Mauretania i Sahara Zachodnia – 9 dni

Afryka
|
9
dni | 2 - 10 osób w grupie
opis wycieczki

historyczna, kulturowa, krajoznawcza

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę za zachodnie krańce Sahary, podczas której zobaczymy piękne pustynne krajobrazy, które tylko z pozoru są monotonne i surowe.

W trakcie podróży odwiedzimy miasta Atar i Szinkit, które były niegdyś jednymi z najważniejszych ośrodków handlu i kultury w zachodniej części Afryki Saharyjskiej. Pojedziemy też do Sahary Zachodniej – jednego z najmniej odwiedzanych krajów świata, w którym podczas spotkań z jego mieszkańcami dowiemy się nieco o kulturze, tradycjach oraz współczesnej historii Saharyjczyków.

program

Najczęściej przyloty do Nawakszut odbywają się w godzinach wieczornych. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu oraz wieczorna kolacja.

D.

Po śniadaniu rozpoczynamy saharyjską przygodę, podróżując trasą położoną na atlantyckim wybrzeżu Mauretanii. Następnie udamy się do Parku Narodowego Banc d’Arguin, jednej z najważniejszych ostoi ptaków wędrownych w tej części Afryki. Miejsce to – ze względu na walory przyrodnicze i wyjątkowy krajobraz – w 1978 r. zostało wpisane na listę UNESCO. Następnie udamy się w głąb Sahary, do okolic Bennichab. Po drodze będziemy się zatrzymywali w najciekawszych miejscach widokowych. Kolacja oraz nocleg będą miały miejsce w naszym pustynnym obozie pomiędzy majestatycznymi wydmami.

B. L. D.

Po śniadaniu udajemy się na północny-wschód, w stronę granicy z Saharą Zachodnią. Po drodze zobaczymy linię kolejową łączącą port Nawazibu z kopalniami w Tazadit o długości ponad 740 km. Pociągi, które kursują na tej trasie, mają ponad 2,5 km długości. Następnie udamy się do Ben Amera, gdzie znajduje się drugi największy skalny monolit na świecie po australijskim Uluru. Będzie to niezwykłe spotkanie z granitowym kolosem mierzącym 633 metry. W okolicy Ben Amera zjemy obiad i odpoczniemy. Następnie przekroczymy granicę Sahary Zachodniej i udamy się na miejsce, w którym zostanie rozstawiony nasz pustynny obóz, na kolację i odpoczynek.

B.L.D.

Po śniadaniu kontynuujemy naszą podróż po terenach Sahary Zachodniej, które są kontrolowane przez oddziały frontu POLISARIO. Teraz przeważająca część kraju jest okupowana i skolonizowana przez Maroko. Obecnie Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna zajmuje 15% swojego pierwotnego terytorium i jest uznawana przez 84 państwa świata. Podczas naszej podróży poznamy mieszkańców Sahary Zachodniej, ich tradycję i kulturę. Na nocleg udamy się w okolice Aghweinit.

B.L.D.

Po śniadaniu udajemy się w kierunku granicy Sahary Zachodniej, po przekroczeniu której udamy się do miejscowości Zouérat, w której znajduje się jedna z największych kopalń rud żelaza w Afryce. Dla chętnych możliwość przejażdżki słynnym pociągiem do Ben Amera, 80 km. Nocleg w obozowisku w okolicy Ben Amera.

B.L.D.

Po śniadaniu wyjazd na południe w kierunku miasta Atar. Po drodze zobaczymy malowidła naskalne pozostawione przez pierwszych mieszkańców w czasach, gdy Sahara była zieloną sawanną. Następnie zatrzymamy się w Azuki (Azougoui), gdzie odwiedzimy pozostałości twierdzy z XII wieku w czasach, gdy miasto było zarządzane przez dynastę Almorawidów. Po południu przyjedziemy do Atar. Od tysiącleci miasto to pozostaje ważnym ośrodkiem handlu na skrzyżowaniu saharyjskich szklaków. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu.

B.L.D.

Po śniadaniu udamy się w drogę do Szinkit, jednego z najstarszych miast Zachodniej Afryki. Ze względu na historię i zabytki znajduje się na liście UNESCO. Miasto powstało około 770 roku. Szinkit znajdowało się na szlaku handlowym z miast położonych nad rzeką Niger do wybrzeży śródziemnomorskich. Po Timbuktu był to jeden z najważniejszych ośrodków kultury, o czym świadczy biblioteka, w której do dziś można zobaczyć średniowieczne starodruki. Po południu udamy się na wyprawę na pobliskie wydmy, uważane z jedne z najpiękniejszych w Mauretanii. Kolacja i nocleg w Szinkit.

B.L.D.

Po śniadaniu opuszczamy Szinkit i udamy się do oazy Terjit. Ta osada położona w wąwozie na krańcu płaskowyżu Adrar jest niezwykle urokliwym miejscem ze względu na bujną zieleń i chłodny cień. Po odpoczynku i obiedzie udamy się w drogę do Azweiga (Amatlich) na ostatnią kolację i nocleg w pustynnym obozowisku.

B.L.D.

Po śniadaniu przejazd w kierunku Nawakszut. Po południu przyjazd do stolicy Mauretanii – będzie czas na obiad i odświeżenie się w hotelu, w zależności od godziny przyjazdu. Następnie transfer na lotnisko i wylot z Mauretanii. W razie porannego wylotu konieczna będzie dopłata za dodatkowy nocleg.

B.L.

Informacje praktyczne

  • długość wyprawy: 9 dni w Afryce;
  • początek wyprawy: Nawakszut;
  • koniec wyprawy: Nawakszut;
  • atrakcje:Najważniejszą atrakcją będzie pustynna ekspedycja do jednego z najbardziej niedostępnych i najmniej odwiedzanych turystycznie rejonów nie tylko Sahary, ale całej Afryki Zachodniej. Podczas wyprawy odwiedzimy największe atrakcje krajobrazowe Mauretanii – monolit Ben Amera, spektakularne wydmy w Bennichab czy Park Narodowy Banc d’Arguin. Ponadto zobaczymy jedne z najstarszych miast zachodniej części Sahary, takie jak Szinkit, Atar czy Azuki z ich niezwykłą architekturą powstałą w czasach dawnych królestw, które niegdyś istniały w tej części kontynentu. Podczas naszej wyprawy będziemy także podróżować po terytorium Sahary Zachodniej, gdzie postaramy się poznać życie mieszkańców oraz ich kulturę.

Wyjazd jest zorientowany na turystykę krajoznawczą i kulturową. Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Trzeba przygotować się na długie przejazdy po saharyjskich bezdrożach, często w temperaturze przekraczającej +35°C. Noclegi w namiotach bez dostępu do toalet i pryszniców mogą powodować duże zmęczenie i dyskomfort. Ponadto w trakcie wyprawy, odbywającej się w trudno dostępnych rejonach, skorzystanie z opieki medycznej będzie praktycznie niemożliwe, z wyjątkiem stolicy Nawakszut i miasta Atar czy Zouérat. Podczas wyjazdu nie są przewidywane długie trekkingi czy aktywności wymagające dużego wysiłki fizycznego. Program wyjazdu został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że obszar planowanej wyprawy w większości zamieszkiwany przez wyznawców islamu, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.

Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.

Wizę do Mauretanii można wykupić na lotnisku, jednak w wypadku wyboru takiej opcji prosimy o kontakt z biurem.

Wizę do Sahary Zachodniej otrzymamy podczas przekraczania granicy z Mauretanią.

Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.

  • Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze.
  • Zalecane jest szczepienie przeciwko: żółtej febrze, tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, meningokokom, durowi brzusznemu i zapaleniu opon mózgowych.
  • Pomimo niskiego ryzyka warto zastosować profilaktykę przeciwmalaryczną (Malarone lub Lariam).
  • W miejscach odwiedzanych podczas wyprawy występuje zagrożenie dengą i gruźlicą.
  • Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Należy unikać lodu w napojach oraz spożywania surowych i niedogotowanych potraw. W Mauretanii i na Saharze Zachodniej istnieje jedynie prywatna opieka lekarska, i to tylko w stolicy.
  • Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę krajów konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Ponadto niezmiernie ważna jest duża doza cierpliwości – należy się przygotować na trudy podróży, zmęczenie i niewygody.
  • Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
  • Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i wystarczającego zapasu leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza). Przydatne wyposażenie apteczki obejmuje m.in.:
  • repelenty, bezwzględnie konieczne,
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
  • środki odkażające, środki opatrunkowe,
  • środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
  • leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.

Mauretania jest państwem stosunkowo stabilnym. W regionie, do którego planujemy wyprawę, realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest obecnie stosunkowo niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych (rejon przygraniczny z Republiką Mali).

Sahara Zachodnia, czyli terytoria kontrolowane przez front POLISARIO, jest obszarem spornym z Królestwem Maroko. Jednak w regionie, do którego planujemy wyprawę, realne zagrożenie terrorystyczne czy zagrożenie związane z konfliktem zbrojnym jest obecnie stosunkowo niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie niebezpiecznych – np. obszaru murów granicznych z Królestwem Maroko.

Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Oficjalną walutą w Mauretanii jest ugija. Wymiana pieniędzy jest możliwa jedynie w stolicy – na lotnisku oraz w hotelach. W pozostałych miejscach nie ma takiej możliwości. Korzystanie z kart płatniczych poza stolicą jest praktycznie niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro. Dolary czy funty nie są powszechnie wymienne.

Na terytorium Sahary Zachodniej można płacić ugijami oraz euro.

Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.

W Mauretanii językiem urzędowym jest arabski. Ponadto duża część społeczeństwa posługuję się językiem francuskim. Na obszarze Sahary Zachodniej w powszechnym użyciu są języki arabski i hiszpański. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka francuskiego, a w przypadku osób mówiących po angielsku – wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.

Mauretania i Sahara Zachodnia to kraje wieloetniczne z przeważającą większością wyznawców islamu sunnickiego, niejednokrotne bardzo konserwatywnych. Nie ma obowiązku zakładania chust na głowę przez kobiety, jednak będzie to bardzo dobrze przyjęte przez lokalną ludność jako oznaka szacunku dla miejscowych obyczajów. To samo dotyczy zakładania długich spodni przez mężczyzn oraz luźnych strojów ukrywających kształty przez kobiety. Podczas odwiedzin w niektórych meczetach i innych miejscach kultu kobiety mogą być proszone o założenie czadoru, który można za darmo wypożyczyć przy wejściu do obiektu. W niektórych miejscowościach nie-muzułmanie nie mogą wejść do meczetów. Należy pamiętać, że występują duże różnice pomiędzy konserwatywną prowincją a stosunkowo liberalnymi dużymi miastami. Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.

Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na saharyjską wyprawę do Mauretanii i Sahary Zachodniej to termin od listopada do lutego. Temperatury w trakcie dnia nie przekraczają +35°C, a w nocy +7°C. Duży problem stanowi wysokie zapylenie. Mogą się pojawić burze piaskowe.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.

W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej, jednak wiele obszarów, szczególnie poza dużymi miastami, nie jest nim objętych. Zakup lokalnej karty SIM jest skomplikowany, a korzyści niewielkie. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Mauretanii i Saharze Zachodniej, oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

  • Wi-Fi jest dostępne tylko w hotelach w największych miastach, np. w Nawakszut, oraz w nielicznych restauracjach.
  • Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku, ładowarki solarnej lub ładowarki samochodowej. Podczas przejazdów ładowanie sprzętu elektronicznego będzie możliwe jedynie z gniazdek samochodowych.
  • Gniazdka typu C, E i F. Napięcie 220 V, częstotliwość 50 Hz.

Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach, jednak w miastach oraz podczas pobytu na sawannie i w rejonach pustynnych może być to niewygodne ze względu na kamienie, kolczaste rośliny i ostre trawy. Nie ma potrzeby używania obuwia trekkingowego.

Warto zabrać ze sobą:

  • alumatę lub lekką matę samopompującą oraz lekki śpiwór na lato; w trakcie wyjazdu zapewniamy materac, ale zabranie własnej maty poprawi komfort spania podczas saharyjskiej ekspedycji,
  • saszetkę na dokumenty i pieniądze,
  • wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
  • szampon do mycia bez użycia wody,
  • polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą,
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
  • wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
  • lekkie koszulki/koszule,
  • przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.

Cena

Cena: 2290 £ za osobę

Cena zawiera

Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Przewidywana liczba uczestników w samochodzie: 3 + kierowca. Dziennie będziemy w drodze 7-9 godzin. Samochody nie mają klimatyzacji. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania terenu oraz liczby i długości postojów.

Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Mauretanii i Saharze Zachodniej. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, odpowiednia lokalizacja, charakter miejsca oraz walory historyczno-kulturowe. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.

Podczas wyprawy planowanie są dwa noclegi w hotelach 2- i 3-gwiazdkowych (standard afrykański).

W trakcie saharyjskiej ekspedycji będziemy nocować w namiotach.

Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe produkty żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.

Opiekę lokalnego przewodnika.

Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia.

Przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.

Cena nie zawiera

Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Nawakszut.

Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.

Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego.

  • Wizę do Mauretanii można uzyskać na lotnisku.
  • Wizę do Sahary Zachodniej otrzymujemy na granicy.

Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 250 £.

  • Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia które będzie odpowiedzenie do miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz do indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
  • Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
  • Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia w tym celu prosimy o kontakt.

Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.

Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.

Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.

Przejazdu pociągiem z Zouérat do Ben Amera.

Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.

UWAGI KOŃCOWE


Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyprawę można połączyć z wyprawą do Senegalu, Mali, Czadu lub Nigru.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Mauretanii i na terytorium Sahary Zachodniej.

Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Mauretanii i Sahary Zachodniej.

Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym, podróżowaniu po tych mało uczęszczanych, a niezwykle ciekawych krajach.

W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.

terminy i cena wycieczki
07/12/2024 - 15/12/2024
08/02/2025 - 16/02/2025
15/03/2025 - 23/03/2025
18/10/2025 - 26/10/2025
08/11/2025 - 16/11/2025

2290 Funtów za osobę

Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.

Wyprawę można połączyć z wyprawą do Senegalu, Mali, Czadu lub Nigru.

 

 

 

 

 

cena dla grupy w opisie
galeria