Dżibuti-Somaliland – 9 dni

Afryka
|
9
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Wyjątkowa wyprawa do jednego z najmniej uczęszczanych miejsc na turystycznej mapie Afryki. W trakcie naszej wyprawy postaramy się poznać lepiej wyjątkową mozaikę kulturową, która ukształtowała się w Rogu Afryki, który od niepamiętnych czasów był miejscem skrzyżowania szlaków handlowych. Nasza wyprawa pozwoli nam lepiej zrozumieć złożoną historię tego skrawka kontynentu.

Podczas wyprawy odwiedziemy jeziora Assal i Abbe – zobaczymy tam niezwykłe krajobrazy w miejscu, w którym pęka kontynent afrykański. Będziemy mogli podziwiać skaliste i pustynne pejzaże w górach Seikh oraz zobaczymy jedne z najstarszych malowideł naskalnych w Laas Geel w Somalilandzie.

program

W zależności od miejsca i godziny wylotu, przylot do Dżibuti rano lub wieczorem. Jeśli pozwoli na to czas, krótkie zwiedzanie miasta Dżibuti, stolicy kraju. Wieczorem spotkanie organizacyjne i kolacja.

L.D.

Rano wyruszymy w drogę. Opuścimy miasto i udamy się w górskie i pustynne rejony Dżibuti. Przekroczymy pasma górskie Dikhil, a następnie udamy się w niezwykły rejon utworzony przez pękające w tym miejscu płyty tektoniczne Afryki. Nocleg spędzimy na kempingu nad jeziorem Abbe.

B. L. D.

Dla chętnych wczesna pobudka, żeby zobaczyć wschód słońca nad jeziorem, następnie powrót do obozowiska na śniadanie. Po posiłku i krótkim odpoczynku opuszczamy okolice jeziora Abbe. W drodze do jeziora Assal zatrzymamy się w obozowisku Nomadów, a następnie udamy się na punkty widokowe w kanionach Adaleh oraz Goubet. Po obiedzie udamy się nad jezioro Assal – jedno z gorętszych miejsc Afryki. Nocleg nad zatoką w okolicy miasta Tadżura.

B. L. D.

Rano relaks i odpoczynek, po czym pojedziemy na punkt widokowy Sables Blancs. Po południu powrót do miasta Dżibuti. Wieczorem krótkie zwiedzanie, zakup pamiątek i kolacja.

B. L. D.

Przelot do Hargejsy w Somalilandzie, państwie, które teoretycznie nie istnieje, ponieważ nie zostało uznane na arenie międzynarodowej. Po zakwaterowaniu zwiedzanie miasta. Poznamy z bliska jego mieszkańców. Rozpoczniemy od wizyty na targu, obejrzymy pomnik wojny domowej – strącony samolot MiG-17, przejdziemy się też po centrum. Nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu wyjazd do Laas Geel. Znajdują się tu malowidła naskalne mające ponad 5000 lat, jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w tej części Afryki odkryte w 2002 r. Następnie przejazd do portowego miasta Berbera, które zwiedzimy. Będzie możliwość kąpieli w morzu oraz snorkelingu. Nocleg w Berberze.

B.L.D.

Po śniadaniu zwiedzanie historycznych zabytków miasta Berbera pochodzących z czasów otomańskich i brytyjskich. Następnie przejazd w górskie rejony Somalilandu – w góry Sheikh. Zobaczymy malownicze krajobrazy z bujną zieloną scenerią, kontrastujące z pustynnymi terenami pozostałych części Somalilandu. Wieczorem przyjazd do Hargejsy. Kolacja w jednej z restauracji w pobliżu hotelu.

B.L.D.

Rano przejazd do Dhagax-Kuure, gdzie w urokliwej scenerii skał i suchej sawanny znajdują się jedne z najstarszych na świecie malowideł naskalnych, mające ponad 7000 lat. Powrót do Hargejsy, krótka wizyta w kilku sklepach z pamiątkami, a następnie obiad i przejazd na lotnisko. Popołudniowy wylot do Dżibuti, transfer do hotelu i ostatnia kolacja.

B.L.D.

Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot z Dżibuti.

B.

Informacje praktyczne

  • długość wyprawy: 9 dni;
  • początek wyprawy: Miasto Dżibuti;
  • koniec wyprawy: Miasto Dżibuti;
  • atrakcje: Jezioro Abbe, jezioro Assal, kaniony Adaleh i Goubet. Poza atrakcjami geologiczno-przyrodniczymi niezwykle ważnym i interesującym elementem wyprawy jest bliskie spotkanie z kulturą i tradycjami mieszkańców gorącego Rogu Afryki.

Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy uczestnicy wyprawy powinni być w stanie samodzielnie uczestniczyć w pieszym zwiedzaniu miast i atrakcji geologiczno-przyrodniczych, jak również w krótkich trekkingach do punktów widokowych. Noclegi przewidziane są w hotelach o różnym standardzie w zależności od miejsca. Przejazdy w trakcie wyprawy realizujemy lotami wewnętrznymi oraz samochodami terenowymi z napędem 4×4. W trakcie wyjazdu nie są przewidywane długie trekkingi lub aktywności wymagające dużego wysiłku fizycznego. Program wyjazdu został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i wygody uczestników. Należy pamiętać, że odwiedzany rejon Afryki w zdecydowanej większości zamieszkiwany jest przez wyznawców islamu sunnickiego, dlatego należy pamiętać o  specyficznym charakterze i różnicach kulturowych.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu, kolejności odwiedzanych miejsc może ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. Na bieżąco będziemy informowali o możliwości realizacji wyprawy.

  • Paszport musi być ważny 6 miesięcy przed planowanym zakończeniem wyprawy.
  • Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej wielokrotnego wjzdu lub dwóch wiz na pojedynczy wjazd do republiki Dżibuti. Wizę można wykupić przez Internet. Konieczne jest przesłanie do biura BTP adventure kopii potwierdzenie uzyskania wizy.
  • Wizy do Somalilandu są w cenie wyprawy; wymagane jest tylko przesłanie skanu paszportu oraz skanu kolorowego zdjęcia na adres biura.
  • Dodatkowo zabieramy ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

  • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz z lekarzem medycyny tropikalnej.
  • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień.
  • Profilaktyka przeciwmalaryczna jest zalecana, aczkolwiek prawdopodobieństwo zarażenie jest znikome ze względu na klimat, czas wyprawy, jak i trasę planowanej wycieczki.
  • Zalecane jest szczepienie przeciwko: tężcowi, błonicy, WZW (żółtaczka) A i B, durowi brzusznemu,
  • Zagrożenie malarią jest znikome, natomiast występuje zagrożenie gruźlicą.
  • Polecamy odwiedzenie strony: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
  • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikanie lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw.
  • W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska (koszt wizyty około 100 USD).
  • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczanie odpowiedniej ilości leków przyjmowanych na stałe (o ile mamy takie zalecone przez lekarza) a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:
    • krem na słońce z wysokim faktorem UV ( zalecane 50),
    • środki odkażające, środki opatrunkowe,
    • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
    • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

  • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
  • Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
  • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.

Odwiedzane miejsce jest stosunkowo stabilne politycznie a poziom przestępczości jest niski. W wypadku poważnego zagrożenia wyjazd może zostać odwołany lub skrócony do wersji umożliwiającej bezpieczną realizację wyprawy. Somaliland, który istnieje od 1991 roku nie jest uznawany jako niepodległe państwo przez większość krajów na świecie, aczkolwiek spełnia wszelkie kryteria niepodległego państwa.

  • Pomimo trudnej sytuacji wyprawy do Dżibuti i Somalilandu są możliwe i realizowane z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.
  • Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
  • W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i liderki/lidera wyjazdu.
  • Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Informacje dotyczące lokalnych obyczajów będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych  przewodników oraz pilotkę/pilota wyprawy.
  • Bardzo ważne jest, aby nie robić zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!
  • Fotografowanie ludzi tylko za zgodą osób, które fotografujemy. Robienie zdjęć bez zgody fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.

  • Oficjalną walutą w Dżibuti jest frank dżibuti. Wymiana pieniędzy jest możliwa zarówno na lotnisku, w jak i w kantorach ulicznych w mieście Dżibuti. Korzystanie z kart płatniczych nie zawsze jest możliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.  Ważne, aby dolary były wydrukowane po 2006. Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com
  • W Somalilandzie można dokonywać płatności szylingami Somalilandu lub dolarami amerykańskimi. Korzystanie z kart płatniczych i bankomatów jest niemożliwe. Ważne, aby dolary były wydrukowane po 2006. Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Dżibuti i Somalilandzie najczęściej używanymi językami są somalijski, afarski i arabski. Językami urzędowymi powszechnie znanymi są arabski, angielski i francuski (Dżibutti). W wypadku indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość podstaw języka angielskiego lub wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Dżibutti i Somaliland są krajami wieloetnicznynymi ze zdecydowaną przewagą wyznawców islamu sunnickiego. Ze względu na uwarunkowania kulturowe oraz względy bezpieczeństwa warto zapoznać się z zalecani dotyczącymi ubioru. Kobiety są zobowiązane do noszenie chust na głowach we wszystkich miejscach publicznych w Somalilandzie. W Dżibuti nie ma takiego wymogu. Nie są dobrze widziane stroje odsłaniające zbyt wiele ciał u mężczyzn i kobiet. Mężczyźni nie mogą nosić krótkich spodni oraz podkoszulków. W oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyźnie, a mężczyźni nie podają ręki kobietom. Należy również unikać rozmów na tematy polityczne.

Podczas pobytu w Sables Blances, w Dżibuti można są kąpać i plażować w stroju kąpielowym.

Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Informacje o tym będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilotkę/pilota wyprawy.

Proponowane terminy wyprawy są dopasowane do najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie naszych wycieczek. Najlepszy czas na wyprawy do Dżibuti i Soamalialndu to termin od listopada do marca. Temperatury w dzień przekraczają +30 stopni w nocy +25.  Opady deszczu mogą być sporadyczne. Dużym problemem jest wysokie zapylenie i mogące się pojawiać burze piaskowe. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty sim jest możliwy, aczkolwiek skomplikowany.  Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik skontaktował się ze swoim operatorem telefonii komórkowej, czy posiada podpisaną umowę z operatorami w Dzibutti oraz jakie są ceny połączeń i smsów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową. W Somalilandzie roamingu nie ma.

  • Wifi jest dostępne w większości hoteli i restauracji.
  • Dżibuti: gniazdka typ C, E, i F. Napięcie 220V, 50 Hz.
  • Somaliland: gniazdka C, E, i F. Napięcie 220V, 50 Hz.
  • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania. Długie spodnie, długie spódnice,  koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem podczas wyjazdu będą pełne lekkie buty. Zalecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Nie ma potrzeby zabierania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:

  • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
  • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
  • polar lub cieplejsza bluza, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
  • wygodne letnie ubranie, szczególnie przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
  • lekkie koszulki/koszule,
  • przydatne drobiazgi: latarka, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie ani nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i na przejazdach, mały portfelik na lokalną walutę, lektury na drogę na czas lotów i przejazdów,
  • nie ma konieczności zabieranie śpiwora.

Cena

Cena: 3490 £ za osobę

Cena zawiera

  • Przeloty wewnętrzne  Dżibutti – Hargeisa – Dżibutt
  • Transport lądowy samochodami, w tym terenowymi – podczas części wyjazdu będziemy poruszali się samochodami osobowymi lub minibusami i samochodami terenowymi z napędem 4×4. Dziennie, w zależności od konkretnego planu zawartego w programie oraz bieżącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem naszych uczestników. Prędkość i czas przejazdu są zależne od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.

Cena zawiera zaproszenie konieczne do uzyskania wizy oraz koszt wizy do Somalilandu.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Dżibuti i Somalilandzie. Naszym priorytetem jest Państwa komfort, bezpieczeństwo, odpowiednia lokalizacja. Dlatego też zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizację naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Dopłaty do pokojów jednoosobowych znajdują się w części Cena.

  • Podczas wyprawy planowane są dwa noclegi w hotelach w przybliżeniu odpowiadającym standardowi 3 gwiazdek.
  • W poblizu Jeziora Abbe jeden nolceg w tradycyjnych namiotach.

Podczas wyprawy wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B: śniadanie, L: lunch, D: kolacja. Dodatkowo zapewniamy wodę mineralną.

Śniadania najczęściej będą w hotelach. Lunche i kolacje w lokalnych restauracjach. Kuchnia Dżibuti i Somalilandu  jest urozmaicona tak jak kultura i historia tej części Afryki. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Wynagrodzenie dla miejscowego przewodnika podczas całej wyprawy.

Usługi uzbrojonej ochrony – tam, gdzie jest to konieczne.

Wstępy do odwiedzanych obiektów i rezerwatów.

Przygotowanie wyjazdu, pośrednictwo wizowe.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu do Dżibuti i z powrotem. Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Cena nie zawiera kosztu wizy wielokrotnego wjazdu do Dżibuti.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 200 £.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w  przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

Uwagi końcowe


Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną w oparciu o nasze doświadczenie i znajomość lokalnej specyfik i najważniejszych atrakcji Dzibutti i Soamlilandu.

Zależny nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i o ile to możliwe wygodnym, podróżowaniu po mało uczęszczanym, aczkolwiek niezwykle ciekawym kraju o fascynującej historii.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Ze względu na specyfikę kraju oraz niestabilność polityczną cena i program wyprawy mogą ulec zmianie.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyprawę do Dzibutti i Somalilandu można połączyć  z wyjazdami do Sudanu południowego, Erytrei, Czadu,  Sudanu, Somali w tym celu prosimy o kontakt z biurem

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Afganistanie.

 

terminy i cena wycieczki
12/10/2024 - 20/10/2024
07/12/2024 - 15/12/2024
16/02/2025 - 24/02/2025
15/03/2025 - 23/03/2025
09/08/2025 - 17/08/2029

3488 Funtów za osobę

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyprawę do Somalilandu można połączyć z wyjazdami do Sudanu południowego, Erytrei, Czadu, Sudanu, Somali w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

cena dla grupy w opisie
galeria