Somalia – Mogadiszu – 3 dni
Wyjątkowa wyprawa do jednego z najmniej uczęszczanych turystycznie miejsc na świecie. Pomimo niekorzystnej opinii, wyjazdy w kraje leżące w obrębie gorącego Rogu Afryki są możliwe, a przy zachowaniu odpowiednich procedur – bezpieczne. Nawet krótka wizyta w Mogadiszu pozostaje na długo w pamięci – miasto się odradza, a jego mieszkańcy mają nadzieję na lepsze jutro.
Będzie to wizyta w niezwykłym mieście, jakim jest stolica Somalii. Była niegdyś nazywana „Perłą Oceanu Indyjskiego” i słynęła z szerokich plaż, świetnej kuchni i ciekawej architektury. Przez ostatnie prawie 30 lat miasto zostało zrujnowane, jednak od kilku lat sytuacja się systematycznie poprawia i podróże do Somalii są możliwe – z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. To, co zobaczymy podczas naszej wyprawy, może się okazać dalekie od obrazów podsuwanych nam przez przekazy medialne. Będziemy mogli sobie wyrobić własną opinię.
program
Przylot do Mogadiszu. Po przylocie odprawa wizowa, transfer do hotelu, krótki odpoczynek. Spotkanie w hotelu z przewodnikiem. Spotkanie organizacyjne dotyczące zasad bezpieczeństwa. Przejazd przez miasto, przystanek na plaży Lido, która przypomina o tym, że miasto było niegdyś włoskim kurortem słynącym z najpiękniejszych i najszerszych plaż nad Oceanem Indyjskim. O ile to będzie możliwe, krótki rejs po zatoce. Zwiedzanie pozostałości budynków kolonialnych na Starym Mieście. Przejazd po Mogadiszu. Obiad, powrót do hotelu.
L.D.
Po śniadaniu wizyta na targu, w porcie rybackim, zwiedzanie zatoki oraz latarni morskiej. Zobaczymy także Grób Nieznanego Żołnierza oraz miejsce związane z historią miasta. Ponadto odwiedzimy sklepy z pamiątkami. Program może być zmieniony ze względów bezpieczeństwa. Nocleg w hotelu.
B. L. D.
Po śniadaniu transfer na lotnisko, wylot z Mogadiszu.
B.
Informacje praktyczne
- długość wyprawy: 3 dni w Somalii;
- początek wyprawy: Miasto Mogadiszu;
- koniec wyprawy: Miasto Mogadiszu;
- atrakcje: Zobaczymy miasto Mogadiszu z jego najciekawszymi miejscami. Odwiedzimy miejsca, które świadczą o niegdyś wspaniałej architekturze „Perły Oceanu Indyjskiego” Odwiedzimy targ rybny, plażę Lido, zobaczymy jak szybko odbudowuje się miasto po zniszczeniach wojny domowej. Dużą atrakcją będzie także możliwość spróbowania wyjątkowej kuchni somalijskiej będącej połączeniem wpływów Afryki, Europy, Bliskiego Wschodu i Indii.
Nie ma szczególnych wymagań co do sprawności – uczestnicy wyprawy powinni być w stanie brać udział w pieszym zwiedzaniu miast. Nie są przewidywane długie trekkingi czy aktywności wymagające dużego wysiłku fizycznego. Noclegi przewidziane są w hotelu, który standardem nie odbiega od podobnych obiektów na Bliskim Wschodzie czy w Europie – standard 3/4 gwiazdki. Dodatkowo hotel ma pełną ochronę i wszelkie zabezpieczenia niezbędne do tego, aby pobyt w Mogadiszu pozostawił w pamięci tylko dobre wspomnienia. W trakcie wyjazdu będziemy się przemieszczać samochodami osobowymi. Będzie nam także towarzyszyła profesjonalna ochrona. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc znajdujących się poza szlakami masowej turystyki, z zachowaniem podstawowych standardów bezpieczeństwa i zapewnieniem wygody uczestnikom. Należy pamiętać, że odwiedzany rejon Afryki jest w zdecydowanej większości zamieszkiwany przez wyznawców islamu sunnickiego, co wiąże się z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.
Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu, kolejności odwiedzanych miejsc może ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. Na bieżąco będziemy informowali o możliwości realizacji wyprawy.
- Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
- Wizę turystyczną uzyskujemy po przylocie do Mogadiszu. Koszt wizy w cenie wyprawy – wymagane jest tylko przesłanie na adres biura skanu paszportu oraz skanu kolorowego zdjęcia.
- Należy zabrać ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.
- Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz z lekarzem medycyny tropikalnej.
- Na wyprawę zabieramy żółtą książeczkę szczepień.
- Profilaktyka przeciwmalaryczna jest zalecana, aczkolwiek prawdopodobieństwo zarażenie jest znikome ze względu na klimat, czas wyprawy, jak i trasę planowanej wycieczki.
- Zalecane jest szczepienie przeciwko: tężcowi, błonicy, WZW (żółtaczka) A i B, durowi brzusznemu.
- Zagrożenie malarią jest znikome, natomiast występuje zagrożenie gruźlicą.
- Polecamy odwiedzenie strony: https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
- Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikania lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw.
- W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska (koszt wizyty około 100 USD).
- Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna. Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczanie odpowiedniej ilości leków przyjmowanych na stałe (zaleconych przez lekarza) a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:
-
- krem na słońce z wysokim faktorem UV ( zalecane 50),
- środki odkażające, środki opatrunkowe,
- środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy.
Poziom bezpieczeństwa oraz stabilości politycznnej w Mogdiszu i pozostałych rejonach Somalii ulega stopniowej i systematycznej poprawie . W razie wystąpienia poważnego zagrożenia wyjazd może zostać odwołany lub skrócony do wersji umożliwiającej bezpieczną realizację wyprawy.
- Pomimo trudnej sytuacje wyprawy do stolicy Somalii są możliwe i realizowane z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.
- Dzięki dobrym kontaktom jakie mamy z lokalnymi kontrahentami na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
- W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i liderki/lidera wyjazdu.
- Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Informacje dotyczące lokalnych obyczajów będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilotkę/pilota wyprawy.
- Bardzo ważne jest, aby nie robić zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych, policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!
- Fotografowanie ludzi tylko za zgodą osób, które fotografujemy. Robienie zdjęć bez zgody fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.
Oficjalną walutą w Somalii są szylingi somalijskie. Waluta ta jednak nie przedstawia praktycznie żadnej wartości, dlatego wszystkie transakcje są realizowane w dolarach amerykańskich. Ważne, aby dolary były wydrukowane po 2006 r. Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie xe.com lub w zainstalowanej aplikacji xe.com.
Korzystanie z kart płatniczych i bankomatów jest niemożliwe.
W Somalii językiem urzędowym jest somalijski oraz arabski. W wypadku indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość podstaw języka angielskiego lub wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.
Stolicę Somali, Mogadiszu, zamieszkują praktycznie wyłącznie wyznawcy islamu sunnickiego. Ze względu na uwarunkowania kulturowe oraz względy bezpieczeństwa warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi ubioru. W Somalii kobiety są zobowiązane do noszenia chust na głowach we wszystkich miejscach publicznych. Stroje odsłaniające zbyt wiele ciała nie są dobrze widziane ani u mężczyzn, ani u kobiet. Mężczyźni nie mogą nosić krótkich spodni oraz podkoszulków.
W oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyźnie, a mężczyźni nie podają ręki kobietom. Należy również unikać rozmów na tematy polityczne.
Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.
Terminy wyprawy zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programie. Najlepszy czas na wyprawy do Somalii i Mogadiszu to termin od listopada do końca lutego. Temperatury w dzień przekraczają +30°C, a w nocy +25°C. Możliwe są sporadyczne opady deszczu. Duży problem stanowi wysokie zapylenie, a ponadto mogą się pojawiać burze piaskowe. Informacje o pogodzie można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.
W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM jest możliwy, chociaż skomplikowany. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Somalii oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.
- Gniazdka typu C, E i F. Napięcie 220V, częstotliwość 50 Hz.
- Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli i restauracji.
- Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.
Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Nie ma potrzeby używania obuwia trekkingowego. Warto zabrać ze sobą:
- saszetkę na dokumenty i pieniądze,
- wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
- polar lub cieplejszą bluzę, które mogą się przydać wieczorami i nocą,
- nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
- wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
- lekkie koszulki/koszule,
- strój kąpielowy,
- przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.
Cena
Cena: 1590 £ za osobę
Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami osobowymi przystosowanymi do warunków, jakie panują w Mogadiszu, odpowiednio do planu zawartego w programie oraz bieżącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem naszych uczestników. Prędkość i czas przejazdu są zależne od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania terenu oraz liczby i długości postojów.
Koszt wizy wliczony w cenę wyprawy.
Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Somalii. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, bezpieczeństwo, odpowiednia lokalizacja. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.
Podczas wyprawy planowane są dwa noclegi w hotelu w przybliżeniu odpowiadającym standardowi 3/4 gwiazdek. Dodatkowo hotel zatrudnia profesjonalną ochronę.
Podczas wyprawy wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy zgodnie z informacjami zawartymi w programie B: śniadanie, L: lunch, D: kolacja. Dodatkowo zapewniamy wodę mineralną.
Śniadania najczęściej będą w hotelach. Lunche i kolacje w lokalnych restauracjach. Kuchnia Somalii jest niezwykle urozmaicona, podobnie jak kultura i historia tej części Afryki. Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.
Wynagrodzenie dla miejscowego przewodnika podczas całej wyprawy.
Usługi uzbrojonej ochrony – tam, gdzie jest to konieczne.
Wstępy do odwiedzanych obiektów i rezerwatów.
Przygotowanie wyjazdu, pośrednictwo wizowe.
Przelotu do i z Mogadiszu.
Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt za pośrednictwem adresu mailowego lub telefonu.
Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiednie dla miejsca, gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.
Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.
Posiłków i napojów poza wymienionymi w ostatecznym programie.
Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 150 £.
Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.
Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.
Uwagi końcowe
Ze względu na specyfikę kraju oraz jego niestabilność program może ulec zmianie.
Z uwagi na charakter wyprawy jej optymalny termin to okres od listopada do lutego.
Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.
Wyprawę można połączyć z wycieczkami do Dżibuti i Somalilandu, Sudanu i Erytrei.
Dla chętnych istnieje możliwość przygotowania na zamówienie programu wyjazdu do Baydhabo lub do Puntlandu, na 4 dni i 3 noce.
Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Somalii i Mogadiszu.
Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia i znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Mogadiszu.
Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym, podróżowaniu po tych mało uczęszczanych, a niezwykle ciekawych miejscach o fascynującej historii.
1590 Funtów za osobę
Wizytę w Somali najlepiej połączyć z wyprawą do Dżibuti i Somalilandu, Sudanu i Erytrei.
Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.
Istnieje możliwość przygotowania na zamówienie programu wyjazdu do Baydhabo lub do Puntlandu, na 4 dni i 3 noce. w tym celu prosimy o kontakt z biurem.
Ze względu na specyfikę kraju oraz jego niestabilność program może ulec zmianie.
Z uwagi na charakter wyprawy jej optymalny termin to okres od listopada do lutego.