Iran – północny-zachód – 14 dni
Obszary dzisiejszego północnego i zachodniego Iranu to niezwykłe miejsce, gdzie przez tysiąclecia wędrowały narody, powstawały i upadały królestwa i imperia. Trudno jest je wszystkie wymienić. Poza aspektami historycznymi ta wyjątkowa część Iranu stanowi też niezwykłą mozaikę geograficzną i przyrodniczą.
Wyjazd rozpoczniemy w jednym w najgorętszych obszarów kraju, który zarazem jest jedyną rozległą równiną na jego terenie – w prowincji Chuzestan. Zakończymy go z kolei w górzystych i chłodnych rejonach prowincji Azerbejdżan Wschodni. Zobaczymy wilgotne i zielone lasy w prowincjach Gilan i Ardebil, nietypowe jak na stereotypowy obraz Iranu. Odwiedzimy wiele miast, np. Hamadan, Kermanszah, Szusztar, których początki sięgają pierwszych zorganizowanych osad miejskich na Bliskim Wschodzie. Zatrzymamy się też w niezwykle urokliwych wsiach, jak Masuleh czy Kandovan, i będziemy zwiedzać ruiny górskich twierdz: Rudkhan i Babak. Północno-zachodni Iran to także wyjątkowy kalejdoskop narodów i religii, który postaramy się poznać podczas naszej wyprawy.
program
Przyloty do Teheranu odbywają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po przylocie formalności wizowe i transfer do hotelu na nocleg.
Rano wylot do Ahwaz, stolicy prowincji Chuzestan. O ile będzie taka możliwość, w Ahwaz odwiedzimy społeczność mandejczyków – jednej z najbardziej skrytych grup religijnych na Bliskim Wschodzie, której początki sięgają ponad 2000 lat temu. Następnie udamy się do Szusztar. Zobaczymy tam system młynów wodnych zbudowanych w III wieku przez rzymskich jeńców wojennych. Odwiedzimy także jeden z najstarszych zachowanych na świecie mostów: Pol-e Shadorvan, również z III wieku. Po południu wizyta w ruinach zamku Selastel oraz spacer po miejscowym bazarze. Kolacja i nocleg.
B.D
Po śniadaniu wyjazd na stanowisko archeologiczne Chogha Zanbil, gdzie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zigguratów – piramid schodkowych wybudowanych, gdy istniało na tym terenie królestwo Elamitów. Odwiedzimy także znajdujące się w pobliżu muzeum, w którym można obejrzeć przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych. Następnie udamy się do niewielkiego miasteczka z niezwykle długą i bogatą historią – Suzy. Suza (obecnie Szusz) było stolicą państwa Elamitów oraz jedną ze stolic starożytnej Persji. Odwiedzimy miejsce, w którym wedle legendy został zamordowany prorok Daniel, oraz muzeum w dawnej lokalizacji pałacu Apadana. Po południu powrót do Szusztar. Na zachód słońca udamy się na „Dach Szusztar”, czyli na wzgórze, z którego zobaczymy panoramę miasta położonego nad rzeką Karun. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji.
B.
Po śniadaniu wyjazd do Chorramabadu, stolicy stanu Lorestan. Nazwa prowincji pochodzi od Lurów, jednej z licznych grup etnicznych zamieszkujących Iran. Po przyjeździe odwiedzimy spektakularną cytadelę Falak-ol-Aflak wybudowaną ponad 1800 lat temu, za czasów panowania dynastii Sasanidów. W zależności od godziny przyjazdu odwiedzimy także tradycyjny dom-muzeum Akhoud Abu oraz ceglany minaret. Kolacja i nocleg.
B.D.
Wczesnym rankiem wyjazd w górskie i stosunkowo gęsto, jak na Iran, zalesione rejony Lorestanu. Zobaczymy niezwykle malowniczy wodospad Bisheh. Relaks przed dalszą podróżą do Borudżerdu, gdzie zatrzymamy się na obiad i zwiedzimy meczet Jameh (najstarszy na zachodzie Iranu). Następnie będziemy kontynuować przejazd do Kermanszah. Odwiedzimy najstarszą cześć tego miasta, które od niepamiętnych czasów zamieszkiwali przedstawiciele wielu narodów i religii. Odwiedzimy meczet Jameh Shafei z XIV w., który został przebudowany w wieku XIX w dość nietypowym, jak na meczet, stylu. Zobaczymy czynną synagogę Etehad oraz świątynie chrześcijańskie. Dla chętnych wieczorny spacer po bazarze. Kolacja i nocleg.
B.
Po śniadaniu zobaczymy to, czego nie uda nam się zwiedzić poprzedniego dnia w Kermanszah. Podczas wyjazdu z miasta w kierunku Hamadanu odwiedzimy Taq-e Bustan, gdzie znajdują się monumentalne płaskorzeźby z epoki władców sasanidzkich. Następnie zobaczymy inskrypcje naskalne w Behistun, pochodzące z czasów panowania Dariusza I Wielkiego, jednego z najznakomitszych władców z dynastii Achemenidów. Kolejnym miejscem, które odwiedzimy w drodze do Hamadanu, będą ruiny świątyni bogini Anahity, liczące ponad 2200 lat, w miasteczku Kangavar. Wieczorem przyjazd do Hamadanu. Kolacja i nocleg.
B.
Całodzienne zwiedzanie dawnej stolicy Państwa Medów i Persów, którego dawna nazwa to Ekbatana. Jedną z największych atrakcji Hamadanu jest czynna synagoga, w której znajdują się domniemane groby Mardocheusza i Estery. Jest to nadal jedno z najważniejszych miejsc wyznawców judaizmu. Odwiedzimy także mauzoleum z grobem wielkiego Awicenny – perskiego uczonego, filozofa i lekarza z przełomu X i XI wieku. Dla chętnych możliwość zwiedzania największej wodnej jaskini świata Ali Sadr, oddalonej 75 km od Hamadanu. Nocleg w Hamadanie.
B.
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Kazwinu. Po drodze zatrzymamy się przy malowniczych wodospadach Shah Darreh. Po przyjeździe do Kazwinu odwiedzimy mauzoleum Imamzadeh Hossein, gdzie znajduje się grobowiec syna Imama Hosseina. następnie odwiedzimy pałac Czehel Sotun oraz odnowiony bazar. Kolacja i nocleg w Kazwinie.
B.
Po śniadaniu opuszczamy Kazwin i kierujemy się na północny zachód w górskie i niezwykle zielone, jak na Iran, rejony, aby odwiedzić ruiny twierdzy Rudkhan, która była jedną z dawnych siedzib bractwa religijnego izmailitów. Spopularyzowano dokonywane przez nich skrytobójcze ataki, jednak jest to tylko część prawdy o tej sekcie muzułmańskiej. W planach mamy zwiedzanie twierdzy i krótki trekking po okolicy. Następnie przejazd do wyjątkowej pod względem architektury wsi Masuleh. Dachy domów położonych niżej służą tam jako chodniki i podwórka dla tych na wyższym poziomie. Kolacja i nocleg w Masuleh.
B.
Po śniadaniu ostatni spacer po Masuleh, a następnie przejazd do Bandar Anzali, jednego z portów nad Morzem Kaspijskim. Po przyjeździe udamy się na rejs łodziami motorowymi po lagunie oraz po Morzu Kaspijskim. Odwiedzimy także bazar, gdzie będzie można skosztować kaspijskiego kawioru. Relaks na plaży, kolacja i nocleg w jednym z nadmorskich hoteli.
B.
Po śniadaniu ostatni relaks nad morzem. Przed południem udamy się w drogę do Ardebilu. Po przyjeździe obiad, a następnie będziemy zwiedzać mauzoleum szejka Safiego al-Dina, założyciela dynastii Safawidów, której okres świetność przypadał na XVI i XVII wiek. W trakcie jej panowania Persja z kraju przeważnie sunnickiego staje się krajem szyickim. Po południu przejazd do Sarein, miasta znanego z licznych źródeł termalnych. Kolacja i nocleg w Sarein.
B.
Po wczesnym śniadaniu udamy się w drogę do Kalejbaru. Po drodze zatrzymamy się w Szahar Yeri, gdzie znajdują się pozostałości po świątyniach oraz zabudowaniach liczących 8000 lat. Następnie dojazd do miasteczka Kalejbar, w którym przesiądziemy się do samochodów terenowych i udamy się w drogę po górskich bezdrożach do miejsca rozpoczęcia mini trekkingu do ruin twierdzy Babak. Historia twierdzy ma ponad 1500 lat. Czasy jej świetności przypadają na wiek IX. Warto udać się do jej ruin ze względu na spektakularny widok na okolicę. Po południu przejazd do Tabrizu, do którego przyjedziemy późnym wieczorem. Kolacja i zasłużony odpoczynek w hotelu.
B.
Po śniadaniu przejazd do niezwykłej wsi Kandovan znajdującej się 60 km od Tabrizu. Wieś przypomina Kapadocję w Turcji, gdzie domy zostały wykute w miękkim tufie wulkanicznym. Powrót do Tabrizu – odwiedzimy najważniejsze atrakcje miasta: Błękitny Meczet z XVIII w., muzeum Azerbejdżanu. Wieczorem wizyta w parku Shah Goli, ostatnie zakupy na bazarze oraz pożegnalna kolacja.
B.D.
Po śniadaniu, w zależności od godziny wylotu, transfer na lotnisko i wylot do Teheranu. Czas do wylotu z Iranu możemy wykorzystać na kilka sposobów (koszt zwiedzania poza ceną).
- Przejazd w północne rejony miasta, na zwiedzanie kompleksu pałacowo-parkowego ostatnich władców Iranu z dynastii Pahlavi. Zobaczymy kompleks Saad Abad. O ile pozwoli nam czas, wjazd kolejką linową na wysokość ponad 4000 m n.p.m., na jeden ze szczytów górujących nad stolicą. Następnie przejazd na lotnisko i wylot z Iranu.
- Po przylocie czas na zakupową wycieczkę na największy bazar na Bliskim Wschodzie. Obiad i przejazd na lotnisko, wylot z Iranu.
Osoby, które będą kontynuowały podróż na południowy wschód lub na wyjazd klasyczny, odbędą wieczorem spotkanie oraz kolację z nowymi uczestnikami kolejnej wyprawy.
Informacje praktyczne
- długość wyprawy: 14 dni w Iranie;
- początek wyprawy: Teheran;
- koniec wyprawy: Teheran;
- atrakcje: Obszary dzisiejszego północnego i zachodniego Iranu to niezwykłe miejsce, gdzie przez tysiąclecia wędrowały narody, powstawały i upadały królestwa i imperia. Trudno jest je wszystkie wymienić. Poza aspektami historycznymi ta wyjątkowa część Iranu stanowi też niezwykłą mozaikę geograficzną i przyrodniczą. Wyjazd rozpoczniemy w jednym w najgorętszych obszarów kraju, który zarazem jest jedyną rozległą równiną na jego terenie – w prowincji Chuzestan. Zakończymy go z kolei w górzystych i chłodnych rejonach prowincji Azerbejdżan Wschodni. Zobaczymy wilgotne i zielone lasy w prowincjach Gilan i Ardebil, nietypowe jak na stereotypowy obraz Iranu. Odwiedzimy wiele miast, np. Hamadan, Kermanszah, Szusztar, których początki sięgają pierwszych zorganizowanych osad miejskich na Bliskim Wschodzie. Zatrzymamy się też w niezwykle urokliwych wsiach, jak Masuleh czy Kandovan, i będziemy zwiedzać ruiny górskich twierdz: Rudkhan i Babak. Północno-zachodni Iran to także wyjątkowy kalejdoskop narodów i religii, który postaramy się poznać podczas naszej wyprawy. Uczestnicy wyprawy powinni być w stanie brać udział w pieszym zwiedzaniu zabytków oraz miast, które może trwać nawet kilka godzin. Noclegi przewidziane są w hotelach o standardzie 3- i 4-gwiazdkowym, a niekiedy też w tradycyjnych domach przekształconych na kameralne hotele. Będziemy też nocować w małych pensjonatach rodzinnych, szczególnie w niewielkich miejscowościach i we wsiach, które będziemy odwiedzać na trasie wyprawy. W trakcie wyjazdu będziemy się przemieszczać minibusami i samochodami osobowymi. Program wyprawy został tak ułożony, aby umożliwić jak najlepsze poznanie miejsc będących największymi atrakcjami turystycznymi Iranu. Należy pamiętać, że Islamska Republika Iranu jest w zdecydowanej większości zamieszkiwana przez wyznawców islamu szyickiego, jednak będziemy także spotykać się z innymi grupami religijnymi. Wiąże się to z koniecznością poszanowania różnic kulturowych i przestrzegania zasad odpowiedniego ubioru.
Ze względu na sytuację polityczną długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.
- Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym zakończeniu wyprawy.
- Przed wyjazdem konieczne jest uzyskanie wizy turystycznej. Wizę można uzyskać online https://e_visa.mfa.ir/en/ lub w placówkach dyplomatycznych Islamskiej Republiki Iranu.
- Zabieramy również ze sobą kserokopię paszportu (strona ze zdjęciem) oraz dodatkowy dokument tożsamości.
- Przed wyjazdem zalecamy konsultację z lekarzem rodzinnym oraz lekarzem medycyny tropikalnej.
- Profilaktyka przeciwmalaryczna jest zalecana, jednak prawdopodobieństwo zarażenia jest małe ze względu na klimat oraz termin i trasę planowanej wyprawy.
- Zalecane jest szczepienie przeciwko tężcowi, błonicy, wirusowemu zapaleniu wątroby (żółtaczce) typu A i B, durowi brzusznemu
- Występuje zagrożenie gruźlicą
- Polecamy odwiedzenie strony https://szczepieniadlapodrozujacych.pl
- Podczas wyprawy pijemy tylko wodę butelkowaną. Zaleca się unikania lodu w napojach oraz surowych i niedogotowanych potraw.
- W odwiedzanych miejscach istnieje jedynie prywatna opieka lekarska (koszt wizyty około 50 USD).
- Ze względu na trudne warunki podróży i noclegów oraz specyfikę kraju konieczna jest pełna sprawność i dobra kondycja fizyczna.
- Prosimy o zabranie ze sobą apteczki i zabezpieczanie odpowiedniej ilości leków, które bierzemy na stałe (zaleconych przez lekarza), a ponadto z przydatnego wyposażenia apteczki:
- krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze (zalecany SPF 50),
- środki odkażające, środki opatrunkowe,
- środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- leki przeciwbiegunkowe, elektrolity i witaminy,
- repelenty – Iran południowo-wschodni,
- Islamska Republika Iranu jest państwem stosunkowo stabilnym i dobrze zorganizowanym.
Na chwilę obecną podróż do Iranu jest możliwa i względnie bezpieczna na proponowanej przez nas trasie. Zagrożenie konfliktem zbrojnym czy zamachem terrorystycznym jest niewielkie. Programy naszych wyjazdów układamy w taki sposób, aby unikać miejsc potencjalnie najbardziej niebezpiecznych (rejon przygraniczny z Afganistanem i Pakistanem).
- Pewnym zagrożeniem mogą być kradzieże kieszonkowe oraz drobne kradzieże sprzętu elektronicznego, szczególnie w miejscach, w których gromadzi się dużo turystów lub panuje tłok (bazary).
- Należy unikać odludnych miejsc, szczególnie po zmroku. Zalecamy zachować zdrowy rozsądek, nie obnosić się z biżuterią, drogimi zegarkami, aparatami fotograficznymi, nosić pieniądze i paszport w ukrytych schowkach pod ubraniami. Miejsca, które odwiedzamy, są raczej bezpieczne, ale mimo tego należy być ostrożnym.
- Podczas podróży w północno-zachodnie rejony Iranu należy zachować ostrożność podczas trekkingów do punktów widokowych i górskich twierdz.
- Dzięki dobrym kontaktom, jakie mamy z lokalnymi kontrahentami, na bieżąco śledzimy informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń oraz poziomu bezpieczeństwa. Radzimy także zapoznać się z aktualnymi informacjami na stronie ministerstwa spraw zagranicznych:https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.
- W trakcie wyjazdu zalecamy poważne potraktowanie zaleceń naszych kontrahentów, przewodników i pilota.
- Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i przepisów prawnych. Informacje na ich temat będą na bieżąco przekazywane przez lokalnych przewodników oraz pilota wyprawy.
- Na teren Islamskiej Republiki Iranu nie wolno wwozić alkoholu i narkotyków, pornografii, wieprzowiny i wyrobów mięsnych zawierających wieprzowinę oraz towarów wyprodukowanych w Izraelu.
- W Islamskiej Republice Iranu nie ma legalnej możliwości spożywania napojów alkoholowych.
- Obowiązuje bezwzględny zakaz robienia zdjęć oraz filmów przy obiektach wojskowych i policyjnych oraz przy lotniskach. Nie robimy także zdjęć wszędzie tam, gdzie przebywają służby mundurowe!!!
- Fotografowanie ludzi jest możliwe tylko za ich wyraźną zgodą. Robienie zdjęć bez uzyskania zgody osób fotografowanych często kończy się eskalacją agresywnych zachowań.
Oficjalną walutą w Islamskiej Republice Iranu jest rial. Wymiana pieniędzy jest możliwa w miastach – na lotnisku, w bankach, w punktach wymiany oraz w hotelach. W małych miejscowościach oraz we wsiach jest to praktycznie niemożliwe. Najlepszy kurs wymiany można uzyskać w przypadku wymiany euro i dolarów amerykańskich. Funty brytyjskie nie są powszechnie wymienne.
- Ze względu na międzynarodowe sankcje gospodarcze nie ma możliwości korzystania z powszechnie używanych na świecie systemów krat płatniczych.
- Istnieje możliwość założenie rachunku bankowego wraz z kartą płatniczą, która jest powszechnie akceptowana na teranie całego kraju. Ze względu na inflację oraz wysokie nominały banknotów jest to bardzo bezpieczne i wygodne rozwiązanie. W tym celu prosimy o kontakt z biurem w trakcie dokonywania rezerwacji na wyprawy do Iranu.
Aktualne kursy walut można znaleźć na stronie www.xe.com lub w aplikacji xe.com.
Językiem najczęściej używanym w Islamskiej Republice Iranu jest język perski – farsi. Ponadto na obszarze Iranu używanych jest wiele innych języków, np. arabski, azerski oraz liczne języki lokalne. W razie indywidualnej realizacji wyprawy niezbędna jest znajomość języka angielskiego lub wynajęcie lokalnego przewodnika znającego język angielski.
Islamska Republika Iranu jest krajem teokratycznym, w którym prawo stanowione jest w oparciu o prawo religijne, zróżnicowanym etnicznie i wyznaniowo. Bardzo ważne jest zapoznanie się z informacjami dotyczącymi ubioru. Kobiety są zobowiązane do noszenia chust na głowach we wszystkich miejscach publicznych, w tym w hotelach i restauracjach. Chusty należy założyć przed przylotem do Iranu. Zabronione są krótkie rękawy powyżej łokcia, dekolty, garsonki, krótkie spódnice i krótkie sukienki. Konieczne są luźne, długie spódnice lub spodnie oraz tuniki. Tunika lub płaszcz powinny sięgać przynajmniej do połowy uda. Dozwolone jest noszenie sandałów i odkrytych butów zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. W wypadku odwiedzin niektórych meczetów i innych miejsc kultu kobiety mogą być proszone o założenie czadoru, który można za darmo wypożyczyć przy wejściu do obiektu. Należy pamiętać, że występują duże różnice między konserwatywną prowincją a bardzo liberalnymi dużymi miastami, w szczególności Teheranem i Szirazem. Mężczyźni nie mogą nosić krótkich spodni oraz podkoszulków. W oficjalnych kontaktach kobiety nie podają ręki mężczyźnie, a mężczyźni nie podają ręki kobietom. Obyczaj ten nadal występuje na prowincji, jednak w dużych miastach odchodzi do przeszłości. Należy również unikać rozmów na tematy polityczne. Irańczycy są ciekawi świata i turystów i chętnie podejmują tego typu rozmowy.
Bardzo ważne jest poszanowanie lokalnych obyczajów i prawa. Odpowiednie informacje będą przekazywane przez lokalnego przewodnika lub pilota wyprawy.
Proponowane terminy poszczególnych programów do Iranu zostały zaproponowane w okresach najbardziej sprzyjających warunków pogodowych w miejscach uwzględnionych w programach.
Iran północno-zachodni. Najlepszy czas na wyprawy do północno-zachodniej części Iranu to terminy od kwietnia do końca maja oraz od września do końca października . Temperatury w dzień kształtują się w przedziale +17°C do +35°C, a w nocy od +5°C do +25°C. Południowa część (Ahwaz, Szusz, Szusztar) jest rejonem, w którym przez cały rok panują wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza. W części północnej (Kazwin, Ardabil, Tabriz) jest chłodno i wilgotno, nawet w porze wiosennej czy wczesną jesienią. Opady deszczu mogą być częste, jednak niezbyt intensywne. Dużym utrudnieniem może być zapylenie, silne nasłonecznienie oraz duża wilgotność powietrza (Ahwaz, Szusz, Szusztar).
Informacje o pogodzie można znaleźć na stronie https://www.meteoblue.com/en.
W większości miast i miasteczek występuje zasięg telefonii komórkowej. Zakup lokalnej karty SIM wraz z pakietem internetowym jest możliwy i stosunkowo niedrogi. Wi-fi jest dostępne w większości hoteli w dużych miastach oraz niektórych restauracjach i kawiarniach. Przed wyprawą polecamy, aby każdy uczestnik dowiedział się u swojego operatora telefonii komórkowej, czy ma podpisaną umowę z operatorami w Iranie, oraz jakie są ceny połączeń i SMS-ów w roamingu. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, zalecane jest wyłączenie transmisji danych przez sieć komórkową.
- Gniazdka typu C, E i F. Napięcie 230V, częstotliwość 50 Hz.
- Wi-fi jest dostępne w większości hoteli i restauracji.
- Dodatkowo zalecamy zabranie pojemnego powerbanku.
Ze względów klimatycznych i kulturowych najwygodniejsze będą luźne ubrania: długie spodnie, długie spódnice, koszule z długim rękawem, które łatwo przeprać i które szybko wyschną. Najwygodniejszym obuwiem na wyjazd będą pełne, lekkie buty. Polecane jest obuwie firmy Palladium. Można chodzić w odkrytych sandałach. Warto zabrać ze sobą:
- saszetkę na dokumenty i pieniądze,
- wilgotne chusteczki do mycia oraz żele antybakteryjne,
- buty trekkingowe, nie muszą być za kostkę (Iran północno-zachodni),
- śpiwór może być przydatny w trakcie wyprawy do północno-zachodniej części Iranu,
- kurtka przeciwdeszczowa, szczególnie na wyprawę do północno-zachodniej części Iranu,
- polar lub cieplejszą bluzę, które mogą się przydać wieczorami i nocą,
- nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo, ze słońcem nie ma żartów,
- wygodne letnie ubranie, przydatne podczas praktycznie całego wyjazdu,
- lekkie koszulki/koszule,
- strój kąpielowy,
- przydatne drobiazgi: latarkę, scyzoryk, przybory do szycia (zazwyczaj się nie przydają, ale nie są ciężkie i nie zajmują dużo miejsca), ładowarki, kubek (na specjalne okazje), dmuchany rogalik pod głowę, przydatny w samolocie i podczas przejazdów, mały portfel na lokalną walutę, lektury na czas lotów i przejazdów.
Cena
Cena: 2490 £ za osobę
Dwa przeloty wewnętrzne na trasie Teheran – Ahvaz oraz Tabriz – Teheran
Podczas wyjazdu będziemy poruszali się samochodami i minibusami, a także, o ile to będzie konieczne, samochodami terenowymi z napędem na 4 koła. Prędkość jest zależna od stanu nawierzchni drogi, ukształtowania powierzchni oraz liczby i długości postojów.
Nie jesteśmy w stanie zagwarantować jednolitego standardu zakwaterowania w każdym z zaplanowanych miejsc w trakcie pobytu w Iranie. Naszymi priorytetami są Państwa komfort, bezpieczeństwo, odpowiednia lokalizacja. Zawsze stawiamy na wspieranie miejscowej ludności, biorąc pod uwagę lokalizacje naszego zakwaterowania. Pokoje będą bazowały na przydziale dwuosobowym (pokoje z łazienkami). Wysokości dopłat do pokojów jednoosobowych podano w części „Cena”.
Podczas wyprawy planowane są dwa noclegi w hotelu w przybliżeniu odpowiadającym standardowi 3 i 4 gwiazdek.
W niektórych miastach będziemy nocowali w tradycyjnych perskich domach przekształconych w kameralne hotele.
W małych miejscowościach i wsiach będziemy nocowali w rodzinnych pensjonatach lub małych, kameralnych hostelach.
Wyżywienie jest wliczone w cenę wyprawy, zgodnie z informacjami zawartymi w programie. B – śniadanie, L – obiad, D – kolacja. Śniadania będą zapewnione w hotelu. Obiady i kolacje będziemy jedli w lokalnych restauracjach. W Iranie jest dużo restauracji, gdzie można spróbować nie tylko irańskich specjałów. Kuchnia Iranu jest niezwykle urozmaicona, podobnie jak kultura i historia tej części Bliskiego Wschodu. W zależności od programu będzie można spróbować dań lokalnej kuchni Beludżystanu, okolic cieśniny Ormuz czy nadkaspijskich rejonów prowincji Gilan, gdzie można skosztować dań z ryb i owoców morza.
Informacje dotyczące kosztów na miejscu można znaleźć na stronie https://www.numbeo.com/cost-of-living/.
Opiekę lokalnego przewodnika.
Opłaty za bilety wstępów i pozwolenia oraz zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.
Przygotowanie wyjazdu, zaproszenie niezbędne do uzyskania wizy.
Cena nie obejmuje kosztów przelotu głównego do i z Teheranu.
Firma BTP Adventure nie zajmuje się bezpośrednio organizacją i zakupem biletów na loty międzynarodowe. Możemy jednakże zasugerować najlepsze połączenia i przewoźników. W tym celu prosimy o kontakt na adres mailowy lub telefonicznie.
Kosztów wizy i pośrednictwa wizowego. Wizę można uzyskać online https://e_visa.mfa.ir/en/ lub w placówkach dyplomatycznych Islamskiej Republiki Iranu.
Dopłata do pokoju oraz namiotu jednoosobowego – 300 £
- Ubezpieczenie jest poza ceną wyprawy. Wykupienie ubezpieczenia jest niezbędnym elementem, koniecznym do realizacji wyprawy. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które będzie odpowiedzenie dla miejsca gdzie realizujemy wyprawę oraz dla indywidualnego stanu zdrowia i potrzeb uczestnika wyprawy. Prosimy o przesłanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
- Ubezpieczenia można wykupić indywidualnie na stronie Biura Signal Iduna lub w każdym innym towarzystwie ubezpieczeniowym: https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/travel/ind/step2.
- Firma BPT Adventure może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego ubezpieczenia, w tym celu prosimy o kontakt.
Cena nie zawiera koszt napiwków oraz opłaty dla tragarzy.
Posiłków poza wymienionymi w ostatecznym programie i dodatkowych napojów.
Kosztów dodatkowych noclegów i zakwaterowania w przypadku przylotu lub wylotu w innym terminie niż planowana wyprawa.
Zwiedzania Teheranu w dniu 14.
Wydatków osobistych i wydatków na zakup pamiątek.
UWAGI KOŃCOWE
Ze względu na sytuację polityczną, długość wyjazdu oraz kolejność odwiedzanych miejsc mogą ulec zmianie. W razie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa turystów wyjazd może zostać odwołany. O możliwości realizacji wyprawy będziemy informowali na bieżąco.
Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ostatecznego planu wyjazdu będziemy na bieżąco aktualizować. Przed decyzją o zgłoszeniu zalecamy zapoznanie się z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej i sanitarnej w Iranie.
Wyjazd do Iranu można przedłużyć o wyprawę do północno-zachodniej lub południowo-wschodniej części Iranu.
Wyprawę „Iran – północny-zachód – 14 dni” można przedłużyć wyprawę do centralnej części Iranu – „Perski Klasyk 12 dni” lub południowo-wschodniej części Iranu.
wyjazd do Iranu można połączyć z wyprawami do Iraku, Pakistanu i Kurdystanu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.
Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.
Planowana wyprawa jest wyjątkową ofertą przygotowaną na podstawie naszego doświadczenia oraz znajomości lokalnej specyfiki i najważniejszych atrakcji Iranu.
Zależy nam na jak najlepszym, a jednocześnie bezpiecznym i w miarę możliwości wygodnym podróżowaniu po tych mało uczęszczanych, a niezwykle ciekawych miejscach o fascynującej historii.
W razie pytań prosimy o kontakt z BTP ADVENTURE.
2490 Funtów za osobę
Wyprawę „Iran – północny-zachód – 14 dni” można przedłużyć do centralnej części Iranu – „Perski Klasyk 12 dni” lub do południowo-wschodniej części Iranu.
Istnieje możliwość zorganizowania wyjazdu z polskojęzycznym pilotem wycieczek, w tym celu prosimy o kontakt z biurem.
Wyjazd do Iranu można połączyć z wyprawami do Iraku, Pakistanu i Kurdystanu. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z biurem.