Pakistan – nieznana historia, 15 dni
Zapraszamy na wyprawę do Pakistanu, podczas której poznamy mało znaną historię tego obszaru Azji. Odwiedzimy stanowiska archeologiczne jednej z najstarszych cywilizacji miejskich w Azji Południowej. Ponadto zobaczymy pozostałości po dawnych królestwach, w których mówiono w języku perskim zapisywanym alfabetem greckim, a większość mieszkańców wyznawała buddyzm.
Dzięki naszej wyprawie przekonamy się, jak skomplikowana i różnorodna jest kultura i historia tej części Azji. Pakistan to także niezwykle interesująca współczesność, o której będziemy mogli się przekonać, odwiedzając – wraz z licznymi pielgrzymami – grobowce sufickich mistyków i filozofów. Poznamy tętniące życiem bazary, gdzie kalejdoskop ludzi i towarów może przyprawić o zawrót głowy. Podczas wyprawy nie zabraknie widoków, które na długo pozostaną nam w pamięci. Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do miejsc poza szlakiem! BTP Adventure
program
Przyloty do Karaczi odbywają się zazwyczaj wcześnie rano lub w nocy. Po przylocie formalności wizowe. Transfer do hotelu i po krótkim odpoczynku późne śniadanie i spotkanie organizacyjne. Przed południem rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Odwiedzimy Muzeum Narodowe. Podczas zwiedzania zapoznamy się z wyjątkowo ciekawą historią Pakistanu. Następnie odwiedzimy jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Karaczi – Pałac Mohatta. Na zachód słońca oraz wieczorny spacer udamy się na plażę Clifton, która jest jednym z najważniejszych miejsc spotkań i relaksu mieszkańców Karaczi. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji.
D.
Po śniadaniu opuścimy Karaczi i udamy się w drogę do Hajdarabadu. Przejazd zajmie nam około 4 godzin. Po drodze zatrzymamy się na jednym z najstarszych cmentarzy w miejscowości Chokandi. Na obiad udamy się w okolicę jeziora Keenjhar. Po południu przyjazd do Hajdarabadu, czwartego co do wielkości miasta Pakistanu, położonego nad rzeką Indus. Krótkie zwiedzanie miasta oraz kolacja i nocleg.
B. L. D.
Po śniadaniu udamy się na północ, wzdłuż rzeki Indus, do miasta Larkana. Po drodze odwiedzimy grobowiec mistyka, uczonego i poety Shaha Abdula Latifa Bhittai, który głosił idee tolerancji i szacunku między wyznawcami różnych religii. Następnie udamy się do jednego z najważniejszych sanktuariów sufickich w Pakistanie, poświęconemu poecie Lalowi Shahbazowi Qalandarowi w miejscowości Sehwan Sharif. Odwiedzimy meczety oraz poznamy fascynującą historię Kalandarów. Wieczorem przyjazd do miasta Larkana, kolacja i nocleg.
B.L.D.
Po śniadaniu udamy się do ruin miasta Mohendzo Daro. Jest to jedna z najstarszych osad miejskich cywilizacji Indusu. Miasto zostało założone ponad 4 tysiące lat temu i już wtedy było otoczone murem i miało system wodno-kanalizacyjny. Odwiedzimy pozostałości łaźni, Domu Wodza, Domu Zgromadzeń oraz spichlerza. Po południu udamy się do miasta Sukkur, w którym odwiedzimy pochodzący z początku XVII wieku ponad 26-metrowy minaret Masoom Szah. Następnie udamy się do Sanktuarium „Siedmiu Sióstr”. Według podań ludowych jest to miejsce spoczynku Siedmiu Przyjaciółek, które złożyły ślubowanie celibatu i nigdy nie spojrzały w twarz mężczyzny. Kolacja i nocleg w Sukkur.
B.L.D.
Po śniadaniu udamy się w całodzienną podróż do miasta Bahawalpur (390 km). Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i handlowym. Jest to także baza wypadowa do wszelkiego rodzaju wycieczek na pustynię Cholistan/Thar. Wieczorem udamy się na kolację i zasłużony odpoczynek w hotelu.
B.L.D.
Rano odwiedzimy fort Derawar, którego początki sięgają IX wieku i który swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie w XVIII w. Początkowo była to twierdza należąca do lokalnych władców hinduskich. Do ciekawostek można zaliczyć odnalezione podczas wykopalisk ponad tysiącletnie pociski do katapulty. Następnie odwiedzimy pałac Noor Mahal zbudowany w drugiej połowie XIX w. Pałac ma niezwykle ciekawą architekturę, jest połączeniem różnych stylów europejskich. O ile starczy nam czasu, odwiedzimy jeszcze centrum Bahawalpuru. Kolacja i nocleg.
B.L.D.
Po śniadaniu przejazd z Bahawalpuru do Multanu – jednego z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych miast w Azji. Miasto jest położone nad rzeką Ćenab będącą dopływem Indusu. Był to jeden z najważniejszych ośrodków handlu na drodze z Bliskiego Wschodu do Indii. To miasto oblegane przez armię Aleksandra Wielkiego było stolicą królestwa Trigartów. Zobaczymy fort Kohna Qasim Garden, którego fundamenty mają ponad 3000 lat. Odwiedzimy także mauzoleum Shah Rukn-e-Alama z XIV w. oraz grobowiec Shaha Shamsa Sabzwariego Tabreza z XIII w. Nocleg w Multanie.
B.L.D.
Po śniadaniu całodzienny przejazd do Lahore. Po drodze odwiedzimy stanowisko archeologiczne należące do miasta Harappa założonego ponad 8000 lat temu. Następnie przejazd do Lahore, drugiego co do wielkości miasta Pakistanu. Lahore to kulturalna i artystyczna stolica kraju. Po przyjeździe kolacja oraz, w zależności od stopnia zmęczenia, krótkie zwiedzanie miasta ogrodów.
B.L.D.
Całodzienne zwiedzanie Lahore. Czasy największego rozkwitu tego miasta sięgają panowania dynastii Gaznawidów oraz wielkich Mogołów. Na początek odwiedzimy mauzoleum cesarzowej Mogołów Nur Jahan z XVII wieku. Następnie udamy się do mauzoleów Asif Khan i Akbari Sarai wpisanych na listę UNESCO. Później zwiedzimy Meczet Perłowy (Badszahi Masdźid) zbudowany w 1673 r. przez cesarza Mogołów Aurangzeba. Jest to jeden z najbardziej znanych zabytków miasta i główna atrakcja turystyczna uosabiająca piękno i wielkość ery Mogołów. Przed zachodem słońca udamy się na posterunek graniczny w Wagah, gdzie o zachodzie słońca odbywa się ceremonia opuszczenia flag i zamknięcia na noc granicy indyjsko-pakistańskiej. Zobaczymy pokaz musztry oraz paradę wojsk obu stron. Wieczorem kolacja i nocleg.
B.L.D.
Wcześnie rano udamy się w drogę na północ do Islamabadu. Po drodze zatrzymamy się w Świątyni Katas Raj. Jest to kompleks połączonych ze sobą hinduistycznych świątyń, którego początki sięgają okresu świetności cywilizacji Harappa. Następnie udamy się na zwiedzanie spektakularnego fortu Rohtas. Fort zbudowany w XVI w. do dziś zachował się praktycznie nienaruszony, w związku z czym w 1997 r. został wpisany na listę UNESCO. Wieczorem przyjedziemy do Islamabadu. Kolacja i zasłużony odpoczynek.
B.L.D.
Po śniadaniu udamy się w podróż do Peszawaru, będącego jednym z najstarszych miast Pakistanu. Założono je ponad 5000 lat temu. Miasto było stolicą królestwa w okresie panowania dynastii hellenistycznych oraz centrum kultury łączącej wpływy greckie, perskie, hinduskie i buddyjskie. Peszawar był stolicą buddyjskiego królestwa Kuszanów, jak również jednym z najważniejszych miast państwa Gaznawidów i imperium Wielkich Mogołów. Podczas zwiedzania miasta odwiedzimy spektakularny fort Bala Hisar. Ponadto udamy się na tętniący życiem bazar Kissa Khani oraz zwiedzimy niezwykłej urody meczet Mahabat Khan wybudowany w XVII w. Na zakończenia dnia odwiedzimy miejsce, w którym znajdowała się prawdopodobnie największa i najwyższa (ponad 120 m) buddyjska stupa na świecie. Kolacja, nocleg w Peszawarze.
B.L.D.
Po śniadaniu udamy się w drogę do miasta Swat (290 km). Po drodze odwiedzimy dobrze zachowane ruiny klasztoru buddyjskiego Takht-i-Bahi. Klasztor wybudowano w I w. p.n.e w stylu indo-partyjskim. Następnie będziemy kontynuować przejazd do miasta Mingora nad rzeką Swat. Odwiedzimy lokalne muzeum, w którym zgromadzono liczne pamiątki świadczące o długiej historii kultury i religii buddyjskiej oraz hinduistycznej na obszarach dzisiejszego Pakistanu. Kolacja i nocleg w mieście Mingora.
B.L.D.
Po śniadaniu opuścimy Mingorę i udamy się w drogę powrotną do Islamabadu. Po drodze odwiedzimy jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Pakistanie. Jest to miasto, którego początki sięgają ponad 4000 lat p.n.e. Informacje o mieście Taksila znajdują się już w hinduskich poematach. W czasach perskich była to twierdza, którą następnie oblegał Aleksander Wielki. Do dziś zachowało się wiele zabytków z czasów rozkwitu buddyzmu na obszarach dzisiejszego Pakistanu, za czasów panowania dynastii indo-greckich oraz państwa Kuszanów. Odwiedzimy ruiny klasztoru wraz z licznymi stupami oraz muzeum, w którym znajdują się rzeźby i posągi odkryte podczas wykopalisk. Ponadto odwiedzimy pozostałe stanowiska archeologiczne w Mohra Moradu. Wieczorem przyjazd do Islamabadu, kolacja i nocleg.
B.L.D.
Całodzienne zwiedzanie siostrzanych miast, jakimi są Islamabad i Rawalpindi. Islamabad jest stolicą Pakistanu od 1963 roku, jednak obszar, na którym się znajduje, był jednym z najwcześniej zamieszkałych. W porównaniu z Karaczi, Hajdarabadem czy Multanem, Islamabad jest miastem spokojnym, zielonym i czystym. Odwiedzimy meczet Króla Fajsala, Pomnik Narodowy Pakistanu oraz Muzeum Etnograficzne Lok Virsa, w którym znajdują się bogate zbiory związane z kulturą materialną mieszkańców Pakistanu. Po południu udamy się na tętniący życiem bazar w Rawalpindi, z kolorowym kalejdoskopem ludzi i towarów rozprzestrzeniających się we wszystkich kierunkach. Wieczorem pożegnalna kolacja.
B.L.D.
W zależności od godziny wylotu przejazd na lotnisko i wylot. Przylot na lotnisko docelowe tego samego lub następnego dnia.
B.L.
Informacje praktyczne
- długość wyprawy: 15 dni w Pakistanie;
- początek wyprawy: Karaczi;
- koniec wyprawy: Islamabad;
- atrakcje: Najważniejszymi atrakcjami wyprawy będzie próba poznania niezwykłej różnorodności i bogactwa kulturowego Pakistanu. Odwiedzimy pozostałości jednej z najstarszych cywilizacji Azji – Mohendżo Daro oraz Harappa. Ponadto zobaczymy stanowiska archeologiczne w Tixila i Takht-e-Bahi słynące z wielu zabytków z czasów rozkwitu buddyzmu na terenie dzisiejszego Pakistanu. Podczas wyprawy zobaczymy meczety i grobowce sufickich mistyków, do których każdego dnia przybywają liczni pielgrzymi. Wyjątkowa różnorodność współczesnej kultury i tradycji Pakistanu jest w dużej mierze efektem wpływu licznych cywilizacji, które swoim zasięgiem obejmowały te tereny.
Ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc i charakter wyprawy uczestnicy wyprawy powinni być w stanie samodzielnie uczestniczyć w pieszym zwiedzaniu miast i stanowisk archeologicznych, muzeów, jak również w krótkich trekkingach do punktów widokowych. Noclegi przewidziane są w hotelach o różnym standardzie w zależności od miejsca. Przejazdy w trakcie wyprawy realizujemy minibusami oraz samochodami terenowymi z napędem 4×4. W trakcie wyjazdu nie są przewidywane długie trekkingi lub aktywności wymagające dużego wysiłku fizycznego. Program wyjazdu został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, za zachowaniem standardów bezpieczeństwa i wygody uczestników. Należy pamiętać że Islamska Republika Pakistanu w zdecydowanej większości zamieszkiwany jest przez wyznawców islamu sunnickiego, dlatego należy pamiętać o specyficznym charakterze i różnicach kulturowych.
Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.
- Paszport musi być ważny 6 miesięcy przed planowanym zakończeniem wyprawy.
- Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej. Wizę można uzyskać online https://visa.nadra.gov.pk lub w placówkach dyplomatycznych Pakistanu.
- Dodatkowo zabieramy ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.
- Przed wyjazdem zalecamy z lekarzem rodzinnym oraz z lekarzem medycyny tropikalnej.
- Jest zalecana profilaktyka przeciwmalaryczna aczkolwiek prawdopodobieństwo zarażenie jest małe ze względu na klimat czas wyprawy jak i trasę planowanej wycieczki
- Zalecane jest szczepienie przeciwko: tężcowi, błonicy, WZW (żółtaczka) A i B, durowi brzusznemu.
- Zagrożenie Malarią jest znikome natomiast występuje zagrożenie gruźlicą.
- Polecamy odwiedzenie stron https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
- Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikania lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw.
- W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska (koszt wizyty około 50 USD).
- Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczanie odpowiedniej ilości leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza) a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:
- repelenty, bezwzględnie konieczne,
- profilaktykę przeciwmalaryczną,
- krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
- środki odkażające, środki opatrunkowe,
- środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- antybiotyk, w sytuacjach awaryjnych,
- leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.
-
- Islamska Republika Pakistanu jest państwem stosunkowo stabilnym politycznie jednak w niektórych rejonach kraju nadal trwają konflikty zbrojne. Dotyczy to w szczególności obszarów nadgranicznych z Afganistanem i Indiami. Ponadto jest co prawda niewielkie, ale realne zagrożenie terrorystyczne oraz związane z niestabilną sytuacją polityczną.
- Wyprawy do Pakistanu są możliwe i bezpieczne przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.
- Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.
- W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.
- Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.
Oficjalną walutą w Pakistanie jest rupia pakistańska. Wymiana pieniędzy jest możliwa na lotnisku, w bankach, niektórych hotelach, jak i w ulicznych punktach wymiany. Przy wymianie należy dokładnie przeliczyć otrzymane pieniądze, jak również upewnić się co do kursu wymiany. Korzystanie z kart płatniczych nie zawsze jest możliwe. Najlepszy kurs wymiany mamy gdy wymieniamy dolary amerykańskie oraz
Ważne, aby dolary były wydrukowane po 2006. Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com
W Islamskiej republice Pakistanu językami urzędowymi są urdu i angielski. Ponadto na obszarze Pakistanu używanych jest kilkadziesiąt jeżyków lokalnych. W wypadku indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość podstaw języka angielskiego lub wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.
Islamska Republika Pakistanu jest państwem wieloetnicznym ze zdecydowaną przewagą wyznawców islamu sunnickiego. Ze względu na uwarunkowania kulturowe oraz względy bezpieczeństwa warto zapoznać się z zalecani dotyczącymi ubioru. Kobiety nie są zobowiązane do noszenie chust na głowach w miejscach publicznych, jednak jest to koniecznie podczas zwiedzania meczetów i grobowców sufich. Nie są dobrze widziane stroje odsłaniające zbyt wiele ciała u mężczyzn i kobiet. Mężczyźni nie mogą nosić krótkich spodni oraz podkoszulków. W oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyźnie, a mężczyźni nie podają ręki kobietom. Należy również unikać rozmów na tematy polityczne. Pakistańczycy są ciekawi świata i turystów i chętnie podejmują tego typu rozmowy.
Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.
Proponowane terminy wyprawy są dopasowane do najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie naszych wycieczek. Najlepszy czas na wyprawy to termin od paździenika do marca. Temperatury w dzień na południu Pakistanu (Karaczi Hajdarabad) przekraczają +30 stopni w nocy +20. Na północy kraju (Peszawar Islamabad) temperatury w dzień dochodzą do +20 stopni, a w nocy mogą spadać do +5. Opady deszczu mogą być częste na północy kraju. Na południu kraju może występować duża wilgotność powietrza (Karaczi).
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en
W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty sim z pakietem internetowym jest możliwy. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik skontaktował się swoim operatorem telefonii komórkowej i dowiedział, czy posiada podpisaną umowę z operatorami w Pakistanie oraz jakie są ceny połączeń i smsów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki zalecane jest wyłączenie w Pakistanie transmisji danych komórkowych.
- Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli i restauracji.
- Gniazdka typ C, E, i F. Napięcie 220V, 50 Hz.
- Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.
Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania. Długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem podczas wyjazdu będą pełne, lekkie buty. Zalecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Nie ma potrzeby zabierania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:
- saszetkę na dokumenty i pieniądze,
- wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
- polar lub cieplejszą bluzę, szczególnie przydatne wieczorami i nocą w północnych rejonach Pakistanu,
- nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo – ze słońcem nie ma żartów,
- wygodne letnie ubranie szczególnie przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
- lekkie koszulki/koszule.
Przydatne drobiazgi
Latarka, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie ani nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę przydatny w samolocie i na przejazdach, mały portfelik na lokalną walutę, lektury na drogę na czas lotów i przejazdów.
Cena
Cena: 2690 £ za osobę
Podczas tego wyjazdu będziemy poruszali się minibusami i samochodami terenowymi z napędem 4×4. Dziennie, w zależności od konkretnego planu zawartego w programie oraz bieżącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem uczestników wyprawy, będziemy w drodze od 4 do 10 godzin. Prędkość i czas przejazdu są zależne od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.
Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Pakistanie. Naszym priorytetem jest Państwa komfort, bezpieczeństwo oraz odpowiednia lokalizacja. Dlatego też zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizację naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Dopłaty do pokojów jednoosobowych znajdują się w części „Cena”.
Podczas wyprawy planowane są dwa noclegi w hotelach w przybliżeniu odpowiadającym standardowi 3 i 4 gwiazdek.
Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Poza stolicą oraz większymi miastami można zakupić tylko bardzo podstawowe produkty żywnościowe. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.
Opiekę lokalnego przewodnika oraz lokalnych przewodników i strażników w parkach narodowych.
Wszystkie wstępy i pozwolenia na wejście do parków narodowych i rezerwatów ujętych w programie.
Przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy
Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do Karaczi i powrotnego z Islamabadu.
Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.
Wizy do Islamskiej Republiki Pakistanu.
Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 550 £.
- Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia które będzie odpowiedzenie dla miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
- Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
- Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.
Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.
Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.
Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.
Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.
Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Pakistanie.
Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną w oparciu o nasze doświadczenie i znajomość lokalnej specyfik i najważniejszych atrakcji Pakistanu
Zależny nam na jak najlepszym a jednocześnie bezpiecznym i o ile to możliwe wygodnym podróżowaniu po mało uczęszczanego aczkolwiek niezwykle ciekawego kraju o fascynującej historii.
Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.
Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.
Jest możliwe połączenie wyprawy z wyjazdami do Tadżykistanu lub Iranu.
W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE
2690 Funtów dla grupy 10-12 osób
Jest możliwe połączenie wyprawy z wyjazdami do Tadżykistanu lub Iranu.
Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.