekawe zdobienia. Zobaczymy pokaz tańców ludu Gurunsi. Po południu powrót na kolację i nocleg do Wagadugu.

B. L. D.

Po śniadaniu udamy się w całodzienny przejazd do miasta Bobo Dioulasso. Jest to drugie co do wielkości miasto Burkina Faso. Po przyjeździe zobaczymy wizytówkę architektury miasta, jaką jest Wielki Meczet wybudowany w tradycyjnym stylu Afryki Zachodniej, z drewna i gliny. Kolacja i nocleg w Bobo Dioulasso.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na całodzienną wycieczkę do Banfora. Odwiedzimy Jezioro Tengerela, po którym będziemy pływać tradycyjną łodzią. Następnie udamy się do Febedougou, gdzie zobaczymy niezwykłe formacje skalne skalnego lasu i labiryntu. Po południu dla chętnych kąpiel w wodospadzie. Wieczorem powrót do Bobo Dioulasso.

B.L.D.

Po śniadaniu zwiedzanie najbardziej „zielonego” i jednocześnie jednego z najstarszych miast na obszarze współczesnego Burkina Faso. Odwiedzimy najstarszą część miasta, gdzie zobaczymy tradycyjne domy oraz Wielki Meczet będący jednym z najciekawszych przykładów tradycyjnej architektury regionu Zachodniej Afryki. Pójdziemy też na lokalny targ Grand Marchè. Następnie przejazd do miasta Dèdougou, do którego dotrzemy wieczorem na kolację i nocleg.

B.L.D.

Festiwale Masek odbywają się w kilku miastach na obszarze Burkina Faso. Ich termin jest związany z nadejściem pory deszczowej. Podczas festiwalu można zobaczyć pokazy tradycyjnych tańców i obrzędy związane z religiami animistycznymi. Maski oraz stroje reprezentują siły natury, zwierzęta oraz duchy przodków. Są integralną częścią kultury i tożsamości poszczególnych grup etnicznych tworzących społeczeństwo współczesnej Republiki Burkina Faso.

B.L.D.

Rano opuszczamy miasto Dèdougou i udajemy się w drogę do stolicy Burkina Faso, Wagadugu. Po drodze zatrzymamy się w mieście Koudougou na krótki odpoczynek i zwiedzanie. Następnie, w drodze do Wagadugu, zobaczymy jezioro Bazoule, gdzie można spotkać święte krokodyle, które nie wykazują agresji w stosunku do ludzi. Wieczorem przyjazd do Wagadugu na kolację i nocleg.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się na ostatnie zwiedzanie stolicy Burkina Faso oraz zakupy na lokalnym targu pamiątek. Po południu transfer na lotnisko i wylot z Wagadugu.

B.

Informacje praktyczne

 • długość wyprawy: 9 dni w Afryce;
 • początek wyprawy: Wagadugu;
 • koniec wyprawy: Wagadugu;
 • atrakcje:Najważniejszą atrakcją będzie możliwość uczestnictwa w jednym z najciekawszych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju, jakim jest Festiwal Masek w mieście Dèdougou. Stanowi on niezwykłą okazję do poznania ginących zwyczajów i kultury tej części Afryki. Ponadto odwiedzimy miejscowości Bobo Dioulasso i Tibele, gdzie zobaczymy unikalne domy reprezentujące tradycyjne budownictwo. Wyprawa ma charakter ekspedycji do jednego z najrzadziej odwiedzanych przez turystów krajów afrykańskich. Będzie zorientowana na turystykę kulturową, krajoznawczą i historyczną. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Z uwagi na zły stan dróg oraz ruch uliczny niektóre przejazdy między miastami mogą być długie i męczące. W przeważającej części Burkina Faso w trakcie planowanej wyprawy temperatury w ciągu dnia będą przekraczać +35 stopni Celsjusza. Ponadto wysoka wilgotność powietrza oraz opady deszczu, mogące się pojawić pomimo pory suchej, mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Noclegi przewidziane są wyłącznie w hotelach. Podczas wyjazdu nie są planowane trekkingi, jednak wiele miast będziemy zwiedzać pieszo. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Burkina Faso to kraj wielu kultur i tradycji, o specyficznym, niepowtarzalnym charakterze. Należy pamiętać, że jest on w większości zamieszkiwany przez wyznawców islamu, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

 • Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
 • W celu odbycia wyprawy konieczne jest uzyskanie wizy: wizę jednokrotną do Republiki Burkina Faso można uzyskać w jednej z ambasad Burkina Faso najbliżej w stosunku do miejsca zamieszkania.
 • W celu uzyskania wizy można skorzystać z usług biur pośrednictwa wizowego lub z pomocy biura BTP Adventure.
 • Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

 • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze – bez tego dokumentu i szczepienia nie ma możliwości wjazdu do Republiki Burkina Faso
 • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom, durowi brzusznemu i zapaleniu opon mózgowych.
 • Pomimo niskiego ryzyka warto zastosować profilaktykę przeciwmalaryczną (Malarone lub Lariam).
 • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
 • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Burkina Faso istnieje jedynie prywatna opieka lekarska, i to tylko w wiekszych miastach.
 • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
 • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
 • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
 • repelenty, bezwzględnie konieczne,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
 • środki odkażające, środki opatrunkowe,
 • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
 • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
 • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

 • Republika Burkina Faso w chwili obecnej jest państwem o znacznej niestabilności politycznej. W niektórych rejonach kraju występuje zagrożenie terrorystyczne czy związane z konfliktem zbrojnym. Jednak programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (regiony graniczne z Mali, Republiką Nigru oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej).
 • Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności w takich miejscach, jak targowiska i zatłoczone ulice, ze względu na kieszonkowców i sporadyczne napady rabunkowe.
 • Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych.

Oficjalną walutą w Republice Burkina Faso jest frank zachodnioafrykański. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku, w bankach oraz w większości hoteli. Korzystanie z kart płatniczych jest możliwe w wielu hotelach oraz sklepach z pamiątkami, należy jednak zachować ostrożność ze względu na częste wyłudzenia danych z kart płatniczych. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

Oficjalnym językiem w Republice Burkina Faso jest język francuski. Ponadto w użyciu jest kilkadziesiąt języków lokalnych. W przypadku wyjazdu grupowego pilot posługuje się językiem angielskim lub francuskim. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub francuskiego.

Republika Burkina Faso jest państwem wieloetnicznym i wieloreligijnym ze zdecydowaną przewagą wyznawców islamu sunnickiego. Prawo oraz zwyczaje są oparte na prawie religijnym, co przekłada się na zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz konieczność noszenia odpowiedniego ubioru zakrywającego ciało. Ponadto duża cześć mieszkańców Burkina Faso to chrześcijanie należący do różnych kościołów protestanckich oraz kościoła katolickiego. Tradycyjne religie afrykańskie są istotną częścią zwyczajów oraz wierzeń poszczególnych grup etnicznych i lokalnych wspólnot.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Republiki Burkina Faso to okres od listopada do marca. Temperatury w dzień w większości odwiedzanych miejsc w ciągu dnia dochodzą do +36°C, w nocy +27°C. Należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu. Dużymi problemami są jakość dróg, zapylenie w porze suchej i błoto po opadach.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM wraz z pakietem internetowym jest możliwy i stosunkowo niedrogi jednak ze względu na krótki czas pobytu w każdym z odwiedzanych krajów jest to mało opłacalne. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Republice Burkina Faso oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

 • Wi-Fi jest dostępne w hotelach oraz niektórych restauracjach.
 • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.

Gniazdka typu C, E. Napięcie 230 V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Może się przydać lekkie obuwie trekkingowe. Warto zabrać ze sobą:

 • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
 • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
 • kurtkę przeciwdeszczową,
 • polar lub cieplejszą bluzę, w niektórych rejonach kraju szczególnie na północy noce bywają chłodne,
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
 • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
 • lekkie koszulki/koszule,
 • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów

Cena

Cena od 2190 Funtów. Cena za osobę zależy od wielkości grupy:

 

 • 3950 £ – grupa 2 osób
 • 3390 £ – grupa 3 osób
 • 2750 £ – grupa 4 osób
 • 2650 £ – grupa 5 osób
 • 2370 £ – grupa 6 osób
 • 2250 £ – grupa 7 osób
 • 2190 £ – grupa 8 osób
Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami i minibusami, a także, o ile to będzie konieczne, samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Republice Burkina Faso. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe i przyrodnicze. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”. Podczas wyprawy planujemy noclegi w hotelach, jednak standard noclegu będzie zależny od dostępności miejsc w danym hotelu.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. W większości miejsc, które odwiedzimy, sklepy i targowiska są dobrze zaopatrzone, ale ceny niektórych towarów – szczególnie importowanych – mogą być wyższe niż w większości krajów europejskich. Posiłki podczas podróży ze względu na dostępność produktów na lokalnych targach mogą być mało urozmaicone i skromne. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia.

Cena zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Pilotaż, przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Wagadugu – stolicy Republiki Burkina Faso.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt na adres mailowy lub telefonicznie.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego.

 • Wizy do Republiki Burkina Faso.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 200 £

 • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem  koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
 • Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
 • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

UWAGI KOŃCOWE


Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu indywidualnego bez pilota, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyjazd można połączyć z wyprawą do Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Beninu i Togo, Mali lub Nigerii. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Republice Burkina Faso, w szczególności w miejscach ujętych w programie naszej wyprawy.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki oraz najważniejszych atrakcji Burkina Faso.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym, podróżowaniu po tym rzadko odwiedzanym, a niezwykle ciekawym kraju jakim jest Republika Burkina Faso.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
22/02/2022 - 02/03/2022

2190 Funtów dla grupy 8 osób

Wyprawę można połączyć z wyprawą do Senegalu, Mali, Czadu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nigru.

 

 

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria